1. Основні поняття кінематики

Зміна положення одного тіла відносно іншого з плином часу називають механічним рухом.

Тіло, щодо якого спостерігається рух, називають тілом відліку. Механічний рух є зміна положення тіла відносно тіла відліку. Щоб спостерігати, як змінюється положення тіла з плином часу, з тілом відліку пов'язують систему ліній (систему координат); потрібно мати ще годинник, що показує час, який минув з моменту їх пуску. Тіло відліку зі пов'язаної з ним системою координат і годинами називають системою відліку.

Лінію, в кожній точці якої послідовно побувала рухається точка, називають траєкторією. Вона має різний вигляд в різних системах відліку.

Щоб описати рух тіла, треба знати рух кожної його точки. У загальному випадку всі крапки тіла рухаються по-різному. Однак трапляються випадки, коли досить простежити за рухом всього лише однієї точки тіла, наприклад, при вивченні рухів тіл, розміри яких малі в порівнянні з відстанню між ними або коли траєкторія руху будь-якої точки тіла являє собою точну копію траєкторії будь-який інший точки тіла, тільки зрушену на якусь відстань в просторі. Якщо при цьому відстані між точками тіла не змінюються (таке тіло називається абсолютно твердим), то говорять, що тіло здійснює поступальний рух. При поступальному русі тіла будь-які дві його точки можна подумки з'єднати відрізком, і при русі тіла цей відрізок буде переміщатися паралельно самому собі і зберігати незмінну довжину.

Крім поступального руху, тверде тіло може здійснювати і інший рух - обертальний. При обертальному русі (щодо будь-якої системи відліку) траєкторії всіх точок тіла є кола (або частини кіл), що лежать в паралельних площинах, причому центри всіх кіл знаходяться на деякій одній лінії, яка називається віссю обертання. Вісь обертання не обов'язково повинна проходити всередині тіла.

Положення точки в просторі задається радіус-вектором r (далі вектори ми будемо позначати жирним шрифтом, величини векторів звичайним) - вектором, проведеним з початку координат в ту точку простору, де в даний момент часу знаходиться рухома точка Положення точки в просторі задається радіус-вектором r (далі вектори ми будемо позначати жирним шрифтом, величини векторів звичайним) - вектором, проведеним з початку координат в ту точку простору, де в даний момент часу знаходиться рухома точка. При русі При русі точки кінець радіус-вектора описує траєкторію руху, довжина траєкторії між початковим і кінцевим положеннями називається пройденим шляхом.

Вектор Δ r = r - ro, проведений з початкової точки траєкторії в кінцеву, називається переміщенням точки (грецька буква Δ читається дельта "і означає у нас" зміна "). Очевидно, що шлях не менше величини переміщення

Нехай за проміжок часу Δt = t - tо переміщення рухається точки одно Δ r. Ставлення Δ r / Δt характеризує швидкість руху точки на цій ділянці руху або за цей проміжок часу. Це вектор, величина якого дорівнює відношенню величини переміщення до величини проміжку часу, протягом якого відбулося це переміщення і який спрямований так само, як і вектор Δ r, оскільки Δt = t - tо> 0. Це відношення називають середньою швидкістю руху точки:

Vср = Δ r / Δt

Знання середньої швидкості явно недостатньо для докладного опису руху. По-перше, якщо, наприклад, точка, зробивши який-небудь рух, повернеться у вихідне місце, то вектор середньої швидкості руху, за визначенням, буде дорівнює нулю. Тому вводять поняття середньої траєкторної швидкості (іноді її теж називають середньою швидкістю), що дорівнює відношенню пройденого шляху S до проміжку часу Δt:

Vср.тр. = S / Δt

Так як пройдений шлях S - скалярна неотрицательная величина, то і середня траекторная швидкість - скаляр.

По-друге, якщо, наприклад, два автомобілі виїхали одночасно з одного і того ж пункту і в один і той же момент часу досягли кінцевого пункту, але один рухався безупинно, а інший - із зупинками, то, незважаючи на різний характер руху, середня швидкість автомобілів (а, якщо автомобілі рухалися по одній і тій же траєкторії, то і середня траекторная швидкість) буде одна і та ж, оскільки однакові переміщення Δ r і однакові проміжки временіΔt.

Тому для знання докладної картини руху потрібно знати швидкість руху в кожній точці траєкторії. Для обчислення миттєвої швидкості руху в даній точці траєкторії (або в даний момент часу) треба обчислити відношення досить малого переміщення з цієї точки до відповідного малому проміжку часу, протягом якого відбулося це переміщення (в межі - нескінченно малому):

V = lim Δ r / Δt при Δt ® 0

Математично це означає, що миттєва швидкість є похідна радіус-вектора за часом.

У загальному випадку, при русі може змінюватися як величина миттєвої швидкості, так і її напрямок. Якщо величина миттєвої швидкості в усіх точках траєкторії одна і та ж, то такий рух називається рівномірним. Якщо не змінюється напрямок швидкості - то такий рух буде прямолінійним. При рівномірному русі за будь-які рівні проміжки часу Δt рухається точка проходить рівні шляхи S, тобто середня траекторная швидкість руху однакова протягом будь-якого проміжку часу Δt.

Додавання швидкостей. Швидкість точки завжди задається щодо будь-якої системи відліку. Наприклад, катер щодо поточної води річки рухається з однією швидкістю, а щодо берега річки - з іншого. Як пов'язані ці швидкості? Можна міркувати так: з точки зору спостерігача, що знаходиться на березі, катер бере участь одночасно в двох рухах - по-перше, рухається разом з проточною водою зі швидкістю течії річки V теч, а по-друге, за рахунок роботи двигунів рухається щодо води зі швидкістю V отн. Тому швидкість катера V щодо берега буде складатися (векторно!) З цих двох швидкостей:

V = V теч + V отн

Узагальнюючи цей закон, можна написати:

V1 = V 2 + V 1, 2

Тут V 1 і V 2 - швидкості, відповідно, першого і другого тіл відносно будь-якого спостерігача, системи відліку. V 1, 2 - швидкість першого тіла щодо спостерігача, пов'язаного з другим тілом (швидкість, з якою перше тіло рухається відносно другого тіла).

Між іншим, це означає, що відносна швидкість V 1, 2 може бути просто обчислена як

V1, 2 = V 1 - V 2

Завдання 1.

Першу половину часу автомобіль проїхав зі швидкістю 40 км / год, а другу половину часу - зі швидкістю 60 км / ч. Яка середня траекторная швидкість автомобіля за весь проміжок часу?

Завдання 2.

Першу половину шляху автомобіль проїхав зі швидкістю 40 км / год, а другу половину шляху - зі швидкістю 60 км / ч. Яка середня траекторная швидкість автомобіля на всьому шляху?

Завдання 3.

Хлопчик може плисти зі швидкістю, що не більше ніж 1 м / с. Він стартує на одному березі річки, ширина якої 100 м, а швидкість течії води 2 м / с. На якій відстані від точки старту знаходиться та найближча точка на протилежному березі, до якої може доплисти хлопчик?

Відповідь: 200 м.

Завдання 4.

(Додаткова)

Заєць біжить по прямій з постійною швидкістю 10 м / с. Швидкість лисиці становить 20 м / с, лисиця в кожен момент часу біжить точно в ту точку, де знаходиться в цей же самий момент часу заєць (це не самий розумний для лисиці варіант, але вона нічого в кінематиці не розуміє). У початковий момент відстань між лисицею і зайцем становить 300 м, а напрямок руху зайця перпендикулярно відрізку, який в цей момент з'єднує його з лисицею. Через якийсь час лисиця його наздожене? Через якийсь час вона могла б наздогнати зайця, якби бігла найкращим способом?

Демонстрація: >> Демонстрація: >>   Примітка: підказка вдає із себе демонстрашку написану на мові Delphi (так званий об'єкт ActiveX)

    Примітка: підказка вдає із себе демонстрашку написану на мові Delphi (так званий об'єкт ActiveX). Поки існують деякі труднощі з використанням таких об'єктів в Інтернеті. По-перше, він досить великий, тому вантажиться довго. По-друге, їх не визнає Netscape Бразер, а в MS Internet Explorer перемикач в меню "Вид / Властивості оглядача / Безпека" потрібно встановити в стан "Низький". І нарешті, при завантаженні браузер видає лайливі повідомлення про відсутність сертифіката на цей об'єкт і невідомості автора. Якщо ці перешкоди Вас не лякають, то вперед: тисніть ліву кнопку миші!
!

Як пов'язані ці швидкості?
Яка середня траекторная швидкість автомобіля за весь проміжок часу?
Яка середня траекторная швидкість автомобіля на всьому шляху?
На якій відстані від точки старту знаходиться та найближча точка на протилежному березі, до якої може доплисти хлопчик?
Через якийсь час лисиця його наздожене?
Через якийсь час вона могла б наздогнати зайця, якби бігла найкращим способом?