Ви коли-небудь визнавалися в любові по SMS? Або, може бути, ділилися гарячими враженнями, які не стерпівши до особистої зустрічі? Ну і вже напевно відправляли повідомлення на кшталт "Я спізнююся" або "Їду в метро, передзвоню". А ось перше в світі SMS, відправлене рівно 18 років тому - 2 грудня 1992 року, - складалося всього з двох слів: "Merry Christmas".
Фото: AP
Практично половина населення Землі активно користується мобільним зв'язком, стверджує минулорічний звіт Міжнародного союзу електрозв'язку, агентства ООН, що займається питаннями телекомунікацій. Жителі великих міст уже, здається, не пам'ятають про те, як жили без стільникового. За підрахунками компанії Cellular Telecommunications Industry Association (CTIA), близько 40% користувачів мобільних телефонів користуються SMS.
Ідея обмінюватися посланнями на відстані - майже така ж давня, як саме людство. Наші далекі предки використовували для цього дим багаття або барабанний бій, а пізніше - голубиную і кінну пошту. В наші дні способи зв'язку разюче змінилися, але інтрига таємного листування все також розбурхує уяву. Тим більше, що стільниковий вишка, яка змінила поштових голубів, доставить ваше повідомлення як мінімум в 1000 разів швидше навченої птиці.
Історія SMS (Short Message Service - служба коротких повідомлень) почалася в далекому 1984-му, коли зародилася сама ідея здійснення сервісу. Розробка була реалізована до 1989 року групою інженерів, серед яких були Фрідхельм Хіллебранд (Дойтче Бундеспост), Бернар Жильбер (PTT), Фінн Тросбі (Telenor), Кевін Холлі (Cellnet) і Йан Харріс (Vodafone). Вперше система розсилки коротких повідомлень була випробувана через рік після появи стандарту GSM на європейському ринку - 2 грудня 1992 року. Напередодні Різдва в Великобританії інженер компанії Vodafone Нейл Пепворф (Neil Papworth) за допомогою персонального комп'ютера відправив колегам перше в світі SMS-повідомлення. Повідомлення було записано: "Merry Christmas!" ("З Різдвом Христовим!"). Так на світ з'явилася технологія, яка змінила згодом мобільне життя мільйонів людей по всьому світу.
Уже з 1993 року норвезькі і англійські компанії стільникового зв'язку, Acision з Telenor і англійська BT Cellnet (тепер називається O2), стали пропонувати своїм клієнтам послугу відправки коротких текстових повідомлень за допомогою телефону. Але перспективна технологія спочатку зазнала фіаско. Причиною частково стало те, що на той момент навіть звичайні послуги мобільного зв'язку були розкішшю, не кажучи вже про додаткові сервіси. Спираючись на невдалий досвід своїх колег, інші оператори не стали поспішати з виведенням на ринок нової послуги, і служба коротких повідомлень так і не увійшла в стандарти стільникового зв'язку.
Фото: AP
До кінця 90-х вартість на мобільні телефони нарешті почала знижуватися і стільниковий зв'язок стала більш доступною для простого населення. У цей момент і зародилася мода на SMS.
Читайте також: Як племінник одружив дядька по SMS
Молодь зацікавилася можливістю заощадити на дзвінках, а ще більше - тим, що за допомогою SMS-повідомлень стало можливо без слів спілкуватися з друзями на уроках і лекціях. Для кого-то SMS стало можливістю приватного листування, а хтось просто ностальгує за часами пейджерів. А завдяки активному впровадженню в маси і відносно низькій собівартості повідомлень сервіс почав приносити дуже хороший дохід. Оператори, намацав золоту жилу, запустили активну рекламну кампанію. У 2000 році вони пішли на ризикований крок і зняли всі обмеження: у клієнтів з'явилася можливість активного спілкування через SMS з користувачами інших мереж. SMS посипалися по всьому світу ...
Три роки тому у Великобританії в першу годину нового року було відіслано близько дев'яти мільярдів SMS.
У 2006 році прибуток від посланих по всьому світу SMS склала більш ніж 80 мільярдів доларів. Сьогодні деякі оператори зв'язку надають абонентам послугу SMS та для звичайних міських телефонів, що підтримують цю функцію.
SMS стало явищем настільки унікальним і масовим, що ним зацікавилися не лише стільникові компанії, але і психологи, соціологи і лінгвісти. Психологи і соціологи відзначають, що короткі текстові повідомлення стають все більш частим і важливим інструментом спілкування. З їх допомогою люди обмінюються побутової інформацією, розповідають один одному про почуття, дають поради, повідомляють важливі новини.
Лінгвісти ж відзначають появу так званого "SMS-мови", який володіє рядом унікальних відмінних властивостей: транслітерація (багато користувачів до сих пір вважають за краще набирати слова на рідній мові, але латинськими буквами), неймовірну компактність вираження думки, яку потрібно вмістити в обмежену кількість знаків , миттєвість теми повідомлення (адже співрозмовник може дізнатися вашу новина вже через секунду-другу) і приватність змісту. Фахівці також відзначають цікаву річ: більшість SMS мають позитивний, доброзичливий характер. Багато повідомлення, як відзначають дослідники, пишуться не для передачі або запиту конкретної інформації, а лише для вираження почуттів - слова любові або співчуття, привітання і навіть просто побажання доброго ранку або на добраніч і, зрозуміло, "смайлики" (електронні посмішки).
Фото: AP
Зараз за допомогою SMS люди не тільки активно спілкуються. Служба коротких повідомлень надає можливість оплати послуг в інтернеті, використовується в якості рекламних розсилок і навіть ... стає знаряддям шахраїв. Не так давно злочинці, "заробляють" гроші за допомогою чужих банківських карт, розробили нову систему викрадення коштів. Схема відбору грошей була дуже невибаглива: власникам пластикових карт приходили SMS-повідомлення про блокування картки, а для її розблокування шахраї просили надати всі дані по ній. Отримавши їх, вони списували кошти через інтернет.
Читайте також: Невдалий злодій попався на SMS-листуванні ... з поліцією
Але розумні SMS-продукти, як з'ясувалося, використовуються не тільки шахраями. Наприклад, цієї весни австралійська компанія Simavita, яка спеціалізується на виробництві медичного обладнання, випустила унікальний виріб для літніх людей. Технологія отримала назву SIMsystem.
Незвичайні труси SIMsystem розроблені для літніх людей, які страждають від нетримання. Виріб оснащений електронним сенсором і знімним радіопередавачем. Сенсор реагує на намокання і "повідомляє" передавача, а передавач, в свою чергу, за допомогою SMS сповіщає доглядальницю або родича, що доглядає за пацієнтом. Передавач може відсилати інформацію двома способами. Він може відправити її на мобільний телефон або ж переслати повідомлення на центральний комп'ютер - в тому випадку, якщо система централізовано використовується в будинку для літніх людей.
Ось так послуга листування знайшла воістину глобальну популярність. Можливо, незабаром вчені придумають що-небудь більш сучасне і короткі повідомлення зживуть себе як такі. Але, навіть якщо це і станеться, SMS назавжди залишиться найпопулярнішою системою спілкування початку XXI століття, "вписаною" в історію мобільного зв'язку.
Читайте найцікавіше в рубриці "Суспільство"
Ви коли-небудь визнавалися в любові по SMS?Або, може бути, ділилися гарячими враженнями, які не стерпівши до особистої зустрічі?