- Іграшка як «їжа» для розвитку
- Про якість та безпеку дитячих іграшок
- Які іграшки підійдуть дітям з перших місяців і до року
- Перший місяць
- другий місяць
- третій місяць
- четвертий місяць
- п'ятий місяць
- шостий місяць
- сьомий місяць
- восьмий місяць
- дев'ятий місяць
- десятий місяць
- одинадцятий місяць
- дванадцятий місяць
- Вчимося грати
- Як доглядати за дитячими іграшками
- Ще пара корисностей
Іграшка для дитини - головний засіб пізнання світу, які задіяні всі органи чуття. Вона повинна бути не просто корисною але і безпечною.
[Ads-for-wp ads-id = "9184"] [ads-for-wp ads-id = "9157"] [ads-for-wp ads-id = "9158"]
Тільки на першому році життя маленький чоловічок здатний так стрімко рости і розвиватися. За цей час малюкові доведеться опанувати величезною кількістю навичок. І це не тільки вміння сидіти, повзати або ходити. Важливо закласти основи майбутніх психічних процесів - навчитися концентруватися на образі, звуці, тактильні відчуття, узгоджувати дії і сприйняття, аналізувати властивості предметів. Головним засобом пізнання світу, здатним повною мірою задіяти всі органи чуття, є іграшка.
Іграшка як «їжа» для розвитку
Навіщо немовляті купувати іграшки? «Щоб відволікти від плачу!» - перше, що відповість більшість батьків. Насправді, дітям першого року іграшки потрібні не стільки для розваги скільки для розвитку. Їх основні функції:
- привернути увагу;
- навчити фокусувати погляд;
- змусити прислухатися;
- підштовхнути до рухової активності (наприклад, дотягнутися до зацікавив предмета);
- розвивати і вдосконалювати хапальний рефлекс;
- стимулювати дрібну моторику і тактильні відчуття.
Велика кількість іграшок лише розсіює увагу. Слідкуйте, щоб дитину оточувало всього 2-3 предмета, які необхідно міняти кожні кілька днів.
Про якість та безпеку дитячих іграшок
Це тільки до двох-трьох років малюку можна пояснити, що предмети не можна брати в рот. А зараз, коли дитина найбільш сприйнятливий до алергенів, до покупки іграшок потрібно поставитися не менш серйозний, ніж до вибору підгузників або харчування.
Віддавайте перевагу товарам, виготовленим з натуральних матеріалів; наприклад, дерева. Пластикові та гумові зразки обов'язково повинні бути сертифіковані.
Купуйте іграшки округлих форм-вони повинні бути не тільки безпечні, але і мати естетичний вигляд. Само собою, нічого, що могло б відірватися і потрапити в рот.
Перевіряйте на звучання все брязкальця і музичні вироби. Дратівливий, занадто гучний звук, не сподобається крихітці, а може і зовсім налякати дитину.
І кольори. Уникайте кислотних відтінків. Спокійні пастельні або насичені основні (червоний, жовтий, синій, зелений) сприятимуть розвитку кольоросприйняття малюка.
Пропонуємо Вам ознайомитися:
Які іграшки підійдуть дітям з перших місяців і до року
Щоб іграшка була не просто розвагою, а інструментом розвитку, до її вибору треба підходити з розумом, грунтуючись на вікових особливостях малюка.
Перший місяць
Зір новонародженого ще занадто слабо, щоб розгледіти предмет, навіть поблизу малюк бачить все розмитими плямами. Та й часу на розглядання у нього немає. Кроха спить, їсть і потихеньку освоюється в новому світі.
Нюх - ось що працює зараз в повній мірі. Новонароджене чує мамин запах і заспокоюється, переконуючись у своїй безпеці.
До кінця місяця малюк освоїться і почне потроху фокусувати погляд. Тому повісьте над пеленальним столом або ліжечком пару-трійку чорно-білих картинок із зображенням простих геометричних фігур.
другий місяць
Адаптація позаду, і малюк починає цікавитися навколишнім світом. Зараз дитина здатна спостерігати за повільно рухається предметом, а значить, пора прикріплювати мобіль.
Ще можна підвісити або просто показувати дитині брязкальце, картонну фігурку з чорно-білим зображенням.
третій місяць
Тонус м'язів, властивий новонародженим, потроху слабшає. Настає час для розвитку хапального навички. І нехай малюк поки ще не може сам схопити іграшку, її можна вкласти йому в ручку.
Найкраще для цього підійдуть брязкальця. Добре якщо їх ручки будуть різними за формою, рельєфу поверхні і матеріалу виготовлення (тканинні, пластикові, дерев'яні).
Міцніють шийні і спинні м'язи, немовля все довше утримує головку, тому хорошим придбанням для дітей 3-х місяців стане розвиваючий килимок з дугою. Корисною покупкою буде і фітбол - гімнастичний м'яч , На якому ви зможете урізноманітнити і ускладнити ранкову зарядку.
четвертий місяць
У цьому віці дитині корисно якомога довше лежати на животику. Тому потрібні яскраві іграшки, які відвернуть його і утримають в потрібному положенні. Це може бути неваляшка, м'який звір, м'яч, звучать предмети.
Пошукайте в магазинах м'які браслети, рукавиці або шкарпетки, які при русі видають звук. Такі іграшки стимулюють бажання дітей доторкнутися до зацікавило предмету, вчать з'єднувати ручки. Зазвичай вони виготовляються з яскравих тканин і звучать елементів (дзвіночків, дзвіночків, пискавок).
Для дрібної моторики запропонуйте малюкові предмети з тканинами різних фактур. Можна просто нарізати клапті і прикріпити їх на кільце.
п'ятий місяць
Координація рухів удосконалюється, потроху малюк починає самостійно брати предмети. Вибирайте невеликі іграшки, за які маленька ручка зможе вхопитися. Підійдуть кубики, кульки, брусочки. Наприклад, можна купити дерев'яний набір фігурок. Ще є вінілові та пластмасові вироби.
До кінця місяця вони стануть в нагоді, щоб вчити малюка перекладати предмети з однієї ручки в іншу.
Багатьох дітей в цьому віці починають турбувати зуби - допоможуть брязкальця-прорізувачі. Їх гумові ребристі поверхні відмінно почешут малюкові зудять ясна. Особливо популярні серед прорезивателей вироби з водою. Охолоджені в холодильнику, вони допоможуть вгамувати зубний біль.
шостий місяць
До цього часу у більшості дітей вже явно простежуються переваги в іграшках. Музичні товари змусять малюка пошукати джерело звуку і доповзти до нього.
Розважити дитину у ванні допоможуть іграшки для купання. Це невеликі гумові звірятка, качечки з каченятами, заводні рибки. Є спеціальні килимки на присосках, які прикріплюються до поверхні ванни, щоб чадо не послизнувся. Займуть під час купання і прогумовані книжки.
До речі про книжки! Дітей 6-ти місяців вже захоплюють яскраві картинки і перегортання сторінок. Найменшим купують м'які тканинні, дерев'яні або книги з картонними сторінками.
Піврічний карапузи люблять милуватися своїм відображенням. Дзеркальця можна знайти на розвиваючому килимку, брязкальце і інших предметах гри.
сьомий місяць
Дитина переходить в нове для себе вертикальне положення, а значить, і маніпулювати предметами йому стає набагато зручніше. Розвеселить малюка лялька-неваляшка, яка може бути звичайною або музичної.
Корисними будуть предмети, що вкладаються один в одного. Це можуть бути стаканчики-вкладиші, які шикуються в башточку.
Гарні зараз ігрові центри з дверцятами, кнопочками, коліщатками, дзеркальцями, що рухаються циліндрик і телефонним диском.
восьмий місяць
Поповнити ігровий інвентар можна пірамідкою (поки з однаковими за розміром кільцями), дзигою, коробочкою з кілочками, які забиваються молоточком. Такі іграшки стимулюють розвиток рук, сприяють формуванню зорово-моторної координації.
Важливим умінням, на якому акцентують увагу неврологи, є кидання предметів. Деякі спритні мами, статут піднімати і повертати в ліжечко (манеж) брязкальця, навіть прив'язують їх на мотузочку. Зручно, але є небезпека, що малюк заплутається і передавить собі щось.
Звучать іграшки швидше за все вже занедбані, і перевага віддається музичних предметів. Функціонал таких товарів залежить вже тільки від вартості. Від цілих центрів, до звичайних телефонів з кнопочками або ігровий панельки.
дев'ятий місяць
Все більше інтересу дитина проявляє до наборів-вкладишів. Це можуть бути матрьошки або циліндричні стаканчики.
До цього віку більшість дітей вже активно досліджує простір, пересуваючись на четвереньках. Улюблена гра - наздогнати заводну машинку (гусеницю, черепашку і ін.).
Зацікавлять дитини будь-якої статі і машини, які можна катати взад-вперед. Корисні для вдосконалення координації рухів і м'ячі. Діти вчаться їх штовхати, перекочувати, кидати об стінку.
До за потрібне іграшок можна віднести і музичні інструменти - барабан, маракаси, бубон та ін.
десятий місяць
Нарешті прийшов час і для розвитку логічного мислення. Перші развивашки подібного роду - це сортери, дерев'яні рамки з отворами, в які малюк вставляє елементи потрібної форми, мозаїка великих розмірів, можливо, припадуть до вподоби і прості конструктори.
Якщо ще не куплені кубики - то зараз саме час. Малюк до року лише з радістю руйнує вежі з них, але з часом почне і творити.
Не забудьте і про сюжетні гри - ляльки (пупси або ганчіркові), іграшковий посуд, маленька коляска.
Навіть якщо ви вирощуєте хлопчика, в будинку обов'язково повинна бути лялька. З нею ви навчите дитину жаліти, качати, годувати пупса, а також запам'ятайте назви частин тіла.
одинадцятий місяць
Розвитку зору і пізнавальних здібностей допоможе похилий жолоб з кульками - марбулоус. Під час гри малюк спостерігає, як кулька скочується по похилій поверхні або дроті, передбачаючи рух предмета.
Ігри з фігурками домашніх тварин допоможуть дитині запам'ятати перші звуконаслідувальні слова.
дванадцятий місяць
До року або декількома місяцями раніше діти освоюють навик ходьби. Тому потрібні іграшки, за які можна потриматися, машинки на мотузочці. Популярні серед однорічних дітей і каталки на паличці, коляски для ляльок.
Розвинути спритність і дрібну моторику допоможе магнітна рибалка. Пластикові та гумові вироби підійдуть для гри у ванній, дерев'яні «акваріуми» з рибками зручні для ігор на «суші».
Тематичний матеріал:
Освоївши навик ходьби, багато малюків інтелектуальним воліють рухові ігри. Тому сміливо даруєте малюку різного розміру м'ячі, кеглі, ігрову намет з тунелем. Поколупати пальчиком і досліджувати навколишній світ допоможе дошка бізіборд , На якій прикріплено «цікавинки» типу замків, блискавок, клямок, телефонних дисків і т.д. Така допомога можна не купувати, а спорудити своїми руками.
Вчимося грати
Мало купити іграшку, потрібно вміти її творчо піднести. Навіть найдорожча і багатофункціональна Развивашка без мами залишиться лише шматком пластмаси, покинутим через пару хвилин.
- Вирішивши познайомити новонародженого з новою брязкальцем, не поспішайте нею розмахувати. Спочатку просто піднесіть до обличчя немовляти, щоб він її розгледів і встиг звикнути. Потім не поспішаючи поводите з боку в бік, щоб малюк встигав за нею стежити. Делікатно познайомте зі звучанням іграшки.
- З 3-х місяців потрібно стимулювати дитину дотягуватися до іграшки. Залучіть його увагу звуком брязкальця і покладіть її недалеко від малюка.
5-місячний карапуз зрадіє грі в «ку-ку». Спочатку ховається мама, потім можна ховати під пелюшку іграшку. - Коли дитина навчиться повзати, можна пограти в ігри на слухове увагу. Увімкніть музичну іграшку і сховайте недалеко від малюка. Він обов'язково спробує знайти джерело звуку.
- «Третій зайвий» - гра на розвиток координації та кмітливості. Дайте дитині по іграшці в кожну руку. Потім простягніть йому третю. Зацікавлений дитина повинна збагнути, що потрібно звільнити одну руку, щоб взяти нову іграшку.
- Покажіть, як завантажити в кузов машинки кубики, або покатати на ній ведмедика.
- Ігор з м'ячем теж треба вчити. Як тільки малюк навчився сидіти, присядьте недалеко на підлозі і покотився в його сторону м'яч. Пізніше покажіть, як кидати м'ячик, бити по ньому ногою.
Як доглядати за дитячими іграшками
Діти до року все тягнуть до рота, ретельно слизової з предметів бруд. Все не продезінфіціруешь, але і залишати розсадники бактерій біля дитини до року небезпечно. Що робити?
- М'які іграшки . Намагайтеся, щоб їх у малятка було якомога менше, адже це кращі пилозбірники. Крім звичайного прання в машині їх можна регулярно пилососити або заморожувати ненадовго в морозилці.
- Пластмаса і гума. Замочіть на деякий час їх в тазику з водою, потім протріть губкою з дитячим милом і насухо протріть. Відокремлюйте вуличні іграшки від тих, з якими малюк грає вдома.
- Дерево. Дерев'яні вироби очищаються аналогічно іншим, тільки замочувати їх надовго не можна.
- Іграшки на батарейках. При попаданні води на механізм або електронну частину, іграшка прийде в непридатність. Такі вироби можна м'яко очистити вологою ганчірочкою, а після висихання помістити в морозильну камеру.
- Розчин для дезінфекції. У літрі води розчиніть 4 ложки соди. За допомогою губки очистіть поверхню предметів. Замочити вироби можна в слабкому розчині оцту. Допоможе вбити мікроби і спирт.
Предмети, які використовуються для гри вдома досить обробляти і мити раз в тиждень.
Ще пара корисностей
У кожному будинку, де ростуть діти, повинні бути ляльки бі-ба-бо. Це рукавичок іграшки, які оживають на батьківської руці. Така лялька стане кращим другом малюка аж до школи. До року вона порадує потешками; покаже, як маніпулювати з предметами; потім допоможе освоїти рідну мову. Дошкільнят вона вчить рольових ігор, діалогового спілкування.
Для розвитку просторового мислення, моторики та творчості хороші м'якушки - великі кубики з тканини з м'яким або сипучим наповнювачем. Їх можна кидати, на них можна падати, а липучки на гранях допоможуть спорудити більш-менш міцні конструкції.
Звичайно, різноманітність іграшок потрібно кожній дитині. Але завжди краще купити одне дороге, але якісне і довгограючі виріб, ніж три поганих іграшки.
А які б ви порадили іграшки діткам до року? Діліться ідеями з нами!
Що робити?А які б ви порадили іграшки діткам до року?