- Пристрасті по універсальності
- Що таке осциляційного мультитули
- Технічні особливості багатофункціонального інструменту
- Швидкість і амплітуда
- Кут (діапазон) осциляції
- плавний пуск
- видалення пилу
- кріплення оснащення
- акумуляторний РЕНОВАТОР
- Зручність у праці - друга продуктивність
Звичайний багатоцільовий інструмент з осцилюють приводом? Що робить електричний мультитул універсальним? Де його застосовують і як вибирають? Здається, ми знову загрузли в питаннях - будемо вникати і розбиратися.
Пристрасті по універсальності
Багатофункціональність інструменту у досвідчених майстрів викликає неоднозначні відчуття. З одного боку, всі хочуть мати в арсеналі чудо-машину, здатну закрити безліч інших позицій, гаманець залишиться товщі, ящик з інструментом буде легше. З іншого боку, ми розуміємо, що універсальність є ворогом спеціалізації - обмеження функціональності зростають, якість виконання окремо взятої операції явно знижується. Це реальність. Навіть при сучасному технологічному рівні навряд чи виробники можуть запропонувати професіоналам гідного «кентавра» потужністю, припустимо, понад одного кіловата, який хоча б наблизиться до характеристик одиничних інструментів. Та й немає ні у кого бажання пробувати, вкладати гроші в свідомо провальну розробку.
А ось для домашньої майстерні, де інтенсивність застосування помірна, і з якістю справа йде трохи простіше, універсальний інструмент є вкрай затребуваним. Як ілюстрація - постійні спроби кулібіних (зі змінним успіхом) позаштатними пристосуваннями розширити сферу застосування звичних агрегатів. Ідея використання однієї силової бази (мотор і органи управління) з декількома виконавчими пристроями витає давно, але реалізується компаніями виробниками дуже обережно. Найяскравіший приклад - додаткові насадки для дрилів, або модель модульного саморезоверта Black & Decker MFL143KB-S.
Black & Decker MFL143KB-S
У 2008 році дещо сталося. Закінчився термін дії патенту на багатофункціональний інструмент, який працює за осциляційного технології. C 1967 року монополістом була одна з найстаріших і дуже шанованих інструментальних компаній C. & E. FEIN GmbH. Їх MultiMaster був піонером в своєму класі, цікаво, що застосування він знайшов спочатку в медустановах - як різак для зняття гіпсу. І ось, коли юридична завіса впала, багато виробників почали випускати свої «коливальні» мультитули, або РЕНОВАТОР, в тому числі і професійного призначення. Так цей інструмент перестав бути екзотичним і почав своє становлення як окремий клас. Народ неоднозначно прийняв нові машини, суперечки навколо них йдуть вже кілька років, і їх багато. Варто зауважити, що вже сформувалася велика група шанувальників подібних «універсалів», але є й ті, хто відноситься до універсальності з прохолодою. А багато хто просто не знають, що це, вважають їх реплікою звичайних УШМ, мабуть, через зовнішньої схожості.
Що таке осциляційного мультитули
Якщо говорити про внутрішній устрій, то все багатофункціональні інструменти (далі будемо так називати тільки осциляційного апарати) дуже схожі. Це говорить тільки про конструкційної влучності перших розробників - новий клас вийшов дуже вдалим, практично досконалим, наприклад, дрилі теж мало чим відрізняються один від одного принципово. База являє собою довгастий корпус-рукоятку (як маленька болгарка), в якому розташувався невеликий моторчик. Крутний момент передається на робочу частину, де обертальний рух трансформується в коливальні, зворотно-поступальні переміщення робочого вала.
Взагалі, осциляційного рух - це високочастотне коливання з невеликою амплітудою, названо за аналогією зі специфічним рухом елементарних частинок, відкритим в 30-х роках минулого століття. Такий принцип роботи приводу має свої явні переваги перед поступальним або обертовим:
- Немає відцентрового викиду матеріалу.
- Немає серйозної небезпеки від розриву оснастки.
- Є можливість виконання погружного пропила.
- Вдається обробляти, кроїти, видаляти еластичні матеріали.
- Відсутня віддача і можливість зворотного удару.
- Мале пилоутворення.
- Відносна простота у використанні.
- Висока якість обробки.
У порівнянні з ексцентриковим рухом, є можливість робити різання матеріалів, причому самих різних. Такому інструменту підвладні: деревина і її листові похідні, пластик, метали, бетон, цегла, скловолокно, ламінати, кахель - непереборних обмежень немає, все впирається в грамотний вибір відповідного полотна. Саме оснащення розширює кількість доступних операцій, а насадок може бути багато. Іноді виробники їх поділяють на групи і, крім базової комплектації, пропонують спеціальні набори, призначені для певної області застосування (підлоги, кухня / ванна, ремонт приміщень, автомайстерня, вулиця / сад, суднобудівництво). Головною відмінністю всіх доступних полотен від традиційних є Z-образна форма, а у ріжучих дисків - тарілчаста конфігурація. Завдяки цій обставині робоча кромка на деякій відстані відстоїть від корпусу (іноді з вигідним кутом), і у мультитулов з'являються особливі можливості:
- Вдається демонтувати елементи врівень з площиною.
- Можна підрізати впритул біля перешкоди (стіна, колона).
- Можна занурити оснащення в будь-якій точці заготовки, зробити проріз.
- Без проблем виконується шаберная зачистка плоскій поверхні.
- Інструмент функціональний навіть в дуже затиснутих місцях (в кутах, в нішах).
Makita TM3000C
Напевно, вам цікаво, які основні види робіт виконують мультитулов, по крайней мере, самі «особливі»? Будь ласка:
- Видалення затірки, розчину з плиткових швів.
- Чистка площині від плиткових клеїв, напливів розчину / бетону (рашпіль).
- Фігурна кройка керамічної плитки.
- Різка каналів в мінеральних конструкціях.
- Уривок за місцем лутки, дверного полотна, плінтуса, лиштви, ламінату, паркету.
- Демонтаж рулонних підлогових покриттів (ковролін, лінолеум).
- Прирізка м'яких рулонних підлогових покриттів.
- Видалення еластичних клеїв.
- Занурювальне випилювання технічних отворів.
- Шліфування поверхонь складної форми з деревини, металу, склопластику, бетону, епоксидного матеріалу.
- Відрізання врівень цвяхів, шпильок, труб.
- Розпилювання-торцювання дерев'яних, металевих, пластикових профілів.
- Сточування, груба підгонка деталей колодкою з наждаком.
- Демонтаж герметиків, замазок, гідроізоляції, антикорозійного шарів, фарби.
- Пиляння ГКЛ, ГВЛ, ДВП, ОСП, ДСП, фанери, в тому числі криволінійний рез .
- Демонтаж підсистем металевих і дерев'яних каркасів.
- Виготовлення деформаційних швів температурних зазорів на стінах і на підлозі.
- Легке фрезерування пазів, зняття фасок.
- Розкрій м'яких ізоляційних матеріалів.
- Полірування.
- Різка і шліфування каменю.
- Ущільнення бетону.
- Заточка ручного інструменту.
Black & Decker MT300KA
Технічні особливості багатофункціонального інструменту
потужність
Мотори в РЕНОВАТОР застосовують не дуже сильні, упор тут робиться на компактність інструменту, на високу частоту ходу. Вибирати доведеться з машин потужністю від 150 до 300 ват. Природно, ті, що потяговітее, подарують вам більше продуктивності при інших рівних умовах, вони забезпечать більший час безперервної роботи, тому призначаються для комерційного застосування. Універсали фірми «Бош», які споживають 250 і 300 ват, виконані в синіх корпусах і розташувалися в професійному каталозі. Для домашніх майстрів німці запропонували інструмент потужністю 180, 190 і лише одну машину на 250 Вт (Bosch PMF 250 CES). Як бачимо, показник сили виробники (причому багато) виставляють в назві моделі, що підкреслює важливість характеристики.
Bosch PMF 250 CES
Швидкість і амплітуда
Оснащення будь-якого мультитула бігає коротко, це рух більше схоже на вібрацію. Однак швидкість переміщень досить висока, і чим вона більше - тим швидше і чистіше виконується робота. Середній показник знаходиться в районі 20 000 ходів в хвилину, але бувають апарати і швидше. Наприклад, Fein FMM 250 Q на холостому ходу видає 22 000 коливань.
Fein FMM 250 Q
У паспортах до виробів практично завжди можна знайти вказівку діапазону швидкості, це пояснюється тим, що для обробки різних матеріалів є сенс підбирати свою швидкість. Для розпилювання металу ми сповільнюється, для пластиків підходить середня частота, а для роботи з нетвердою деревиною - дрібнити не варто, газу на всю. Регулювання оборотів є завжди, вона завжди реалізована в електронному вигляді. У більшості випадків швидкість встановлюється східчасто - коліщатком з розподілами, яке розташовується на рукоятці, або з торця (біля шнура), як на Skil 1470AA. Багатофункціональний інструмент FEIN також володіє «чарівним» коліщатком, ось тільки працює воно безступінчатий. Особливу увагу можна приділити моделям AEG BWS 12C Li Kit3 або RYOBI RMT 1801 M, де замість повзунка включення живлення застосовується пускова клавіша, яка дозволяє регулювати швидкість в реальному часі, змінюючи силу натискання (0-20 000 об / хв). Взагалі, діапазон регулювання частоти різних моделей сильно різниться, чим він більший - тим більше варіантів буде у оператора. Для прикладу, Bosch PMF 180 E має можливість попереднього встановлення 15 000-21 000 ходів в хвилину, а в Makita BTM 40RFE осциляція може бути уповільнена до 6000 коливань.
RYOBI RMT 1801 M
Під навантаженням швидкість інструменту істотно падає, але якщо мультитул забезпечений електронним стабілізатором (електроніка сталості) - то машина автоматично підтримає частоту обертання оснащення, яку вибрав оператор, і якість виконуваних операцій залишиться на належному рівні. Звичайно, тут багато що залежить від манери подачі інструменту і наявності силового резерву (потужності). Ця система є прерогативою щодо потужних універсалів класу профі (Bosch GOP 250 CE Professional).
Кут (діапазон) осциляції
Скажімо пару слів про довжину ходу. Якщо ви почнете порівнювати технічні характеристики декількох моделей, то можете помітити, що деякі мають кут коливання 2,8-3 градуси, а деякі - близько 1,4-1,5 градуса. Ні, це не говорить про надможливостей конкретних мультитулов, просто їх розробники вказують в паспортах або повну амплітуду (RYOBI RMT 1801 M - 3 градуси), або окремий відхилення від осі вправо / вліво (DREMEL MULTI-MAX MM40). Один з найширших діапазонів мають Makita LXMT025 і TM3000CX5 - 3,2 градуса.
DREMEL MULTI-MAX MM40
плавний пуск
Незважаючи на скромну потужність, деякі моделі РЕНОВАТОР можуть похвалитися системою «плавний пуск» - Makita BTM 40RFE, DREMEL Multi-Max MM 40. Очевидно, що тут справа не в захисті від великих пускових струмів, виробник таким чином стабілізує інструмент на початку роботи, дозволяє акуратно врізатися в матеріал, попереджаючи псування дорогої деталі.
видалення пилу
З огляду на те, що мультитул часто застосовується на фінішних етапах проведення робіт, і шліфування є однією з основних функцій цього інструменту - дуже актуальним стає питання захисту від пилу. Більшість універсалів можуть підключатися до промислового пилососа . Ось тільки відповідного патрубка на корпусі немає, його потрібно під'єднати перед початком робіт. Пластиковий елемент системи пиловидалення всмоктуючим краєм надаватися на кожух біля полотна, після чого хомутами / скобами кріпиться до корпусу знизу (Skil 1470). Від цього дещо страждає ергономіка (обхопити ручку стає складно), але можливість чистої роботи повинна бути. Компанія FEIN пішла ще далі, її маркетологи запропонували споживачеві топовий набір, в який крім «Мультімастер» входить пилосос.
Skil 1470
Зверніть увагу, що якщо ви застосовуєте дельтовидную шліфувальну платформу від іншого виробника, то вона, як і відповідні наждакові листи, повинна мати отвори для пиловідсмоктування.
кріплення оснащення
Оснащення для багатофункціонального інструменту - це все. Є безліч всяких насадок, і кількість їх типорозмірів стабільно росте. Специфіка, сам принцип існування багатофункціональних машин передбачає часту зміну оснащення. Від того, наскільки швидко і надійно це робиться, залежить не тільки відчуття комфорту від використання інноваційної машинки, але і загальна ефективність апарату, наприклад, в умовах будмайданчика. Стандартний варіант - це коли насадка надівається на посадочне місце і фіксується гвинтом з головкою під шестигранний ключ (Milwaukee C12 MT, Bosch PMF 190 E). Високий рівень варіант - безінструментального (бошевци назвали його SDS) - зазвичай там потрібно всього лише відвести в сторону важіль-фіксатор і повернути його у вихідне положення після установки оснащення (Fein FMM 250 Q, Bosch GOP 300 SCE Professional).
Bosch PMF 350 CES
Наступний важливий момент полягає у взаємозамінності оснащення від різних фірм. Насадки коштують дорого, асортимент їх величезний, деякі виробники постійно вигадують щось новеньке - все це підштовхує і користувачів, і розробників до уніфікації. У свій час споживачі грішили кустарними переробками недорогих насадок під свої універсальні приводи, тепер цього робити не доводиться. Фірма Bosch запропонувала ввести загальну систему кріплення оснащення, і багато компаній її підтримали. Oscillating Interface System (OIS) - це нова 12-точкова система кріплення, при якій полотно можна встановити не тільки фронтально, а й під кутом щодо осі корпусу - в повному діапазоні 360 °. Переставляючи оснащення при установці, ми можемо забезпечити ще більшу прохідність інструменту, доступними для обробки стають самі затиснуті місця. Система OIS прийнята не всіма виробниками (FEIN GmbH йде своїм шляхом), але недорога оснащення вітчизняних фірм підходити буде. А ще розробники «Бош» комплектують свої мультитули універсальним перехідником для можливості кріплення (без люфтів і втрати силового моменту) насадок сторонніх виробників, які не піддалися уніфікації. Адаптери кладуть в комплект і розробники Makita.
акумуляторний РЕНОВАТОР
Мініатюрний інструмент з невеликою споживаною потужністю - це ідеальний об'єкт для бездротової технології. Цінність мобільності тут збільшується в рази, а економічні мотори не так швидко садять батареї. Багато моделей мережевого інструменту з невеликими змінами реалізовуються живити від акумулятора. Відносно невеликий запас енергії компенсується великою швидкістю зарядки - деякі пристрої відновлюють батарею за 30 хвилин (Black & Decker HPL108MTKA), причому 75-80% енергії блок отримує за третину-половину розрахункового часу. Всі зарядні процеси контролюються електронікою - перевантажити батарею, перегріти, глибоко розрядити вже просто неможливо. Керуючі системи навіть можуть розпізнавати навантаження і холостий хід, у другому випадку обороти інструменту автоматично знижуються, зберігаючи енергію акумулятора. Неймовірно корисною буде індикація заряду.
Milwaukee C12 MT
Більшість виробників використовують для мультитулов сверхмалі батареї, які поміщаються в рукоятку (напругою 9,6-12 вольт, ємністю 1,3-1,5 А · год) - для прикладу, Bosch GOP 10,8 V-LI Professional, Milwaukee C12 MT , AEG BWS 12C Li Kit3, Fein MSX 315. Їх показники не найвидатніші, але цілком придатні для багатьох умов. Зате маса таких апаратів (навіть з батареєю) знаходиться в районі одного кілограма. Макітовци дрібнити не стали, вони зробили ставку на солідний енергоресурс і гідний крутний момент. Їх машини приводяться в дію «дорослими» батареями, які вони ставлять на болгарки : Makita BTM 40RFE (14,4 В, 3 А · год), Makita BTM50Z (18 В, 3 А · год). Тут виробник може вже вказати повноцінну потужність інструменту (250-280 Вт), але маса агрегатів наближається до позначки в 2 кг. Солідні характеристики, подібні з мережевими моделями, показує Fein AFMM 14 з блоком (14,4 В, 3 А · год), масою 1,7 кг. У боротьбу за пальму першості вступила і нова модель PORTER-CABLE PCCK510LA (18 В).
PORTER-CABLE PCCK510LA
Що стосується ціни, то за мобільність доводиться трохи переплачувати, але для своїх постійних клієнтів деякі виробники пропонують гнучке рішення. Ви можете придбати апарат з двома батареями та зарядними, або з одним акумулятором. Якщо у вас вже є інструмент з уніфікованими блоками харчування, і ви володієте зарядним пристроєм - можете придбати зовсім «голий» мультитул в кілька разів дешевше спорядженого.
Додамо, що багато акумуляторні мультитули мають вбудований світлодіодний ліхтар для підсвічування робочої зони (провідні машини через параметрів загальної мережі не можуть похвалитися такою опцією). У деяких випадках - просто незамінна річ.
Зручність у праці - друга продуктивність
Ергономіка ручного інструменту завжди дуже важливий критерій вибору. Апарат повинен бути максимально зручним для свого власника, тільки тоді можна розраховувати на високу якість роботи і отримання від процесу задоволення. Саме тому ми завжди рекомендуємо провести всебічний огляд машинки перед покупкою, по можливості навіть провести легкий тест-драйв. Куди дивитися? Для чого трясти?
Перевіряємо, Наскільки габаритні є корпус мультитула - Аджея ВІН за сумісництвом є основною рукояткою. Більшість користувачів вважають за краще, щоб агрегат легко обхоплюю, так він краще утримується і контролюється. Великим плюсом будуть якісні противоскользящие накладки.
Звертаємо увагу на розподіл ваги інструменту - певним недоліком варто вважати зайве «Клевань» машини передньою частиною, особливо це актуально для потужних апаратів, близьких за масою до двох кілограмів.
Mastercraft 2.2A Multi-Crafter Kit
Тестуємо органи управління. Повзунок харчування повинен надійно фіксуватися у включеному положенні, ні в якому разі він не повинен вибиватися при роботі. Якщо вам цікава модель з курком, то спробуйте зрозуміти, наскільки він чутливий, чи можна їм коректно «газувати». Колесо регулювання швидкостей повинно бути розташоване в стороні від долоні, що охоплює корпус, інакше можливі варіанти ненавмисного зміни настройки.
Обов'язково оглядаємо мережевий шнур. Насторожити повинен занадто жорсткий і дуже короткий кабель - він може здорово обмежити свободу руху. Довжина 3 метри буде нормальної, інструмент фірми FEIN GmbH оснащується 5-метровим шнуром - це ідеально. Важливий вузол - точка входу в інструмент, його надійність не повинна викликати сумніву. Бошевци тут застосували навіть свою «фірмову» шарнірну технологію.
Цікавий момент - додаткова рукоятка, що дозволяє зробити дворічний хват. Такий елемент є в потужної побутової моделі Bosch PMF 250 CES, більш того, він має противібраційний виконання, може угвинчуватися з обох сторін.
Bosch PMF 250 CES
Обмеження занурення. Контроль заглиблення оснащення зазвичай проводиться візуально, за шкалою, розташованої безпосередньо на полотні. Але є варіант з дистанційним обмежувачем - це багатоступенева велика пластикова шайба, яка одягається на «хобот» редуктора. Інструмент занурюється в матеріал, поки один з разновеликих виступів шайби не упреться в заготовку.
Skil 1480
Пробуємо, наскільки легко закріплюється система пиловідведення, розбираємося, як від цього змінюється загальна ергономіка вироби.
Порівняйте реальну і можливу комплектацію декількох мультитулов. По-справжньому багатофункціональним інструмент стане, тільки якщо буде можливість застосувати максимум типів оснащення, нехай навіть її потрібно купувати додатково. Не варто відмовлятися від таких переваг, як: добротний кейс, ящик для насадок, якісна інструментальна сумка.
DeWALT DCS355D1 XR
Ну, і попрацювати ... Включаємо інструмент в мережу, ганяємо його на холостих обертах з різними швидкостями. Якщо вам дозволять (таке буває в авторизованих точках продажу, в великих магазинах), то даємо навантаження. Для осциляційного багатофункціонального агрегату критичними можуть бути показники вібрації - тому вся увага сюди. Плюс уважно слухаємо мотор.
Ось тепер можна зробити деякі висновки, відповісти на пару-трійку принципових питань. Отже, Поїхали.
«Коливальний» мультитул не є гібридом декількох традиційних агрегатів, це окремий клас інструменту.
Універсал, який працює на осцилюють приводі, в багатьох випадках неможливо замінити чимось іншим.
Ідеально мультитул підходить для реставраційних, ремонтних робіт. Варіантів застосування багатофункціонального приводу дуже багато, їх число постійно зростає з виробництвом нових насадок.
Справжня народна популярність подібного інструменту не за горами.
рмнт.ру
20.12.17
Що робить електричний мультитул універсальним?Де його застосовують і як вибирають?
Куди дивитися?
Для чого трясти?