У віковому випаданні волосся винні пошкодження одного-єдиного гена, з'ясували вчені.
Чи можуть жінки страждати від облисіння "чоловічого" типу, сприяє чи реп'яхову олію росту волосся і що спільного у миші і людини, передає Хроніка.інфо з посиланням на сьогодні .
Звідки береться лисина
Обласна часто асоціюється з проблемами, які стосуються тільки чоловіків: у втраті волосся звинувачують чоловічий гормон тестостерон. Така «чоловіча» втрата волосся є особливим видом захворювання і носить назву «андрогенна алопеція». Вчені з Університету Гренади вважають, що раннє облисіння має стати для чоловіка тривожним дзвінком: воно говорить про можливе збільшення передміхурової залози, а облисіння після 50 років прямо пов'язане з аденомою простати.
Втім, жінки від випадіння волосся страждати теж можуть, але в їхньому випадку це говорить про наявність гормональних порушень і необхідності звернутися за допомогою до лікаря-ендокринолога.
Дисбаланс гормонів посилюється ще і спадковістю. Слід звернути увагу, в якому віці почали втрачати волосся ваші близькі родичі. У 2010 році вчені з Колумбійського університету опублікували статтю в журналі Nature, в якій розповіли про вперше виявлених генах, що викликають втрату волосся. Дослідникам вдалося встановити, що ці ж гени впливають на виникнення і інших захворювань, таких як артрит або цукровий діабет.
Серйозні захворювання також можуть стати причиною облисіння. Найчастіше випадання волосся може наступити після перенесених розладів шлунково-кишкового тракту, а дослідники з Університету Гранади довели, що волосся можуть випадати навіть після вилікуваних захворювань зубів.
Чи врятує реп'яхову олію?
Народна медицина давно виробила свої засоби боротьби з облисінням. Мабуть, найвідоміші з них - реп'яхову олію або відвар з лука. Народні цілителі впевнені, що, втираючи кошти в корені волосся, ви зможете відновити всі порушені процеси в організмі, які найчастіше пов'язані з дисбалансом гормонів. Ще один «помічник» при боротьбі з облисінням - касторове масло - стоїть на аптечних прилавках разом з дорогими масками і лосьйонами.
На жаль, більшість зовнішніх коштів дають лише зовнішній ефект в перший час після застосування.
Спостерігаючи за поразкою домашніх лікарів, серйозна медицина запропонувала свої методи позбавлення від алопеції. Ще в 1939 році японський лікар Шоюі Окуда вперше опублікував результати проведених робіт з пересадки волосся. Слід пам'ятати, що пересадка волосся - процедура дорога - лише візуально усуває проблему облисіння, але не позбавляє від її причин. Саме тому кожен пацієнт повинен звертатися до фахівців за індивідуальним методом лікування, який дозволить впоратися з порушеним гормональним фоном.
Не тільки гормони, а й гени
Вікове випадання волосся, яке в міру старіння почне турбувати кожної людини, змусило японських і голландських учених ще раз дослідити його причини. До сих пір механізми старіння залишаються невивченими в повній мірі. Намагаючись встановити причину стоншування і втрати волосяного покриву у ссавців, вчені провели серію експериментів над мишами. З деталями дослідження можна ознайомитися в журналі Science.
Дослідники взяли кілька особин гризунів у віці до восьми тижнів і почали відстежувати вікові зміни в їх організмі. Було встановлено, що перші ознаки погіршення волосяного покриву з'являються вже через 16 місяців після народження, стають більш помітними до 18 місяців і зовсім очевидними - до дворічного віку.
Найбільше волосків миші втрачають на поверхні спини. Дослідники помітили, що на ділянках тіла з найбільшими втратами шерстинки взагалі більше не відростають.
Аналіз клітин дерми показав зменшення кількості волосяних фолікулів вже на першому році життя мишей. Фолікула - це корінь волоса, оточений сальними і іноді потовими залозами. Досліджуючи стан волосяних фолікулів в різні періоди життя мишей, вчені розділили цикл їх розвитку на п'ять частин. На першій стадії волосяний фолікул має звичайну структуру і розмір. Вже на другій стадії з'являються незначні зменшення розміру фолікула. До третьої стадії він починає більш істотно зменшуватися в розмірах, але волосяний стрижень ще зберігається. На четвертому етапі руйнування триває, але сальні залози ще присутні. До фінального етапу волосок випадає без можливості відновлення.
Порівнявши отримані дані зі станом волосяних цибулин людини, вчені встановили, що зміни фолікулів у людей протікають точно так же.
Вивчення стовбурових клітин волосяного фолікула мишей привело до висновку, що випадання волосся відбувається через те, що ДНК стовбурових клітин пошкоджується, а особливо сильно при цьому страждає ген Col17a1. Саме пошкодження цього гена і викликають облисіння, причому не тільки у мишей, подальша робота показала, що той же самий ген відповідає і за втрату волосся у людей. Відкриття вчених означає, що тепер перед дослідниками відкривається новий шлях для розробки препаратів проти вікового облисіння.
Як врятувати волосся
Як відомо, будь-яке захворювання краще постаратися запобігти, ніж лікувати. Некритичне, але разом з тим неприємне кількість волосся, яке залишається на гребінці, може бути викликано поразкою цибулин через брак вітамінів.
Волосяні фолікули особливо потребують вітамінів В1, В5 і В10.
Читайте також: Психологи підказали, як боротися з лінню
У холодну пору лікарі настійно рекомендують носити головні убори, щоб не переморажівать волосяні цибулини. Але і розігрівати їх не варто: слід мити голову теплою, але не гарячою водою.
Чи врятує реп'яхову олію?