Прокрастинація - штука така ж неприємна, як і звучання самого цього слова. Відбувається воно від латинського "procrastinatus": pro- (замість, попереду) і crastinus (завтрашній) і позначає звичку відкладати на потім те, чим, насправді, варто було б зайнятися зараз - будь то реальні справи або важливі думки (так-так , по методу Скарлетт О'Хара).
Навіть трохи складніше: не просто відкладати, а займатися замість цього чимось іншим, швидше за все, навіть не потрібним (так, написавши цю пропозицію, я півгодини перевіряла стрічку друзів на фейсбуці: чи всі сьогодні мають рацію в інтернеті і взагалі).
У послаблення самому собі в принципі немає нічого поганого, проте коли подібні поблажки набувають системного характеру, настає пора розібратися: чому ми так чинимо і чим це небезпечно. Нам допоможе психолог Марія Пугачова .
Зараз я тільки трошки ... а потім відразу!
"Відкладаючи важливі справи на потім, людина в цей момент часу начебто бореться з тривогою, які ці справи викликають. Адже якщо звернути увагу на те, що ми найчастіше відкладаємо, це будуть зовсім не банальні обов'язки або елементарні дії, - каже Марія Пугачова . - В основному це щось, що реально напружить нас морально, матеріально, фізично ".
Наприклад, якщо справа вимагає приділити йому занадто багато часу, а перерватися не можна буде, або доведеться занадто сильно зосередитися і напружити свій інтелект і пам'ять. Або потрібно зв'язатися з якимись людьми - щось у них просити, домовлятися, не будучи при цьому впевненим, що вам не відмовлять. А може бути, в цій справі багато невідомості і доведеться діяти максимально сконцентровано і обережно. Загалом, те, що нас дійсно турбує, лякає або просто не хочеться робити, ми і відтягує.
Різні точки зору
З одного боку, явище це зовсім не згубний, на думку Марії Пугачової: "спрацьовують захисні механізми особистості, і" неприємне "як би засувається, ховається, відсувається в часі. Актуальна тривога забирається, і психологічний апарат людини залишається в повному порядку". Але потрібно розуміти, що за фактом воно нікуди не дівається, його зникнення - ілюзія. А це і є основна проблема, вірніше - дві проблеми.
По-перше, справи і обов'язки накопичуються, терміни скорочуються, проблем стає більше. Отже, ще більше наростає тривога, і втекти від неї хочеться вже не "по-доброму" - знову перенести - а "по-поганому": підвести всіх, але лише б сховатися.
По-друге, захисні механізми - це прекрасно до пори до часу, поки вони працюють в нормальному режимі. Але як тільки вони починають "догоджати" нашій психіці, то ще більше вводять людини в замкнене коло переживань і втечі від них.
Перемогти прокрастинація можливо?
"З точки зору боротьби з таким явищем, як прокрастинація, єдиних методик і порад немає, - попереджає Марія Пугачова. - Завжди потрібно визначати особисту мотивацію відкладання справ: це може бути фізична втома і перевтома, невпевненість в собі, відсутність цілей по життю, конфлікти на роботі, низька оцінка оточуючих і керівництва, сімейні проблеми, особливості виховання в дитинстві і багато іншого ".
Однак можна самостійно спробувати знайти свої "больові" точки і зробити ряд продуктивних кроків для подолання власних слабкостей.
1. Проаналізуйте себе: що вас турбує в відкладаються справах? Які саме справи і завдання ви найчастіше відкладаєте? Чи схожі ці справи на щось інше у вашому житті - на попередню роботу, на виконання побутових справ, на якісь сімейні обов'язки, на те, що вас примушували робити вчителі та батьки? Спробуйте знайти те саме "хворе місце".
2. Постарайтеся розпланувати, розписати свій робочий день по етапах, виконуйте велику задачу частинами. У цьому вам допоможуть основи тайм менеджменту.
3. Придумайте собі заохочення за виконані справи - особисту похвалу або зателефонуйте комусь похвалитися: мамі, подрузі, бойфренд у. Нагородите себе чимось смачненьким, купіть якусь довгоочікувану річ, дозвольте собі щось, чого давно не дозволяли, виконаєте свою маленьку мрію.
Таким чином, ви потихеньку будете вибиратися з порочного клубка і почнете отримувати задоволення від того, що галочка в роботі поставлена, колеги і начальство задоволені, важливе питання вирішене, себе ви радуєте. І тривога з приводу складних справ почне йти, поступаючись місцем відчуттю сили і впевненості в собі.
А вам трапляється прокрастініровать? Як ви з цим справляєтеся?
липа Москвичьов , etoya.ru
фото: jawwadsaif.blogspot.com , it-career-coach.net , prenewsonline.com
Перемогти прокрастинація можливо?1. Проаналізуйте себе: що вас турбує в відкладаються справах?
Які саме справи і завдання ви найчастіше відкладаєте?
Чи схожі ці справи на щось інше у вашому житті - на попередню роботу, на виконання побутових справ, на якісь сімейні обов'язки, на те, що вас примушували робити вчителі та батьки?
А вам трапляється прокрастініровать?
Як ви з цим справляєтеся?