Дивно, але навіть багато місцевих жителів жодного разу в житті не спостерігали світіння нічного моря. Причини цього природного дива також маловідомі. Наведений нижче уривок дозволить закрити цю прогалину:
* * *
Вночі у нашого берега є і фіто-і зоопланктон - все перемішується на мілководді. І більшість планктеров світиться! Це - одне з найрадісніших - для нас - їх властивостей. Хімічно, реакція світіння морських організмів точно та ж, що у жуків-світляків, якими ми милуємося теплими літніми ночами на березі. Речовина - люциферин (светоносен - грец.) Окислюється киснем під дією ферменту люциферази. У більшості хімічних реакцій виділяється тепло, а в цій - один квант зеленого світла.
Чому світяться планктонні організми? Давайте дочекаємося ночі і самі відповімо на це питання. Чим менше темної буде ніч, тим краще - стануть помітніше спалаху живого світла в море. І, звичайно, на море повинен стояти штиль - інакше ми нічого не побачимо. Загалом, ніч повинна бути тихою, темної і теплою. Таких на нашому березі буває багато - з початку липня по кінець вересня. Але найкращий час - з початку серпня по кінець вересня - перші тижні літньо-осіннього розвитку планктону.
Вже підходячи до темній воді, ми бачимо, що слабкий прибій коливає на піску шматочки зеленуватого світла - нащупайте їх руками - вони слизькі, вони таять на пальцях. Це хвилі прибивають до берега гребневиков [окремий тип тваринного світу (виглядає як невелика медуза)], їх вже розбило об пісок, але вони продовжують світитися. Струсіть їх з рук - і світло залишиться на долонях - ще більш дрібні шматочки ніжних тел морських істот прилипли, залишилися на вашій шкірі. Якщо пройти вздовж кромки прибою, ми виявимо на піску маленькі, постійно світяться точки - підберемо їх і постараємося розглянути. Це бокоплави, морські блохи - але вже дохлі - не стрибають, як ті, за якими ми ганялися днем. Цих рачків вже почали поїдати, розкладати, бактерії, які світяться завжди - точно так же світяться гнилушки в нічному лісі. Не лякайтеся - милуйтеся, це теж життя. У бокоплавів на панцирі багато мікроскопічних шипиків - ми вже бачили їх - ці шипики дозволяють вам причепити собі на майку світиться значок - просто притисніть рачка до тканини.
Увійдемо в темну прозору воду зі знайомого пляжу - на дотик. Літньої ночі море тепліше повітря над ним, купатися можна не чуючи води - про таку зазвичай говорять - як парне молоко - але ніч є ніч - і, напевно, варто ще раз нагадати про обережність - не треба запливати туди, де ви не можете стати на дно. Давайте повільно, без бризок, ступати від берега і дивитися собі під ноги. А ноги світяться! А якщо входиш в таку пору в море на шлюпці, весла здаються говорять - і при кожному гребку з них зриваються і залишаються позаду, кружляючи і звиваючись, мови зеленого пламені.Такое рівне, сильне світіння, в якому не видно окремих спалахів, викликають фітопланктону дінофлагелляти - в теплій воді їх найбільше. Будь-яке наше рух у воді викликає сяйво і спалахи. Сяйво - це безліч дрібних спалахів мікроводоростей, які зливаються в єдине світіння - так їх багато. А окремі яскраві зелені вогники - спалахи роздратованих планктонних рачків. Побризкайте водою - і повітря полетять зелені іскри - це ви, разом з краплями, кинули в повітря безліч кришеним ракоподібних. Якщо поруч з вами в воді загорілося щось яскраве і велике - це гребневик - найбільше світиться тварина Чорного моря. Можете зачерпнути його човником долонь - розгляньте його чарівне сяйво.
Світяться не тільки планктонні мікроорганізми, а й багато донні: спробуйте пірнути на кам'янисте дно і потерти будь-яку гладку поверхню - вона засвітиться; підійміть камінь з дна, потріть - він буде ще світиться, коли ви вирину і підійміть його над водою. Якщо над піщаним дном довго не було хвиль і не купалися люди, навіть на поверхні сипучого грунту утворюється плівка мікрожиття, здатної світиться - тоді, проходячи по такому дну, ви будете залишати смарагдові сліди.
Ми вже зрозуміли, що світяться планктеров не весь час, а при подразненні - ударі об перешкоду, сильному русі води. Такі сигнали для весільного рачки або динофітових водорості - знак можливого наближення хижака, або навіть зіткнення з ним. Спалах повинна відлякати агресора. Як така маленька іскорка може когось налякати? Але порівняйте розміри! Людей зазвичай лякає несподівано засвітився гребневик - але ж він - всього-то з яблучко величиною. Для маленької планктоноядной рибки - шпрота, атерінкі - спалах зеленого вогню від рачка ойтони може стати причиною для втечі. А спалах динофітових водорості, в свою чергу, може налякати весільного раку або личинку хробака. Так що, світіння планктону, чарівне нас літніми ночами, - захист слабких планктеров від ненажерливих планктонофагов.Бивают рідкісні випадки постійного світіння водоростей - під час цвітіння ноктілюкі або інших дінофітових водоростей. Щільність водоростей під час такого потужного розвитку фітопланктону - мільйони клітин в літрі води - така, що окремі зіткнення, окремі спалахи світла, просто зливаються в постійне світіння.
* * *
Текст, фото - Олександр Вершинін (с) 2001-2003
ЧОРНЕ МОРЕ - сайт освітньої програми Живе Чорне Море - жива природа, екологія, підводний світ Чорного моря
Як така маленька іскорка може когось налякати?