Як виглядають яйця вошей (гниди): Як відрізнити вошей від лупи

  1. Хто такі гниди
  2. Як виглядають гниди
  3. Як не сплутати з лупою
  4. профілактика

Проблема зараження вошами відома кожному, і якщо не на власному досвіді, то хоча б з чуток. Але, не дивлячись на «популярність» такого захворювання, як педикульоз, що викликається як раз цими паразитами, не всі мають детальне уявлення про те, що таке гниди, чим вони небезпечні і як з ними боротися.

Хто такі гниди

Як прийнято вважати в народі, гнида - це яйце воші. Але насправді це не зовсім точно. З наукової точки зору, основа гниди - це сама її оболонка, яка не несе ніяких функцій (не бере участі в розвитку паразита, не відповідає за харчування), крім захисної. Тому невірно буде сказати, що це яйця вошей.

Тому невірно буде сказати, що це яйця вошей

Гнида головний воші на волосині

Самка-воша, досягнувши статевозрілого віку, відразу починає активно відкладати яйця. Робить вона це шляхом прикріплення гнид на волосся, приблизно в 1-4 см від шкіри голови. Кріпляться гниди за допомогою надійного клейкого складу (секрету), і видалити їх, просто промивши голову, неможливо. Липкий секрет забезпечує Гниді настільки міцне утримання на волосині, що відірвати її складно, навіть обхопивши нігтями. І якщо не вживати заходів щодо знищення, то майбутня воша нікуди не дінеться з голови, поки не впаде сам волосся, на якому вона прикріплена.

Завдяки клейкому складу оболонки гнид, їх переміщення з голови на голову неможливо!

Як виглядають гниди

При малій кількості гнид складно помітити на волоссі, але навіть при виявленні так просто від них не позбутися. Вичесати їх важко, при митті голови вони не відклеюються і залишаються на своєму місці. Добре допомагають вчасно їх побачити медичні огляди із застосуванням лампи Вуда, в світінні якої країни, що розвиваються яйця мерехтять у вигляді білих точок, а порожні оболонки - сірих.

Добре допомагають вчасно їх побачити медичні огляди із застосуванням лампи Вуда, в світінні якої країни, що розвиваються яйця мерехтять у вигляді білих точок, а порожні оболонки - сірих

Гниди головний воші

Неозброєним поглядом неможливо розгледіти, як виглядають яйця вошей, та й пізнати їх відразу не завжди вдається: занадто маленькі розміри (0,7-0,8 мм) не дозволяють цього зробити. Але якщо розглянути волосся під мікроскопом, буде добре помітно, що гнида зовні нагадує витягнуту капсулу (з одного її боку видно своєрідне «кріплення», міцно охоплює волосся, а з іншого - подобу плоскою кришечки, виштовхуючи яку на світло виходить дозріла личинка).

Оскільки детально розглянути гниди можливо лише під збільшенням (а це не завжди є), потрібно вміти і неозброєним оком вчасно розпізнати, що відбувається в волоссі. Особливо це важливо тому, що гниди вошей часто зовні нагадують лупа, що іноді збиває з пантелику і не дає змоги вчасно розпочати лікування. Помітити таку світлу «присипку» легше на голові володарів темного волосся.

Як не сплутати з лупою

Як вже говорилося, велика кількість гнид на голові дуже схоже на лупу. Але це тільки на перший погляд, тому що різниця насправді є, і вона суттєва. Щоб знати, як відрізнити вошей від лупи і як виглядають гниди на волоссі, потрібно розрізняти ознаки того й іншого.

Щоб знати, як відрізнити вошей від лупи і як виглядають гниди на волоссі, потрібно розрізняти ознаки того й іншого

Освіта лупи на шкірі голови

По суті, лупа - це шкірні лусочки, що відшарувалися з певних причин:

  • захворювання шкіри голови (грибкові та ін.);
  • порушений обмін речовин;
  • порушення роботи сальних залоз шкіри голови;
  • сухість шкірного покриву та ін.

Лупа нічим не небезпечна для оточуючих, вона є проблемою лише для тієї людини, у якого вона є.

Педикульоз ж, навпаки, заразний. Це паразитарне захворювання, що передається вошами. Крім інших ознак (свербіж, почервоніння, висипання на волосистої ділянки голови), гниди - теж невід'ємна частина цієї хвороби.

Якщо уважно підійти до питання і придивитися, лупа або воші почали турбувати, можна зрозуміти, що сплутати одне з іншим насправді важко:

  • лусочки шкіри (лупа) дуже легко струсити;
  • вони не можуть бути однакового розміру.

Виявлення гнид в волоссі

Гниди в волоссі мають інші ознаки:

  • однакова овальна форма і сірувато-білий колір;
  • однаковий розмір (близько 0,5 мм);
  • гниду неможливо струсити;
  • при спробі витягнути гниди нігтями, доведеться протягнути її по всій довжині волосся;
  • при роздавлюванні нігтем гнида видає характерний звук.

Клацання або хрускіт, чутний при роздавлюванні гнид говорить про те, що вони живі. Якщо це сухі гниди, натиснення ніяким звуком не супроводжується.

При бажанні, уважно придивившись, можна навіть відрізнити розвивається яйце від порожнього: живе виглядає більш опуклим, об'ємним.

профілактика

Здорові і гарне волосся

Як відомо, перестрахуватися завжди краще, ніж лікуватися. І зараз, коли педикульоз хоч і зустрічається досить часто, але вже не є повальним лихом, як це було раніше, дотриматися елементарної профілактичні заходи не складе труднощів:

  1. уникати тісних контактів (в транспорті, чергах і інших скупченнях людей);
  2. припинити спілкування з людьми, які проживають в антисанітарних умовах;
  3. дотримуватися гігієни;
  4. бути обережними при виборі статевих партнерів;
  5. використовувати тільки власні предмети особистої гігієни;
  6. не надягати чужі головні убори, шарфи, одяг з капюшонами;
  7. спостерігати за своїми відчуттями;
  8. проводити регулярні огляди голови у дітей.

Буває, що мати справу з хворими педикульозом припадає в силу непереборних обставин (по роботі, з дітьми, які підхопили хворобу в школі чи дитячому садку і т. П.). У цих випадках слід бути ще більш обережними:

  1. щодня розчісувати волосся спеціальним гребенем;
  2. не ходити з довгим розпущеним волоссям;
  3. наносити за вуха кілька крапель засобів, що відлякують вошей (Чемерічний вода, ефірні олії чайного дерева, лаванди або лимона, відвар пижма та ін.);
  4. мити голову дігтярним милом або шампунем на основі березового дьогтю;
  5. регулярно використовувати профілактичні шампуні від вошей або інсектицидні шампуні для боротьби з цими паразитами (в середньому 2 рази на тиждень).

Якщо ситуація така, що воші все ж з'явилися, краще не затягувати і звернутися до лікаря. Але при цьому слід пам'ятати, що під час лікування (зазвичай після першої обробки) обов'язково настане такий момент, коли буде здаватися, що гниди є, а вошей немає. Тут потрібно розуміти, що позбавлення від цих кровососів, на жаль, не відбувається за один раз, і гниди без вошей - лише тимчасове явище. Дорослих паразитів дійсно багатьма сучасними засобами можна вивести відразу, але ніякі інсектициди не зашкодять гниди завдяки надійній захисній оболонці останніх. А з гнид, як водиться, обов'язково розвинеться наступне покоління паразитів.

Починаючи боротьбу з вошами, потрібно бути готовими до неодноразових обробок голови, проводячи їх у міру дозрівання нових особин з гнид, які чинять спротив впливу навіть хімічних препаратів.

Так як боротися з гнидами? Якщо проти вошей спрацюють спеціальні інсектицидні або народні засоби, то вивести гнид можна лише методом ретельного вичісування. І чим частіше проводити цю процедуру, тим більше шансів швидше їх позбутися і тим самим запобігти їх подальше перетворення у вошей.

Так як боротися з гнидами?