- Незважаючи на величезну кількість матеріалу у всіляких бібліотеках зображень, перед кожним дизайнером...
- Alien Skin Software
- Andromeda Software
- Digital Element
- Digital Film Tools
- Corel
- Panopticum LLC
- U-lead
- Світ можна створити швидше, ніж за шість днів?
Незважаючи на величезну кількість матеріалу у всіляких бібліотеках зображень, перед кожним дизайнером рано чи пізно постає проблема пошуку сюжетів зі специфічними природними явищами - блискавкою, світінням, іскрами. Знайти готові картинки вдається далеко не завжди. І тоді на допомогу приходять спеціалізовані програми, з різним ступенем реалістичності їх імітують.
Всі подібні програми можна розбити на дві групи:
1) Фільтри (plug-in) - модулі розширення для популярних редакторів (надалі йтиметься лише про растрових - розгляд модулів для 3D-редакторів і After Effects виходить за рамки статті). Вони представлені як простими модулями, що реалізують одиничний ефект (наприклад, спалах світла, ореол, хмари), так і просунутими розробками, створюють практично готовий ландшафт з різними природними явищами.
2) Окремі додатки, націлені на створення ландшафтів, котрі мають потреби в подальшій доробці. Характерна риса - багатий арсенал засобів створення пейзажів (оскільки це, по суті, спеціалізовані версії 3D-редакторів).
Ми поговоримо про першу групу «софта», де останнім часом розробки помітно активізувалися. Зовсім недавно основними гравцями на ринку вважалися заслужені ветерани, але з недавніх пір тон почали задавати продукти від колективів, що пройшли загартування на 3D-рішеннях. Отже, почнемо по старшинству.
Adobe
Компанія не займається розробкою фільтрів, повністю віддавши цей напрямок на відкуп стороннім виробникам. Якщо мені не зраджує пам'ять, єдиний її модуль - Lens flare (світлові ефекти), який був присутній вже в Photoshop 2.5. Його призначення - створювати ефект проходження променів через оптичну систему. Налаштування фільтру дуже мізерні - вибір фокусної відстані лінзи, через яку проходить світло (лише 3 варіанти), і коефіцієнт посилення ефекту (Brightness). Нічого іншого не передбачено. Результат застосування фільтра цілком натуралістичний. Єдине, що ускладнює роботу, - центр ефекту пропонується вказувати на око в досить маленькому віконці, до того ж відсутня попередній перегляд. Щоб домогтися прийнятного результату, доводиться робити кілька спроб.
У зв'язку з алгоритмічними обмеженнями вживання Lens Flare досить специфічно. Спочатку треба створити шар з чорним фоном, застосувати фільтр, а потім для шару встановити режим Lighten (освітлення). В результаті чорні області стають прозорими, і видимим залишається тільки ефект від фільтру. Перед конвертацією в CMYK обидва шару потрібно злити в один з режимом накладення Normal (звичайний), інакше результат буде зовсім іншим.
У колекції Photoshop є ще Clouds (хмари), проте він за прямим призначенням не використовується, служачи вихідною точкою для більш складних ефектів.
Alien Skin Software
Компанія добре відома всім, хто займається комп'ютерним дизайном. З її напрацювань відзначимо колекцію Eye Candy 4000 (170 дол.) - 23 фільтра, що створюють реалістичний ефект вогню (fire) і диму (smoke); Glass (зображення крізь скло); Glow (ефект світіння); Water drops (ефект мокрої поверхні).
Друга цікавить нас колекція - Xenofex (130 дол.): 16 фільтрів, з різним ступенем достовірності моделюють різноманітні природні явища та матеріали. Найцікавіші Baked Earth (потріскана земля), Constellation (зоряне небо), Electrify і Lightning (електростатичний розряд і блискавка).
Щоб отримати більш-менш правдоподібну картинку, потрібно докласти чимало зусиль (хоча все одно результат буде кілька штучний). Загалом, колекція відверто слабка (якщо не враховувати останні два ефекту), а вартість і потенціал явно не відповідають один одному.
Andromeda Software
Фірма довго і плідно працює над створенням різноманітних фільтрів, об'єднуючи їх в тематичні колекції. Для нас представляє інтерес найраніша - Photography Filters (80 дол.): 10 фільтрів, які породжують такі оптичні ефекти, як світіння (glow), відображення (reflection), веселка (rainbow), калейдоскоп (з-multi, s-multi) і расфокусировка (prism). Нічого особливого ці модулі собою не представляють, за винятком хіба що фільтра Star. Велика кількість налаштувань допоможе в створенні різноманітних за розміром, формою і насиченості світлових ефектів. З доступних параметрів відзначимо регулювання ореолу, довжини променів засвічення (просто тягнете їх вершини на необхідну відстань), їх кольору, інтенсивності, а також відблисків променів. Саме це і визначило широке застосування фільтра комп'ютерними художниками для імітації оптичних ефектів камери, яскравого світлового джерела (наприклад, сонця) і відблисків світла. Шкода, що перегляд кінцевого результату для всього зображення неможливий (тільки для робочого шару).
Digital Element
До недавніх пір була відома в основному випуском нових версій генератора ландшафтів World Builder, придбаного у Animatek (AWB), але тепер розширює сферу своїх інтересів. Те, що розробники мали достатній досвід по моделюванню природних процесів, і пояснює невластиве більшості пілотних версій високу якість роботи її фільтра Aurora (130 дол.). Серед інших додаткових модулів подібної спрямованості Aurora виділяється невичерпними можливостями і легіоном налаштувань, що в багатьох випадках дозволить вам відмовитися від готових картинок з бібліотек.
Для потрібного ефекту фільтр бере інформацію з шарів - джерело світла можна розмістити між двома шарами (наприклад, між шаром з хмарами і зображенням землі), і він буде висвітлювати тільки землю, не зачіпаючи інші шари. Застосовуючи різні маски для шару з зображенням, можна отримати гарний ефект проходження променів через розриви в хмарах. Панель управління складається з 7 закладок - Stars, Clouds Layer, Sun, Gradient, Light Beams, Water і Haze. Кожен ефект має базовий набір параметрів, а доступ до більш глибоких настройок - через режим Advanced Interface.
Фільтр вміє багато чого: створювати реалістичне небо, ефект проходження променів світла в просторі, водну поверхню з відбитками від довколишніх об'єктів, туман і серпанок. Імітація природних явищ - на рівні спеціалізованих 3D-програм. Детальний керівництво детально знайомить з усіма параметрами модуля. Якщо з ними розібратися, можна створювати прекрасні фонові зображення. А відносно невисока швидкість прорахунку сцени з лишком компенсується красою створюваного пейзажу.
Digital Film Tools
Цей розробник відомий фільтрами для After Effects, але останнім часом став приділяти увагу і «статиці». Основне призначення його фільтра Light! (75 дол.) - імітація проходження променів світла через різні об'єкти (жалюзі, двері, вікна, гілки та ін.), Що створює цікаву гру темних і світлих плям. Зрозуміло, фільтр не відчуває геометрії (обсягу) предметів, а тому спотворення світлових плям відбуваються однаково для всіх об'єктів, що потрапляють під його дію. Додаткові модифікації розподілу світлових плям можна отримати, використовуючи інформацію окремо з кожного каналу, що становить зображення (при цьому створюється маска прозорості, яку можна визначати і за яскравістю, насиченості.)
Для імітації розташування джерела освітлення доступні різні трансформації з маскою (аналогічно Free Transform в Photoshop). Разом з Light! йде набір шаблонів, які застосовуються як маски прозорості для імітованого перешкоди. Вони різняться за змістом і якістю, але цілком підходять для повсякденних завдань. Незважаючи на деяку обмеженість потенціалу, фільтр можна рекомендувати включити в колекцію кожному дизайнеру.
Corel
Цей виробник ПО до недавнього часу розробляв фільтри тільки в рамках просування свого редактора PhotoPAINT. Але в результаті придбання підрозділу MetaСreation, що займається випуском модулів, Corel дісталися широко відомі фільтри KPT. З'явившись ще за часів Photoshop 2.5, вони активно розвивалися, проте тепер їх доля невідома - по всій видимості, у нового господаря просто руки не доходять до їх подальшого просування.
Незважаючи на творчу плідність (відомі серії фільтрів 3, 5 і 6), розробники звернулися до імітації природних явищ тільки в останній KPT 6 (199 дол.). До неї увійшли десять фільтрів; для нас цікаві лише два. Lens Flare, в порівнянні з аналогічним від Photoshop, пропонує дизайнерам набагато більш просунуті можливості за рахунок тонкої настройки безлічі параметрів спалаху, відблисків і променів засвічення (streaks) - регулюються 5 параметрів для світіння (glow) і 4 для ореолу (halo). Фільтр SkyEffects - логічний розвиток MetaСreation Bryce і RayDream - створює різний час доби, імітуючи сонце і місяць за допомогою шести шарів з атмосферними ефектами: димки, туману і хмар (4 шари). Користуватися ним досить просто (пересуваючи, наприклад, Сонце в потрібне місце горизонту), куди складніше управляти формуванням хмар за допомогою піктограм з не дуже зрозумілим змістом, що впливають на зображення якимось труднооб'яснімим чином. Поєднання внутрішньої мощі SkyEffects зі убогістю коштів для управління прозорістю навряд чи зробить вас прихильником цього модуля. Але якщо ви все-таки зможете перейнятися внутрішньою логікою фільтра, то створите дуже оригінальні пейзажі.
Panopticum LLC
Основний коник - імітація різних оптичних ефектів. Більшість її фільтрів створюють зображення, практично неможливо відрізнити від реальних фізичних явищ. Обширні налаштування у всіх модулів також зарахували в актив. Але не все так гладко з Fire 2.0, що створює ефект палахкотіння полум'я: надлишок налаштувань ускладнює орієнтацію, тому реалістичне зображення полум'я отримати не так-то просто.
Набагато більш буде корисний Panopticum Lens Pro 2 (60 дол.), Сумісний з Adobe After Effects і Premiere. Він складається з двох частин - Panopticum Lens II і Universal Lens II. Перша створює ефект перегляду зображення через призми і кристали правильної геометричної форми (дуже красиво!). Велика кількість параметрів дозволяє варіювати властивості предметів (форму, оптичні властивості, положення і інтенсивність джерела світла). З'явився в новій версії параметр Array управляє розподілом безлічі частинок в просторі. Цікаво, що цей фільтр імітує навіть такий рідко враховується ефект, як залежність коефіцієнта заломлення від кольору, що проходить через предмет.
Фільтр Universal Lens II створює мікрокристали трикутної форми (знадобиться для фонових зображень). Параметр Gradient Lens управляє картою рельєфності лінзи, імітуючи об'ємні скляні об'єкти.
Незважаючи на те, що ідеї для інтерфейсу були запозичені з KPT, він залишає гнітюче враження.
На сайті ( http://www.panopticum.com/download.shtml ) Є демо-версія програми, що дозволяє оцінити доцільність її придбання.
U-lead
Компанія розробила багато різних цікавих продуктів, з яких в наш огляд потрапив тільки GIF-X (40 дол.), Що створює цікаві атмосферні ефекти. І хоча фільтри з GIF-X позиціонуються як анімаційні, при певній вправності вони підійдуть і для статичних зображень.
Найбільший інтерес представляє категорія Light: унікальні в своєму роді ефекти розряду блискавки (Lightning), більш схожі на справжню, ніж, скажімо, Lightning від Andromeda; святковий салют (Fireworks); Lens Flare (сонячні відблиски на лінзах); Light Bulb (розбіжні промені світла); halо (ореол навколо світиться області); Spotlight (аналог Lightning Effects, але з великими налаштуваннями); Flashlight, Meteor (падаючий метеор); Comet (хвостата комета); Laser. Ефекти можна накладати один на одного, подібно верствам в Photoshop. Фільтри з колекції GIF-X стануть непоганою підмогою для комп'ютерних дизайнерів.
Світ можна створити швидше, ніж за шість днів?
Отже, загальна картина в таборі модулів імітації природних явищ для Photoshop ясна. Серед «старичків» непогано себе зарекомендували розробки Alien Skin, Andromeda. Молода плеяда розробників, загартована в боях за місце під сонцем серед справжніх 3D-редакторів, з успіхом конкурує з ними. Пропонуючи за досить невеликі гроші свій фільтр, Digital Element має всі шанси на успіх (порівняйте його потенціал з продукцією Alien Skin, яка і стоїть куди дорожче). Рекомендую звернути увагу на цей модуль - досить цікава розробка. Початок багатообіцяючий, будемо з нетерпінням чекати наступних версій.
А тим, хто не хоче обмежуватися можливостями окремих фільтрів, має сенс звернути увагу на спеціалізовані 3D-редактори: Animatek World Builder (Digital Element, стандартна версія - 400 дол.), Vue d'Esprit (розробник E-on, 200 дол.) , Bryce (розробник Corel, 150 дол.) - набір засобів в них явно багатший.
І найголовніше - не покладайтеся в усьому на фільтри: ніякої самий просунутий програмний продукт не зможе замінити відсутність художнього смаку. Пам'ятайте, що будь-який модуль - всього лише інструмент. Тільки від ваших рук залежить, буде творіння красивим або зовсім позбавленим смаку. p
Про автора: Михайло Борисов ( [email protected] ) - пише для Publish огляди програмного забезпечення та корисні поради з додрукарської підготовки та web-дизайну.
Працюємо з фільтрами
- Якщо ви хочете використовувати модулі, встановлені на диску в каталозі, відмінному від заданого в Photoshop для фільтрів за замовчуванням, зайдіть в Preferences / plug-ins and scratch disk і вкажіть альтернативний каталог.
- Потрібно мати на увазі, що фільтри дуже ненажерливі до апаратних ресурсів: для нормальної роботи часто вимагається обсяг вільної пам'яті в 3-5 разів більше, ніж обсяг самого розкритого зображення. Тому часто застосовують фільтри окремо до кожного каналу - у випадку зі CMYK це призводить до чотириразового зниження вимог. Перед використанням фільтра раджу виконати команду Purge (Очистити).
- Деякі фільтри працюють тільки в певній колірній моделі. Наприклад, Lens Flare і Lightning Effects обробляють зображення тільки в RGB-палітрі, а значить, при перетворенні в CMYK можуть бути втрати.
- Часто ефекти від застосування фільтрів досягаються не тільки в палітрі RGB, але і в певному режимі накладення шарів (color blending), наприклад, Lighten, Multiply. Відповідно, при механічної конвертації зображення з RGB в CMYK виходить абсолютно непередбачуваний результат. Вихід - застосовувати операцію Merge до задіяних верствам і лише потім змінювати кольорову модель.