ткацтво

Ткана поверхня являє собою дуже щільне багаторядне бісерне полотно, де бісеринки суміжних рядів розташовуються строго один під одним без зміщення. Ткане полотно має дуже щільну структуру без пустот.
Залежно від способу виконання ткацтво розділяється на верстатне і ручне. Станочное ткацтво виконується на спеціальному верстаті, який можна зробити самим. Основу (дощечку або шматочок тришарової фанери) розміром 50 × 25 см зашейте в ворсисту тканину (годяться байка, фланель, сукно). До коротким сторонам прибийте планки з пропилами, виконаними на відстані 0,5 см один від одного.

В середині кожної планки на зовнішній її стороні, відступивши від пропилов 3-5 см, вбийте гвоздик для жорсткого кріплення кінців ниток (див. Рис. 5).
Замість планки з пропилами можна прибити дощечку розміром 25x5x3 см. У верхню сторону дощечки вбийте маленькі гвоздики на відстані 3-5 мм один від одного в шаховому порядку так, щоб вони не стикалися капелюшками (див. Рис. 6 а, б).

Найзручнішим для роботи можна вважати розбірний станок, показаний на малюнку 7 а. Він зібраний з наступних деталей.

1 - дві металеві або дерев'яні деталі станини з отворами для шпильок у верхній частині і осей валів в нижній частині.
2 - дві металеві пружини зі шпильками всередині. На кінцях шпильок різьблення для гайок.
3 - дві осі валиків з різьбленням для гайок.
4 - два дерев'яних валика для кріплення кінців ниток основи зі спеціальними кнопками.
5 - 8 гайок для кріплення шпильок з пружинами і осей валів до деталей станини.

Перед початком роботи звільніть гайки, що затискають обидві пружини верстата (рис. 7 6). Пропустіть між витками обох пружин нитки основи (див. Рис. 7 в). Кінці цих ниток намотайте на валики і закріпіть за допомогою кнопок. Закрутіть гайки і затисніть нитки між витками обох пружин. Верстат готовий до роботи.
Для тканих виробів можна використовувати також саморобний верстат, призначений для плетіння в техніці «макраме». Цей верстат показаний на рис. 8.

Візьміть два гумки і застроміть в них по 10-15 шпильок з пластмасовими головками в ряд, щоб вийшов частий «парканчик» з шпильок висотою 1,5-2 см. Ще двома-трьома шпильками приколіть ці гумки на протилежних сторонах верстата так, щоб « парканчики »розташовувалися строго один проти одного.
Пропустивши нитки основи між шпильками, приколіть їх кінці до торцевій стороні верстата за допомогою двох-трьох додаткових шпильок. Тепер можна починати роботу.

Тепер можна починати роботу

Станочное ткацтво дозволяє низати бісерне полотно швидше, але пред'являє високі вимоги до якості бісеру (його діаметру і ширині). Зазвичай воно виконується на нитяною основі, натягнутої на верстаті однією або двома голками з робочими нитками. Для роботи використовується круглий бісер, рідше рубаний. Голка з робочою ниткою проходить через отвір кожної бісеринки 2-3 рази. Структура поверхні дозволяє виконувати найрізноманітніші малюнки, користуючись схемами для вишивки хрестом, і саме полотно з малюнком дуже нагадує таку вишивку.

Станочное ткацтво використовується для виготовлення сумочок, гаманців, обплетена шкатулок прямокутної форми, виготовлення чохлів.
Ткане полотно, виконане вручну, відрізняється від верстатного відсутністю ниток основи, більшою трудомісткістю і міцністю.
Ручне ткацтво використовується для обплітання основ, які роблять неможливим використання верстата: великодні яйця, прикраси, кульки, шкатулки, ручки і т. Д.

Структура поверхні, вимоги до якості бісеру не змінюються.
Голка з робочою ниткою проходить через отвір кожної бісеринки 3-5 разів. Тому ткана поверхня, виконана вручну міцніша, ніж виконана на верстаті.

Переглядів 24 649