У Фівах знайдений бісер віком 5 500 років. 9-міліметрова скляна намистина зеленувато, виставлена в експозиції Берлінського музею . Вік вироби встановлювали термолюмінесцентний метод.
Воно засноване на вимірі випромінюваної енергії при нагріванні предмета. Метод застосуємо тільки до мінеральних об'єктів. Скло , Особливо давнє, - переплавлений кварц, тобто, оксид кремнію .
З нього ж полягає японський бісер. Тільки йому термолюмінесцентний аналіз не дає більше 100 років. Бісероплетіння в країні Висхідного сонця явище нове, але знамените. слава японського бісеру затьмарила популярність чеського. Почнемо з з'ясування, чому.
Опис і особливості японського бісеру
В японському бісер відображені працьовитість і педантичність нації. Намистини ретельно відбираються за розмірами і формою. Заміряв бісер з упаковки, а він весь однаковий.
Збігається навіть ширина отворів. Вони, до речі, більше, ніж у чеського і китайського бісеру. Це спрощує роботу з намистинами і полегшує їх. Чеські зразки, наприклад, на 5-7% важче.
Особливо японського бісеру входить так само двостороннє покриття. Воно наноситься не тільки на поверхню намистин, а й на отвори всередині них. покриття захищає Скло від фізичного впливу і контакту з хімікатами.
До того ж, глазур запобігає вицвітання бісеру . Якщо він формується лише зі скла з барвником пігментом, великий ризик втрати кольору. Особливо швидко промені «поглинають» червоно-фіолетовий.
Заходячи в магазин японського бісеру декоратори і рукодільниці впевнені в низькому відсотку шлюбу. Про ретельному відборі намистин говорилося. Але, настав час конкретики.
У країні сонця, що сходить 3 провідних виробника бісеру: Miyuki, TOHO і Matsuno. У останньої фірми на 10 грамів намистин доводиться не більше 5% браку. У 2-ух залишилися підприємств неліквід обчислюється в штуках.
У TOHO на 10 грамів бісеру лише 3-5 одиниць шлюбу, а у Miyuki всього 2-3. Для порівняння, в чеській продукції під стандарт не підходять мінімум 8%. В китайському бісер відсоток браку доходить до 40-ка.
Якщо читати назви азіатських фірм російською, вийде японський бісер «ТОХО», «Міюкі» і «Матсуно». Продукція останньої компанії завезена в Росію першій. Суспільство не відчуло разючої різниці з намистинами з Чехії.
Славитися продукція почала, коли в продаж надійшли японський бісер TOHO і Miyuki. Ці фірми ввели інновацію постановки артикулів. Вони є на кожній з намистин і відображає, в основному, колір. Це допомагає знайти потрібну партію, коли витратив наявні упаковки.
Проставлені на продукції з островів і розміри японського бісеру. У кожному грамі не менше 8-ми намистин. Буває і 250. Точна кількість залежить саме від розміру.
Мінімальний діаметр для японської продукції - 1,5 міліметра, а максимальний - 7. Показники важливі, наприклад, при підборі намистин для вишивки японським бісером.
Властивості і застосування японського бісеру
Властивості японських намистин багато в чому обумовлені їх особливостями. Почнемо з ваги. раз японський бісер на 5-7% легше чеського, значить, в одному грамі міститься більше намистин.
Це схиляє декораторів до застосування саме продукції з островів. Пакетиків з бісером купується менше, а виробів виходить більше. На результат впливає і зведений до мінімуму шлюб.
Якщо проводити калібрування китайського і тайванського бісеру, з 100 грамів викидаєш не менш половини. Виходить, платиш за повітря. З японським бісером витрати виправдані.
Отборность намистин з Японії обумовлює їх застосування в ювелірних прикрасах , біжутерії . Так само, вироби з країни Сонця, що сходить беруть на вишивки. В їх схемах важливо дотримуватися розміри.
Прорахувати їх з різнокаліберними намистинами з КНР, Тайваню, Чехії, складно. Зате, низькопробний бісер хороший для мозаїк. Тут мішанина з рівних і кривих, великих і маленьких намистин надає композиції особливої чарівності.
Однак, японський бісер Miyuki дає можливість грати з квітами. Палітра інших азіатських зразків мізерна, що для мозаїк мінус. Загалом, шукаючи застосування бісеру потрібно зіставляти плюси і мінуси, враховувати вид продукції, що виготовляється і її параметри.
Якщо в ескізі лише чисті фарби, їх легко знайти в добірці тайваньських намистин. Якщо потрібна гра напівтонів і різних покриттів, доведеться звернутися до японців.
Види японського бісеру
На фото японський бісер постає прозорим, напівпрозорим, або непрозорі зовсім. Діляться намистини і за типом покриття і, взагалі, його наявності. спочатку забарвлене Скло , Як говорилося, вицвітає на сонці.
Окремо нанесена глазур до нього байдужа. Фарбою покривають вже застиглі намистини. Закріплюють покриття термічною обробкою. Рівність фарбі надають поліруванням.
У намистин з покриттям теж є мінуси. Так, потрапляння на бісер духів, часом, призводить до линяння. Фарба стікає на одяг, шкіру. Найрідше це відбувається з продукцією Miyuki.
Її покриття, як і у інших фірм, діляться на типи. Перший - глянець. Його слабке місце - швидке стирання. Особливо чутливі до тертя намистини з золотистим напиленням.
перламутрове покриття японських намистин чутливо до сонця. перлинні переливи швидко тьмяніють. До того ж, перламутрові намистини легко дряпаються. Відповідно, застосовують перловий бісер для виробів домашнього декору або прикрас на вечір.
Критику не витримує і металізоване покриття японського бісеру. частинки металу відлітають від намистин навіть від тертя рук . Витримати його здатний шар, нанесений способом гальванізації.
Так називають закріплення частинок на основі в середовищі постійного електричного струму. Власне, так само здійснюють сріблення і позолоту ювелірних виробів.
Окремо стоїть покриття металік. Не плутати з металізованим. Металік наноситься ще на розпечені намистини. напилюють окис олова . Її проблема в почорнінні.
Відбувається воно з часом і лише при частій шкарпетці виробів з бісеру. За чорнотою слід відщеплення частинок покриття. Однак, «йдуть» намистини до нього довше, ніж варіанти з металізованим і гальванічним декорами.
Для досягнення металевого ефекту японські виробники використовують не тільки непридатні сплави , А й дорогоцінні . Є бісер з золотим напиленням, є і з срібним . Навіть платиною скло покривають.
Однак, найміцнішим вважається бронзове покриття. Його основа - 18- каратне золото . поверх напилюють мідь або латунь . Загальна картина схожа на бронзу. Закріплюють шари термічною обробкою. У підсумку, намистини не дряпається, не вицвітають, стираються роками.
Саме стійке покриття японського бісеру - райдужне. Воно нагадує розлучення бензину на воді. Декор стійкий як до хімії, так і до фізичних впливу. Сонце райдужним бусинам теж дарма.
Зацікавитися, де купити японський бісер «бензинового» типу варто тим, хто виготовляє одяг. Вишивка збереже красу навіть при частій шкарпетці і машинного прання.
Без покриття залишаються матові намистини. У них оксамитова поверхню. Такий бісер називають тертим. Він теж підходить для вишивки на одязі. Відсутність напилення виключає линьку прикрас . Однак, матовий бісер може вицвітати. Вигорання відбувається тільки на сонці. промені штучного світла тертого бісеру не страшні.
Ціна японського бісеру
Якщо додати до поділу японського бісеру за типами покриття, «розфасовку» за розмірами та формами, отримаємо близько 2 000 видів. У кожного з них своя ціна . Однак, в загальному купити японський бісер дешевше інших не вийде.
Продукція з країни Сонця, що сходить найдорожча. Фасують, в основному, по 5 і 10 грамів. За пакетик просять не менше 50-ти рублів . Є варіанти і за 100 і за 300. Сотню, наприклад, коштують 10 грамів квадратних намистин з круглими отворами і райдужним покриттям.
Такий бісер гідний виробів, які увійдуть в історію. Поки ж, згадаємо одне з уже прославилися. Це люлька Михайла Кутузова. Експонат виставлений в петербурзькому «Ермітажі».
Бісером прикрашений мундштук трубки. Полководець вибрав виріб з малюнком, що імітує виноградну лозу на тлі блакитного неба. Бісер наклеєний на срібло . Це основний метал мундштука. Сама трубка дерев'яна.
На трубці Кутузова бісер, звичайно, не японський. Полководець жив за часів, коли в країні Висхідного Сонця ще не практикували виробництво скляних намистин.
Однак, будь в пору Кутузова японський бісер, для декору трубки, напевно, застосували б його. конкуренцію герой статті витримує і в порівнянні із старовинними зразками.