Як виглядати працівникам мерії та адміністрації - диктує вище начальство. Фото А. Венчука
"Одяг державного службовця повинна бути офіційно-ділового стилю і не суперечити загальноприйнятим вимогам пристойності". Такий пункт вже майже рік красується в "Загальних правилах поведінки держслужбовців". "Сегодня" вирішила дізнатися, наскільки прижилася ця норма в Харкові.
Зараз у владних кабінетах обходяться без загального стандарту зовнішнього вигляду чиновника. Керівники визначають самі, хто і як повинен виглядати. Так, віце-губернатор Василь Хома ввів для своїх підлеглих колірної дрес-код: білий верх, чорний низ і спідниця не повинна бути схожа на ремінь.
А ось його колега, який відає ЖКГ регіону, Валентин Дулуб каже, підлеглий не повинен псувати враження про начальника: "Людина, яка зі мною працює, повинен бути моїм обличчям, а я суворий і не дозволяю собі ходити на роботу без краватки". За його словами, деякі співробітники можуть приходити на роботу в футболках, але без кричущих написів і малюнків. А свого помічника в вульгарних джинсах він відправив додому переодягатися. Що не потрібно регулювати у підлеглих жінок, вважає віце-губернатор, так це висоту каблука. Згоден з ним і начальник облуправління культури Дмитро Кузнєцов.
За його словами, в туфлях на високих підборах його підлеглі ходити цілий день самі не ризикують, а взувають сменку на низькому ходу. "Людина не повинна перебувати в спортивному одязі, шортах на робочому місці", - говорить про заборони в стінах ОДА Кузнєцов. Більш лояльний до підлеглих віце-мер Ігор Терехов: якщо працювати доводиться в вихідні, його співробітники можуть з'являтися в мерії в акуратній спортивному одязі.
Можливо, одні з найжорсткіших правил в міськраді для підлеглих у віце-мера Світлани Горбунової-Рубан. "Глибокі декольте, оборки, рюші на цікавих місцях, голі животи - це те, що я не сприймаю і не дозволяю демонструвати своїм співробітникам. Іноді доводиться робити зауваження не тільки підлеглим, а й дівчаткам, які працюють в прийомних перших осіб", - говорить віце-мер. Не вітається і креатив на голові - асиметричні стрижки, різнокольорові пасма. "Прошу зняти масивну біжутерію, від якої очі сліпить", - продовжує Світлана Олександрівна. У Харківській області правила ті ж. Правда, голова Валківської райради Олександр Холодний крім іншого зробив акцент на акуратному манікюрі і чистих нігтях.
Півстоліття тому: нейлон і ситець
За радянських часів костюмчики чиновників і партійних діячів не відрізнялися особливим шиком-блиском. "У тих умовах людина відчувала себе недоречно, якщо в виконком зайшов без піджака. Жінки у свій час соромилися одягати брючні костюми, а до кінця 70-х це вже виглядало як годиться", - розповів нам керівник Харкова в 1969-1976 рр. Юрій Гуровий. У 60-80-е робочий гардероб харківських чиновників залежав лише від лекал, які використовували швачки на харківських фабриках ім. Тенякова і №5.
У 1973-му дами соромилися брюк. фото Горархіва
У гардеробах у чоловіків були теплі сірі і коричневі костюми і літні бежеві піджаки і нейлонові сорочки. Жінки віддавали переваги спідницям до коліна, іноді замість піджака могли надіти в'язану кофту. Влітку прийти на сесію міськради могли і в ситцевому плаття в квіточку. Незвичайними у владних кабінетах вважалися кучері і пофарбовані гідропериту біле волосся.
Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram
Підписуйтесь на нашу розсилку