Основи організації зберігання столового і постільної білизни, ковдр і полотенецHome Life Organization

  1. Крок № 1. Размусорьте Ваше постільна та столова білизна, ковдри і рушники
  2. Крок № 2. Визначте місця зберігання
  3. Крок № 3. Підготуйте простір для зберігання
  4. Крок № 4. Організуйте вміст шафи для білизни та / або шафи в їдальні
  5. Крок № 5. Подумайте про рішення для зберігання і організації

Способи і місця зберігання столового і постільної білизни, ковдр та рушників дуже схожі, тому спробуємо об'єднати питання їх організації та зберігання. Як постільна білизна, ковдри, так і столова білизна (скатертини і т.д.), а також рушники - найчастіше великі і для зручності часто складаються в стопки. Тому способи їх зберігання і організації дуже схожі.

А крім того, думаю, логічно розділити всі ці предмети за типом в залежності від того, в якій кімнаті (приміщенні) в будинку їх найкраще зберігати (знову ж виходячи з основного принципу організації - зберігаємо речі якомога ближче до місць їх використання).




Отже, в залежності від приміщень, давайте умовно визначимо як таких передбачуваних місць зберігання, наприклад:
  • Ванна кімната;
  • Спальня (спальні);
  • Шафи на кухні (їдальні, при наявності окремо виділеного столу або приміщення, якщо місце прийому їжі знаходиться не на кухні);
  • Комора / гардеробна.

До місць повернемося трохи пізніше, а тепер давайте приступати крок за кроком до вирішення організаційної проблеми.



Крок № 1. Размусорьте Ваше постільна та столова білизна, ковдри і рушники



Першим кроком у вирішенні будь-якої організаційної проблеми, як Ви вже помітили, завжди є размусоріваніе. На цей раз зосередьтеся на:

1. Банних рушниках, рушниках для рук і інших наявних у Вас рушниках;

2. простирадла і наборах постільної білизни;
3. Літніх і зимових ковдрах;
4. плед;
5. скатертини, серветки і підставках для столових приборів.

Позбавтеся відразу від усього, що Ви більше не використовуєте або просто не любите, а також від усіх надлишкових пунктів. Огляньте старі комплекти, можливо вони вже зношені або пошкоджені і виправити це вже не можна. З'ясуйте, чи варто щось подарувати або вже давно пора просто викинути. Наприклад, у мене є кілька комплектів постільної білизни, яке не підійде за розміром до нових ковдр і сьогоднішнього розміру ліжка. А частина білизни мені просто не подобається використовувати в якості постільної білизни виходячи з його забарвлення. Я планую використовувати цю тканину для шиття чогось іншого декоративного, для чого ця забарвлення підійде набагато краще, ніж для моєї або дитячого ліжка. Все-таки переваги з часом (і навіть у виборі забарвлення постільної білизни) у нас змінюються.


Визначтеся, скільки взагалі постільної білизни і рушників Вам необхідно.

Наприклад, ймовірно частина постільної білизни і рушників варто просто зберігати окремо для використання гостями, якщо вони у Вас бувають. Особливо якщо у Вас бувають ситуації не те, щоб прямо не названих гостей, але цілком імовірно таких, до яких у Вас просто не буде часу швидко підготуватися.

Подумайте, скільки комплектів постільної білизни дійсно необхідно саме Вам? Бути може взагалі варто зупинитися на 2 комплекти для кожного члена сім'ї (ну і можливо додатково 2 комплекти для використання гостями?). Одне ви перете, а інше використовуєте. Аналогічно погляньте і на питання кількості потрібних Вам рушників.


Що стосується столового білизни, то тут немає ніяких особливих правил, все залежить від ваших звичок: чи потрібні Вам щоденні скатертини або Ви віддаєте перевагу для щоденного вечері просто чистий стіл. Як часто і з яким свят Ви, Ваша родина і Ваші гості збираєтеся будинку (для святкових скатертин), і з яких приводів.


Але пам'ятайте, що якщо у Вас є постільна білизна або скатертини, а також ковдри і рушники, які Ви не використали принаймні один раз за останній рік, Вам варто серйозно задуматися, а чи так вони Вам взагалі потрібні. Мабуть вони взагалі не заслуговують місця у Вашому домі?


Якщо у Вас досить багато якихось речей в хорошому стані, розгляньте можливість подарувати їх або виставити на продаж надлишкові нові комплекти.

А можливо варто, навпаки позбутися вже від тих, якими користуєтеся щодня, замінивши їх на надлишкові нові? А ось старі перетворити в ганчірки для миття автомобіля або для сушіння тварин після ванни або ще для чогось корисного.

Перемістіть таке старе білизна, щоб повторно не повертатися до цього питання в інше місце, ближче до подальшого їх місця використання. Визначившись, що вирішили від них позбутися, приберіть в окреме місце, не залишайте в шафі з білизною, яким користуєтеся. Інакше вони можуть знову переплутатися і Вам доведеться повторити місію размусоріванія ще раз.



Крок № 2. Визначте місця зберігання



Вирішіть, де будете зберігати постільну і столову білизну, ковдри і рушники.

Якщо Ви будете зберігати їх все разом у великому шафі чи іншому місці, це може бути зручним, щоб відразу ж складати їх в це певне місце після прання. Найзручніший спосіб це може бути, якщо такий окремий шафа у Вас досить місткий і знаходиться, наприклад, в спальні. Звичайно зручно зберігати в ньому окремо від одягу все разом: і простирадла, і покривала, і ковдри, і додаткові подушки для ліжка.


Знову ж, важливе значення має і місце розташування такого шафи, якщо він є. Все-таки, як я вже говорила вище, краще зберігати речі ближче до місця їх використання. Тобто рушники - у ванній, а постільну білизну в кімнаті, де стоїть відповідна ліжко, для якої вони використовуються. Крім того, в ванні зазвичай досить волого, тому якщо зберігати там добре висохлі рушники ще цілком можна, то ось постільна білизна, можливо не найідеальніший варіант. Не думаю, що комусь подобається спати на вологих простирадлах.

Не забудьте і про столовому білизну. Визначте місце на кухні або в шафі в окремій їдальні місце для зберігання. Як вам зручніше? Висувні ящики, полиці? Подумайте і визначте необхідне місце для зберігання.



Крок № 3. Підготуйте простір для зберігання



Як тільки Ви визначилися, де будете зберігати своє постільна та столова білизна, ковдри, рушники, пледи, подушки, наступним кроком у вирішенні організаційної проблеми буде організувати і підготувати цей простір для зберігання перед тим, як помістити всі ці речі туди.

В якості таких необхідних організаційних підготовчих заходів може бути, Вам потрібно:

  • звільнити місце для зберігання, прибравши з нього все непотрібне. Вам необхідно достатній простір для зберігання всіх необхідних речей, щоб всі вони помістилися.
  • облаштувати простір для зберігання. Наприклад, якщо Ви все ж вирішили зберігати столове і постільну білизну разом, краще відокремити зберігання одного від іншого, виділивши відповідну полицю для кожного типу предметів, щоб спростити їх пошук і використання. Але навіть якщо Ви збираєтеся зберігати тільки постільна білизна, Вам також варто вирішити, як Ви будете це робити. Наприклад, у Вас високі полки, а простирадлом зовсім небагато. Звичайно буде не логічно покласти на одну таку велику полку пару простирадл. Але і звалювати в купу разом з простирадлами покривала і наволочки немає ніякого сенсу. Тому продумайте, можливо варто використовувати роздільники або підставки, щоб розділити простір і відокремити наволочки з підковдри від простирадлом, ковдр і покривал. Знову ж. Тут все залежить від того, яке постільна білизна Ви використовуєте. Якщо у Вас повні комплекти постільної білизни, в які входять також і простирадла, то кращим варіантом, звичайно, буде скласти весь комплект в наволочку, тоді Ви не втратите його. А ось, якщо Ви використовуєте комплекти в які входять тільки наволочки і підковдри, а простирадла у Вас окремо, то логічно і зберігати їх також окремо комплекти окремо, і простирадла окремо. Або відразу збирати в необхідний комплект (в наволочку).

У всіх все по різному: і постільну білизну і звички :) Хтось вважає за краще частіше міняти простирадла, а хтось змінює відразу весь комплект постільної білизни. Це теж має значення, варто збирати всі в комплекти або зберігати окремо. Бачите скільки питань виникає (крім визначення місця зберігання), варто вирішити всі їх перед тим, як прибрати речі в шафу.

Тепер рушники. Подумайте, відведете Ви їм окрему полицю, чи потрібні Вам будь-які додаткові пристосування для їх розміщення або Ви будете просто складати їх одне на інше. Чи будете Ви ділити їх на комплекти (і чи є вони у Вас).


Нарешті ковдри, подушки і пледи. Найчастіше вони досить великі і Вам потрібно досить висока простір між полицями, щоб акуратно скласти їх на зберігання.

Продумайте також простір для зберігання столової білизни. Де ви розмістите щоденні скатертини або доріжки, підставки під стакани і / або тарілки (якщо звичайно Ви їх використовуєте), а також куди складіть святкові комплекти столового білизни. Так, наприклад, прибираючи після новорічних свят прикраси, я заодно прибираю на зберігання та столова білизна. Мої червоні і зелені святкові новорічні скатертини в основному підходять тільки для новорічних свят. Але це я, а як у Вас?



Крок № 4. Організуйте вміст шафи для білизни та / або шафи в їдальні

Перед тим, як почати безпосереднє розміщення предметів в шафі або шафах, розсортуйте білизна по комплектах, в залежності від того, як Ви вирішили зберігати ці предмети в Кроці № 3 (за типами предметів, місць зберігання та / або по комплектах).


Ось ще кілька варіантів ідей, як організувати постільна білизна:

Групуйте постільна білизна комплектом для кожної спальні (або спалень), де вони будуть використовуватися. Потім об'єднайте для кожної з кімнат всі предмети постільної білизни в один комплект (з простирадлами або окремо - як Вам більше подобається, див. Вище), адже так дратівливо може бути пошук частин комплекту на полицях, чи не так? Найпростіший спосіб відокремити один набір постільної білизни від іншого - це скласти всі речі набору в одну з наволочок, де він буде лежати як в сумці.

Як організувати рушники


Групуйте разом рушники, які будете використовувати в тій чи іншій ванні (особливо, якщо ванн кілька). Потім організуйте рушники за типами. Зрозуміло, що рушники для рук Ви будете все ж міняти набагато частіше ніж лазневі рушники. Продумайте місце розміщення рушників таким чином, щоб кожен член сім'ї міг знайти банний рушник також легко, як мило і мочалку (і т.п.) при необхідності.

Є у Вас лазневі рушники окремо для кожного члена сім'ї або окремо дитячі та дорослі рушники? У всіх все індивідуально. Продумайте все моменти.

Як організувати ковдри, покривала і пледи


Найчастіше ковдри, подушки і покривала займають найбільший простір. Тому краще всього розміщувати їх на нижніх полицях Вашого шафи для білизни, найчастіше саме між ними простору залишають найбільше. Крім того, гуртуйте подушки, ковдри і пледи в залежності від спальні, кладіть важкі в основу, а більш легкі предмети наверх.

Якщо Ви рідко використовуєте якісь предмети, можливо варто розглянути можливість, навпаки, покласти їх на верхню полицю шафи або помістити в якусь сумку (кофр, контейнер) для зберігання? А ті, що використовуються частіше зберігати нижче, щоб простіше було діставати і шукати?

Я не прихильник використання для ковдр і подушок вакуумних пакетів, тому що вони стискають ковдру і роблять його менш пухнастим, что-ли, а крім того, для ковдр важливо дихати і пахнути як нове.

Як організувати столова білизна



Погляньте на Ваше столова білизна. Розберіть його для початку за типами: скатертини, настільні доріжки, підставки для столових приладів, серветки і т.д. Ви можете розсортувати і іншим критеріям, якщо вони мають значення для Вашої колекції (по кожному зі свят, якщо це святкове білизна, наприклад, або в залежності від сезону, ну або за страховими випадками, для яких Ви зазвичай його використовуєте).
Якщо Ви звертаєте свою столова білизна, намагайтеся робити якомога менше згинів, щоб мати можливість додатково не гладити його перед використанням або принаймні хоч якось спростити собі цю задачу. Подумайте також про використання вішалок (таких як для зберігання брюк), можливе зберігання в підвішеному стані допоможе вирішити проблему з необхідністю гладити його. Трохи раніше, коли ми розглядали питання організації зони їдальні , Ми вже трохи говорили про це.

Нарешті, є кілька загальних ідей для організації всіх цих предметів у Вашому шафі.

По-перше, розробіть систему, яка дозволить Вам повертати на місце кожен з предметів після його використання. Якщо Ви не будете використовувати якийсь комплект постільної білизни, то інше почне зношуватися швидше, ніж якщо Ви будете рівномірно використовувати два комплекти і міняти їх з певною регулярністю.

Наприклад, кожен раз при зміні постільної білизни, Ви берете набір, який лежить зверху, а коли Ви виперете використаний комплект, кладіть його НЕ наверх, а в основу стопки.

По-друге, якщо у Вас є можливість, маркіруйте полки з деякою інформацією про те, що на ній лежить, щоб будь-який член Вашої родини міг вільно помістити необхідні предмети в правильне місце. Плюс це допоможе Вам і їм швидше шукати на полицях те, що необхідно.

Крок № 5. Подумайте про рішення для зберігання і організації



Не забувайте про те, що простір можна і потрібно використовувати по максимуму. Для цього існує безліч варіантів і без переважування полиць. Подивіться в інтернеті ідеї організації постільної і столової білизни і подумайте про те, які органайзери, полки, роздільники і підставки Вам допоможуть не тільки заповнити простір стопками білизни, але і організувати цей простір усередині місця зберігання.
Щоб перешкодити стопках розвалюватися, можливо варто розглянути ідеї щодо використання відкритих контейнерів або роздільників для полиць, додаткових вставок в полки або висувні ящики?

Підійдіть до процесу творчо. Я завжди кажу, що не варто обмежувати себе і свою фантазію по організації виключно відділом по організації тим відділом в магазині, який носить назву організованого Вами простору. Придивіться і до альтернативних способів і пристроїв для зберігання абсолютно начебто не пов'язаних зі зберіганням постільної білизни, але які цілком можуть Вас влаштувати. Короба, контейнери, контейнери і роздільники для полиць. Я ось все придивляюся, наприклад, до контейнерів для зберігання інструментів в якості альтернативи відкритим контейнерів. Так, так, чому б і ні? Головне, щоб Вам було зручно, а що там думали виробники, придумуючи ту чи іншу систему зберігання, це ж не важливо.

Нарешті, якщо Ви плануєте все ж зберегти якісь предмети протягом дуже тривалого часу, придивіться до пристроїв (наприклад, сумок або кофр), які захистять від молі і збережуть Ваші речі в хорошому стані довгий час.


успішної організації!


Подумайте, скільки комплектів постільної білизни дійсно необхідно саме Вам?
Ну і можливо додатково 2 комплекти для використання гостями?
Мабуть вони взагалі не заслуговують місця у Вашому домі?
А можливо варто, навпаки позбутися вже від тих, якими користуєтеся щодня, замінивши їх на надлишкові нові?
Як вам зручніше?
Висувні ящики, полиці?
Але це я, а як у Вас?
Є у Вас лазневі рушники окремо для кожного члена сім'ї або окремо дитячі та дорослі рушники?
Якщо Ви рідко використовуєте якісь предмети, можливо варто розглянути можливість, навпаки, покласти їх на верхню полицю шафи або помістити в якусь сумку (кофр, контейнер) для зберігання?