Здавалося б, немає страви популярнішим і простіше в приготуванні, ніж смажена картопля. Однак, як з'ясувалося, далеко не кожній господині вдається створити на сковороді рум'яні, ароматні скибочки - ніжні всередині з чудовою апетитною скоринкою зовні. Так як правильно посмажити картоплю? Сьогодні ми розкриємо вам кілька кулінарних секретів, які допоможуть приготувати відмінний гарнір, або навіть самостійне блюдо, наприклад, картопля з салом.
Секрет перший, для смаження підходить далеко не кожен картопля, краще тверді сорти, а ще краще бульби червоного кольору. Білий картопля, відомих сортів, наприклад, «сінеглазка» славиться своєю розсипчастою, але для смаження не підходить, тому, що майже відразу ж перетвориться в безформні, несимпатичні шматки.
Секрет другий: на чому смажити? Вдома завжди знайдеться пляшка рослинної, соняшникової олії. Можна взяти рафінована, дезодорована, або звичайне запашне. В останньому випадку блюдо придбає специфічний запах, який багато хто просто обожнюють. Як то кажуть - справа смаку.
Але в давні часи на Русі масла коштували дорого, вважалися рідкість, а тому, господині смажили на свинячому салі. Традиційно восени в селах забивали вирощену за літо худобу, і своєрідно консервували продукт, частина туші опускали в льодовики глибоких підвалів, солили, коптили, а сало, особливо нутряне, витоплювали і розливали по банкам. На ньому і смажили.
Сьогодні ні в магазинах, ні навіть на ринку, годі й шукати витопленого свинячого жиру. Через брак такої «дивини» обійдемося звичайним, звичним і популярним і донині продуктом - солоним салом. Якщо у вашому розпорядженні шматок зі шкіркою, то поділіть його навпіл, залишивши трохи сала на шкірці (знадобиться для їжі), а для смаженої картоплі ми візьмемо просто сало. Його ріжемо тонкою соломкою, досить дрібно. А потім шматувати ще раз, але вже поперек - перетворюючи в невеликий кубик.
Тут, правда, є одна хитрість - таким чином подрібнити можна тільки морозиво сало. Тому не поспішайте його діставати з морозилки заздалегідь.
геніальність автентичності
Якщо вас зацікавив підзаголовок, то поспішаємо пояснити - на цей раз, ми не шукаємо вишукані рецепти з сучасних молекулярних або модерних іноземних кухонь, а навпаки, хочемо повернутися до народного коріння, згадати, як готували наші предки. Їх рецепт вражає своєю простотою і мінімумом інгредієнтів: картопля, сало, цибулю і сіль.
Отже, як правильно приготувати картоплю з салом на пательні? Беремо одну головку цибулі з розрахунку на 2-3 бульби середньої величини і приблизно 50 грамів сала, сіль за смаком.
Приступаємо до «обробленні» картоплі. Промиваємо, чистимо бульби. Ріжемо їх на гуртки (що не діляться на половини), товщиною приблизно в півсантиметра. Потім ці гуртки перетворюємо в соломку, з рівними гранями - в 0,5 сантиметра. Це третій секрет золотистої картопельки - скибочки повинні бути однаковими, в іншому випадку невеликий розвалиться, а великий залишиться сирим.
Завершивши процес різання, викладіть картопляну соломку на рушник, зверху промокніть серветкою щоб видалити зайву вологу, це четвертий секрет відмінного страви з картоплі. І не поспішайте її видаляти з рушники, хай полежить поки ми будемо витоплювати сало. Вологі скибочки, опинившись на сковороді, можуть розповзтися, перетвориться в безформну кашку. До слова, не бійтеся, картопля не залишить плям навіть в тому випадку якщо ви «пожертвували» ошатним кухонним рушником.
Займемося цибулею - його ріжемо навпіл, потім на чверті і нарізаємо впоперек. Отримуємо чверть кільця приблизно в півсантиметра шириною.
Про силу вогню і терпінні
Секрет п'ятий - сало поміщаємо на холодну чавунну сковороду, з досить товстим днищем. Такий посуд нагрівається рівномірно. Спробуйте знайти вдома, достатньо велику, глибоку сковороду з бабусиної кулінарного «арсеналу». Один із принципів правильного обсмажування картоплі - не можна заповнювати сковороду до країв, чекаючи, що картопля ужарітся. Перевантаживши посуд для приготування ви самі того не бажаючи, починаєте не смажити, а тушкувати або парити картопля.
Чи не формуємо процес, намагаючись як модно швидше посмажити сало. Це одна з найпоширеніших помилок недосвідчених кулінарів - свинячий жир ми не смажимо, а саме плавно і терпляче витоплюємо на середньому вогні! Якщо жар конфорки буде інтенсивним, то сало просто «запече», і все його соки залишаться всередині.
Хвилин через 5-7, все залежить від якості сировини (а, скоріше, від віку свині) процес завершиться, і ви помітите, що шматочки сала, перетворившись в крихітні шкварки, плавають в прозорому жирі. Якщо не любите шкварки, то видаліть їх шумівкою.
Трохи додаємо вогонь, а висипаємо цибулю. Як тільки процес почався, знову зменшуємо вогонь. Підсмажуємо його до золотистої скоринки. Стежимо за тим, щоб цибуля не обвуглився.
Наступна операція - висипаємо в сковороду картопля. І тут, увага, знову трохи збільшуємо потужність вогню.
Як тільки картопляна соломка зігріється, пролунає характерний звук. Тоді ми перемішаємо всі інгредієнти і трохи зменшивши потужність конфорки.
Скільки смажити картоплю? Точний час визначити неможливо, приблизно 25-30 хвилин. Але пам'ятайте про те, що через кожні п'ять хвилин необхідно делікатно, обережно лопаткою перевертати вміст сковорідки, стежачи за тим, щоб шкворчаніе було рівномірним, і не піднімався дим від підгоріли продуктів.
Не забувайте про те, що сало у нас солоне. Тому картопля вже трохи посолений, але в самому кінці ми все-таки додамо ще трохи солі за смаком.
Ось тепер, коли ви знаєте: як посмажити картоплю з салом на сковороді, можна зрідка, але дозволить собі таку просте, але чудове блюдо. Причому навіть тоді, коли за вікном завірюха, і вам не хочеться покидати затишний будинок, щоб мчать за припасами в супермаркет. Адже все необхідне точно є в засіках, навіть у самій недосвідченої господині. Також дивіться простий рецепт смаженої свинини з картоплею .
Так як правильно посмажити картоплю?Секрет другий: на чому смажити?
Скільки смажити картоплю?