Як відомо, у доброго господаря всьому знайдеться застосування. Тому багатьом прикро щодня викидати 5-30 г кавовій гущі. За рік набирається близько 2-3 кг, а в сім'ях найзавзятіших любителів напою, що бадьорить кількість відпрацьованого спитого кави доходить і до 10 кг.
Насправді кавовий макуха має низку цінних властивостей. Знаючи, як використовувати випитий кави, можна трохи заощадити на косметичних препаратах, засобах побутової хімії і добривах для рослин.
Застосування кавовій гущі в рослинництві
Еволюція грунтовно попрацювала над кавовим зерном, наділивши його унікальними здібностями для виживання. Аромат смаженої кави, приємний для людини, - результат різкого вивільнення ефірних масел, що містяться в зерні. Зелений кава пахне не так інтенсивно, людям його аромат здається схожим з трав'яним. Але комах-шкідників досить і слабкого кавового запаху: він їх відлякує.
Зерно зберігає схожість, навіть пройшовши через шлунково-кишковий тракт тварин. А завдяки кофеїну буйна тропічна і субтропічна рослинність не може заглушити крихітний, ледве проклюнулися паросток кавового дерева. Кофеїн служить інгібітором (пригнічувачем) зростання сусідніх з кавовим деревцем рослин.
/coffeefan.info/wp-content/uploads/2018/10/kak-primenyat-spitoj-kofe-dlya-udobrenij-komnatnyx-rastenij-300x225.jpg "target =" _blank "> https://coffeefan.info/wp -content / uploads / 2018/10 / ... komnatnyx-rastenij-300x225.jpg 300w, https://coffeefan.info/wp-content/uploads/2018/10/...komnatnyx-rastenij-768x576.jpg 768w, https://coffeefan.info/wp-content/uploads/2018/10/...-komnatnyx-rastenij-100x75.jpg 100w "width =" 651 "/>
Кавова гуща як добриво
Зелений кава - джерело вітамінів, макро- і мікроелементів. У обжаренном кави через нагрівання вітамінів трохи менше. Частина корисних речовин екстрагується при заварюванні. Але навіть в спить кави міститься до 2% азоту, по 0,3% калію і фосфору, невелика кількість міді, марганцю і цинку, вітаміни B2, B6, PP. Здавалося б, чому не використовувати такий цінний продукт як добриво? Однак не все так просто.
Відомий англійський ботанік Джеймс Вонг поставив експеримент: почав щодня поливати свіжим спить кави рослини в своєму саду. Результат був невтішним: уже через 2 тижні «удобрені» гущею рослини почали відставати в рості. В результаті містер Вонг зробив висновок про шкоду кави для рослин, опублікував розгромну статтю в The Guardian і з тих пір чималу частину свого часу присвячує викриттю «небезпечних помилок» прихильників добрива рослин спить кави.
На самому
Читати далі... Здавалося б, чому не використовувати такий цінний продукт як добриво?