Меланж під Харковом розкладуть на йод, азот і фосфор

  1. АВТОР:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

13 серпня 2010, 18:24 Переглядів: 13 серпня 2010, 18:24 Переглядів:   Меланж можуть перетворити в добрива

Меланж можуть перетворити в добрива. Автор фото - П. Федосенко ..

Обласна влада продовжують ревізію військових складів Харківщини. Після арсеналів в Лозовій та Балаклеї голова облдержадміністрації Михайло Добкін разом з вченими і МНСниками нагрянув до військової частини А 2136 в Шевченківському районі.

Ця частина - найбільше в Україні місце зберігання меланжу - токсичного окислювача для ракетного палива. Зберігають його тут ось уже майже 40 років - з моменту заснування частини в 1971 році. На території країни залишилося близько 16 тисяч тонн цього окислювача, третина з них - 5,5 тисячі тонн - у військовій частині А 2136. Меланж тримають в резервуарах, термін дії яких розрахований до 2012 року. Незважаючи на всі запобіжні заходи, ємності з окислювачем постійно насичуються водою, на військовому жаргоні - "дихають", в наслідок чого невеликі дози меланжу потрапляють в атмосферу. "Постійно чергують пожежні машини, і якщо відбувається викид - вони" збивають "це хмара і нейтралізують його, - розповідає командир військової частини А 2136 Олександр Ніколаєв. - У меланжу тривалий термін зберігання, але він небезпечний до тих пір, поки існує".

Існує два способи утилізації меланжу, розповідає губернатор області Михайло Добкін. Перший: по-старому вивезти окислювач з території України. Так вже надійшли більшість військових частин, які знаходяться ближче до західного кордону держави. Але в списку сховищ-черговиків на вивезення отруйної речовини наша частина А 2136 - одна з останніх. Другий шлях: утилізувати меланж в місці його зберігання. Це можна зробити за допомогою спеціальної установки, проект якої розробили вчені НТУ "ХПІ" спільно з підприємством "Сєверодонецький" Азот ". В цьому випадку є реальна вигода - окислювач перетвориться в корисні добрива. Правда, ціна питання - 20 мільйонів гривень." Якщо уряд прийме рішення вивезти меланж на кордон, фінансувати його утилізацію буде ОБСЄ, - розповідає Михайло Добкін. - Однак і все дивіденди від розщеплення окислювача на мінеральні добрива підуть за кордон. Якщо ж ми витратимо 12 мільйонів гривень на установку і ще 8 на переробку - ми отримаємо корисних компонентів на суму, яка перекриє вартість утилізації. До того ж область отримає унікальне в своєму роді обладнання ".

Як саме вони зроблять з меланжем, вирішить уряд. Вчені ж в свою чергу рапортують про готовність почати роботу - аби не заважала бюрократична машина. "Місяця 3 піде на економічні та технічні узгодження, ще 4 - на монтаж установки, - розповідає ректор НТУ" ХПІ "Леонід Товажнянський. - Тобто, якщо нашу ініціативу схвалять, вже до весни установка може почати роботу". Утилізація ракетного окислювача на території частини вигідна не тільки з екологічної точки зору, але і з матеріальної, запевняє ректор. "Меланж можна розкласти на азотну кислоту, воду, окис азоту, фтор, йод і невелика кількість фосфору, - пояснює Леонід Товажнянський. - Всі ці компоненти потім можна використовувати у виробництві. Наприклад, азотна кислота піде на виготовлення мінеральних добрив. З такої кількості меланжу їх можна отримати близько 6 тисяч тонн ".

ТОКСИЧНА ЧУМА

Небезпека меланжу криється в його головної складової - концентрованої азотної кислоти. "У випадку, якщо в атмосферу потрапить 100 кубічних метрів речовини - це вміст одного резервуара, - в радіусі 2-х кілометрів не залишиться нічого живого", - розповів Леонід Товажнянський.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Меланж під Харковом розкладуть на йод, азот і фосфор". інші Новини Харкова дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Федосенко Павло

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.