Як прати штори в пральній машині, вручну або почистити їх не знімаючи з карниза, особливості чистки для різних видів виробів

  1. Навіщо прати штори і як часто це треба робити
  2. Як відіпрати їх в домашніх умовах
  3. традиційні методи
  4. народні методи
  5. Гірчиця
  6. Кухонна сіль
  7. корінь мильнянки
  8. Ручне прання
  9. Як прати в пральній машині автомат
  10. Інші варіанти чистки штор, наприклад, пароочищувачем
  11. Коли точно потрібна професійна хімчистка? Що зробити, щоб хімчистка вдалася?
  12. Особливості прання в залежності від виду, матеріалу і забруднень
  13. Рулонні (рольштори)
  14. римські
  15. Особливості римських штор та їх прання - відео
  16. З люверсами, ламбрекенами
  17. нитяні
  18. Як випрати і повісити штори-нитки - відео
  19. оксамитові
  20. лляні
  21. з нейлону
  22. з тафти
  23. атласні
  24. З магнітами
  25. плісе
  26. пожовклі
  27. Що робити, если штора села после прання
  28. Корисні поради
  29. Як не зіпсувати тканину
  30. Як захистити штори від забруднень
  31. Як випрати, щоб не пом'ялися

Штори - виразний елемент домашнього інтер'єру і при цьому надійний захист від сонця і чужих очей. Однак не секрет, що вони є також справжнім пиленакопітелем, причому незалежно від того, з якого матеріалу виготовлені. Уміння правильно прати штори з різних матеріалів дозволить зберегти будь-який їх тип в бездоганному стані.

Навіщо прати штори і як часто це треба робити

Якщо порівняти вид запилених і недавно випрані штор, легко помітити, що другі виглядають набагато свіже і яскравіше. Але це лише зовнішній вигляд, насолоджуючись яким, не варто забувати і про практичну користь очищення тканини, що обрамляє ваші вікна. Брудні штори можуть стати причиною раптової алергії на пил. До речі, щойно придбані також бажано випрати, оскільки на їх тканини ще залишилися шкідливі речовини, які брали участь в обробці матеріалу перед пошиттям. Це небезпечно тим, що, якщо у вас є схильність до алергії, при вдиханні цих речовин вона активізується.

Фахівці з клінінгу стверджують, що оптимальна частота прання - два рази на рік. А в проміжку між вологими чистками прикраса ваших вікон слід просто частіше провітрювати на протязі. Вибір між хімчисткою та домашньої пранням - виключно питання фінансової спроможності, але варто враховувати, що найлегше переносять прання бавовняні штори і сумішеві, в яких не менше 10% синтетичної тканини.

Штори - виразний елемент домашнього інтер'єру і при цьому надійний захист від сонця і чужих очей

Деякі види штор особливо складні у догляді, хоча і дуже красиві

Як відіпрати їх в домашніх умовах

Хімчистка - досить дороге задоволення, тому, якщо дозволяє матеріал, штори цілком можна випрати і вдома. Можливість ручного і машинного прання, а також їх умови ви зможете дізнатися з етикетки на виробі. Однак не тільки тканина має значення при очищенні, варто враховувати також конструктивну особливість вироби (рулонні, на люверсах, з ламбрекенами і ін.).

Прання деяких видів вимагає певної підготовки, про яку буде написано нижче.

Правила замочування штор

  1. Матеріал ретельно витрушують від пилу на балконі або на вулиці.
  2. Наливають в ванну або тазик (в залежності від розміру штор) холодну або теплу (30-40 градусів) воду і сиплють туди звичайну сіль (в пропорціях 1 стол. Ложка на літр води). Якщо виріб сильно забруднене, додають порошок, попередньо розведений в гарячій воді;
  3. Кладуть в ємність завіси і залишають на одну годину;

При замочуванні і пранні штори необхідно акуратно складати, оскільки інакше утворилися заломи тканини буде дуже складно випрасувати.

  1. Якщо забруднення сильне, міняють воду, знову додають сіль або порошок і залишають ще на годину.

Якщо ви хочете повернути сліпуче білий колір пожовклим фіранкам і хочете використовувати «Білизну» для цієї мети, подумайте двічі. Безумовно, після першого використання тканину стане білою, але з кожною такою пранням вона стане, навпаки, жовтіти. До того ж часте застосування «Білизни» зношує штори, і вони швидко рвуться.

Відзначимо, що не потребують витрушування і замочуванні вироби з тонких і ніжних матеріалів (органзи, шовку, полуорганзи, вуалі), так як забруднення з них відпираються і так дуже легко. До того ж зайве механічний вплив може пошкодити тканину.

традиційні методи

Якщо ви не бажаєте знімати штори, і хочете почистити їх прямо на вікні, це цілком реально. Тканинні можна значно освіжити, скориставшись отпарівателем або пароочищувачем. Що ж стосується рулонних, їх можна почистити пилососом або протерти ганчіркою, змоченою в миючому засобі. Правда, повноцінної вологого чищення ці методи не замінять. Що стосується прання, то штори попередньо замочують, а потім перуть в машинці автомат або вручну в залежності від виду матеріалу. Вироби з ніжних тканин краще віддати в хімчистку.

Вироби з ніжних тканин краще віддати в хімчистку

При пранні штор правильний вибір прального засобу - один з чинників успішного очищення

народні методи

Цей варіант прання штор можна використовувати в разі, якщо у вас є алергія на синтетичні порошки і рідкі засоби для прання. Також, припустимо, на дачі у вас може не виявитися їх під рукою, тому в хід можна пустити продукти, які є в кожному будинку.

Гірчиця

Цей продукт відмінно підходить для прання вовняних і шовкових тканин. Для його використання:

  1. Розвести суху гірчицю в таких пропорціях: 1 стіл. ложка на літр води (40-45 градусів);
  2. Розчину дати постояти 2-3 години, після чого воду акуратно злити (вона більше не знадобиться), а осад знову залити теплою водою в тому ж співвідношенні;
  3. Після ще двох годин можна приступати до прання.

При легкому забрудненні досить одного прання, а ось при сильному воду з гірчицею доведеться міняти 2-3 рази.

Щоб вовняна штора стала м'якше, при полосканні у воду можна додати пару крапель нашатирного спирту. А ось додати блиску шовковим фіранкам допоможе доданий при полосканні білий оцет в пропорції 1 стол. ложка на літр води.

Кухонна сіль

Сіль добре підходить для прання тканин з ситцю і льону. Фарби при цьому не втрачають свого кольору, а біла фіранка стає ще білішими. Правда, перед пранням слід вивести наявні плями, та й сильні забруднення таким способом не видалити.

Для прання:

  • штори замочують у воді на годину, після чого зливають воду;
  • в ємність для прання наливають воду і роблять соляний розчин з розрахунку 1 стіл. ложка солі на літр води;
  • сіль ретельно розчиняють і кладуть в розчин фіранки;
  • через годину виріб витягають і полощуть 3-4 рази.

корінь мильнянки

Ця рослина зустрічаються у нас повсюдно. Для його використання викопують корінь, ретельно миють його і роблять розчин:

  • беруть 20 г нарізаного кореня і поміщають його в марлевий мішечок;
  • заливають рослина 5 л гарячої води;
  • корінь наполягають протягом доби;
  • настій з коренем доводять до кипіння і проварюють близько години;
  • мішечок з рослиною витягають і перуть штори.

Корінь мильнянки користувався великою популярністю до винаходу пральних порошків

Ручне прання

При пранні своїми руками:

  • підготувати тканину до очищення зазначеним у відповідному розділі статті способом;
  • розбавити в ємності для прання порошок або рідкий засіб;
  • занурити в воду штори і дбайливо випрати їх;
  • виполоскати 2-3 рази, оскільки час, що залишився на тканини пральний засіб під впливом сонця сприяє вигоряння фарби.

Штори можна кип'ятити, інтенсивно терти і вичавлювати, щоб не розтягнути полотно. Фіранки слід звернути в кілька разів, а потім в такому вигляді залишити їх на мотузці, щоб вода стікала в ванну, або ж відразу повісити сушитися на вулицю.

Як прати в пральній машині автомат

Особливості прання в пральній машинці обумовлені матеріалом і конструктивними особливостями. Так, прямі завіси без додаткових деталей перуть в режимі, відповідному їх тканини. Шовк, органзу, вуаль, полуорганзу перуть в делікатному режимі без віджиму при 30 градусах. Робити це слід в спеціальному мішечку, причому можна навіть без прального засобу та замочування.

Змішана прання штор з різних матеріалів неприпустима щоб уникнути їх непоправної псування!

Вироби з віскози і акрилу можна прати при температурі від 30 до 40 градусів в делікатному режимі без віджиму. При пранні використовують м'які засоби для ніжних тканин.

Бавовняні штори перуть в режимі «Бавовна» при температурі 60 градусів. Аппретировані завіси з льону перуть при 40 градусах в делікатному режимі, забарвлене полотно витримає і 60 градусів в режимі «Бавовна». Віджимання допустимо.

Вироби з поліестеру перуть в щадному режимі при 40 градусах без віджиму. Використовувати слід пральні засоби для ніжних тканин.

Вироби з тафти можна прати в делікатному режимі при температурі до 50 градусів, але віджимання виключений. Застосовувати засоби для ніжних тканин.

Інші варіанти чистки штор, наприклад, пароочищувачем

Для штор з щільних тканин допустима суха чистка за допомогою пилососа. Єдина умова - слід використовувати м'які насадки. Хорошим варіантом стане і пароочиститель, але лише в тому випадку, якщо матеріал вироби можна зволожувати. Для його використання:

  • надіньте насадку для тканини;
  • починайте обробляти штору, тримаючи насадку під кутом, щоб забруднення як би вибивало паром назовні;
  • через кілька годин, коли фіранка висохне, почистіть її пилососом, щоб видалити засохлу на поверхні тканини пил.

За допомогою цього пристрою вироби можна очищати приблизно раз на місяць, робиться це для того, щоб пил не проникла глибоко в волокна тканини, а також для освіження виду обрамлення ваших вікон.

За допомогою цього пристрою вироби можна очищати приблизно раз на місяць, робиться це для того, щоб пил не проникла глибоко в волокна тканини, а також для освіження виду обрамлення ваших вікон

Пароочисник - дієвий засіб очищення штор від пилу

Коли точно потрібна професійна хімчистка? Що зробити, щоб хімчистка вдалася?

Послуги професійної хімчистки необхідні в тому випадку, якщо матеріал є сильно забрудненим і відноситься до дуже делікатних тканин. При вологому чищенню своїми руками, а також виведенні плям такі вироби можуть зіпсуватися - знебарвитися, розтягнутися і ін. Особливо дбайливого ставлення вимагають шовк, оксамит, атлас, джут та інші натуральні матеріали.

Щоб хімічне чищення вдалася, необхідно дотримуватися певних умов:

  • перед професійним чищенням тканина не варто намагатися очистити самостійно, оскільки поєднання народних і спеціалізованих засобів може викликати непередбачуваний і часто негативний результат;
  • майстер хімчистки повинен правильно визначити вид тканини, з якого виготовлені ваші штори, а також ступінь і види забруднення, щоб використовувати потрібні кошти;
  • застосовувані засоби слід обов'язково випробувати на непомітній ділянці.

Особливості прання в залежності від виду, матеріалу і забруднень

Тканинні штори можна прати в пральній машинці або вручну, в деяких випадках допустима лише хімчистка. Залежить це від матеріалу виробу і його конструкції.

Рулонні (рольштори)

Найбільш відповідною для таких виробів є суха чистка за допомогою пилососа і хімчистка. Однак в деяких випадках можлива і волога чистка (категорично не можна мочити рулонні штори з натуральних матеріалів, наприклад, з джуту, бамбукового полотна, соломки та ін.). Для цього:

  • в воді розводять нейтральний миючий засіб;
  • змочують в розчині губку і протирають їй штори;
  • чистою водою, наприклад, за допомогою душа ретельно змивають залишки прального засобу, щоб при вивішуванні вироби не залишилося розлучень.

римські

Специфіка прання таких штор залежить лише від матеріалу, з якого вони виготовлені. «Рімкі» зі змішаних тканин добре відпираються в машинці, а ось більш делікатні натуральні тканини краще прати вручну або здати в хімчистку. Головна умова в будь-якому випадку - витягти рейки між смугами тканини.

Особливості римських штор та їх прання - відео

японські

Якщо ці штори зшиті з текстилю, допустима їх прання в машинці в делікатному режимі при t 30o C, природно, після того, як ви їх знімете. Поліестер можна почистити сухою серветкою з тканини або пилососом. А ось панелі, виготовлені з плетеного дерева, можна тільки протерти сухою або трохи зволоженою ганчіркою.

З люверсами, ламбрекенами

При ручному пранні завіс з люверсами ці елементи слід розміщувати так, щоб вони знаходилися над водою, інакше можливе їх окислення. Якщо прання таких виробів в машинці заборонена, про це буде Відповідна позначка на етикетці. Взагалі при машинному пранні такі вироби слід скласти в спеціальний мішечок або загорнути в наволочку. Режим, температура і пральні засоби залежать від матеріалу.

Режим, температура і пральні засоби залежать від матеріалу

Прання штор з люверсами ускладнюється тим, що ця кругла фурнітура може окислюватися

Прання штор з м'якими ламбрекенами досить проста і залежить тільки від матеріалу, з якого вони виготовлені. А ось жорсткі ламбрекени зажадають більше зусиль. Якщо вони на клейовий основі, їх доведеться здати в хімчистку, хоча можлива і чистка за допомогою пилососа. Для цього до сопла можна прикріпити вологу тканину або губку і так пилососити. Також можна просто протерти ганчіркою або губкою тканину ламбрекенов.

Якщо елементи ламбрекену знімні, їх можна демонтувати і випрати в умовах, відповідних тканини, з якої вони пошиті.

нитяні

Такі штори:

  • не знімаючи з карниза, заплітають в кілька вільних кіс або просто прихоплюють стрічкою кілька разів по всій довжині;
  • потім виріб знімають і поміщають в мішечок для прання;
  • встановлюють делікатний режим і температуру в 30 градусів, без віджиму;
  • після прання ниткам дають стекти і вішають на карниз, після чого розв'язують тасьми або розпускають коси.

Як випрати і повісити штори-нитки - відео

З намистинами, стеклярусом

Вироби з твердими декоративними елементами можна прати тільки вручну або в хімчистці. Для ручного прання їх спочатку замочують на півгодини в теплій воді (30 градусів) з розведеним в ній порошком. По закінченні цього часу тканину дбайливо мнуть руками. Після цього залишається лише ретельно прополоскати їх під душем або змити порошок водою з лійки. Виріб залишають у ванній, щоб стекла вода, а потім вішають на карниз - там вони і будуть сушитися.

Виріб залишають у ванній, щоб стекла вода, а потім вішають на карниз - там вони і будуть сушитися

Штори з намистинами не терплять сильного тертя і віджимання при пранні

оксамитові

Штори з цього матеріалу спочатку чистять одежної щіткою від пилу, потім протирають тканиною, змоченою в очищеному бензині, і сушать. Після цього їх слід протерти ганчіркою, зволоженою винним оцтом. Але найкраще віддати їх в хімчистку.

лляні

Штори з білого або нефарбованого льону можна прати навіть при температурі 90 градусів із застосуванням відбілювачів. Пофарбовані фіранки з льняного матеріалу можна прати при температурі не більше 40 градусів. Після прання тканина слід добре струсити, акуратно згорнути і розправити всі нерівності і загини, щоб потім їх було легше випрасувати. Гладять такі штори злегка вологими.

з нейлону

Штори з цього матеріалу спочатку слід прополоскати в холодній воді, після чого в ємність для прання налити гарячу воду і всипати туди 1-2 стіл. ложки соди, перемішати і тримати в розчині виріб близько 1,5 години. Після закінчення цього часу воду зливають, наливають теплу з розведеним в ній пральним порошком. Вироби перуть і полощуть. Після цього в холодну воду засипають 1 - 2 стіл. ложки солі і тримають в ній штори 1 годину, потім витягують, дають стекти воді і вішають сушитися.

з тафти

Штори з тафти бажано віддати в хімчистку або ж прати вручну. Прання здійснюється максимум при 30 градусах. Переважно використання найбільш сприятливих пральних засобів. Віджимання протипоказаний. Щоб позбутися від зайвої вологи, штору кладуть між двома шарами полотна і м'яко видавлюють зайву воду долонями.

атласні

Такі штори можна прати тільки вручну або в хімчистці. При домашньої пранні використовують тільки м'які пральні засоби, температура води повинна бути не вище 30 градусів. Відбілювачі і засоби для виведення плям застосовувати не можна. Після прання матеріал полощуть в холодній воді з доданими до неї 1-2 стіл. ложками оцту. Бажано такі вироби не віджимати, а повісити стікати у ванній.

З магнітами

Попередньо слід зняти магнітні стрічки, а потім випрати штори в теплій воді (30-40 градусів) з будь-яким пральним засобом. Прополоскати в холодній воді і повісити на місце, повернувши магнітні елементи.

Прополоскати в холодній воді і повісити на місце, повернувши магнітні елементи

Штори на магнітах стрічці дуже практичні і при цьому прості в догляді

плісе

Для прання таких штор їх:

  • від'єднують від кріпильних елементів;
  • наливають в ємність воду з температурою не вище 30 градусів;
  • додають м'яке миючий засіб з нейтральним РН;
  • складену, але трохи розкриту штору замочують у воді на 15 хвилин;
  • виріб розкривають і круговими рухами рухають матеріал по ємності;
  • штори складають і витягують їх з води;
  • розгортають виріб і полощуть його холодною водою за допомогою душа (слабким напором) або лійки;
  • для просушки штору складають, кріплять на місце і залишають в складеному вигляді не менше ніж на 12 годин, щоб уникнути деформації вологого вироби.

пожовклі

Для відбілювання пожовклих тканин з нейлону скористайтеся спеціалізованим відбілювачем, замочивши в ньому виріб на 15-20 хвилин, а потім додавши цей же засіб при пранні в машинці.

Для відбілювання шовкових штор:

  • налити в таз 12 л кип'яченої води (30-35 градусів);
  • додати в неї морську сіль (8 стіл. ложок), пірофосфат (15 г), аміачний розчин (20 мл), перекис водню (3 л);
  • в розчині замочити штори і залишити на 4 години;
  • розчин злити, а матеріал 2-3 рази акуратно прополоскати в холодній воді.

Для відбілювання бавовняних і лляних штор можна використовувати нашатирний спирт. Для цього:

  • на 1 л води беруть по 1 стол. ложці нашатірю и розводять в теплій воде;
  • в воду кладуть штори и залішають на 3 години;
  • после відбілювання вироби перуть в необхідному для них режімі.

Що робити, если штора села после прання

Кращим способом для розтягування Сіла штори є праска з отпарівателем або без него. Для цього виріб кладуть на дошку або стіл, накривають марлею і починають працювати праскою, тканину при цьому іншою рукою м'яко тягнуть у протилежний від руху розгладжує агрегату сторону. Для розтягування штори з вовни її кладуть на поверхню, накриту бавовняною тканиною (простирадлом), зверху також накривають таким матеріалом. Потім починайте водити по тканині праскою з використанням пари. При цьому праска повинен стосуватися вовни без натиску.

Корисні поради

Деякі рекомендації дозволять вам доглядати за шторами максимально ефективно.

Як не зіпсувати тканину

Для цього:

  • завжди використовуйте при пранні в машинці режим, що відповідає виду тканини, і вибирайте потрібну саме йому температуру;
  • підбирайте пральний засіб відповідно до типу тканини;
  • якщо тканина делікатна, краще віддайте штори в хімчистку;
  • після прання практично ніякі штори віджимати не можна, щоб не розтягнути волокна - їх залишають стікати, а потім або відразу вішають на карниз, або проходяться праскою в потрібному режимі;
  • ретельне багаторазове полоскання дозволить уникнути білих розлучень на тканині.

Матеріали, чутливі до сильного механічного впливу, багаторазово полоскати небажано. До таких тканин належать віскоза, шовк, атлас, шифон і ін.

До таких тканин належать віскоза, шовк, атлас, шифон і ін

Штори з шовку виглядають завжди вишукано, але вельми примхливі у догляді

Як захистити штори від забруднень

Багато виробників стверджують, що:

  • захистити ніжні тканини від вигоряння і забруднень дозволяють різні підкладкові матеріали, які або пришиваються до основної штори, або прикріплюються до неї чим-небудь;
  • якщо ви будете періодично чистити штори пилососом, то не дозволите пилу проникнути в глибокі шари тканини;
  • деякі види штор досить періодично протирати вологою або сухою ганчіркою або губкою;
  • якщо тканина дозволяє, скористайтеся пароочищувачем, щоб уникнути сильних забруднень і подальшої прання;
  • в деяких хімчистках пропонують нанести на штори спеціальний захист в вигляді нанопропіток, які відштовхують забруднення і рідини. Зовнішній вигляд і властивості штор від них ніяк не змінюються.

Як випрати, щоб не пом'ялися

Штори з натуральних матеріалів (бавовна, льон і т.п.) при машинному пранні акуратно згортають в кілька разів перед зануренням в барабан. Всі види штор стираються в машинці з виключеною функцією віджимання, щоб тканина не деформувалася. При ручному пранні штори слід або просто замочити і добре прополоскати, або прати, просто проколачівая тканину без сильного тертя. Вироби залишають стікати після прання, а потім відразу вішають на карниз.

Як бачите, догляд за шторами - досить складна і трудомістка задача, однак знання народних і традиційних методів її рішення дозволить вам зберегти бездоганний вигляд цих виробів на довгі роки.

Що зробити, щоб хімчистка вдалася?
Що зробити, щоб хімчистка вдалася?