- 1. Робіть ставку на географію
- 2. Використовуйте рекламу великих супермаркетів на догоду своєму бізнесу
- 3. Працюйте з дрібними постачальниками
- 4. Робіть упор на ваговий товар
- 5. Покращуйте якість обслуговування
- 6. Корегуйте асортимент
- 7. Впроваджуйте власні дисконтні програми
Великі ритейлери, такі, як «Магніт», «Пятерочка» і «Діксі» буквально захопили російський продуктовий ринок. Власники невеликих продуктових магазинів активно залишають нішу, що не завжди виправдано. Виживати і навіть нарощувати прибуток в століття продуктових супермаркетів реально, для цього лише потрібно навчитися розуміти потреби покупця і почати відповідати його очікуванням, граючи на недосконалість великих торгових мереж.
1. Робіть ставку на географію
Навіть якщо навколо вашого магазину розташувалися відразу кілька супермаркетів, коли ви знаходитесь в центрі спального району, вас цей факт не повинен турбувати. Справа в тому, що в місцях скупчення жителів із середнім рівнем достатку більшою популярністю користуються універсами, зважаючи довіри до них покупців. Головне, цієї довіри не втрачати, для чого і слід уважно стежити за потребами кістяка покупців, вони-то і зроблять вам прибуток.
Є можливість - перебирайтеся глибше в житлові квартали. Це актуально особливо для великих міст, де великі рітейлери, як правило, роблять ставку на оренду площ у великих ТРЦ. ТРЦ ж, в свою чергу, зазвичай знаходяться за межею міста, і за хлібом і іншими товарами першої необхідності рідко хто їздить в них щодня.
2. Використовуйте рекламу великих супермаркетів на догоду своєму бізнесу
Для підвищення інтересу покупців до вашого невеликого продуктового магазину незайвим буде зіграти на рекламі «мережевих» сусідів. Зверніть особливу увагу на основні позиції їх асортименту. Можливо, у вас вийде запропонувати розрекламований рітейлером товар дешевше або з бонусами.
Для цього виберіть 5-7 товарів-магнітів, продуктів, які купують найчастіше. Знайдіть постачальника цього або аналогічного продукту. Розвісьте помітну рекламу про пропозицію або роздайте рекламні листівки в місці максимальної прохідності людей. Зустрічайте покупців. Багато заглянуть за небувалою знижкою на продукт, і обов'язково придбають щось ще. Досить вибирати 1 товар-магніт на тиждень.
3. Працюйте з дрібними постачальниками
На тлі продуктових гігантів допоможе виділитися співпрацю з дрібними постачальниками продуктів «домашнього» якості. Знайдіть постачальників, що пропонують м'ясо, молоко, яйця з села, домашню випічку та інше, що навряд чи колись з'явиться в великих магазинах. На подібні товари завжди є попит, але потрібно серйозно підходити до підтримки якості і достатніх обсягів унікальної продукції, тоді на репутацію вашого магазину стане працювати знамените «сарафанне радіо».
Хороші приклади того, що рідко коли з'являється на вітринах великих торгових мереж:
- парне м'ясо;
- сушена риба;
- молочні продукти «з села»;
- сезонні фрукти за доступною ціною;
- оригінальна випічка.
Причина ефективності методу в неможливості постачальників перерахованих вище товарів в достатньому обсязі забезпечувати торгові мережі. Не пропустіть можливість це використовувати.
4. Робіть упор на ваговий товар
У великих магазинах самообслуговування левова частка десертів, цукерок, печива, м'ясних продуктів і напівфабрикатів продається в фасованому вигляді. Але не всім зручно купувати упаковку цукерок або кілограм пельменів, якщо половину не вдасться з'їсти до закінчення терміну придатності. Запропонуйте покупцям ваговій товар, і це відразу ж позначиться на зростанні прибутковості вашого магазину.
Необов'язково «винаходити велосипед», виділіть відділ для:
- солодощів;
- м'яса і риби;
- напівфабрикатів;
- круп, макаронних виробів, цукру та ін.
Можете не пропонувати все і відразу з представленого вище списку. Виберіть той тип продукції, який вдало впишеться в ваш асортимент. Тут важливо не створити чергу через витрати часу на зважування. Допомогти в цьому зможе найм додаткового продавця на відділ вагових товарів.
5. Покращуйте якість обслуговування
Численні дослідження, проведені великими продуктовими магазинами, показують, що найчастіше покупці незадоволені саме якістю обслуговування. У соціальних мережах навіть поширена жарт про те, що в супермаркеті спеціально роблять десятки кас, щоб половина з них в годину пік не працювала. Дайте покупцеві те, чого йому так не вистачає, а саме ввічливе спілкування, високу швидкість обслуговування , Відсутність черг та іншого, що так дратує.
Обов'язково подбайте установкою системи оплати пластиковими картами, інакше ризикуєте втратити чималий відсоток покупців. По можливості доповніть торгову точку ще і терміналом самообслуговування. Зайшов покласти пару сотень рублів на рахунок мобільного телефону людина, швидше за все, щось, але купить, або, по крайней мере, запам'ятає магазин і повернеться тоді, коли виникне необхідність в товарах, представлених на вітринах.
До речі, про вітринах. Приділяйте їм максимум уваги. Робіть розбірливі цінники з великими найменуваннями, розставляйте товар тематичними групами, виставляйте в поле зору продукти першої необхідності і постійно підтримуйте чистоту в торговому залі, це спонукає до покупок.
І ще секрет залучення покупців. Сформуйте графік роботи магазину так, щоб він відкривався раніше, а закривався пізніше, ніж сусідні супермаркети, це також позитивно відіб'ється на щомісячного прибутку.
6. Корегуйте асортимент
Якщо ви не знаєте, як виглядає типовий покупець вашого магазину, то вашому магазину буде складно вистояти в епоху мегамаркетів. Найближчим часом складіть для себе портрет типового завсідника вашої торгової точки і напишіть приблизний перелік продуктів, який він купує, або змінюйте асортимент, відповідаючи побажанням типового покупця. Під час кризи не найкращий час замовляти «для солідності» партію червоної ікри, якщо купують її у вас раз на рік. Краще сконцентруватися на товарах першої необхідності, причому дрібними партіями.
Великі мережеві магазини, наприклад, молочні продукти замовляють раз в кілька днів. І трапляється, що на вітринах можна знайти вчорашнє і навіть позавчорашнє молоко. А ви знайдіть постачальника молока «сьогоднішнього», і через деякий час, завдяки «сарафанне радіо», у вас його будуть розкуповувати ще в першій половині дня. Також і зі свіжою випічкою, парним м'ясом і сільським сиром.
7. Впроваджуйте власні дисконтні програми
Необов'язково створювати складні системи знижок. Досить буде запропонувати 2-3% знижок для пенсіонерів або студентів, раз в тиждень пропонувати знижку на деяку групу товарів або ж дозволяти економити тим покупцям, які купують товари на певну суму.
Гарна ідея залучення покупців - дегустації. Так, магазинчик, що пропонує, крім іншого, ваговий чай і каву, може в перші кілька годин після відкриття поїти покупців кавою або чаєм. І товар обличчям покажете, і увагу залучите. Також можна пригощати цукерками, пропонувати спробувати ковбаси або випічку.
При детальному вивченні покупців можна знайти ще чимало способів , Що дозволяють успішно співіснувати з магазинами самообслуговування. Але в цілому успіх невеликого продуктового магазину сьогодні стоїть на трьох китах: якість обслуговування, вдало підібраному асортименті і наборі унікальних товарів, не представлених в більшості мережевих супермаркетів.