Історія шеврони

  1. Історія шевронів: Стародавній світ Ще в давні часи, коли тільки з'явилося соціальне розшарування...
  2. Шеврон: звідки ж виникло це слово?
  3. Історія шевронів: XIX століття
  4. Шеврон в наш час
  5. Сучасний шеврон в Росії
  6. Сучасний шеврон в світі
  7. Шеврон і культура

Історія шевронів: Стародавній світ

Ще в давні часи, коли тільки з'явилося соціальне розшарування суспільства, виникли і відзнаки. Це могли бути татуювання, вишивка на одязі, пір'я і намиста.

Йшов час. Суспільство ставало все більш складним за структурою. І ось в Стародавньому Китаї, щоб виділити державних чиновників, стали пришивати спеціальні відзнаки на їх одяг. Це і були перші шеврони. Сталося це, швидше за все, в епоху Шан-Інь (близько 1 600 - 1 046 рр. До н.е..): Саме в цей час родовий лад змінюється класовим суспільством. Чиновники починають ділитися за рангом, вибудовується чітка ієрархія, і саме її закріплюють шеврони. До речі, в ті часи посаду чиновника була спадковою.

Пізніше такі шеврони стали популярні в Стародавньому Римі, але вже серед військових. Легіонери носили на формі емблему своєї когорти. Звідки виникла така традиція? Спочатку легіони представляли собою ополчення, і їх склад був непостійним. Однак за часів імператора Августа ситуація змінилася. Октавіан Август - спадкоємець Юлія Цезаря, онук його рідної сестри. Гучне ім'я Цезаря змушує забути, що саме Октавіан Август, а зовсім не сам Цезар, був творцем і засновником великої Римської імперії. А створена імперія вимагала постійної армії з чіткою ієрархією. Раніше легіонери були вірні своїм полководцям, а не імператору: до речі, саме цим скористався Цезар, прийшовши до влади на чолі своїх військ. Октавіан Август виніс урок з піднесення свого двоюрідного діда, і вирішив, що відтепер римська армія буде підкорятися саме імператору. Так і виникли легіони постійного складу, а їх назви походять від провінцій, в яких вони були створені. Була продумана і нова система офіцерського складу, що і зажадало створення шевронів.

У кожного легіону був шеврон зі своєю емблемою. Зазвичай це було символічне тварина. Особливо популярний був бик: спочатку він був символом легіонів, заснованих Юлієм Цезарем. Саме бик був на шевронах воїнів цих легіонів. Серед інших тварин лідирували орел і єдиноріг.

Історія шевронів: Середні століття

Римська армія тріумфально простувала по світу, а з нею разом - і шеврони.

Чомусь в інтернеті поширилася помилкова інформація: нібито слово «шеврон» виникло в середні віки у Франції, перекладається як «корабельні крокви» і нібито позначали такі шеврони офіцерів вітрильного флоту. Джерело цієї інформації невідомий, але вона більш ніж сумнівна: в Середні століття у Франції не було військового флоту. Взагалі не було. І офіцерів військового флоту теж не було. Так що не могло бути у них ніяких шевронів.

Військовий флот у Франції почав формуватися тільки при знаменитому кардинала Рішельє, але в цей час вже однозначно існували військові нашивки, тільки у Франції їх називали зовсім не «шеврон», а словом «galon», які ми і перейняли свого часу в російську мову.

До речі, морські офіцери в якості відзнак мали не нашивки навіть, а золоті еполети. Вони яскраво блищали на сонці і були дуже помітні в абордаж. Тому противнику завжди було легко цілитися в офіцера. З цієї причини морські офіцери відстібати свої еполети і билися без відзнак, хіба що пов'язували на руку білий шарф. До сих пір за традицією морські офіцери цивільного флоту не вдягають одночасно погони і нашивки. Це є доказом того, що шеврон прийшов до нас не з флоту.

Так ось, в Середні століття шеврони отримали велике поширення в різних державах. Практично всі війська, які мають форму, мали і шеврони. Наприклад, знаменитий мушкетерський полк.

Шеврон: звідки ж виникло це слово?

Але якщо легенда про корабельних кроквах виявилася фікцією - звідки ж взялася така слово? Слово «chevron» дійсно прийшло до нас з французької мови, тільки історія тут куди заплутаніше. У Франції існували численні провінції, і кожна з них говорила на своєму діалекті. У французький літературна мова шеврон прийшов з провансальської діалекту, де писалося як «cahiron». І означало це слово дерев'яні козли. Чому ж військові нашивки раптом порівняли з теслярськими козлами? Прованс - провінція прикордонна, війни там були справою частим. А хрест - досить поширена нашивка для будь-якої армії. Ось і стали зображення хреста на офіцерському мундирі називати козлами - через відповідності форми.

Про таке походження слова ми читаємо в словнику Міхельсона А.Д., який був виданий аж в 1865 році: тобто, не схильний до впливу лже-інформації з інтернету.

, який був виданий аж в 1865 році: тобто, не схильний до впливу лже-інформації з інтернету

Шеврони французької піхоти 1798-1879 рр

Шеврони французької піхоти 1798-1879 рр

Шеврони про вислугу років, введені Наполеоном

Історія шевронів: XIX століття

Недарма стискається злобно
в розшитих шевронах рука.

В.М.Гусев, "Жовтневий огляд"

У такому вигляді, який вони мають зараз, шеврони стали відомі завдяки імператору Наполеону. Саме він ввів для своїх військ наступну систему: за термін служби 15, 15 і 20 років вище лівого ліктя на рукаві мундира пришивається червоний галун V-подібної форми. За кожен шеврон покладалася додаткова надбавка до зарплати. Система прижилася, і з тих пір слово «шеврон» зміцнилося саме в такому значенні: нашивка V-подібної форми за вислугу років та інші заслуги.

Шеврони прижилися у всіх арміях світу. У Російській Імперії шеврони позначали тривалість надстрокової служби. Російські шеврони носилися на лівому рукаві мундира або шинелі, представляли собою вони золотий або срібний галун у вигляді кута, зверненого вниз.

Шеврон в наш час

І чомусь не дає спокою
Баригам мій шеврон на рукаві,
Всі запитують: "Що це таке?
І що, майор, ти втратив в Москві? "

"Балада про шевроні", 201 МСД, Таджикистан

Тепер вже історія шеврони багатьма забута. Шевронами стали називати нарукавні і нагрудні нашивки, емблеми та інші знаки, які не є споконвічно шевронами. Тільки у Великобританії, яка славиться своїм консерватизмом і повагою до традицій, слово «шеврон» до сих пір позначає тільки вугільний галун. Жоден англієць НЕ назве шевроном нашивку-емблему.

Якщо ми відкриємо будь авторитетний тлумачний словник російської мови, то з подивом виявимо, що і у нас в країні шеврон - це тільки вугільна нашивка про звання та нагороди, нічого більше. Однак в розмовній мові ми рідко слідуємо цьому значенню.

Сучасний шеврон в Росії

Зараз вугільні шеврони розташовуються на погонах як у військових, так і у цивільних служб. Наприклад, ви побачите золотий куточок на гонитві РЖД. Так само класичним прикладом шеврони є «курсівка» - вугільні позначки для учнів військових вузів і суворовських училищ. Один куточок - за один рік навчання.

У нинішній Російській армії звання прийнято позначати «зірочкою». Традиційні косинці-шеврони прикрашають тепер тільки погони сержантського складу. Але зате красиві шеврони подарувала нам наша історія: Червона армія. На зеленій формі два червоний куточка із золотою прошарком - лейтенант, три червоних з двома золотими прошарками - старший лейтенант. Один червоний шеврон - капітан, два червоних - майор. Два золотих з червоною прошарком - полковник. Один золотий - комбриг, два - комдив, три - комкор, чотири - командир другого рангу. Один золотий кутник і золота зірочка - командир першого рангу.

Сучасні шеврони Російської Армії

Сучасний шеврон в світі

Гарний і незвичайний - американський шеврон. Якщо у нас в Росії шеврон традиційно представляє собою прямий кут, то в США цей кут перетворили в плавну галочку з м'якими лініями. Шеврони США - золотисті, з синьою окантовкою. Один куточок позначає рядового, два куточка - капрала, три - сержанта.

Шеврон на погонах військовослужбовця НАТО - сріблястий на синьому тлі.

Не міняються з роками шеврони Великобританії. Сріблясто-зелені на болотного кольору тлі, вони позначають: один куточок - ланс-капрал, два - капрал, три - сержант.

А Париж недарма вважають столицею мод. Сучасні французькі шеврони особливо красиві відмінністю своїх відтінків. Крім того, на погонах французьких військових шеврони зустрічаються два рази: малі косинці і великі косинці. Два малих бордових куточка - рядовий. Два малих зелених куточка і один великий синій - солдат першого класу. Два малих помаранчевих і два великих жовтих - капрал. Три малих бордових і три великих (два бордових, один жовтий) - старший капрал. Далі система все ускладнюється: косинці пропадають тільки на погонах полковника.

Сучасні шеврони армії США

Сучасні шеврони армії Франції

Шеврон і культура

... від пташиного шеврони до лампаси
полковника все занурилося в дим.
О, місто Рішельє і Де-Рибаса!
Забудь себе, помри і стань іншим!

В.П.Катаев, "Алмазний мій вінець"

Здавалося б, чого надихаючого можна знайти в простому значку-куточку? Однак ми вже побачили, якими різними бувають шеврони в різних країнах. Ось і письменники, а так само режисери, які не обділяють своєю увагою шеврон.

Найвідоміша система відзнак - шеврони Зоряного флоту Star trek. Там куточки шеврони загнуті галочкою, нагадуючи, що летить чайку. Система взята з реального життя: чим більше кутників - тим вище звання. Так само розгорнута система шевронів показана в серіалі «Підводна одіссея».

джерело: Промвишівка

Шеврон: звідки ж виникло це слово?
Звідки виникла така традиція?
Шеврон: звідки ж виникло це слово?
Але якщо легенда про корабельних кроквах виявилася фікцією - звідки ж взялася така слово?
Чому ж військові нашивки раптом порівняли з теслярськими козлами?
І що, майор, ти втратив в Москві?