Ілюстративне фото: Архів Чеського радіо - Радіо Прага На безкоштовний обід пражан і гостей столиці, який відбудеться в нижній частині Вацлавській площі 10 вересня з 11 до 15 годин, запрошують організатори заходу Zachraň jídlo ( «Спаси їжу»). Громадські активісти прагнули зав'язати контакти з представниками різних торгових ланцюжків і залучити їх на бік проекту, покликаного продемонструвати, що викидаються тими ж мережами продукти можуть ще послужити добру службу. З одними з них спілкуватися простіше, з іншими - складніше. У будь-якому випадку, багато що залежить від того, яка в цілому політика тієї чи іншої корпорації, укладає координатор мегаугощенія Томаш Сикора:
«Простіше було домовитися з британською мережею супермаркетів Tesco або з мережею оптових магазинів Makro. Наприклад, Tesco у Великобританії вже тісно співпрацює з продуктовими банками і надає їм продуктову допомогу, і вони пішли нам назустріч. З іншими торговими ланцюжками, на жаль, знайти спільну мову поки важко, але ми сподіваємося, що саме за допомогою цього заходу нам вдасться знайти відгук у громадськості і вплинути на те, щоб окремі ланцюжки супермаркетів прагнули до співпраці з продуктовими банками і не переводили продукти даремно ».
Ілюстративне фото: Христина Макова, Чеське радіо - Радіо Прага - Чим, зокрема, допоможуть вашому заходу Tesco і Makro - в хід, наскільки я розумію, підуть не тільки продукти, у яких термін «використовувати до» приблизний?
«Вони нададуть нам харчові продукти, які були б ними викинуті, хоча і є придатними для вживання в їжу. Продуктові мережі часто знищують продукти, упаковки яких пошкоджені або на яких термін придатності зазначений невірно, при цьому продуктові банки приймають такі продукти і передають їх некомерційним організаціям, завдяки чому вони можуть використовуватися притулками для матерів-одиначок, дитбудинками і іншими потребуючими подібної допомоги ».
Ініціатори хепенінгу хочуть також звернути увагу на повсюдну витік того, що може бути ще використано, на те, скільки продукції, включаючи сільськогосподарську, втрачається або розбазарюється в системі харчового виробництва.
«На полях залишаються незібраними криві огірки або горбата морква, так як їх не продати, в магазинах надмірна увага приділяється зовнішньому вигляду продукту - варто овочам трохи зів'янути, як їх вилучають з продажу. Грішить, в свою чергу, і споживач, який часто купує більше, ніж йому потрібно, тому йому доводиться щось викидати. І на цьому питанні ми хотіли зосередитися ».
Ілюстративне фото: Ambro, Free Digital Photos Ядро проблеми, однак, аж ніяк не тільки у свідомо хибної стратегії окремих продуктових корпорацій.
«З продуктів, які безоплатно передаються ланцюжками, наприклад, Продуктовому банку, мережі супермаркетів зобов'язані заплатити податок у розмірі 15%, що зовсім абсурдно, так як Продуктовий банк дарує продукти на благодійні цілі, тому в ряді випадків їм вигідніше ліквідувати харчові продукти, ніж їх подарувати. У більшості країн Євросоюзу продукти, які призначаються для благодійних організацією, звільнені від такого податку, проте в чеському законодавстві цю прогалину ще існує, тому цю проблему слід вирішувати на політичному рівні ».
- Справитися з таким числом таких непростих - ви готові до такого натиску?
«Багато проблематикою цього хепенінгу зацікавилися, кожен день нам дзвонять нові добровольці і пропонують свою допомогу. Ми, звичайно, боїмося трохи, що на Вацлавську площу може прийти понад тисячу осіб, і на всіх їжі не вистачить, проте ми припускаємо, що ті, хто прийдуть, швидше за хочуть висловити підтримку принципі не розбазарювати харчові продукти. Тому частування - воно дійсно буде розраховане на тисячу порцій - буде виступати скоріше в ролі символу », - підкреслює Томаш Сикора.