Суд Лос-Анджелеса виніс рішення, що визначає долю однієї з найвідоміших музичних композицій в світі - пісні Happy Birthday to You. Згідно з ним жодна з компаній, які за останні 80 років стягували плату за використання пісні, не мала на це права.
Спочатку судовий розгляд стосувалося підтвердження авторських прав компанії Warner / Chappell Music. Ця фірма придбала Birch Tree Group, наступницю Clayton F. Summy Co., якій належали права на Happy Birthday, пише Los Angeles Times .
Вивчивши передісторію, суддя Джордж Х. Кінг прийшов до висновку, що компанія володіє правами тільки на окремі музичні аранжування, але не на саму пісню. При цьому раніше виконавці змушені були робити відрахування за кожний випадок використання пісні в сценічних постановках, телевізійних шоу, фільмах або вітальних листівках. Як зазначає видання, навіть власник ресторану, підносячи безкоштовний торт до дня народження своіv гостям, повинен був платити за право виконати дві найзнаменитіші рядки. За деякими оцінками, авторські відрахування досягали 2 млн доларів на рік.
Історія нехитрій вітальній пісеньки налічує понад 120 років, вона включає в себе дві світові війни, справжні революції в сфері авторського права, зліт і падіння вінілових пластинок, касет, компакт-дисків і триває в нинішню епоху цифрової музики. Мелодію придумали в 1893 році вчителька з Кентуккі Патті Сміт Хілл і її молодша сестра Мілдред. Вони написали пісеньку для своїх вихованців з дитячого садка.
Сестри опублікували твір у збірнику пісень для дитячих закладів і передали авторські права видавцеві в обмін на відрахування від продажів. У 1922 році пісня була опублікована в збірнику Good Morning and Birthday Song з формулюванням, що вказує на припинення дії авторського права. За чинним законодавством США твори, опубліковані до 1923 року, є суспільним надбанням. Однак претендує на авторські права компанія доводила, що пісня була зареєстрована тільки в 1935 році, а значить, посилання на попередні публікації недійсні.
Нинішнє судовий розгляд проти Warner / Chappell було ініційовано авторами фільму про пісню, у яких зажадали 1,5 тис. Доларів за використання композиції. Тепер позивачі сподіваються на те, що до компанії в масовому порядку будуть подані позови про незаконне стягнення роялті.