Гідролат. Як готувати гідролати будинку.

  1. 1. Застосування гідролатов.
  2. 2. Гідролати при догляді за волоссям.
  3. 3. Гідролати при догляді за нігтями і руками.
  4. 4. Використання і зберігання.

Гідролат, як і   ефірні масла   , Використовуються в різних цілях з давніх часів Гідролат, як і ефірні масла , Використовуються в різних цілях з давніх часів. Це логічно, адже гідролати - це побічний продукт при отриманні ефірних масел шляхом парової дистиляції. Пара проходить через рослинну сировину, вбирає в себе цінні речовини цієї сировини, а потім конденсується у вигляді суміші гідролата і ефірного масла. Така суміш є дисперсною системою (т. Е. Масло практично не змішується з гідролатом), і тому відокремити одне від іншого нескладно. У гідролатом, правда, залишається трохи ефірного масла, але кількість його мало. Гідролат вважаються більш доцільними у використанні, ніж відвари . Вони вбирають в себе корисні речовини рослини, але при цьому не містять гіркоти, солей, дубильних і фарбувальних речовин. Крім того, вони мають в своєму складі природні консерванти (ефірні масла) і можуть досить довго зберігатися - до декількох місяців в прохолодному місці (холодильник).

Гідролат і ефірні масла з одних і тих же рослин трохи розрізняються за своїми лікувальними властивостями. Останні надають менш щадне вплив, тому гідролати використовувати безпечніше і зручніше. Але все ж активність ефірних масел значно вище, тому вони швидше дають результат.

1. Застосування гідролатов.

Гідролат використовуються:

а) У косметичних цілях - при виготовленні домашніх кремів , Мила, тоніків, лосьйонів, шампунів, масок, ополіскувачів, бальзамів , ванночок , Скрабів і т. Д.

б) У лікувальних цілях - при лікуванні простудних, шкірних, очних захворювань, при порушеннях роботи суглобів і розладах травлення.

в) У кулінарних цілях - при приготуванні соусів, десертів і напоїв.

г) У фіто- і ароматерапії.

д) Як духів. Якщо бути точніше, парфюмированной води.

2. Гідролати при догляді за волоссям.

а для відновлення , зростання і зміцнення волосся підійдуть такі гідролати:

берези, винограду, женьшеню, календули, лепехи, імбиру, кропиви, мандарина, грейпфрута, лаванди, м'яти, огірка, петігрейна, розмарину, ромашки, хвоща, лимона, дуба, сосни, зеленого чаю, шавлії, яблука і евкаліпта.

б) Для боротьби з підвищеною жирністю і жирної себореєю використовуються гідролати:

гібіскуса, звіробою, троянди, розмарину, горобини, зеленого чаю, лепехи, вересу, дуба, імбиру, череди, подорожника, чебрецю, чистотілу, полину, евкаліпта і сандалу.

в) При надмірній сухості шкіри голови, а також при наявності сухої себореї можуть допомогти наступні гідролати:

волошки, горобини, лавра, гібіскуса, подорожника, ялівцю, деревію, ромашки, петрушки, кедра, берези, розмарину, петігрейна, троянди, хвоща і евкаліпта.

г) Гідролат для живлення і зволоження волосся:

ківі, лаванди, коренів лопуха, айви, шипшини, граната, калини, шавлії і яблука.

д) Гідролат при інших шкірних захворюваннях (екзема, дерматити та ін.):

липа, ромашка, береза, материнка, календула, кропива, м'ята, подорожник, сосна, чайне дерево і деревій.

е) Для масажу шкіри голови , А також в якості основи для пілінгу можна використовувати гідролати винограду, розмарину і ромашки.

Пальма першості в косметологічної області належить гідролатом троянди, розмарину і ромашки. Для волосся також часто використовується гідролат коренів лопуха в різних цілях (див. Вище).

3. Гідролати при догляді за нігтями і руками.

При догляді за руками гідролат додається в ванночку, або виступає в якості водної основи для крему або пілінгу для рук.

а) Гідролат для зміцнення нігтів :

лимона, лайма, іланг-іланг, хвоща, огірка, лаванди (також сприяє росту нігтів )

б) Гідролат для пом'якшення шкіри рук і от лущення :

чайного дерева, лимона, троянди

в) Гідролат чайного дерева також використовується при грибкових захворюваннях нігтів і дерматитах.

4. Використання і зберігання.

Зберігати гідролати слід в темному і прохолодному місці, також їх можна заморожувати - так вони довше зберігаються (до півтора років за відсутності консервантів). Без консервантів гідролати зберігаються в холодильнику кілька місяців (ще одна перевага перед відварами). Деякі види зберігаються довше, інші псуються швидше. Як правило довше зберігаються фруктові (зокрема, цитрусові) гідролати.

Кілька слів про використання. Наносити гідролати в нерозбавленому вигляді, на відміну від ефірних масел, можна і навіть корисно. Але все ж краще користуватися гідролатом частіше, але в менших кількостях за один раз - так він краще засвоюється шкірою (аналогія з травленням). Щоб витрачати гідролат економно і раціонально, рекомендують перелити його в ємність з розпилювачем.

При виборі гідролата важливо пам'ятати наступні правила:

а) гідролат - безбарвна і прозора рідина

б) гідролат не обов'язково пахне так, як ефірне масло з того ж рослини, але його запах повинен бути відчутним

в) якщо є можливість, варто дізнатися, з якої сировини проведений продукт (воно повинно бути екологічно чистим), яка вода використовувалася для виготовлення (повинна бути питна), що не додавалися якісь сумнівні речовини (пестициди, консерванти, барвники і т. д.).

Безумовно, гідролат можна виготовити самостійно. Наявність перегінного апарату вітається, але є проста технологія, що дозволяє обійтися без нього. Тільки це вже буде не парова дистиляція, а гідродістілляціі. У широку каструлю кладеться попередньо вимите і підготовлене сировину. Заливається вода, в середину каструлі ставиться порожня висока (трохи нижче каструлі) ємність з термостійкого матеріалу, наприклад, каструля менших розмірів. Зверху каструля накривається тарілкою. Діаметр тарілки повинен бути більше діаметра каструлі, а діаметр її денця - менше діаметра внутрішньої ємності. Замість тарілки можна використовувати кришку від каструлі. Ця конструкція ставиться на вогонь, вода в каструлі доводиться до кипіння. В процесі піднімається пара буде конденсуватися на тарілці і стікати у внутрішню ємність. Для цього в тарілочку треба налити холодну воду і періодично її міняти (вода повинна залишатися холодною). Чи варто говорити, що тарілка також повинна бути з термостійкого матеріалу і бути досить глибокою. Щоб пара не проникав між каструлею і тарілкою, краю каструлі можна попередньо обліпити вологою ватою, крутим тестом або чим-небудь схожим. Вихід гідролата - 2 склянки на 100 г сировини. Після отримання цієї кількості продовжувати процес вже недоцільно.

Гідролат представляють собою гармонійне поєднання ефективності, користі, безпеки і зручності. Тому я їх люблю і всім раджу. Користуйтеся і буде Вам щастя!

Запрошую Вас підписатися на розсилку статей мого сайту (форма нижче).

Також в цій темі можете почитати: