Всі ми знаємо, як корисно вживати в їжу свіжі овочі і фрукти. Вони багаті вітамінами і необхідними нашому організму натуральними антиоксидантами . Лікарі рекомендують нам з'їдати по одному яблуку в день, я б ще додала і рекомендацію про апельсин , Звичайно в тому випадку, якщо у вас немає алергії на цей цитрус! Основне, що асоціюється у нас з користю і апельсина - це високий вміст в ньому вітаміну С, а ще в ньому дуже багато харчових волокон, що поліпшують травлення і знижують рівень поганого холестерину в нашому організмі.
Завдяки своєму сонячному солодкого і такого освіжаючому смаку, цей фрукт давно став улюбленим частуванням на наших столах, його додають в різні десерти і салати, в солодку випічку - в моєму домі просто обожнюють апельсинові капкейкі , В Угорщині торт Добош з апельсинами - це справжня візитна картка країни. До святкового столу прекрасно підійде запечена в духовці курятина з апельсинами , Яскравий смак апельсинової м'якоті добре прикрашає пісні страви, наприклад апельсиновий кекс з глазур'ю.
Батьківщиною цих вічнозелених дерев і їх сонячних плодів вважається Китай, але існує версія і про те, що в Південній Америці ці фрукти вирощували ще в давні століття, але думаю, нам важливіше те, що вони тепер доступні всім нам, у всіх своїх сортах і видах .
Апельсин рекомендують їсти тим, хто дотримується режиму правильного харчування. Він є практично в кожному сніданку або полуденок з меню швидкого схуднення .
І, до речі, не тільки в кулінарії, косметиці або парфумерії, але і в цілому - аромат апельсина поступається за популярністю лише шоколаду і ванілі, ось так!
Апельсиновий сік вважається найпоширенішим напоєм в гастрономії, це стосується і натуральних соків і напоїв з його додаванням, безалкогольних та алкогольних коктейлів - почнемо хоча б з рецепта глінтвейну , Який вже кілька століть вважається народним надбанням Німеччини, та й усього світу.
Цікаві факти про апельсин
У фрукта з такою історією і популярністю, просто не може ні бути будь-небудь цікаве фактів, хочу запропонувати вашій увазі кілька з них.
- Класичний плід апельсина має в собі 10 окремих сегментів - часточок. Солодкість і аромат яких залежить від сорту, від місця де його виростили і навіть з якого боку дерева ріс плід.
- Якщо стиглий плід не зняти з гілки, може трапиться якийсь фокус, а саме - повторне озеленення - шкірка апельсина знову придбає зелений колір, але при цьому вже не поміняє свій смак.
- Вважається, що найстаріше апельсинове дерево в світі росте з 1973 року, десь в одному з фруктових садів в сонячній Каліфорнії. Дерево було привезено з Бразилії, тоді покупцеві були доставлені всього три саджанця, і плодоносить воно до сьогоднішнього дня.
- Навіть консервативні англійці відчувають особливу ніжність і прихильність до цього цитрусові - саме тост з апельсиновим джемом і стакан апельсинового соку, є невід'ємною частиною класичного англійського сніданку , Який вони так люблять.
- Пам'ятайте давньогрецький міф про «золотих яблуках» в саду Гесперид? так ось історики вважають, що мова в ньому йде саме про плодах апельсинового дерева.
- У багатьох народів білосніжні квіти апельсина, вважаються символом чистоти, ніжності і любові, так що їх «запрошують» на найромантичніше подія для закоханих - на весілля, включаючи їх в весільні зачіски нареченої, в бутонеркі і віночки і навіть прикрашають ними весільні торти.
- Сама назва цього цитруса «апельсин» запозичене з нідерландської мови - appelsien, дізнаєтеся знайомі «Епл» яблуко і «сина» або «чину» тобто Китай, і як я згадувала вище про батьківщину нашого фрукта, в перекладі виходить «китайське яблуко».
користь апельсина
На самому початку цієї статті ми згадали про високий вміст вітаміну С і харчових волокон в м'якоті і шкірці цього цитруса, тепер давайте розповімо і про інші його не менш важливих, достоїнства.
Отже - апельсин це справжнє джерело корисних речовин, він пропонує нам необхідні бета-каротин, пектин та фолієву кислоту, цілий ряд вітамінів В серії, таких як - В, В1, В2, В5, В6. У ньому є вітамін А, Н, РР і звичайно ж С. Що стосується мінеральних речовин, то і тут повний набір - кальцій і магній, калій і натрій, фосфор, молібден, цинк і залізо.
Апельсини це відмінна профілактика авітамінозу та підтримка вашого імунітету, також цей фрукт благотворно впливає на серцево-судинну систему. Він володіє такими чудовими якостями, як антимікробну і протизапальну дії, плюс до всього апельсин допомагає нашому організму відновлюватися після вірусних захворювань, і навіть прискорює регенерацію кісткових тканин.
Не рекомендується вживати в їжу апельсини тим, у кого є захворювання шлунково-кишкового тракту таких як виразка або гастрит. При діабеті теж потрібно бути обережніше, нагадую, що в м'якоті апельсина міститься велика кількість натуральних цукрів.
Калорійність і харчова цінність
Наш сьогоднішній герой, як в принципі і все його цитрусові побратими, мають невелику калорійність, а саме - від 35 до 45 кілокалорій на 100 грамів продукту. Так що кількість калорій в одному плоді, безпосередньо залежить від його розміру.
Основна частка цього фрукта - вода, вона складає 85 відсотків всього апельсина. Основне джерело калорій апельсина це прості вуглеводи такі як моносахариди і дисахариди тобто фруктоза і глюкоза, а адже саме вони і «бадьорять» наш організм, так як швидко засвоюються нашим організмом і дають помітний приплив енергії.
Харчова цінність апельсина: Білки - 0,9 грамів на 100 грамів продукту; Жири - 0,2 грама на 100 грамів продукту; Вуглеводи - 8,1 грамів на 100 грамів продукту.
Калорійність свіжовичавленого або консервованого апельсинового соків залежить від способу і ступеня віджимання, і від «добавок» виробника. А в цілому вона така ж, як і у фрукта цілком.
Апельсини для схуднення
Щоб таке з'їсти, щоб схуднути - питання цілком не риторичне) і думаю він в тій чи іншій мірі хвилює кожного з нас. Так ось апельсин це вихід.
Саме завдяки тому, що з'їдений в ролі перекусу, свіжий соковитий апельсин швидко і на досить тривалий час, дає нам відчуття ситості, ми зможемо не тільки спокійно дочекатися основного прийому їжі, але і уникнути переїдання. Плюс до цього ми отримаємо енергетичний вітамінний заряд.
А за те, що в цьому фрукті знаходиться зовсім невелика кількість калорій і практично відсутні жири, його включають в різні « швидкі дієти »І в меню правильного харчування. Є й окрема, так би мовити апельсинова моно-дієта, але краще з нею акуратніше, все-таки це досить кислий фрукт. Надійніше буде дотримуватися ПП і включати апельсини в меню харчування першої половини дня.
Сьогодні існує багато різних сортів апельсина, вони різняться між собою і розміром і відтінком смаку. Існують гібриди з мандаринами і оригінальні апельсини з червоною м'якоттю, при цьому шкірка - цедра абсолютно звичного нам помаранчевого кольору, а ось смак у такого сорту особливий - з малиновою ноткою. Так що думаю, кожен вибере собі свій улюблений сорт.
А тепер із серії «поради садівникам» - якщо на вашій присадибній ділянці з'явилася така проблема, як слимаки, але використовувати злий хімію в боротьбі з ними вам не хочеться спробуйте влаштувати їм «пастку» на апельсинову цедру - вона заманить шкідників до «потрібного» вам місця і так від них буде простіше позбудеться) як бачимо - апельсини люблять всі!
Пам'ятайте давньогрецький міф про «золотих яблуках» в саду Гесперид?