Домашнє миловаріння сьогодні набуває все більшої популярності. І це зрозуміло, адже виготовлення мила своїми руками це надзвичайно цікавий і вигідний процес, який швидко затягує і перетворюється в улюблене хобі. Адже це мило, яке містить натуральні ефірні масла, в ньому можуть бути присутніми і природні добавки - мед, овес, сухі пелюстки квітів, шоколад, приправи і багато іншого. Домашнє мило ручної роботи збагачується також всілякими базовими маслами мають ударний омолоджуючий і доглядає ефекти.
Кожне масло несе в собі різний ефект: розслабляє або бадьорить, має протимікробну і протизапальну дію і багато іншого. В якості скрабу можна використовувати такі компоненти, як мак, кава, глина (блакитна, біла, рожева, зелена), мелені горіхи і т.д, головне - не перекласти інгредієнтів, так як мило може сильно кришитися і погано милитися. Для додання квітів використовуються харчові або косметичні барвники, а наявність хімічних речовин в такому милі зведено до мінімуму.
Домашнє мило буває трьох видів: з дитячого мила, з мильної основи і мило "з нуля". Новачки, як правило, починають з дитячого мила - це самий простий і доступний всім спосіб. Мильна основа кращий матеріал для створення дизайнерського мила, можна зробити мило різних кольорів і форм. Найскладніша і дорога технологія - мило з нуля. Тут ми не використовуємо готову мильну основу, а варимо її самі з лугу і масел або жирів. Ну і щоб все стало більш зрозуміло зупинимося саме на кожному виді мила:
Найбільш проста різновид миловаріння в домашніх умовах - це миловаріння з дитячого мила. Якщо ви вирішили варити мило в домашніх умовах, але боїтеся, так скажімо, все зіпсувати, то для початку можна спробувати зробити перші кроки з використанням дитячого мила. Чому варто починати саме з дитячого мила? Тому що в ньому немає ніяких хімічних добавок. Це мило призначене для ніжної дитячої шкіри, адже така шкіра сприйнятлива до парфумерії та лужному середовищі. Тому спокійно можна додавати свої інгредієнти (масла, відвари, квіти), і вийде мило з потрібним ароматом, кольором і формою. Також в дитячому милі міститься зволожуючий гліцерин, ланолін, рослинні масла, які благотворно впливають на шкіру, не дратуючи її. Вибираючи дитяче мило зверніть увагу на склад - не повинно бути хімічних добавок, ароматизаторів та парфумерії.
Для виготовлення мила в домашніх умовах з дитячого мила потрібно такий посуд і інструменти:
- дрібна терка (чим дрібніше, тим швидше розплавиться мильна стружка);
- міцна каструля для водяній лазні (залізна і жароміцний);
- тарілка скляний або фарфоровий (жароміцний) меншого діаметру, ніж каструля;
- формочки для заливки (м'які одноразові баночки, силіконові формочки для випічки, дитячі формочки для піску);
- тарілка для розтоплення твердого масла;
- ніж для різання приготованого мила і ложки.
Отже: натираємо наше мило на тертці. Якщо в рецепті є тверді масла розтоплюємо на водяній бані спочатку їх, потім додаємо мильну стружку, відвари трав (молоко, воду) і чекаємо. Процес плавлення займає близько 15-20 хвилин. Не забуваємо стежити щоб мило не закипіло. І як тільки стружка розплавиться, маса стане тягучою і без грудочок, можна сміливо додавати базові масла (1 столова ложка на 100 грамів). Після чого зняти з водяної бані і додати ефірні масла, барвники та інші необхідні компоненти. Краще це зробити в кінці процедури, так як подібні речовини є летючими. Отриману масу розмішати і розлити по формах. Дочекатися повного застигання, дістати з форм і добу просушити.
На 100 грамів дитячого мила приблизно можна додати:
1 столова ложка базових масел;
100 грамів будь-який з рідин (молоко, відвари і інше);
6-7 крапель ефірних масел;
4-5 крапель барвника;
50 грам інших добавок (мед, кава, вівсянка, шоколад, цукор та інше).
Виготовлення мила з мильної основи.
Мильна основа - це готове мило, без кольору, запаху, нейтральна за властивостями. Як правило, мильна основа вже збалансована за рівнем рН і за змістом жирних живильних масел. Склад мильної основи будь-якого виду і будь-якого виробника (Росії, Англії, Китаю та інших) складається з натуральних компонентів без додавання хімічних, а також без запаху або з несильно вираженим.
Головними складовими основи для мила є особливі поверхнево активні речовини, або ж пави, які поєднуються з маслами і гліцерином. Саме завдяки ПАВам мило здатне так добре видаляти бруд, в свою чергу гліцерин пом'якшує шкіру і робить її гладкою, а масла проникаючи в епідерміс, сприяють відновленню шкіри і покращують її зовнішній вигляд. Пави допомагають збільшити термін придатності мила і поліпшити очищення шкіри. Якщо ви побоюєтеся вплив "хімії" на вашу шкіру, то завжди можна пом'якшити її дію за допомогою жирних базових масел і активних добавок. Тим самим отримуючи корисний продукт, який допоможе не тільки очистити шкіру, але і зволожити, пом'якшити, збагатити вітамінами і багато іншого.
Англійська основа вважається однією з кращих, тому що якість готового мила з цієї основи, як правило, радує. Ця основа швидко плавиться і застигає, а отримується мило не сушить шкіру. Англійська основа практично не пахне, а значить, її легко ароматизувати, в ній зберігаються запахи ефірних масел. Вона не дає пишної піни, як бельгійська і німецька основи, тому що в ній мало ПАР. Однак миючі властивості мила не залежать від кількості піни.
Мильна основа буває декількох видів: тверда, кремоподібна і рідка. У свою чергу тверда основа буває прозорою (очищеної), білої (з додаванням діоксиду титану) і органічної (на натуральних інгредієнтах, має слабкий жовтуватий відтінок).
Прозора мильна основа - така основа, як правило, містить у своєму складі достатню кількість гліцерину, що робить її м'якою і зволожуючою. Завдяки прозорості досягається глибина і насиченість кольору, чого важче домогтися, використовуючи інші типи мильних основ. Без яскраво вираженого запаху.
Біла мильна основа - відрізняється від прозорої лише змістом одного елемента - діоксиду титану. Це білий харчовий барвник E171. Біла мильна основа абсолютно непрозора і має відтінками від молочно-білого до бежевого. Білу основу легко зробити самостійно, всього лише додавши в гарячу прозору мильну основу діоксид титану і ретельно перемішати. Для рівномірного розподілу діоксиду титану в милі, краще його попередньо розчинити в гліцерині і лише після додати в прозору мильну основу.
Органічна мильна основа - цей продукт - щось середнє між милом, приготованим з нуля і гліцеринової основою. Вважається самої натуральної, зварена з тропічних масел, гліцерину і мінімальної кількості ПАВов. Але вона має своєрідний запах і колір жовтуватий (так як в неї не додаються відбілюючі і пригнічують запах компоненти). Чи не відрізняється прозорістю. Але при цьому чудово підходить навіть для чутливої шкіри. Органічна мильна основа по праву вважається найбезпечнішою, корисною, якісною.
Кремообразная основа - нагадує м'який зернистий білий крем, ідеально підходить для приготування мила для чутливої шкіри. Призначена для створення різних пілінгів, скрабів, а так само для декорування твердого мила. Не потребує додаткової "варіння". Проста у використанні. Для виготовлення скрабу, досить в м'яку мильну основу додати ефірні і базові масла, а так само абразивні частинки. Перевага м'якою мильної основи в тому, що вона взаємодіє з маслами набагато краще твердої мильної основи. Тому зміст масел, які ви додасте в вашу косметику, в кінцевому продукті буде вище.
Рідка мильна основа - підходить для створення шампунів, гелів для душу, пен для ванн та іншого. Готовий продукт. Проста у використанні. Не вимагає переплавки. Концентрати рідкої основи мають нейтральний рівень pH, тому безпечні для організму. Добре приймає базові масла і щадяще впливає на шкіру. Легко забарвлюється і створює приємну легку піну. За допомогою різних відварів, масел і інших корисних компонентів, у вас завжди буде вдома корисна і натуральна косметика.
Отже для приготування мила з основи необхідно:
мильна основа, посуд для водяній лазні (або мікрохвильовки), ваги, формочки, мірні ложки, базові масла, ефірні масла, наповнювачі.
Насамперед потрібно нарізати мильну основу невеликими шматочками. Далі розтопити її на водяній бані (або в мікрохвильовій печі). Секрет гарного мила полягає в тому, що нагрівання необхідно здійснювати тільки до того моменту, поки основа не розплавиться. Ніколи не можна допускати, щоб основа нагрівалася більше ніж до 60-65ºC. Ні в якому разі не можна доводити мило до кипіння, мило пересохне.
Поки основа плавиться, можна додати трохи молока або вершків, щоб вийшла сметанообразная маса. Замість молока можна додати крапельку води або відвару трав, але вода може привести до розшарування мила. А найкраще замінити воду і молоко цукром, це дозволить основі швидше і краще розплавитися.
Коли основа вже не піддається нагріванню, треба додати інші компоненти: це можуть бути парфуми, ароматичні ефірні масла, гліцерин, барвники або натуральні продукти, такі, як ваніль або мед або інші компоненти на ваш вибір.
Тепер потрібно перелити мило в формочку і скропити поверхню мила спиртом з пульверизатора, це прибере бульбашки на поверхні. Ми залишаємо мило в формочках до повного застигання, можна поставити його в холодильник або прохолодне місце. Приблизно через 2-3 дня мило повністю висохне і буде готове до використання.
У покупну мильну основу можна додати на 100 гр. :
3-7 крапель ефірних масел
не більш 1 чайної ложки базових масел
близько 20 мл відвару трав, молока і т.д.
3-4 краплі ароматизатора
1-7 крапель рідкого барвника
до 1/3 чайної ложки пігменту чи перламутру
до 3 ч.л. косметичної глини, меду, мелених трав і багато іншого.
Виготовлення мила "з нуля".
Так зване мило «з нуля» виходить шляхом хімічної реакції між лугом і жирними кислотами (відбувається процес омилення). Як жирних кислот можуть виступати рослинні масла, масла-Баттери, воски та тваринні жири. Залежно від того, мило якої консистенції ви хочете отримати, вибираємо вид лугу: для рідкого - гідроксид калію (КОН), твердого - гідроксид натрію (NaOH), для кремообразного - їх суміш.
Так як даний тип миловаріння на увазі роботу з лугом - необхідно обов'язково подбає про техніку безпеки, тому - прибрати зі столу де ви будете працювати, всі харчові продукти, покрити поверхню клейонкою. Крім того, вам знадобляться маска, захисні окуляри, гумові рукавички і оцет. Останній стане в нагоді, якщо луг раптом потрапить на шкіру - в цьому випадку на уражене місце потрібно відразу ж капнути оцту.
Як і при виготовленні мила з готової основи, при варінні мила «з нуля» необхідно заздалегідь приготувати весь використовуваний інвентар, щоб потім не відволікатися від процесу. Відразу обмовлюся, що всю використовувану посуд доведеться пожертвувати для вашого захоплюючого хобі, оскільки для харчових продуктів вона буде вже непридатна. І ще один нюанс - посуд і використовувані інструменти повинні бути з дерева, жароміцного скла, емальованими (без пошкоджень і відколів), з нержавіючої сталі, пластика, що витримує великі температури або спеціального силікону. Посуд з інших матеріалів може вступити в реакцію з лугом або просто розплавитися, так що будьте обережні.
Необхідне обладнання при варінні мила «з нуля»:
- кухонні ваги з точністю до 0,1 грама, якщо плануєте варити мило обсягом понад 0,5 кг, то підійдуть ваги з точністю до 1 грама;
- ємність, відповідна нашим вимогам безпеки - для перемішування компонентів майбутнього мила;
- каструля побільше - для водяної бані;
- велика і бажано висока жароміцний ємність для виготовлення лужного розчину, оскільки реакція лугу з водою відбувається дуже бурхливо, аж до закипання води;
- паличка для розмішування цього розчину (скляний або фарфоровий);
- не завадить пластикове ситечко для проціджування розчину, хоча тут можна використовувати і просту марлю;
- одноразовий посуд (наприклад, пластиковий стакан) або звичайний пластиковий контейнер, щоб зважити луг;
- термометри для масла і лужного розчину;
- міксер або занурювальний блендер (ручний);
- pH-метр або індикаторні смужки для вимірювання рівня pH;
- ложка для перемішування мильної маси (краще з дерева);
- форми для мила; щільна тканина або рушники для укутування мила.
Як варити мило з нуля - загальна послідовність дій:
- складаємо рецепт нашого майбутнього мила (вибираємо потрібні масла і розраховуємо вагу компонентів на спеціальному «мильному калькуляторі»);
- зважуємо наші масла (в т.ч. воски та жири, якщо передбачені рецептом), причому тверді і рідкі масла краще поміщати в окремі ємності;
- зважуємо необхідну кількість води (або льоду), яка повинна бути чистою бутильованої;
- окремо зважуємо масла для пережіра і вибрані добавки і наповнювачі;
- тверді масла і віск - ставимо плавитися на водяну баню;
- «озброюємось» нашими захисними засобами - надягаємо респіратор, фартух, окуляри і рукавички;
- зважуємо луг - акуратно, намагаючись не розсипати її повз посуду;
- ємність для отримання лужного розчину з водою (або льодом) поміщаємо в раковину і включаємо холодну воду (для швидшого охолодження посуду, коли почнеться хімічна реакція);
- луг в ємність всипаємо невеликими порціями, помішуючи, якщо ви використовуєте лід - він відразу ж почне танути;
- після повного розчинення лугу вливаємо розчин в масляну суміш через ситечко, щоб в ньому часом не виявилося не розчинених кристалів, здатних викликати термічний опік шкіри і, гарненько перемішуємо.
Далі мило з нуля можна виготовити двома способами - холодним або гарячим.
При холодному способі вам знадобиться в середньому один годину часу, але готовому милу потрібно буде «визрівати» ще близько місяця після виготовлення, для завершення процесу омилення масел і придбання потрібних нам якостей.
При гарячому способі - мило доводиться варити не менше двох-трьох годин. Цей спосіб вимагає певної підготовленості, але зате ми може використовувати готове мило вже приблизно через добу! Я думаю, що потрібно спробувати обидва варіанти і вибрати для себе найбільш оптимальний спосіб - як варити мило з нуля.
Корисні добавки при виготовленні мила.
Живильні масла.
Щоб зробити мило ще більш корисним і м'яким для шкіри, можна додати в нього поживні масла. Вони бувають тверді (Баттери) і рідкі. Найпоширеніші Баттери - какао-масло, кокосове, пальмоядровое, масло ши (каріте), манго.
Серед рідких масел найчастіше використовуються оливкова, мигдальне, волоського горіха, виноградних кісточок, обліпихова, жожоба і т. Д. Все рослинні масла містять комплекс корисних для шкіри вітамінів і жирних кислот, кожне має живильними і захисними властивостями і кожне добре по-своєму, але підібрати з них то, яке буде найбільш сприятливим для вашої шкіри, ви можете тільки індивідуально.
Загальна кількість олі не повинно перевищувати 3-5%. Переборщувати не варто, інакше мило може погано пінитися. Також надлишок олії може проступити на поверхні готового мила і зіпсувати його зовнішній вигляд. Кокосова, пальмова і касторове масла крім інших корисних властивостей ще й покращують піноутворення.
Наповнювачі для мила
У мило можна додавати різні наповнювачі в залежності від того, які додаткові властивості ви хочете йому надати. Щоб зробити мило більш корисним - зволожуючим і доглядають за шкірою, в нього можна покласти мед, концентрований гель алое вера, гліцерин, вітаміни в рідкому вигляді (наприклад, аевіт або комплекс вітамінів Е, С і бета-каротину), екстракти рослин, призначені для косметики.
Для додаткового очищення, наприклад, жирної або проблемної шкіри, додають косметичну глину - блакитну, білу, чорну, рожеву, а також дрібну морську сіль. Ці компоненти ще і насичують шкіру цінними мінеральними речовинами.
Можна зробити мило-скраб, додавши в нього перемелені вівсяні пластівці, висівки, випитий кави, какао терте, цукор, сіль, спеціально оброблені абрикосові або персикові кісточки, подрібнений натуральний перламутр і т. Д. Таке мило за рахунок піни буде ніжніше і делікатно , ніж звичайний скраб, очищати і отшелушивать шкіру. Сухі трави і квіти також грають роль легкого пілінгу, а ще прикрашають готове мило.
Зробити мило більш привабливим і цікавим можна за допомогою зерен кави, цедри цитрусових, засушених цілком квіток, вівсяних пластівців, кокосової стружки і тому подібного. Дуже красиво виглядають в кольоровому прозорому милі зернятка маку, які також грають роль скрабу.
Зверніть увагу, що в мильну основу можна класти тільки сухі рослини і прянощі - свіжі трави, квіти, цедра незабаром почнуть псуватися. Та й багато сухі квіти, наприклад, лаванда, верес, пелюстки троянд, в милі втрачають свій колір і стають просто коричневими.
Часом в мило додають і більші включення, наприклад люфу - натуральну мочалку рослинного походження. Виходить продукт «два в одному» - і мило, і мочалка, - за допомогою якого можна митися і робити легкий поверхневий масаж тіла одночасно.
Ще іноді в мило вплавляют прикраси та іграшки з пластмаси або гуми.
Ефірні масла .
Ефірні масла не только Надаються милу Приємний запах, а й ма ють лікувальний Вплив на шкіру и організм в цілому. Например, масло чайного дерева - прекрасний антисептик и допомагає при лікуванні жірної, вугруватої кожи, ромашка хороша для ніжної дитячої и чутлівої кожи, лаванда заспокоює и знімає стрес, а жіттєрадісні цітрусові запахи підвіщують настрій. Підбираються ефірні масла індивідуально, залежно від потреб шкіри, але в першу чергу вам повинен подобатися їх запах. З ефірними маслами треба бути обережними, так як через свою високу концентрированности вони можуть викликати роздратування і навіть алергічну реакцію. Ефірні масла володіють природними ароматами, адже вони витягуються з різних частин рослин.
Ароматизатори та аромату.
Для додання милу аромату, використовують аромати, або харчові ароматизатори. Отдушка - це комплексна суміш органічних речовин. Отдушка містить безліч речовин з індивідуальним запахом і суміш цих запахів забезпечує отдушку індивідуальний аромат. Інтенсивність запаху мила визначається концентрацією аромату в милі. Парфумерна композиція має багатогранним ароматом, що змінюються в часі і поєднує в собі квіткові, фруктові, деревні, свіжі і інші ноти.
Харчовими ароматизаторами називають узгоджені між собою хімічні сполуки, що утворюють смак і аромат, характерні для конкретного харчового продукту. Харчовий ароматизатор - це 30..50, а іноді і більше 100 узгоджених між собою індивідуальних компонентів. Цими компонентами можуть бути як натуральні або ідентичні натуральним, так і штучні ароматичні речовини. Області застосування ароматизаторів обмежені лише Вашою фантазією. При виборі ароматизатора не слід робити висновок по спочатку «різкого» або «слабкого» враженню від аромату - це «верхні ноти», які в готовому продукті можуть взагалі не проявлятися. Хороший результат дає використання декількох ароматичних добавок в одному продукті. Це може бути спільне застосування різних ароматизаторів з метою отримання букета ароматів. У продажу є спеціальні ароматизатори для косметики. Звичайно, вони не натуральні, але цілком безпечні для шкіри і надають милу аромати, яких не можна домогтися застосуванням ефірних масел.
Для того щоб процес виготовлення мила був приємним і позитивним, а результат радував, варто звернути увагу на деякі поширені помилки миловарів:
- найперше: приступаючи до миловаріння потрібно чітко знати, що хочете отримати в результаті. Цього правила варто дотримуватися новачкам. Краще сісти і записати, як Ви збираєтеся додавати інгредієнти, послідовність дій. Тому що при початок процесу іноді доводиться діяти швидко;
- мильну основу не можна перегрівати і доводити до кіпенія.Фабрічная мильна основа при перегріванні втрачає рідину, прозора основа стає каламутною, з'являються непотрібні бульбашки або піна. При випаровуванні рідини у основи змінюється рівень рН і наше мило стає гірше якістю;
- для плавлення обов'язково беріть посуд з ручками;
- щоб дитяче мило легше було натирати на тертці, трохи прогрійте його;
- якщо мило не милиться, на дотик жирне, або на ньому виступили крапельки масла, то ви можете розмістити фотографії занадто багато базових і ефірних масел;
- не додавайте в мило занадто багато абразивних компонентів - вийде занадто жорсткий скраб. Якщо їх покласти занадто мало - вони все осядуть на дні форми;
- воду в мильну основу додавати не нужно.Добавленіе води необхідно при варінні мила "з нуля" або з дитячого мила. У мильній основі вона ніякої користі не принесе.
При додаванні в мило різних компонентів слід врахувати що:
- Цукор, шоколад, мед - добре плавлять мило. Для корисності в основу можна додати мед - але не дуже багато. Шоколаду на 100 грам основи - 1 кубик. Дає інтенсивний коричневий колір, і трохи запах. Застигає трохи довше. Мед і цукор дуже актуальні при розплавленні стружки з дитячого мила.
- Порошкова ваніль і кориця - не дають очікуваного запаху в милі. Ваніль згодом надає милу жовтуватий відтінок. Це стосується і мила "з нуля"
- Пелюстки троянди в милі ручної роботи можуть придбати досить несподіваний зелений колір - краще прикрашати мильними трояндами.
- Квіти гибискуса (каркаде) теж марно додавати в мильну масу - абсолютно не фарбують, а самі стають сірого кольору.
- Додавання в мило солі теж має свої особливості. Якщо варити мило "з нуля", сіль додають на етапі легкого сліду, коли після змішування лугу і масел маса трохи загусне. При додаванні в гарячу мильну масу з дитячого мила - розшаровує її на воду і мильні пластівці. Мильну основу сіль дуже швидко загущающих. Після застигання сіль може кристалами виступати на поверхні мила. Сольове мило майже не фарбується харчовими барвниками.
- Ментол кристалічний розлучається алкоголем, краще спиртом. У мильній основі теж непогано розходиться.
- Все сухі добавки в мильну основу осідають на дні форми. Це стосується скрабящіх речовин, порошкових барвників.
- Зеленка в милі не дає такого яскравого смарагдового кольору. Вона вицвітає.
- Багато кави-порошку в милі або сухих трав будуть відчуватися шкірою як жорстка мочалка. А це не завжди приємно.
- Кава-рідина не дає кавового запаху.
- Фарбувати мило марганцівкою не треба! У кращому випадку, буде просто сушити, в гіршому - можете не встежити, що не розмішані кристали марганцю потраплять в мило а потім і на вашу шкіру. Може бути опік.
- Органічні добавки (пелюстки, насіння і волокна) потрібно класти сухими. Якщо ви додасте погано просушені добавки (свіжі пелюстки, трави або кружечки апельсина), вони запліснявіють всередині мила.
- При виготовленні мила з люфою, її не потрібно замочувати. Мильна основа в поєднанні і водою і пористої люфой дасть дуже багато піни і зайвої рідини в милі.
-Прівичний сильний аромат покупного мила досягається ароматами, а не натуральними ефірними маслами. Ефірні масла пахнуть не сильно.
- Чи не використовувати одночасно ефірні масла і аромату, ароматизатори, оранки. Повинно бути щось одне.
- При додаванні в мило сухої м'яти, мило буде мати неприємний запах.
- Червоне вино, малиновий і буряковий соки забарвлюють мило в сірий колір.
- Сухі барвники необхідно попередньо розчиняти в олії-основі або рідини, інакше вони можуть так і залишитися крупинками.
Миловаріння в домашніх умовах дуже захоплюючий і творчий процес. Так що вибирайте який саме метод вам більше до душі і експериментуйте.
Успіху і творчих успіхів))
Чому варто починати саме з дитячого мила?