FAST КОРЗУН

  1. ПРОДУКТ
  2. ШВИДКЕ РАДІО
  3. ПОКОЛІННЯ «ФАСТ»
  4. ІМПОРТ
  5. ЕКСПОРТ

Один дуже хороший і чуйний чоловік днями зізнався: - Останнім часом я ловлю себе на тому, що весь час ловлю одне і те ж радіо. - Гарний у тебе каламбур вийшов, - пирхнув автор цієї замітки. - А що за станція така? - «Новини онлайн». Не можу сказати, що вона мені вже дуже подобається, але якщо треба терміново дізнатися останні новини - поткнутися більше нікуди. Хочеш не хочеш, а слухати будеш ...
Один дуже хороший і чуйний чоловік днями зізнався: - Останнім часом я ловлю себе на тому, що весь час ловлю одне і те ж радіо

Р адіостанцію «Новини онлайн» можна було чути в московському ефірі ще з минулої осені. Але знали і говорили про неї мало. А навесні цього року на станцію прийшов Сергій Корзун. Навряд чи в нашій радіотусовке знайдеться другий такий чоловік, який пережив стільки ж злетів і падінь. Він був одним із засновників «Ехо Москви», довгий час залишаючись чи не найбільш упізнаваним його голосом. З «Ехо» він пішов, не знайшовши спільної мови з іншими батьками-засновниками станції - Олексієм Венедиктова і Сергієм Бунтманом. Треба сказати, що Корзуну так «щастило» не один раз. Налагодив інформаційну службу телекомпанії REN TV і змушений був піти. Доклав руку до концепції мовлення каналу «ТВ-Центр» і теж пішов. Коли Міндруку виставило на конкурс вільні частоти в ефірі, Корзуну довелося конкурувати за одну з цих частот з колишніми колегами. Цей конкурс Сергій Корзун програв.

Здавалося б, на кар'єрі радійники можна ставити хрест. Корзун не тільки витримав цей удар, але і підняв на ноги проект, який не має аналогів в Росії і має не дуже багато аналогів в світі.

Коли після поразки на конкурсі Корзун був запрошений на «Онлайн», багато експертів впевнено говорили, що на новому місці він буде створювати станцію, аналогічну «Ехо». Нібито мало не Кремль зажадав, щоб з'явилася станція, яка відбере частину аудиторії «Ехо».

Але це явно черговий зразок «теорії змов». По-перше, Корзун по природі не месник. А по-друге, він створював зовсім нове радіо.


ПРОДУКТ

Про новинному радіо російські радійники мріяли ще дюжину років тому, коли з'явилися перші опозиційні радянської влади станції «Ехо Москви» і «Радіо Росії». Сергій Давидов, один із засновників «Радіо Росії», навіть говорив про радіо в форматі CNN. Трохи пізніше Анатолій Михайлов, один з найяскравіших ведучих «Радіо Росії», озвучив ідею інфошоу, тобто формату, де новини - цвях програми і основний продукт, а не гарнір до музики. Але реалізувати ідею нікому не вдалося. «Радіо Росії» після першого путчу з опозиції пішло в офіціоз і стало нестерпно нудним. «Ехо» плавно повернулося до загального інформаційно-музичного формату.

Але раптом в московському ефірі з'явилася нова станція, а на ній - новини в неміряних кількостях і на будь-який смак. У два рядки і детально. З коментарями експертів і самих ньюсмейкерів. Дайджести преси, добротна музика, історичний календар, докладна довідка про погоду - і все в темпі, абсолютно не характерному для неквапливих російських станцій. Це і були «Новини онлайн».


ШВИДКЕ РАДІО

- У мене є образ, який я давно запустив в громадське користування. Фаст-радіо за аналогією з фаст-фуд, - як слоган випалює Корзун. - Загалом, радіо, яке здатне задовольнити потребу в швидкому насиченні інформацією.

- Шість секунд послухав - і все зрозумів?

- Схоже на те. Межа людського сприйняття інформації в чистому вигляді - 45 секунд. Якщо після цього тема різко не змінюється, все інше пропускається повз вуха. Якщо тему змінити, можна додати ще 45 секунд. Загалом, в сумі новини можна слухати три хвилини. Такий межа короткочасного утримання уваги.

- Звідки такі пізнання?

- Вивчав колись прикладну психологію. Та й здоровий глузд багато підказує. Як правило, середня довжина пісень теж коливається навколо трьох хвилин. Помітили? Мабуть, це загальна модель психології сприйняття.

- Ось ще ті ж самі психологи кажуть, що нинішня молода аудиторія, за якою майбутнє, готова платити лише за чисту інформацію. Коментарі, роздуми - це вже як зайвий шум. Виходить, довгі розмови скоро взагалі підуть з ефіру?

- Мені здається так. Такий вже ритм сучасного покоління.

- Хочете сказати, покоління якесь особливе?


ПОКОЛІННЯ «ФАСТ»

- Мені і моїм одноліткам було незручно шукати місця, де щось можна купити дешевше. У нинішніх молодих це в порядку речей: вони готові обдзвонювати неміряна кількість магазинів, щоб дізнатися, де знижки. Якщо ввечері йдуть з друзями в кафе або ресторан, вони знову ж підуть туди, де знижки або дисконтна карта. Ми вибирали професію, яка задовольняла наші інтелектуальні потреби. Зараз критерій інший - а чи приносить вона достатньо грошей? Пам'ятайте, був час, коли всі забули про вищу освіту і кинулися в бізнес? ..

- Середина 90-х ...

- Як же тоді всіх і вся перекорежівшей! Схоже, що за радянських часів маятник надто довго утримувався в одному положенні, а потім його відпустили, і він різко вибився в протилежне. Але за великим рахунком і старше покоління відповідально за те, що наші діти не хочуть вчитися. Ось молоді дивляться на те, як ми живемо. Бачать наші зусилля, визначають, хто більш вдалий, хто менше. Думаю, що висновки вони роблять такі: немає ніякої впевненості, що особиста доля і щастя людини безпосередньо залежать від його освіченості. Скоріше вже все це залежить від кмітливості і вчасно отриманої інформації ...

- Але у вас же четверо дітей. У сімействі щось своє як вирішуєте ці поколенческие розбіжності?

- Намагаюся терпиміше до всього ставитися.


ІМПОРТ

- Дуже зараз помітно, особливо на телебаченні, що ми все менше і менше виробляємо своєї продукції. Все більше програм - калька з зарубіжних аналогів. Ось і про вас говорять ...

- Правильно кажуть. Можу визнати, що наша станція чимось схожа на французьку «Франс-інфо», яка в Парижі дуже популярна. Але це не калька. Я просто люблю стиль «Франс-інфо», не більше того.

- Знаю, що ви років дванадцять пропрацювали в іномовлення. Віщали якраз на Францію?

- Так. І часто їздив туди, стажувався, виступав в ефірах.

- Ах ось воно що!

- Але відразу скажу: «Франс-інфо» - станція державна, з величезним бюджетом, її кореспонденти розсіяні по всіх частинах світу. Це зовсім інший рівень.

- А що ще на Заході зараз у них йде на ура?

- Я вже давно придивляюся до одного американського денного радіошоу. Зауважу, провінційному. Кореспонденти станції приходять прямо додому до своїх слухачів і пропонують зробити той чи інший вчинок. Зрозуміло, за гроші.

- Що-небудь жахливе пропонують?

- Ні, цілком невинне. Наприклад, якщо протягом хвилини знайти в будинку або в кишені монету в один цент, можна отримати чек на 200 - 300 доларів.

- Подумаєш ...

- В Америці це непросто. Там таку дрібницю не всякий зберігає під рукою. Так що у шоу приголомшливий успіх. Доведено: коли таке слухаєш по радіо і знаєш, що це відбувається буквально по сусідству, починається прямо-таки «зараження». Ти сам мимоволі берешся шукати у себе цей цент - а раптом завтра прийдуть до тебе?

- Ну і запустіть таке шоу!

- Ми поки ще боїмося зробити крок в цьому напрямку. Хоча спробувати треба ...


ЕКСПОРТ

- Я знаю, що у вас є проект «Глобальний російський звук». Вже точно не калька з тамтешніх шоу.

- Точно ні. Сам придумав. Не впевнений, що аналогів немає, але я поки про них не чув.

- А сенс в чому?

- Зараз багато станції віщають через супутник на сотні міст. І ось сидите ви у приймача в Єкатеринбурзі, а вам в третій раз за день повідомляють московську погоду, столичні плітки і репертуар московських театрів. Воно вам треба?

- Ні. Погода і театри мені потрібні свої, місцеві. А от інші новини завжди цікаво послухати - і московські та пітерські ...

- Абсолютно вірно. Ось я і придумав систему збору, пакування і транспортування новин. Я в Москві збираю і пакую в маленькі «цеглинки» московські новини - світські, політичні, спортивні, які завгодно. Хтось в Пітері, в російській громаді Мельбурна або Чикаго так само збирає і пакує свої. Потім ми швиденько-швиденько перекидаємо ці пакети один одному через інтернет. А далі на новинних станціях Москви, Пітера, Чикаго чи Мельбурна редактори вибирають з надісланих пакетів новини на свій смак, прикладають репертуар місцевих театрів і місцеву погоду - і глобальний російський звук готовий! Погодьтеся, тут же відкриваються абсолютно фантастичні можливості!

- Але ж таку лавину новин ніхто не переварить! Ви ось говорили, що новини можна слухати тільки три хвилини. А я пам'ятаю, що в нейропсихології згадуються три секунди. Така ось ємність у буфера, який приймає слухову інформацію. Якщо буфер переповнюється, далі інформація вже насилу сприймається.

- Гаразд, візьму до уваги. Якщо все виявиться саме так і нам потрібно буде подавати новини в ритмі репу - будемо подавати в ритмі репу ...

Борис ГОРДОН

У матеріалі використані фотографії: Олександра БАСАЛАЄВА

А що за станція така?
Шість секунд послухав - і все зрозумів?
Звідки такі пізнання?
Помітили?
Виходить, довгі розмови скоро взагалі підуть з ефіру?
Хочете сказати, покоління якесь особливе?
Зараз критерій інший - а чи приносить вона достатньо грошей?
Пам'ятайте, був час, коли всі забули про вищу освіту і кинулися в бізнес?
У сімействі щось своє як вирішуєте ці поколенческие розбіжності?
Віщали якраз на Францію?