Якщо ти подивишся на клавіатуру синтезатора або рояля, ти побачиш, що вона складається з повторюваних груп по сім білих плюс п'ять чорних клавіш. Кожна така група називається октавою (див. Нижче). Білі клавіші всередині октави відповідають нотам до, ре, мі, фа, соль, ля і сі або C, D, E, F, G, A і B в буквеному позначенні. Після сі знову йде до - наступної октави.
Чорні клавіші називаються через сусідні білі. Так, чорна клавіша між до і ре називається до-дієз (C #, C-sharp), або ре-бемоль (D ♭, Db, D-flat). Строго кажучи, правильна назва залежить від музичного контексту, але для наших цілей ці назви рівнозначні. Точно так же чорна клавіша між сіль і ля - це ля-бемоль (A ♭, Ab, A-flat), вона ж сіль-дієз (G #, G-sharp).
Що ж таке тональність? Говорячи дуже спрощено, тональність - це набір нот, на яких будується мелодія. Кожен такий набір вибудовується за певними правилами від тоніки (головною ноти тональності) і може бути мажорним або мінорним. Мажорні тональності звучать весело і життєстверджуюче, тоді так мінорні - сумно і меланхолійно.
Оскільки всього в октаві 12 півтонів (або 12 чорних або білих клавіш), то, спрощено кажучи, існує 24 тональності - по мінорній і мажорній для кожної можливої клавіші-тоніки. Тональність позначається назвою головною ноти і побудованим від неї ладом - мажором або мінор. Наприклад: ре мажор (D, D major), ре мінор (Dm, D minor), сі-бемоль мажор (B ♭, B ♭ major, B-flat major).
Тоніка недарма називається головною нотою тональності. У якій би тональності не звучала мелодія, вона завжди тяжіє до її тонік. Головна нота завжди звучить доречно і гармонує з будь-мелодією, що знаходиться в тональності її імені. Як ти побачиш далі, це властивість тоніки дуже корисно при визначенні тональності треку.
Визначення тональності на слух
Для того щоб вибудовувати сет відповідно до правил гармонійного відомості, тобі потрібно заздалегідь знати тональності своїх треків. Визначити тональність композиції можна трьома способами: на слух, за допомогою спеціальних програм і, нарешті, використовуючи бази даних тональностей в Інтернеті. Я почну з визначення тональності на слух, і не випадково.
Сучасні бухгалтери давно користуються комп'ютерами, але, погодься, таблицю множення їм знати все-таки потрібно. Так і з умінням визначати тональність на слух для DJ. Звичайно, існують комп'ютерні програми, які роблять це автоматично, та й тональність потрібного треку часто можна дізнатися на спеціальних сайтах. У той же час, точність програмного ухвали не стовідсоткова, а в інтернетівських базах даних присутні далеко не всі композиції. Тому тобі потрібно як мінімум мати уявлення про те, як визначити тональність самостійно.
Для визначення тональності на слух тобі знадобиться піаніно, синтезатор або комп'ютерний емулятор фортепіанної клавіатури. Забігаючи трохи наперед, я рекомендую встановити Rapid Evolution : Віртуальна клавіатура цієї програми має функцію побудови акордів, яка сильно полегшує визначення тональності для новачка. (Rapid Evolution вимагає, щоб на твоєму комп'ютері була встановлена віртуальна машина Java ).
Встановивши і запустивши Rapid Evolution, натисни на кнопку «piano». На екрані з'явиться емулятор клавіатури (див. Зліва, натисни на картинку, щоб її збільшити). Запусти на вертушці або іншому джерелі звуку композицію, тональність якої ти хочеш визначити. Зверни увагу: пітч при цьому повинен стояти на нулі!
Твоя мета - знайти на клавіатурі ноту, яка найкраще підходить мелодії. Переконавшись, що в випадаючому списку зліва від кнопки OK обраний пункт single note, перебирай на віртуальній клавіатурі клавіші одну за одною (тобі може знадобитися поекспериментувати в різних октавах). Рано чи пізно, ти знайдеш одну ноту, яка по звучанню підходить треку краще за інших - незалежно від того, куди прямує мелодія. Така нота, яка найменше виділяється, практично зникаючи на тлі мелодії, швидше за все, буде тоникой.
Знайшовши можливу тоніку, спробуй її домінанту (на 7 півтонів вище) і субдомінанта (вище на 5 півтонів). (Півтон - це відстань між двома найближчими клавішами, чорної і білої або двома білими як E і F). Якщо тоніку ти вгадав правильно, то її домінанта і субдомінанта також повинні добре підходити мелодії.
Після того, як ти переконався, що маєш справу з головною нотою тональності, залишилося визначити її лад - мажор або мінор. У вже знайомому тобі випадаючому списку замість single note вибери major і натисни на кнопку тоніки. Послухай, гармонує чи отриманий мажорний акорд з мелодією. Потім спробуй мінорний - вибери minor і знову натисни на кнопку головною ноти. Ти можеш зробити висновок про ладі тональності на підставі того, який з цих двох акордів поєднується з мелодією треку найкраще.
Підказка. Більшість сучасних танцювальних композицій написані в мінорних тональностях. Одні кажуть, що це пояснюється більш широким спектром емоційних відтінків, які передає мінор. Інші - що вся справа в музиці чорних рабів Америки, де переважали сумні мелодії і в яку електронна музика сягає своїм корінням. Так чи інакше, це спостереження варто взяти на замітку!
Приклад 1. Спробуємо визначити тональність відомої тобі за статтею «Структура треку» композиції Todd Terry All Stars - Get Down (Kenny Dope Original Mix):
Запускаємо трек, перемотувати до місця, де починається мелодія, і починаємо награвати ноти - C, потім C #, D, D # і так далі. З самого початку нам щастить: C дуже добре поєднується з мелодією. Йдемо далі і виявляємо, що і G звучить непогано в контексті треку. Якщо C - тоніка, то з треком повинні добре поєднуватися її домінанта і субдомінанта, G і F відповідно. G ми вже «розкрили»; спробуємо F, спочатку начебто пропущену. Так і є, F на тлі композиції теж звучить добре. Треба бути уважніше!
Отже, тоніка - це, швидше за все, C. Визначимо лад тональності. Мажорний акорд, що починається від C, звучить явно «не в касу», а ось мінорний начебто «упаяний» в композицію, звучить в ній як рідний. Значить, тональність Get Down - Cm, вона ж до мінор.
Приклад 2. Наступний «піддослідний»: Martin Solveig - Rejection (Ian Carey Remix):
Для різноманітності почнемо награвати ноти, починаючи з F. Рухаючись вгору, помічаємо, що A ♭ і B ♭ добре гармонують з треком; це цікаво, тому що вони можуть бути субдомінантою і домінантою відповідно (тому що відстань між ними - рівно два півтони). Якщо це так, то тоникой повинна бути нота на 7 півтонів нижче B ♭, а саме E ♭. І дійсно, E ♭ ідеально «вплітається» в композицію, звучачи до місця в будь-який її точці.
Визначаємо лад звичайним методом. Мажорний акорд на тлі треку знову фальшивить, а ось мінорний - то, що доктор прописав. Робимо висновок, що тональність треку - E ♭ m, або мі-бемоль мінор. До речі, так як E ♭ і D # - одна і та ж нота, то (тут я трохи спрощую) E ♭ m ще можна позначити як D # m, або ре-дієз мінор. Не забувай про це.
Ну як, у тебе ще не відбило бажання вчитися гармонійному відома? Не хвилюйся, далі буде простіше. В наступній частині циклу я розповім про програми, які визначають тональність автоматично, а також про готових базах даних в Інтернеті. Трохи терпіння, ми рухаємося далі!
Що ж таке тональність?Ну як, у тебе ще не відбило бажання вчитися гармонійному відома?