Канва для вишивання: види, розрахунок розміру, поради щодо вибору

  1. Для чого потрібна канва
  2. Види канви для вишивання хрестом
  3. Як розрахувати розмір канви
  4. Як підібрати канву

Рукоділля - одне з найпопулярніших хобі, але для того, щоб воно приносило радість, важливо використовувати застосовувати матеріали. Для вишивання хрестом необхідні не тільки якісні нитки, але і ретельно підібрана канва. Вона відноситься до недорогих і зручним тканинам, що представляє собою туго переплетені між собою нитки, що утворюють квадрати. Досвідченим вишивальниць нескладно здійснити розрахунок розміру канви по хрестиками для тієї чи іншої техніки вишивання, а початківцям краще скористатися спеціальними калькуляторами. Коли новачки повністю оволодіють цим варіантом матерії, вони переходять на більш складні матеріали для створення своїх шедеврів з допомогою муліне.

Для чого потрібна канва

Рукоділля - одне з найпопулярніших хобі, але для того, щоб воно приносило радість, важливо використовувати застосовувати матеріали

Вишиті картини - справжній витвір мистецтва, зібране з безлічі повторюваних стібків. Для того, щоб вишивка хрестиком вийшла красивою і рівною, а в процесі роботи не виникли спотворення, умільці практикують канву. У широкому сенсі слова вона являє собою будь-яку тканину, на якій буде вишито зображення. Однак вишивальниці, як правило, використовують цей термін для позначення тканини з особливим переплетенням ниток. Купити канву для вишивання можна в нашому каталозі.

Призначення канви - забезпечити формування малюнка, тому відстань між нитками в ній повинно бути однаковим. У минулому для виготовлення бази складних об'ємних вишивок хрестом майстрині іноді висмикували нитки качка і основи через однакові проміжки. Виходила своєрідна система координат, яка дозволяла перенести на тканину зображення за фрагментами.

Використання спеціальної основи значно спрощує процес створення вишитих картин. Знижується навантаження на зір, а ймовірність зробити помилку стає мінімальною. Крім того, всі елементи виявляються одного розміру, що позитивно впливає на вид готової роботи.

Види канви для вишивання хрестом

Якщо запитати починаючу вишивальницю про видах канви, швидше за все, вона назве два: звичайну і з нанесеною схемою, яка може бути кольоровою або чорно-білою. Насправді, різноманітність основ для вишивання дуже велике, адже відмінності можуть полягати і в матеріалі, і в кольорі, і в розмірі клітинок.

Сьогодні в магазинах і на сайтах, присвячених рукоділлю, можна знайти безліч різновидів. Найбільш популярною маркою є «Аїда». Цей різновид зазвичай виготовляється з бавовни, але в деяких випадках застосовуються змішані матеріали, в основному, для надання більшої декоративності. Переваги Аїди - широкий вибір розмірів і зручність у використанні. Голка легко входить в отвори, а чіткий малюнок дозволяє не помилитися при перенесенні малюнка. Не випадково саме з цієї канви новачки починають знайомство з вишиванням хрестом.

Умільці з досвідом нерідко використовують інший різновид основи для вишивки - канву рівномірного переплетення. Є більш складним видом і застосовується досвідченими майстринями. На ній складніше наносити розмітку, а для виконання кожного хрестика потрібно порахувати дві ниточки в горизонтальному напрямку, і ще дві в вертикальному. За складом вона може бути різною:

  • бавовняної;
  • лляної;
  • що складається з бавовняних і синтетичних ниток.

Цей вид канви цікавий тим, що може використовуватися для картин з частковим заповненням простору. Полотно стає природним фоном для вишивання хрестом, а контраст між заповненими і незаповненими фрагментами може підкреслити незвичайність роботи.

Для вишивки хрестом подушок і невеликих декоративних килимків використовується Страмін. Він має дуже щільні нитки і великі квадрати, тому і візерунки варто вибирати без дрібних деталей. За Страмін вишивають НЕ бавовною, шовком або акрилом, а, як правило, шерстю. Робота виглядає об'ємною і м'якою. Працювати з ним надзвичайно зручно і просто, тому багато фахівців починають свою творчість саме з використання Страмін.

Для предметів декору може використовуватися пластикова канва. Вона досить жорстка, добре тримає форму, так що ідеально підходить для вишитих настінних прикрас, сувенірів в техніці об'ємної або фігурної вишивки. Працювати з такою основою зручно, до того ж вишивку можна легко випрати без побоювання, що малюнок деформується. Однією з цікавих новинок є водорозчинна канва. Її виробляють з особливих ниток і використовують для вишивки хрестом одягу, постільної білизни та інших виконаних виробів. На цю основу іноді наноситься малюнок, по якому зручно орієнтуватися. Коли виріб буде готове, його опускають у воду, і допоміжні нитки повністю розчиняються. Залишається тільки висушити і відпрасувати річ. Основа може мати різний колір: білий, бежевий, чорний, червоний, жовтий і будь-який інший. У готових наборах колір часто підбирають під загальну гамму зображення. Це створює цікавий ефект, особливо якщо вишивка неплотная.

Як розрахувати розмір канви

Якщо ви збираєтеся працювати з канвою без нанесеного малюнка, дуже важливо правильно розрахувати її розмір. Однією з найважливіших характеристик канви є каунт - розмір, який в каталогах зазвичай позначається цифрами. Наприклад, для Аїди він може бути 14,16,18. Каунт визначити зовсім нескладно: потрібно підрахувати кількість блоків на квадратному ділянці зі стороною 25 мм. Чим більше каунт, тим менше виявиться розмір хрестика.

На деяких роботах, розмір вказується за кількістю хрестиків, наприклад, 200 у висоту і 300 - в ширину. Залежно від Каунті, розмір готової роботи буде різним, оскільки в десяти сантиметрах Аїди № 14 поміститься 55 хрестиків, в № 16 - 63, в № 18 - 71, а в № 22 - 87. Знаючи ці величини, ви зможете легко визначити, що для схеми 300 на 200 хрестиків на Аїді з Каунті 14 буде потрібно основа шириною 54, 6 см і заввишки трохи більше 36 см.

Однак не поспішайте робити покупку: ми розрахували тільки розмір самої вишивки по хрестиками, але ж її ще належить оформити. Тому необхідно з кожного боку залишити запас. Для невеликих листівок буде достатньо 5 см, для великих картин краще додати по 10 см - це дозволить створити гарне обрамлення.

Дуже зручно використовувати калькулятор розрахунку - подібні сервіси можна знайти на спеціалізованих сайтах. Для канви типу Аїда досить задати номер (каунт), розмір схеми в хрестиках і величину відступу. При рівномірному переплетенні ниток, вказується номер тканини, число ниток, через яке буде вишивати один хрест, розмір схеми і відступи. Сервіси автоматично зроблять необхідні розрахунки.

Як підібрати канву

Досвідчені майстрині можуть без праці вибрати канву для вишивання, але новачкам можуть знадобитися поради тих, хто створив чимало прекрасних робіт. Найпростіший спосіб познайомитися з рукоділлям - почати з готових наборів, в яких є все необхідне, включаючи голку і підібрані за кольорами нитки. Але що робити, якщо вам попалася чудова схема, якої немає в готових наборах, або ви мрієте освоїти нові висоти майстерності? Перш за все, необхідно задуматися про призначення вишивки, типі малюнка, кольоровій гамі та багатьох інших критеріях.

Вибір багато в чому залежить від тонкості малюнка. Якщо на обраній вами схемі безліч дрібних деталей, то потрібно вибрати підставу з невеликою розмірністю клітин. У кожної вишивальниці - свої уявлення про «правильної» основі, однак загальні рекомендації такі: для пейзажів і натюрмортів цілком достатньо 14 Каунті, для зображень тварин - 16, а для портретів краще вибрати 18 каунт.

Ми завжди вказуємо розмірність полотна, однак якщо ви захочете його змінити, ніщо не завадить вам це зробити. Варто лише пам'ятати, що зниження розмірів хреста призведе до зменшення всієї роботи. Для дитячої творчості краще взяти основу з 18 Каунті: новачкам непросто зосередитися. Крім того, робота при використанні більш великих хрестиків йтиме на лад швидше, а для малюків дуже важливо побачити результат своєї праці, щоб не кинути рукоділля. Вид основи також має значення. Вибираючи лляне або бавовняне полотно без видимих ​​дірочок, ви зможете створити справжній шедевр. Однак для техніки рахункового хреста необхідні досвід і терпіння, оскільки помилку буде складно виправити. Цікавого ефекту можна домогтися, використовуючи Страмін: з його допомогою можна створювати оригінальні подушки, прикраси і навіть килими.

Накладна канва незамінна у випадках, якщо ви хочете прикрасити вже готовий одяг. Рукава, комірці або лінія корсажа придбають ошатний і святковий вигляд, а використання основи дозволить точно перенести малюнок. Якщо ви збираєтеся зробити незвичайний подарунок молодим на весілля, візьміть рушникове полотно. Його структура з ідеально чітким переплетенням ниток дасть можливість якісно вишити традиційні символи.
І запам'ятайте головне правило рукодільниць: не бійтеся експериментувати! Можливо, вам вдасться створити власний стиль, який стане основою цілого напряму.

Але що робити, якщо вам попалася чудова схема, якої немає в готових наборах, або ви мрієте освоїти нові висоти майстерності?