вибух об'ємний

Вибух об'ємний - це неконтрольоване виділення великого запасу енергії газової або аерозольної суміші горючих речовин і окислювача, або дрібнодисперсного твердого речовини, що заповнюють обмежений простір, на відкритій території або акваторії або в великогабаритних виробничих приміщеннях Вибух об'ємний - це неконтрольоване виділення великого запасу енергії газової або аерозольної суміші горючих речовин і окислювача, або дрібнодисперсного твердого речовини, що заповнюють обмежений простір, на відкритій території або акваторії або в великогабаритних виробничих приміщеннях. У першому випадку необхідною умовою

В.о. є певне співвідношення пального та окислювача і наявність ініціюючого імпульсу; у другому - природне або примусове розпилення часток вибухових в заданому обсязі з подальшою детонацією. Можливість використання для В.о. кисню атмосфери привела до створення об'ємно-детонувати боєприпасів, споряджених тільки горючими компонентами (окис етилену, окис пропілену, метан, бензин, алюміній і ін.).

Енергія вибуху хмари паливно-повітряної суміші може в кілька разів перевищувати енергію вибуху рівної маси звичайного ВВ. Вражаючими факторами В.о. є, як і при будь-якому вигляді вибуху, ударна хвиля, теплове випромінювання , Хімічне отруєння. Однак нищівну силу В.о. посилюється за рахунок здатності вибухонебезпечної суміші ще до вибуху концентруватися біля поверхні, проникати в складки місцевості і напівзакриті приміщення.

Детонационная ударна хвиля при В.о. може мати надзвукову швидкість і приводити до найбільш тяжким локальним ушкодженням. Дефлаграційне горіння з дозвуковими швидкостями при «м'яких» вибухах газоповітряних, пилоповітряних і пилогазових хмар може викликати руйнування промислових будівель і споруд на великих територіях. При цьому руйнівний вплив справляє не тільки первинна хвиля стиснення, але і подальша хвиля руйнування, має зіставні з першою хвилею тиск на фронті і в імпульсі. В цьому випадку обвалення і завали можуть бути направлені до центру вибуху. Попередження В.о. досягається зниженням утворення вибухонебезпечних газових і аерозольних сумішей шляхом виключення значних по масі і часу витоків, забезпечення заданого рівня вентиляційних процесів, постановки аварійних датчиків хімічного складу повітря.

Ліквідація наслідків великих В.о. організується і здійснюється органами управління, силами і засобами РСЧС.

Джерело: Цивільний захист: Енциклопедія в 4 томах. Том I (А-І); під загальною редакцією С.К. Шойгу; МНС Росії. - М .: Московська друкарня № 2, 2006.