Техніка і мотиви вишивки в костюмі в російській стилі

Основний технікою, в якій виконані майже всі костюми в російській стилі, є хрест (або косий хрест)

Основний технікою, в якій виконані майже всі костюми в російській стилі, є хрест (або косий хрест). Він являє собою два перехресних стібка, розташованих в косому напрямку. Хрестом вишивають по рахунку ниток або по канві, і при правильному виконанні вишивки з вивороту утворюються дві паралельні лінії стібків. В оформленні деяких костюмів присутня також вишивка в техніці подвійного (або болгарського) хреста. Його форма виходить перехрещуванням простого хреста двома стежками в горизонтальному і вертикальному напрямках. Зустрічається і тамбурних шов, який має вигляд ланцюжка. Всього в декількох костюмах використані шви лічильної гладі.

Хрест - досить пізня в традиційній народній культурі техніка вишивки. Її освоєння співпало з поширенням в селянській і міському середовищі нової орнаментики. Вишивка хрестом вимагала від рукодільниці менше зусиль і часу, ніж трудомісткі рахункові техніки архаїчного декору. Можна було збільшити розмір хреста (на 4 і 5 ниток основи замість 2 або 3 ниток), використовувати так званий болгарський хрест, вишивати не безпосереднє на тканини за рахунком ниток, а по канві. Технології старовинних технік вишивки - набором або лічильної гладдю - не дозволяли збільшувати довжину стібка для прискорення роботи. Можливості вишивки хрестом робили її в очах селянок і городянок кращою технікою.

Вишиті орнаменти створюють яскраву декоративність костюмів в російській стилі. Декор на кофтах і фартухах має, можна сказати, тотальне розміщення: червоні і сині смуги самі по собі вже є декоративними; крім того, кожна з тканинних смуг, з яких сформовані елементи костюма, прикрашені вишивкою бавовняними, рідше шовковими нитками різних кольорів.

У вишивці костюма можна відзначити досить однаковий підбір колірної гами бавовняних ниток. Якщо вишивка йде по червоному фону - то це нитки білі, чорні, з невеликим вкрапленням жовтого або синього кольорів. Якщо ж по синьому - то зазвичай це білі, червоні з включенням жовтого кольору. По білому вишивали переважно чорними і червоними нитками. Більш різноманітна гамма шовкових ниток. Тут ми, нарівні із зазначеними, спостерігаємо відтінки блакитного, рожевого, зеленого кольорів.

Техніка «хрест» є по своїй суті рахунковим швом. Вона виявляє універсальний характер: з її допомогою можлива вишивка будь-якого типу орнаменту. Більш того, використання щільних ниток, маленький крок шва, максимальна щільність заповнення тканини вишивкою створюють враження килимового покриття; а застосування ниток численних відтінків різних кольорів дозволяє стилізоване зображення в найбільшою мірою наблизити до реального образу. При таких можливостях цієї техніки вишивальниці для виготовлення костюмів в російській стилі створювали все-таки, як правило, геометричні та геометризовані орнаменти, співвідносні з селянської традицією. Це звивисті і косі пересічні лінії, фігурні бордюри з ромбів, овалів і т. П., Ряди прямих і косих хрестів, розеток та різноманітних ромбів з вписаними в них складними геометричними фігурами.

Геометризованний рослинний орнамент представлений рядами або гірляндами квітів з трьох або чотирьох двухчастную пелюсток, трьохприватних листя - типових для народної вишивки, які виконували і в інших техніках (наприклад, в візерунковому ткацтві).

Реалістичні по трактуванні рослинні візерунки (мотиви винограду і троянди) в костюмах в російській стилі розташовуються зазвичай на передній і задній центральних планках кофти. Причому їх зображення часто являє собою скоріше малюнок, ніж орнамент.

Мотиви троянди з листям і бутонами, гірлянди з квітів, пагони і грона винограду, вигнуті гілки, дубове листя, букети в кінці XIX - початку XX століття стали популярними на всій території Росії, але в першу чергу - в тих районах, які були тісно пов'язані з великими промисловими центрами. Мотив винограду «виноградна лоза»), з'явившись у вишивці в геометризованной формі, став детальним зображенням грон винограду, перевитих лозою.

З квітів особливо часто зображувалися троянди. Походження цього орнаменту пов'язують із загальноєвропейською культурою, де мотив троянди був дуже популярний. Часто троянди вишивали «натуральні-ми» - червоної забарвлення, але іноді надавали їх зображенню своєрідну умовність, фарбуючи в невластиві трояндам кольору.

У декоруванні кількох костюмів присутня орнітоморфний орнамент, який був одним з поширених мотивів у вишивці Російської Півночі. Птахи зазвичай поміщені у верхній частині фартухів в рамках тричастинній композиції з рослиною (кущем, деревом, квіткою). На фартусі з колекції Державного Ермітажу можна бачити лебедів з пишним оперенням. Костюм з Всеросійського музею декоративно-прикладного та народного мистецтва прикрашений зображенням птаха-пави.

Костюм з Всеросійського музею декоративно-прикладного та народного мистецтва прикрашений зображенням птаха-пави

У кофтах, як правило, акцентуються центральні смуги передньої частини і спинки. В одних випадках вони виділяються чітким ромбоподібним, зигзагоподібним орнаментом на яскравому тлі або стилізованим зображенням виноградної гілки або букета троянд, в інших - тонким візерунком на смузі іншого кольору. Зустрічаються речі, де створено свого роду килимовий ефект: на кофті однакова ширина смуг і дрібний вишитий візерунок.

У декоративному вирішенні фартухів зазвичай виділена верхня смуга. Вона часто ширше інших, і на ній розміщується зооморфний або рослинний орнамент, тоді як інші смуги прикрашені геометричними візерунками. Іноді в самому верху залишена вільна від вишивки тканину. Звертають на себе увагу також стійкі хвилеподібні і зубчасті візерунки в бордюрах нижньої смуги, де орнамент іноді нагадує кисті завіси.

Серед костюмів, які розглядаються в книзі, є кілька значно відрізняються своїми деталями і вишитими візерунками. Всі вони більш пізнього походження і відносяться швидше за все до початку XX століття. Один з них, що належить Музею Москви, має складний асиметричний декор. У його вишивці зустрічаються і хрест, і болгарський хрест, і незвичайні вільні шви і тамбур. У зв'язку з цим костюмом вже не доводиться говорити про народної традиції. Він є продуктом епохи модерн.
Якісь фантастичні квіти - то чи конвалії в натуральну величину, то чи іриси - вишиті на передній планці костюма із зібрання Метрополітен-музею. Цей костюм, а також костюм з приватної колекції переповнені рослинними мотивами. На кофтах і фартухах розцвіли всілякі садові, лісові та польові квіти. Тут і численні троянди, і конвалії, і тюльпани, і маки, і братки, і виноградна лоза, і цілий розсип інших рослин і листя. У верхній частині фартуха з нью-йоркського музею можна розглянути навіть жолуді.

У верхній частині фартуха з нью-йоркського музею можна розглянути навіть жолуді

Щільною машинної гладевой вишивкою покритий інший костюм з Музею Москви. На широкій смузі шиття на фартусі, на передній частині сукні, на його рукавах можна бачити однакові голубі квіти, гвоздики, зображення метеликів.

Виконаними в техніці тамбур орнаментами у вигляді изгибающихся гілок, квітів, плодів і листя прикрашений фартух з Музею древнебелорусской культури. У тій же техніці, але машинним швом виконаний декор з дубовим листям і виноградною лозою на плаття з Музею Москви.

Зображення в альбомі « Техніка і мотиви вишивки в костюмі в російській стилі »

Матеріал створено: 11.02.2017

коментарі до статті