Світлана Ращупкіна - Вишивка шовковими стрічками

Світлана Юріївна Ращупкіна

Вишивка шовковими стрічками

З стрічками в нашого життя пов'язані особливі урочисті і приємні моменти: це може бути довгоочікуваний подарунок в коробці, перев'язаний бантами з стрічок, весільний кортеж, прикрашений стрічками. Крім того, стрічками прикрашають інтер'єри будинків до різних свят, нагороджують за видатні заслуги. Вишивкою стрічками прикрашають одяг і аксесуари (сумки, ремені, пояси, парасольки, рукавички, хустки, взуття), різні предмети декору (тюль, подушки, ковдри, рамки для фотографій, картин, абажури, скатертини, підхоплення). Дуже вишукано виглядають запрошення листівки, весільні фотоальбоми, подушки для кілець, подарунки, оформлені вишивкою стрічками. Речі і предмети, прикрашені вишивкою, виглядають дуже красиво, романтично і трохи антикварно.

На Заході святковий стіл прикрашають стрічками. Символами різдвяних свят вважаються червоні стрічки і банти, які прикріплюють до вхідних дверей перед Різдвом і Новим роком. У нашій країні склався звичай перев'язувати конверти з новонародженими рожевими і блакитними стрічками, а автомобілі весільного кортежу прикрашати стрічками різних кольорів, найчастіше квітами Державного прапора.

Вишивка стрічками - один з найцікавіших видів рукоділля. Цей вид вважається об'ємної вишивкою. Стрічки надають потрібний обсяг. Крім шовкових стрічок, у вишивці використовують атласні, жатие, плісировані стрічки, стрічки з органзи, декоративні шнури, стрічки з дротяними облямівками. Крім того, можна поєднувати різні види вишивок, наприклад вишивку стрічками з вишивкою намистинами та бісером або муліне. Можна додавати розпис по тканині, аплікацію.

Найчастіше за допомогою стрічок зображують природні мотиви. Шовкові стрічки дуже пластичні, ними можна вишивати практично так само, як і нитками; найголовніша умова - їх не можна затягувати. За допомогою стрічок можна вишити прекрасні букети квітів, гілочки ягід, листочки, комах, деяких тварин.

Сама техніка виконання вишивки досить проста. Вивчивши основні види швів, можна за невеликий відрізок часу розшити футболку, зробивши її красивою і оригінальною, прикрасити сумку або капелюшок, надавши купленому виробу неповторний вигляд, вишити мішечок для сухих трав, картину, обкладинку для фотоальбому, які будуть прекрасним подарунком. Можна об'єднати в єдиний ансамбль кілька виробів, зробивши на них об'ємну вишивку. Цей вид рукоділля універсальний. Ви можете прикрасити вечірню дамську сумочку і дитячий куточок, скатертину і різні коробочки для дрібниць.

Поступово вивчаючи цей вид рукоділля, ви зможете самі створювати свої неповторні мотиви, використовуючи освоєння стібки.

Глава 1 Історія вишивки шовковими стрічками

Історія вишивки стрічкою починається з найдавніших часів. Її прародителькою можна вважати мотузку з рослинних волокон, яка поступово перетворилася в тасьму, а потім в стрічку.

Ще в доісторичні часи люди прикрашали зачіски строкатими вузькими смужками з тканини і шкіри, на яких створювали виразні візерунки. Поступово художнє шиття розвивалося, стали застосовувати не тільки різні види пряжі: шерстяний, лляної, шовкової, конопляної, бавовняної, - але і дорогоцінні камені, перли, монети, перламутрові черепашки, бісер, намистини, блискітки. Найдавніші вишивки, що дійшли до нас, датуються V-IV ст. до н. е. Вони виконані китайськими умільцями. Ці вироби вишиті золотими і срібними нитками, шовком, волосом на шовковій тканині. У Китаї вишивкою прикрашали одяг, килими, картини. Найчастіше зображувалися квіти і птахи. В Японії, Ірані, Стародавньої Індії вишивали жанрові сцени, фігурки тварин, рослинні мотиви.

У Стародавньому Римі та Стародавній Греції жінки прикрашали своє волосся стрічками і смужками тканини. Гречанки в волосся вплітали розшиті смужки тканини, а римлянки свої зачіски прикрашали стрічками, розшитими дорогоцінними каменями і золотом. Одяг також обробляли кольоровими стрічками. Причому за певними матеріалами і кольорам стрічок можна було визначити соціальний статус людини. У Стародавньому Єгипті також вишивали одяг. До наших днів дійшли красиво розшиті шати фараонів. Ассірійці і євреї запозичили мистецтво вишивки у древніх єгиптян. В середні віки візантійські умільці оригінальним способом вишивали шовком і золотом особливі орнаменти. З Візантії цей вид рукоділля поширився в інших європейських країнах. Наприклад, в Англії стали вишивати шовком, сріблом і золотом розкішні рослинні орнаменти. В цей же час в Італії стрічками стали декорувати балдахіни і спинки стільців, підв'язувати ними важкі завіси, що закривали взимку вікна для захисту від вітру і холоду ....

У Стародавній Греції існувала легенда про майстриню Арахне, яка кинула виклик богині війни і мудрості Афіні. За це богиня перетворила рукодільницю в павука.

У XIV ст. почалося широке застосування шовкових стрічок. У Ліоні, французькому місті, стало досить швидко розвиватися виробництво шовкових ниток і тканин. Знатні панове стали носити гарний одяг, розшиту парчевими стрічками або стрічками із золотою облямівкою, відповідали рангу і походженням носив.

За наказом майбутнього короля Людовика XI в 1446 були завезені різні верстати для вироблення шовку, і він виготовлення стрічок і запросив італійських майстрів, щоб вони навчили місцевих ткачів своїй майстерності. Але з цього нічого не вийшло.

Трохи пізніше почалася мода на плащі і камзоли, оброблені золотими і парчевими стрічками. Тому попит на такий товар продовжував зростати. Ліон поступово став великим текстильним центром. У 1560 р в ньому вже працювали 50 000 майстрів, які виготовляли і різні стрічки: парчеві, золоті, шовкові, атласні. У сусідніх містах Сент-Етьєні і Велзі працювали близько 45 000 ткачів, які виконували тасьму. Через 100 років, в 1660 р, в Сент-Етьєні і його околицях понад 80 000 верстатів виробляли стрічки і 370 виготовляли позументні вироби (галун, позумент, Басон). При дворі Людовика XIV всі предмети туалету (від штанів до взуття) стали прикрашати стрічками, розшитими дорогоцінними каменями і перлами. Сам король закликав всіх своїх придворних одягатися красиво і з вигадкою. Людовик XV, наступний французький монарх, любив не тільки одяг, прикрашену стрічками, але і сам любив вишивати стрічками і дарував свої вироби придворним. У цей період в моду увійшли об'ємні сукні з летять силуетами, зі складками і безліччю стрічок. Знатні дами стали прикрашати свої сукні стрічками; спочатку нашивали на корсажі безліч трояндочок, інших об'ємних квітів з витонченими листочками. Мотиви доповнювали перлинами і кришталиками. Потім стали і білизна прикрашати стрічками. Воно ставало більш витонченим і розкішним. З'явилися спеціальні ательє - поставщики королівського двору, майстри яких за допомогою шовкових стрічок і голки створювали справжні витвори мистецтва. Зараз їх вироби можна побачити в різних музеях світу. Поступово вишивка шовковими стрічками поширилася по всьому світу, починаючи з Англії. У XVII-XVIII ст. стрічками стали прикрашати не тільки жіноче вбрання, а й одяг чоловіків. Навіть одягання священиків було прикрашено стрічками.

...

В одному з найбільших в світі музеїв декоративно-прикладного мистецтва і дизайну - Вікторії та Альберта в Лондоні - є чоловічий костюм, який прикрашений 250 ярдами шовкових стрічок.

Поступово захоплення цим видом рукоділля зростала і в XIX ст. стало популярним практично серед усіх верств населення. В одному з провідних регіонів промислового виробництва - місті Базелі кількість верстатів, що виготовляли стрічки, зросла з 1225 в 1775 р до 7631 в 1870 р

Англієць Чарльз Фредерік Ворт, засновник Дому моди Рю-де-ле-Пе, з'єднав англійську техніку вишивки з французьким шиком. Він став не просто прикрашати одяг стрічками, пришиваючи їх зверху, а вишивати на одязі різні мотиви тасьмою і шовковими стрічками. Плаття з вишитими візерунками призначалися для жінок високого становища в суспільстві. Крім того саме він став засновником моди на прикрасу вишивкою різних аксесуарів. Рукавички, туфлі, віяла, нижню білизну обробляли вишивкою з тасьми і стрічок. Поступово Англія і її колонії, британські і новозеландські, перехопили ініціативу. Найкращими рукодільниця в той час вважалися новозеландські майстрині. Королева Вікторія в XIX в. саме їм доручала прикрашати свої наряди. В Австралії цей вид рукоділля поширився більше, ніж вишивка нитками, так як в цій країні існує великий податок на волокна і нитки з Японії, а на стрічки немає податку.

У нашій країні стрічки для декорування застосовувалися з найдавніших часів. У незапам'ятні часи наречена, яку засватали, одягала на голову вінок зі стрічками, який назвали краса. Інший старовинний убір для дівчат - стрічки - декорувався різнокольоровими стрічками з намистинами і золотими нитками. У Ржевском повіті жінки і дівчата носили повойник - головний убір з нашитими стрічками і вишивкою із золотої нитки. Низ святкових сорочок прикрашали двома смужками червоних шовкових стрічок. Інші сорочки обшивали строкатими стрічками. Низ сарафана прикрашали стрічками і ажурною рядком. По центру сарафана нашивали вертикальну смугу з шовкових або бавовняних стрічок. Вишиті стрічки часто використовували замість поясів в святковому вбранні.

Кінець ознайомчого уривка

СПОДОБАЛАСЯ КНИГА?

Світлана Юріївна Ращупкіна   Вишивка шовковими стрічками   З стрічками в нашого життя пов'язані особливі урочисті і приємні моменти: це може бути довгоочікуваний подарунок в коробці, перев'язаний бантами з стрічок, весільний кортеж, прикрашений стрічками
Ця книга коштує менше ніж чашка кави!
ДІЗНАТИСЬ ЦІНУ