Двостороння китайська вишивка

  1. Сучжоу - місто майстрів

Традиційна китайська вишивка найстаріша в світі Традиційна китайська вишивка найстаріша в світі. Її кращі зразки славляться дивно майстерною роботою і реалістичністю зображення, досягнутої за допомогою найтонших шовкових ниток.

Вишивка є надбанням китайської культури і мистецтва. Сучжоуська вишивка - це дивовижна робота в китайській традиційній технології, яка існує вже понад 2000 років. Двостороння вишивка робиться на напівпрозорому шовку. Майстри вишивання примудряються ховати вузлики ниток таким чином, що обидві сторони вишивки виглядають абсолютно однаковими.

Тут справа і зліва - фото однієї роботи, але з різних сторін.

Окремим видом двосторонньої вишивки, які вимагають вищої майстерності, є виконання двох різних сюжетів на різних сторонах одного полотна (два різних пейзажу, тигр і павич, кіт і собака)!

При цьому вишивальниця ховає нитки одного зображення під нитки іншого і домагається повного збігу розмірів зображуваних об'єктів - дивлячись на різнобарвного павича, неможливо здогадатися, що на протилежному боці вишитий жовто-коричневий тигр!

Двостороння вишивка буває 3 видів:

-однаково зображення і колірна гамма на обох сторонах полотна:
-однаково зображення, але різні кольори на обох сторонах полотна:
-різні зображення і різні кольори на обох сторонах полотна:

Кожна шовкова нитка розділяється на 16 тоненьких ниточок, в залежності від товщини нитки змінюється щільність вишівкі.Так, наприклад, підстава листа або пелюстки вишивається більш товстою ниткою, а ближче до країв тоншою, за рахунок цього створюється ефект прозорості.

Так, наприклад, підстава листа або пелюстки вишивається більш товстою ниткою, а ближче до країв тоншою, за рахунок цього створюється ефект прозорості

підпис

В даний час майстри найчастіше користуються готовими рісункамі.т.е на шовку в кольорі надрукований малюнок і потім він зверху зашивається шовком, навіть якщо вишивка не надто якісна, на таких роботах це не дуже заметно.Самие дешеві з них просто прошиваються шовком стежками, навіть не закриваючи повністю малюнка на тканині.

Вищим пілотажем счтается вишивка без рісунка.т.е майстер вишиває по чистому шовку, без малюнка, як-би малюючи картину нитками. Вузлики на нитках не робляться. Кожна нова нитка спочатку закріплюється дрібними стежкамі.а потім це місце покривається вишивкою, кінець нитки теж закріплюється дрібними стібками і ховається в уже готову вишивку.

А взагалі у вишивці шовком секретів не багато, звичайна вишивка гладдю. Секрет весь в ниточках. Шовк має матовий блиск і за рахунок заломлення світла дає безліч відтінків. Голки теж спеціальні, короткі, 2.5 сантиметри, з маленьким вушком. Тканина натягується на спеціальну раму, в якій можна міняти натяг, п'яльцями не користуються.

У статті - приклади робіт двосторонньої вишивки і також традиційна китайська вишивка шовком по шовку.

Тонкощі і техніка

підпис

Вишивкою з обох сторін покривалася ВСЯ поверхню тканини - і фон в тому числі (зрозуміло під колір фону). Тоді світло проходило крізь основу і малюнок через ОДНАКОВІ перешкоди, і не міняв інтенсивності (тобто не виникало тіней). Але це тільки на словах так просто. На ділі це як мінімум означає, що товщина ниток повинна бути рази в чотири менше тієї, що йде на звичайну вишивку, а трудомісткість такого виробу - воістину фантастична.

У роботах учениць вишивка займає все полотно. Вищим ступенем майстерності та відмінною рисою майстра є наявність в роботі вільного від вишивки простору.

І це ще не все! Залишається проблема контуру, який навіть в тканинах рівної товщини все одно буде помітний, через місця проколювання дірочок голкою і пропуску нитки крізь основу. Судячи з усього, вишивка йшла ОДНІЄЇ безперервної ниткою, «зрощеної» зі шматочків різного кольору!

Дуже цікава "двошаровий" техніка вишивки. Другий шар, наприклад ліс (задній фон), вишивається на щільному шовку. А перший, наприклад птиці, вишивається на прозорому шовку. І при накладенні їх один на одного виникає ефект глибини.

Сучжоу - місто майстрів

підпис

У 85 км на захід від Шанхаю розташоване місто, в якому народилися і розвиваються найвідоміші в світі китайські декоративно-прикладні мистецтва і ремесла. Більше 2500 років Сучжоу, пронизаний річковими рукавами і каналами, покритий зеленню майстерно оброблених садів надихає художників і поетів, майстрів і ремісників.

підпис

Сьогодні Сучжоу з населенням понад 600 тисяч жителів залишається найбільшим центром виробництва шовку в Китаї. Шовкова вишивка - найпоширеніше заняття місцевих майстринь. Різьблення по каменю, дереву і кості, якою займаються в основному чоловіки, за тисячоліття досягла дивовижних висот гармонії і виразності. У Сучжоу 2500 років тому зародилося шовкове виробництво. У XV столітті, в період свого найвищого розквіту, Сучжоу був найбільшим виробником шовку в світі. Сьогодні, коли колишня слава Сучжоу давно втрачена, це місто зумів повернути собі світове шовкове першість, але на цей раз в області художньої вишивки.

Вже більше двох тисяч років вдосконалюється майстерність китайської вишивки шовком по шовку. Роботи вишивальниць вражають своїм необикновен-ним майстерністю виконання. Шовкові нитки різної товщини і безлічі відтінків укладаються на полотно, створюючи найтоншу текстуру, яка відображає і пропускає світло. Це створює повне відчуття повітряного простору і грайливого блиску водної брижах на пейзажних полотнах. Вишиті портрети гранично реалістичні. Більше тисячі відтінків кольорів і особлива продуманість укладання стібків створюють враження, що волосся персонажів натуральні.

Китайські майстри славляться і технікою вишивки людським волоссям по шовку. Особливе захоплення викликають у глядача вишиті копії акварельних робіт.

Картина "Печера" (Пань Вейхун, техніка різного вишивання) вражає не тільки кольоровою гамою і розмірами (приблизно 2 1,5 м), а й тим, що майстер витратив на неї більше 8 років (приблизно 5 годин щодня). При цьому в роботі у кожної вишивальниці знаходиться тільки одна вишивка. І поки вона не буде закінчена, до іншої вишивці майстриня не почне.

Жодна фотографія не зможе передати гру світла на шовкових нитках, а надруковані букви ніколи не стануть заміною живого спілкування. Але навіть так, по фото - роботи просто вражають.