«Вітебськ - 2013» запалює вогні!

Завершився Міжнародний фестиваль творчості інвалідів «Вітебськ - 2013», який з 12 по 15 липня проходив в дні фестивалю мистецтв «Слов'янський базар» у Вітебську Завершився Міжнародний фестиваль творчості інвалідів «Вітебськ - 2013», який з 12 по 15 липня проходив в дні фестивалю мистецтв «Слов'янський базар» у Вітебську.

Заходи фестивалю творчості інвалідів тривали два дні. 13 липня в ДК Залізничників пройшла конкурсна програма, яка включала в себе виступи артистів, танцюристів, інструменталістів, а також виставку декоративно-прикладної творчості. 14 липня на майданчику «Двіна» культурно-історичного комплексу «Золоте кільце» Вітебська Лауреати фестивалю виступили на гала-концерті.

В цьому році до Вітебська на Міжнародний фестиваль творчості інвалідів приїхало 148 учасників. Це представники Мінської міської та всіх обласних організацій Білоруського товариства інвалідів; Смоленської, Брянської обласних організацій Всеросійського товариства інвалідів; Донецької міської асоціації інвалідів «Крок за кроком» та Донецької обласної організації асоціації греків-інвалідів «Филос» Всеукраїнської організації інвалідів, а також гості з Чернігова - голова Чернігівської міської організації багатодітних сімей «РОДИНА» з помічницею.

«Я хочу жити, я хочу співати «Я хочу жити, я хочу співати!»

13 липня в 11 ранку в ДК залізничників почав свою роботу Міжнародний фестиваль творчості інвалідів «Вітебськ - 2013».

Традиційно з піснями в фойє гостей зустрічають члени Шумлянський районної організації ГО «біло». Члени Шумлянський «Клубу кулінарії» в цьому році на виставці-продажу пригощали учасників фестивалю пирогами, печивом, малосольними огірочками, салом, бутербродами, полівкою, сиром, фруктами і ягодами, молодою картоплею і помідорами, вирощеними на своєму городі. Крім частувань до святкового столу шумілінци привезли на виставку декоративно-прикладної творчості вишиті, в'язані гачком і спицями, плетені з соломи та бісеру, килимки та гобелени.

Через деякий час на сцені Палацу культури дан старт конкурсній програмі Через деякий час на сцені Палацу культури дан старт конкурсній програмі. Відкриває Міжнародний фестиваль творчості інвалідів «Вітебськ - 2013» заступник голови Центрального правління ГО «біло» Сергій Дроздовський:

- Дорогі друзі, на цьому фестивалі ми зібралися не випадково, - каже він. - Адже днями, 8 липня, був День народження Білоруського товариства інвалідів. 25 років тому абсолютно різні люди зі своїми долями, особливостями об'єдналися. З кожним роком сила суспільства інвалідів росте, стає більш грунтовної. Але друга сила, яка сьогодні нас об'єднала - це мистецтво в різних напрямках. Ми повільно, але вірно, рухаємося до того, щоб стати конкурентами фестивалю мистецтв «Слов'янський базар». На жаль, організатори «Слов'янського базару» поки ще не готові включити нас в свою програму. Але, я думаю, ми це подолаємо спільними зусиллями!

Цього року до складу журі фестивалю увійшли Народний артист СРСР Ігор Лученок, поет Давид Симанович, голова Брестської ОО ОО «біло» Валентина ІЗААК.

Першими учасниками, які вийшли на фестивальну сцену, стали члени хорового колективу «Лёс» Гомельської ГО ГО «біло» Першими учасниками, які вийшли на фестивальну сцену, стали члени хорового колективу «Лёс» Гомельської ГО ГО «біло». За ними в цій же номінації «народний вокал (ансамбль)» виступили фольклорний ансамбль «Сваякі» Мінської ГО ГО «біло» і фольклорний ансамбль «Рідня» Брянської ГО «ВОІ». Брянські бабусі виявилися такими веселими і голосистими, що легко переплюнули б «Бурановских бабушек» на музичному рингу. Продовжив програму фестивалю Донецький народний вокаліст Сергій Балазюк з піснею «Падала зірка».

На сцені Палацу культури змінювалися номінації та учасники. Один за одним виконавці представляли свої номери на суд журі і на радість глядачам. Хтось хвилювався і забував слова під час виступу або не попадав в такт музиці, і глядачі ставилися до цього з розумінням, підтримували оплесками. Іншим же вдавалося ввести публіку в приємний музичний шок, підірвати зал. Конкурсанти піднімалися на сцену, не дивлячись, ні на які перешкоди. Так, Марина Архипова (Україна) в день виступу вранці порізала вказівний палець, але ця травма не завадила їй блискуче зіграти на скрипці пісню Олександра Рибака, переможця Євробачення.

Досить сильне виступ Марини Нерушевой (Мінськ) в номінації «естрадний вокал» не залишило байдужим ні журі, ні публіку Досить сильне виступ Марини Нерушевой (Мінськ) в номінації «естрадний вокал» не залишило байдужим ні журі, ні публіку.

- Я закінчила музичну школу, грала на баяні і була солісткою в фольклорному ансамблі, - розповідає Марина. - Потім втратила зір, влаштувалася на роботу на ЧУП «Світлоприлад», там спробувала себе в художній самодіяльності, ходила в гурток. В принципі, я з дитинства уявляла себе з мікрофоном, хотіла співати. Зараз я ходжу в вокальну студію Патриції Курганова при Інвацентре, займаюся естрадним вокалом. Пісня - це моя душа, я без неї жити не можу! Постійно працюючи вдома, вмикаю музику і співаю. На фестивалі творчості інвалідів я вперше, і мені тут все подобається, всі учасники дуже гідні, в кожному є своя родзинка. Мене дуже вразило акапельний спів Валентини Боровик.

Олександр Стельмаченко з Маріуполя зірвав овації залу авторською піснею про пекучої брюнетки, яку він виконав, граючи на гітарі і губній гармошці Олександр Стельмаченко з Маріуполя зірвав овації залу авторською піснею про пекучої брюнетки, яку він виконав, граючи на гітарі і губній гармошці.

- Героїнею цієї пісні стала дівчина, яка мені дуже сподобалася, вона працювала у нас в місцевому магазині, - згадує Олександр. - Дівчина дуже мене вразила, я буквально «захворів» нею, не спав дві ночі, мій спокій був порушений. І цей твір дуже швидко, до речі, народилося. Текст я склав буквально за 15 хвилин, мелодія вже в голові крутилася, а потім прийшов додому, взяв в руки гітару і склав музику. Ця пісня була дебютною, крім неї у мене є й інші, але поки в сирому вигляді, а також вірші. На пісню про пекучої брюнетки я навіть сам зняв кліп на фотоапарат. На фестивалі творчості інвалідів «Вітебськ-2013» така добра атмосфера! Мені припав до душі східний танець Анни Паржецкой з Могилева.

Не менш запальною стала авторська пісня Юрія Савченка (Донецьк) «Я хочу співати, я хочу жити!», Розворушити, публіка підхопила легкий приспів.

До речі, наймолодший учасник фестивалю творчості інвалідів в цьому році - 16-річний Олексій Маат (Брестська РВ ГО «біло»). Він виступив з піснею «Мама» в номінації «естрадний вокал».

Та не піснею єдиною живе людина, ще й танцем!

Наприклад, Ірина Макейчик та Андрій Чечет з Солігорська представили танець на музику Шарля Азнавура «Вічна любов» Наприклад, Ірина Макейчик та Андрій Чечет з Солігорська представили танець на музику Шарля Азнавура «Вічна любов».

- Танцюємо ми разом з моїм чоловіком і партнером Андрієм вже 5 років, - розповідає Ірина Макейчик. - Зараз ми розпалися на комбі-пари, і Андрій став танцювати латиноамериканську програму, а я - стандарт. Займаємося ми в танцювально-оздоровчому центрі в Колодищі. Заради цього варто жити! Щоб стати на паркет в красивому платті, і поруч буде красень парт-нёр у фраку, для цього варто тренуватися і терпіти біль!

майстри мистецтв

На майданчику тривають виступи, а ми перенесемося на виставку декоративно-прикладної творчості. Ось де справжнє буйство фарб і фантазії!

Інтер'єрне об'ємне панно з шпаклівки, композиції з цукерок, живопис, вишивку стрічками, квіти з капрону, текстильні іграшки, роботи з солоного тіста, шпильки і обідки в техніці канзаші представила Брестська РВ ГО «біло».

Смоленська обласна організація Всеросійського товариства інвалідів привезла на фестиваль картини в техніках квіллінг, Пейп-арт, паперопластика, різьблення по дереву, тарілки в техніці холодна деколь і справжні самостійно викарбувані монети.

- Моя колекція називається «Весільний переполох» - Моя колекція називається «Весільний переполох». Виконана вона в техніці канзаші, - розповідає голова Задніпровської РВ Смоленської ГО Всероссійкого товариства інвалідів Галина Бойко. - Це не сувенірна колекція, кожен предмет функціональний. Ось це скринька для листівок (п надає, - авт). Його можна зберегти до самої золотого весілля разом з привітаннями. Ось святкові пляшки шампанського у вигляді нареченого і нареченої, корзинка для пелюсток троянд, свічка для першого сімейного вечора, скринька для грошей, подушечка для кілець, весільний букет-дублер. Ця колекція поки не повна, до неї ще додаються шпильки, букетики квітів, підв'язка для нареченої. Я дуже люблю рукоділля, але в техніці канзаші це моя дебютна робота. Два роки тому я стала переможцем Всеукраїнського конкурсу по роботі з дітьми-інвалідами, розробивши програму «Реабілітація дітей-інвалідів та їх сімей за коштами творчого процесу і спортивних заходів». У нас вже є гурток модульного орігамі, і я планую відкрити гурток канзаші. Це хороша техніка для того, щоб діткам, наприклад з ДЦП, набити руку. Якщо вони успішно освоять цю техніку, то, думаю, дітки зможуть своїми виробами в майбутньому заробити. Тим більше, що у речі, зробленої руками інваліда, така хороша аура! А для дітей це буде підняттям тонусу, затвердженням, що вони потрібні.

Мінська ГО ГО «біло» привезла в'язані гачком серветки, кофти, вишиті картини, вироби з бісеру та навіть в'язаних гачком півня і курку з курчам Мінська ГО ГО «біло» привезла в'язані гачком серветки, кофти, вишиті картини, вироби з бісеру та навіть в'язаних гачком півня і курку з курчам.

Мінська ГО ГО «біло» представила на виставці вишиті ікони, картини в графіку, вишивку стрічками. До речі, Ірина Климович, власне автор вишитих стрічками картин, не втрачає часу дарма і прямо під час виставки закінчує чергову роботу.

Могильовська ГО ГО «біло» показала їжачків, пледи і особливо здивувала флористикою.

19-річний могілевчанін Віктор Ходорів, сирота з ДЦП, робить просто приголомшливі картини! Ні за що не повіриш, що таку тонку роботу виконав він сам. Картини як з магазину!

- Віктор вчиться в училищі на взуттьовика - Віктор вчиться в училищі на взуттьовика. Його хобі - творчість, - розповідає представник Могилевської ГО ГО «біло». - Вітя займається в гуртку флористики і самостійно навчається на практиці. Він все в картині робить сам: і виточує особи з дерева, і з соломки капелюхи, все це клеїть. Тонка робота добре у нього виходить. У Віктора гарну уяву, всі роботи індивідуальні. Сьогодні ми привезли на виставку всього 10 картин, хоча у нього величезна колекція, роботи об'ємні. Матеріали для картин: льон, соломку, тасьму хлопець закуповує сам. Займається виготовленням таких виробів Віктор Ходорів вже давно, і на одну картину йде чимало часу. Подібним хобі йому вдається і підзаробити.

Гомельська ГО ГО «біло» продемонструвала різьблення по дереву, випалювання по дереву, інкрустацію соломкою, тонку вишивку стрічками в технології квілінг, незвичайні віяла з підручних засобів - пластикових виделок, стрічок, страз.

Брянська ГО Всеросійського товариства інвалідів привезла вишивку, шиття і вишиті ікони.

Територіальні господарі фестивалю творчості інвалідів, вітебчане, в особі Полоцької ГО ГО «Бел-ОВ», здивували гостей унікальним панно Територіальні господарі фестивалю творчості інвалідів, вітебчане, в особі Полоцької ГО ГО «Бел-ОВ», здивували гостей унікальним панно.

- Це панно відображає основні події життя Полоцької РВ ГО «біло». Над ним ми працювали півроку, - коментує голова Полоцької РВ ГО «біло» Надія Юзефович. - Тут зображені основні події з життя нашої організації. На фотографіях відображено наше участь у всіх міських, республіканських, міжнародних заходах. У тому числі є знімки з минулорічного фестивалю творчості інвалідів у Вітебську, на яких переможцям нашої Полоцької РВ вручають дипломи. Тут зображені різні таланти членів нашої організації. На панно зображені і наші гості з Росії, України. Перенести фото на тканину нам допомагала московська фірма, а потім наші майстрині Анна Таранова і Анна Злобіна виклали все це на полотно.

Донецька обласна організація асоціація греків-інвалідів «Филос» Всеукраїнської організації інвалідів привезла вишивку, підвіски і кільця з бісеру, акварельні картини.

Найбільшу колекцію, близько ста робіт, представила Гродненська ГО ГО «біло». Набір різноманітних виробів був гідно представлений і оформлений в центральній частині залу виставки. Головна родзинка колекції Гродненської ГО - незвичайні картини Марини Купраш. На її новаторських роботах в єдиній композиції тканину, нитки, шкіра, бісер, черепашки, пластика, камінчики.

Також мою увагу в Гродненській експозиції привернули яскраві метелики Також мою увагу в Гродненській експозиції привернули яскраві метелики. Їх автор, Тереза ​​Сушинська (м Сморгонь), запропонувала вгадати, з чого вони зроблені. Я перерахувала кілька варіантів і все мимо. Виявляється ...

- Уже давно я займаюся виробом декоративних свічок. Вийшовши на пенсію, один раз за вечерею обробляючи рибу, я звернула увагу, що в кістках голови знаходяться 2 однакові частини. І у мене в уяві вималювалася картинкою з цих двох частин - метелик, - розповідає Тереза ​​Сушинська. - З м'якого пеноплена я вирізала тулуб, потім прикрасила фарбами ці дві половинки кісточок - і вийшли ось такі метелики! На сьогоднішню виставку я привезла близько 10 метеликів. Крім цього кошик з квітами, зробленими з апельсинових кірочок. А придумалася вона так: я очищала апельсин, і у мене вийшла спіраль з кірки, яку я висушила, склала трояндочкою і склала композицію. В принципі, з апельсинової кірки можна зробити ще багато цікавого, було б бажання.

Завершився конкурсний день урочистим нагородженням дипломами Лауреатів Міжнародного фестивалю творчості інвалідів «Вітебськ - 2013» Завершився конкурсний день урочистим нагородженням дипломами Лауреатів Міжнародного фестивалю творчості інвалідів «Вітебськ - 2013». А вже на наступний день на майданчику «Двіна» культурно-історичного комплексу «Золоте кільце» Вітебська Лауреати виступили на гала-концерті.

погляд

Гості та учасники фестивалю творчості інвалідів поділилися своїми враженнями:

- На Міжнародний фестиваль творчості інвалідів «Вітебськ-2013» ми приїхали в піднесеному настрої, тому що пам'ятали свої враження від участі в фестивалі в минулому і позаминулому році, - розповідає Голова Асоціації греків-інвалідів «Филос» м Маріуполь Ольга Партакела - На Міжнародний фестиваль творчості інвалідів «Вітебськ-2013» ми приїхали в піднесеному настрої, тому що пам'ятали свої враження від участі в фестивалі в минулому і позаминулому році, - розповідає Голова Асоціації греків-інвалідів «Филос» м Маріуполь Ольга Партакела. - Ми завжди захоплюємося тією доброзичливою обстановкою, яка панує під час фестивалю, ставленням журі та оточуючих. Нам дуже подобається Вітебськ. Мені здається, що з кожним роком значно зростає професійна майстерність людей, які беруть участь в цьому фестивалі. Мені сподобалися танцювальні та інструментальні виступи, сольні виконавці. Вразило панно про життя білоруського суспільства інвалідів, запам'яталися картини, вишиті стрічками, орігамі, мережива. На цьому фестивалі ми завжди приємно спілкуємося, ділимося один з одним досвідом, зав'язуємо нові знайомства і зустрічаємо старих друзів. Ми, звичайно, дуже задоволені результатами участі в фестивалі нашої асоціації інвалідів-греків «Филос». Додому ми привеземо 11 дипломів учасників, а також диплом 1 ступеня в номінації «нетрадиційні види мистецтва», спеціальний диплом в «інструментальному виконанні», 2 диплома 1 ступеня в номінації «авторське виконання». Наші враження про фестиваль творчості інвалідів «Вітебськ-2013» найяскравіші! Ми дякуємо ЦП ГО «біло» за добре ставлення до всіх гостей, бажаємо успіхів, творчого розвитку, перспектив у розвитку фестивалю. Дуже хочеться, щоб коли-небудь наші артисти змогли виступити і на сцені «Слов'янського базару»!

- У цьому році ми увезём з собою 4 диплома в різних ступенях - У цьому році ми увезём з собою 4 диплома в різних ступенях. Нам дуже приємно, що журі високо оцінило наш фольклорний ансамбль «Рідня», - вигукує представник Брянської обласної організації Всеросійського товариства інвалідів Людмила Домбровська. - Ансамбль існує вже давно, бабусі 72-76 років живуть все в селі Брянської області. Вони беруть участь у всіх концертах Суземського району, зуміли зберегти ті пісні, які не тільки співали самі, але ще і їх бабусі. У них є унікальні традиційні обряди. Пісню, яку бабусі виконали на фестивалі, вдалося зберегти з вуст в уста, без всяких записів. Бабусі дуже легкі на підйом, охоче погодилися їхати на таке неблизьке відстань. Нашу найстаршу учасницю, яка стала також лауреатом в номінації «художнє читання» з текстом «Країна Муравия», ми з самого початку не планували брати з собою. Але вона поїхала і, як виявилося, не дарма! Вперше в цьому році ми привезли свої роботи на виставку декоративно-прикладного мистецтва, наша учасниця також стала лауреатом 3 ступеня в номінації «декоративно-прикладне мистецтво». Нам дуже приємно в черговий раз приїжджати в Вітебськ і бачити знайомі обличчя, але різних виконавців. В цьому році, звичайно, трохи менше учасників, в минулому було більше молоді. Фестиваль пройшов традиційно тепло, тільки не вистачило дискотеки.

- Велике спасибі Організаторам за ті, что запросили нас, гостей з України, - каже Анатолій Мироненко, голова Чернігівської міської организации багатодітніх сімей «РОДИНА» - Велике спасибі Організаторам за ті, что запросили нас, гостей з України, - каже Анатолій Мироненко, голова Чернігівської міської организации багатодітніх сімей «РОДИНА». - У себе на Батьківщині я є одним з організаторів подібніх ЗАХОДІВ, тому знаю як це непросто. Звичайно, є Недоліки, но все пройшло на належно Рівні. Добре БУВ обу-струнки побут, переможці получил свои заслужені дипломи. Много творчі номери та роботи на віставці мені сподобалися. З огляду на, що це люди незвичайної фізичної струкрури, їх інтерес до творчості потрібно цінувати, підтримувати, що, власне, у вашій країні і робиться. Було б непогано, щоб якісь матеріали людям надавали для виготовлення виробів. Я вважаю, що на подібних конкурсах не повинно і мови йти про торгівлю. Якщо запросять, я приїхав би з радістю на цей фестиваль знову!

*** ***

Черговий Міжнародний фестиваль творчості інвалідів завершився. Але враження кількох святкових днів надовго залишаться в серцях його учасників. Багато тут зустріли старих друзів і знайшли нових, відпочили, добре провели час. На фестивальному небі запалилися нові зірочки, які будуть яскраво горіти, висвітлюючи шлях черговим учасникам. Фестиваль обов'язково повернеться в наступному році!

Вероніка СОЛОВЕЙ

фото автора