Кокосове масло: користь чи шкода здоров'ю?

За останній рік з'явився ряд статей в російських і зарубіжних інтернет-виданнях, автори яких ставлять під сумнів користь кокосового масла. Всі вони, так чи інакше, посилаються на доповідь і рекомендації Американської Асоціації Серця (American Heart Association або коротко АHA) від червня 2017 року.

Давайте разом розберемося, що ж було в цій доповіді, і чи правильно інтерпретуються висновки АНА.

Головний висновок досліджень АНА - споживання насичених жирів, що містяться в кокосовій олії, підвищує рівень холестерину в крові. Тому АНА настійно радить обмежити споживання насичених жирів, зокрема, кокосового масла, до 30 мл в день (2 столові ложки) для чоловіків і 20 мл (1,3 столові ложки) для жінок.

Перш за все, хочеться відзначити прогрес в позиції АНА, яка протягом десятиліть рекомендувала практично повністю виключити насичені жири з раціону і замінити їх вуглеводами. У результаті покупці швидко перейшли на «білу» борошно і рафінований цукор. Сьогодні рекомендації АНА звучать більш адекватно: замінити насичені жири на поліненасичені, які у великій кількості містяться в кукурудзяному, соєвому, оливковій та інших оліях.

Нагадаємо, що холестерин (або правильніше - холестерол, т. К. Відноситься до спиртів) - органічна сполука, яка міститься в зовнішній мембрані кожної клітини нашого організму. Це істотний і незамінний компонент їжі, тому що холестерин:

  • необхідний для утворення і відновлення мембран клітин;
  • відповідає за те, які молекули можуть проникати в клітку, а які ні;
  • необхідний для синтезу вітаміну Д з сонячного світла на поверхні шкіри;
  • бере участь в утворенні статевих гормонів (естрогену і тестостерону);
  • служить для утворення зв'язків між клітинами мозку, що необхідно для навчання і пам'яті
  • виконує ряд інших незамінних функцій, необхідних нашому організму для здорового життя.

Третина холестерину ми отримуємо з їжею, дві третини синтезує наша печінка. Споживані з їжею насичені жири стимулюють синтез холестерину.

Холестерин переноситься в крові спеціальними молекулам, які називаються ліпопротеїди.

ЛПНЩ (ліпопротеїди низької щільності, LDL) часто відносять до «поганого холестерину». ЛПНЩ переносять холестерин з клітин печінки до інших клітин організму. Якщо переноситься занадто багато, більше, ніж клітини могли б використовувати, зростає ризик розвитку серцево-судинних захворювань (ССЗ) і виникнення інсульту. Однак ці ризики, як показують сучасні дослідження, мають місце бути лише у випадках, коли зростання ЛПНЩ викликаний окисними і / або запальними процесами в організмі.

ЛПВЩ (ліпопротеїди високої щільності, HDL) відносять до «хорошого холестерину». ЛПВЩ виконують протилежні функції, переносячи холестерин від клітин назад в печінку. У печінці він або розщеплюється, або виводиться з організму у вигляді відходів.

Важливим показником оптимального рівня холестерину є співвідношення ЛПНЩ до ЛПВЩ або сумарний вміст ліпопротеїдів і ЛПВЩ. Здоровими вважаються значення ЛПВЩ нижче 3,3-3,5. Перевищення цього параметра сигналізує про можливі проблеми зі здоров'ям.

Якщо ж тепер, спираючись на вищевикладені дані, більш детально проаналізувати висновки АНА, то вони наступні:

Споживання насичених жирів

  • піднімає рівень холестерину або «хорошого холестерину», що власне чудово;
  • підвищує сумарний рівень холестерину в крові, що прийнятно, оскільки цей показник сам по собі сьогодні не розглядається в якості показника ризику виникнення ССЗ, за винятком граничних високих значень (більше 240 мг / дм).
  • підвищує рівень ЛПНЩ, що ще недавно звучало б як негативний фактор, але ми то сьогодні знаємо, що, з одного боку важливо не абсолютне значення ЛПНЩ, а співвідношення ЛПНЩ до ЛПВЩ, яке залишається в межах здорової норми; з іншого боку важливо зрозуміти, чи був викликаний зростання ЛПНЩ небезпечними окислювальними запальними процесами в організмі, які, власне, і призводять до виникнення ССЗ. Цього в доповіді зроблено не було.

Висновки АНА базуються на певній вибірці статистичних даних .

З іншого боку, в іншому дослідженні , Наприклад, були зібрані і проаналізовані дані численних незалежних мета-аналізів. Вчені простежили історії 347 тис. Пацієнтів з ССЗ протягом періоду від 5 до 23 років і прийшли до висновку, що «немає підстав для висновків, що дієтичні насичені жири збільшують ризик ССЗ або інсультів». Що повністю суперечить висновкам АНА.

Асоціація рекомендує зменшити споживання кокосового масла, і замінити його, зокрема, на кукурудзяне і соєве масло. Варто зазначити, що більше 90% врожаю цих культур генетично модифіковані і в більшості своїй містять гліфосат - основний інгредієнт гербіциду Round-up . Так що пропонована АНА заміна не виглядає здоровою альтернативою.

Серед позитивних рекомендацій АНА слід зазначити середземноморську дієту (дику рибу, оливкову олію). І це вже великий крок від колишнього вуглеводного раціону.

Не варто забувати, що АНА не є абсолютно незалежною організацією . Її першим спонсором була корпорація Procter & Gamble, в окремі періоди її спонсорували Kellogg's, PepsiCo, Nestle, сьогодні - фармацевтичний гігант Pfizer, що виробляє засіб для зниження рівня холестерину.

Її першим спонсором була корпорація Procter & Gamble, в окремі періоди її спонсорували Kellogg's, PepsiCo, Nestle, сьогодні - фармацевтичний гігант Pfizer, що виробляє засіб для зниження рівня холестерину

Якщо ви все ще сумніваєтеся в користь кокосового масла, то ось лише деякі з його позитивних ефектів:

  1. Зниження підшкірного жиру і плоский живіт

40 жінок у віці від 20 до 40 років брали участь в дослідженні ефекту кокосового масла на освіту жирового прошарку в області живота. Вони з'їдали по 2 столові ложки коксового масла кожен день протягом тижня. Ні в однієї з них не було відзначено зміна ліпідного профілю, а окружність навколо талії зменшилася. У тому ж дослідженні вони використовували і поліненасичених соєве масло, і результати виявилися несподіваними - були відзначені негативні зміни ліпідного профілю, а жировий прошарок не змінилася.

  1. сильне серце

дослідження Тисячу вісімсот тридцять дев'ять жінок на Філіппінах показало позитивний ефект нерафінованої кокосового масла на підвищення рівня ЛПВЩ або хорошого холестерину, а також здорове співвідношення ЛПНЩ до ЛПВЩ у них в крові. Як вже обговорювалося, високі рівні ЛПВЩ знижують ризики ССЗ.

  1. поліпшення пам'яті

Факт, що споживання кокосового масла покращує когнітивні здібності і пам'ять у літніх людей, сприяє збільшенню опірності і виживання нейронів мозку, підтверджується в одному з пілотних (invitro) досліджень , В якому нейрони кори головного мозку були, на додаток до бета-амілоїд пептиду (викликає утворення в мозку бляшок і виникненню хвороби Альцгеймера), оброблені кокосовим маслом і вижили, на відміну від тих, які були оброблені тільки пептидом. Дослідження механізму впливу кокосового масла на нейрони мозку будуть продовжені завдяки цим результатам.

  1. Здорові рівні холестерину в крові

В одному з досліджень нерафінована кокосове масло порівнювався з рафінованим і вивчався ефект на хороші і погані жири в тілі, а також ліпідний баланс. Нагадаємо, що рафінована кокосова олія отримують з копри - сушеної м'якоті кокоса, яке рафинируется, отбеливается і дезодорується. Так ось в цьому дослідженні нерафінована кокосове масло було більш ефективним у підтримці здорових рівнів холестерину, на відміну від рафінованого. Було показано, що воно також підтримує ліпідний баланс тіла, захищаючи від окислювальних дегенеративних процесів, які перетворюють хороші жири в погані.

Про інші корисні властивості нерафінованої кокосового масла читайте в нашій статті .

Висновки та рекомендації:

  • Висновки, зроблені в доповіді АНА, потребують правильної інтерпретації.
  • Насичені жири і, зокрема, кокосове масло, необхідні для здорового функціонування нашого організму. Вони включені в цілий ряд сучасних дієт.
  • Денне споживання кокосового масла індивідуально. Але, для здорових і фізично активних дорослих людей денне споживання має становити (в тому числі за рекомендаціями АНА): 2 столові ложки для чоловіків і 1,3 ложки для жінок.
  • Кокосове масло має ряд цінних властивостей, зокрема, в країнах, щодня споживають кокосове масло, спостерігається найнижчий рівень ССЗ.
  • Використовуйте нерафінована (virgin), а краще, органічне кокосове масло , З максимальним набором корисних властивостей.

Автор: Олег Подчерняєв

Купуйте органічне нерафінована кокосове масло холодного віджиму ( 250 мл і 500 мл ) У наших партнерів в розділі « Де купити ».

Ставайте нашими партнерами !

Беріть участь в АКЦІЇ !

(Читайте також статті « Застосування кокосового масла в кулінарії »,« 100+ корисних властивостей кокосового масла »,« Худнемо з розумом на кокосовій олії »І« На якому маслі готувати? »).

Рецепти на основі кокосового масла