Барвники та ароматизатори. Штучні і натуральні

  1. Барвники та ароматизатори. Штучні і натуральні
  2. Що потрібно знати про барвники
  3. Що потрібно знати про ароматизаторах

Ознайомлюючись зі складом продукту, споживачі часто лякаються всіляких ароматизаторів і барвників, чиї назви завжди виглядає як хімічна формула. Насправді ж, це просто номер, прийнятий для зручності класифікації, сама добавка може бути більш ніж натуральної.

Барвники та ароматизатори. Штучні і натуральні

Всілякі ароматизатори та барвники давно вже стали звичними інгредієнтами багатьох харчових продуктів. І в тому, і в іншому випадку мова йде про синтетичні або природних речовинах, службовців для поліпшення візуальних і ароматичних характеристик їжі. Причому практично будь-хто. Втім, не тільки їжі, але і деякою гігієнічної та косметичної продукції, наприклад, зубної пасти.

Що потрібно знати про барвники

Харчовими барвниками людство стало користуватися ще з часів глибокої давнини. І до недавнього часу це були виключно натуральні речовини: соки плодів рослин, екстракти тваринного і мінерального походження, всілякі настоянки. Сьогодні більшість барвників - синтетичні. Число натуральних барвників, все ще використовуються в харчовій промисловості, незначно.

Популярність синтетичних барвників обумовлена ​​тим, що їх виробництво значно простіше і дешевше, ніж натуральних. Синтетичний барвник можна отримати в будь-який час року, в будь-яких кількостях, незалежно від будь-яких природних явищ. Вони краще зберігаються, чи не втрачаючи свій колір, і ніяк не впливають на запах і смак їжі. До того ж є можливість отримати абсолютно фантастичні кольори, неможливі при використанні натуральних барвників.

З давніх-давен відомо, що людям властиво пов'язувати кольору зі смаком. З цієї причини деякі продукти приречені на популярність, інші ж, навіть відрізняючись чудовими смаковими якостями, будуть куди менш затребувані. На щастя, виправити колір продукту не представляє особливих труднощів. Іноді ж колір змінюється виключно для того, щоб зробити продукт абсолютно незвичним, на зразок зеленого кетчупу.

Іноді ж колір змінюється виключно для того, щоб зробити продукт абсолютно незвичним, на зразок зеленого кетчупу

До речі, деякі барвники, одержувані штучним шляхом, можна назвати ідентичними натуральним. В даному випадку мова йде про натуральні барвники, одержуваних в промислових масштабах не традиційним способом, але за допомогою певних хімічних реакцій.

Всі барвники, перш ніж бути допущеними до виробництва продуктів, підлягають обов'язковій сертифікації, пройшовши яку, вони отримують певний індекс. Він виглядає як літера «Е», після якої йде набір з трьох цифр, що починається з одиниці - E100 (куркумін, що надає жовто-оранжевий) або E162 (бетанин, червоний). За цифрі можна визначити колір барвника. Так, від Е100, до Е111 знаходяться барвники жовтих і оранжевих відтінків, а від Е140-Е149 - зелених. Все, що розташувалося вище Е161, з якої-небудь причини не потрапило в загальну класифікацію та може мати будь-який колір.

У синтетичних барвників є одна дуже серйозна проблема - деякі з них небезпечні для здоров'я. Постійно проводяться лабораторні дослідження на предмет впливу тих чи інших речовин на організм людини. В результаті цих досліджень списки дозволених речовин постійно коригуються. Правила використання синтетичних барвників, так само, як і максимальна денна доза їх споживання, в кожній країні можуть бути свої. Деякі барвники, заборонені в Європі, допустимі на території країн колишнього СРСР .

Так, нещодавно компанії Coca-Cola і PepsiCo пішли на безпрецедентний крок - внесли зміни до складу вироблених ними напоїв . Правда, слід зазначити, що сталося це тільки на території Каліфорнії. Справа в тому, що уряд штату видало закон, згідно з яким на упаковці продукту обов'язково повинні бути вказані шкідливі для здоров'я речовини. У випадку з відомими газованої, це складова частина карамельних барвників 4-метілімідазол, визнаний нещодавно канцерогеном. Виробники вважали за краще змінити склад, ніж лякати споживачів подібними написами.

Виробники вважали за краще змінити склад, ніж лякати споживачів подібними написами

Втім, в більшості випадків не зовсім ясно, чи дійсно дана речовина завдає шкоди чи ні. У випадку з тим же 4-метілімідазол, людині потрібно випивати відро напою в день, протягом тривалого часу, для того, щоб отримати дозу гарантовано викликає захворювання. Так, вважається, що дозволений в деяких країнах Е122 (кармазин, червоний), може стати причиною захворювань нирок, а також викликає гіперактивність у дітей. Сьогодні в харчовій промисловості відомо близько 20 різних барвників, шкода від яких або взагалі не доведено, або мінімальний.

Що потрібно знати про ароматизаторах

На відміну від барвників, ароматизатори, також відомі з давніх часів, набули широкого поширення лише відносно недавно, з розвитком хімічної промисловості. Все зростаюча популярність ароматизаторів обумовлена ​​тим, що широке поширення отримали продукти харчування, які можна охарактеризувати як «синтетичні». Вони позбавлені власних запахів, що і доводиться виправляти шляхом впровадження ароматизаторів. До речі, харчові ароматизатори можуть визначати не тільки запах, але і смак продукту (Смакоароматична речовина або препарат). Тут потрібно відзначити, що під поняттям «речовина» мається на увазі індивідуальна речовина, а під «препаратом» - суміш речовин, отриманих тим чи іншим способом. В окрему групу можна виділити коптильні ароматизатори, одержані з димів, без яких неможливо копчення.

Так само, як і барвники, ароматизатори можуть бути натуральними, штучними і ідентичними натуральним. Відносно ж того, що і куди відносити, в колишньому СРСР, Європі та США діють свої правила.

Більшість ароматизаторів носять складні, мало про що говорять непосвяченому назви. Так, ізоамілацетат надає грушевий запах, а аллілгексаноат - ананасовий. Однак є й такі, з запахом яких все відразу ж стає ясно: суничний альдегід, коричнева альдегід.

Але якщо барвників існує і використовується не так вже й багато, то ароматизаторів вироблено величезна кількість. Вони можуть бути рідкими, емульсійними, порошкоподібними; застосовуватися виключно для рідин або кондитерських виробів. Ароматизатор повинен повністю відповідати вимогам харчового продукту, з яким його будуть використовувати.

Що ж стосується шкоди для здоров'я, тут все так само, як і з барвниками. Існують заборонені речовини, шкідливість якого вже не підлягає сумніву, а також ароматизатори нешкідливі для здоров'я. Причому не слід думати, що натуральні компоненти завжди нешкідливі. Навпаки, часом ароматизатори отримані виключно синтетичним шляхом, куди більш безпечні для людини. У цьому напрямку також невпинно проводяться всілякі дослідження, складаються списки дозволених і заборонених речовин. З метою безпеки використання багатьох штучних і ідентичних натуральних ароматизаторів при виробництві дитячого харчування повністю виключається.

Список небезпечних харчових добавок