Зуб мудрості: лікувати або видаляти

Навіщо людині ці зуби, чим вони відрізняються від інших і як правильно їх «експлуатувати», розповідає відомий лікар-стоматолог, естетист Гліб Пекли Гліб Пекли

22 травня 2017 18:33

22 травня 2017 18:33

Чи варто видаляти зуби мудрості?

Фото: Pixabay.com/ru

У минулому столітті вчені провели дослідження і зробили припущення, що вже до 2000 року немовлята народжуватимуться без зачатків зубів мудрості. У стоматології їх називають третіми жувальними зубами або «вісімками». Сьогодні впевнено можна сказати, що дослідження провалилися. Так, «вісімки» як і раніше негласно вважають новим «рудиментом». Але більшість дітей як і раніше народжуються з зачатками цих зубів. На чому ґрунтувалися припущення вчених? По-перше, на характер їжі сучасної людини. У макак, наприклад, жувальних зубів - по чотири з кожної сторони! У сучасної людини, як і у первісної, як і раніше три. Але часто ці зуби виявляються «некомпетентними»: стоять не так, як потрібно, погано виконують свою функцію. І пов'язано це саме з характером їжі. Ми ж уже давно не жуємо сире м'ясо і іншу грубу, необроблену їжу, якої харчувалися наші далекі предки.

Як правило, ці зуби прорізуються у людини у віці 16-18 років і старше. Іноді значно старше. Відомі випадки, коли восьмі зуби виростають у бабусь під протезами! ці зуби досить своєрідні. У них інша коренева система. Тому «вісімки» і прорізуються пізніше, і часто вони змінені щодо норми. Мабуть, організму «нецікаво» містити орган, який не несе в собі великий функціонального навантаження, адже із сучасною їжею ми легко впораємося і двома парами жувальних зубів. Але це не означає, що при першій же проблемної ситуації потрібно позбавлятися від «вісімок». За радянських часів, до речі, коли стоматологія була комерційною, до цих зубах ставилися дбайливіше. А зараз в будь-якій приватній клініці з радістю запропонують видалити їх. Примітно, що маніпуляції з восьмими зубами - найдорожчі в прейскуранті. Об'єктивно це пов'язано з тим, що люди спочатку мотивовані на їх видалення. Найчастіше їх навіть вмовляти не треба. І я впевнений, що в мотивації присутній і питання ціноутворення. Так, вісімки досить незручно розташовані для лікаря, «підлізти» до них важко. Ось тільки в них якихось абсолютно дивовижних коренів, немає ніякої сакральної навантаження. І ставити питання про видалення потрібно лише в тих же випадках, що і з звичайними, "не мудрими» зубами. У всіх інших випадках за вісімки потрібно боротися. І, якщо не вдалося їх зберегти в здоровому вигляді, намагатися лікувати. Восьмі зуби - останні в ряду зубів. Вони тримають кістка. Кут щелепи знаходиться якраз на місці «вісімок». А кути, як відомо з фізики, це самі неміцні з'єднання. Якщо передчасно видалити зуб мудрості, кістка в цьому місці почне «йти», стоншується. Це означає, що підвищиться ймовірність травми, перелому щелепи. Іноді восьмі зуби беруть на себе функцію сьоме. Після видалення «сімок» лікар за допомогою певних маніпуляцій може «пересунути» зуб мудрості на місце, що звільнилося, де він буде повноцінно функціонувати. Є і ще один важливий момент, який пояснює, чому потрібно берегти «вісімки». У людини 12 пар черепно-мозкових нервів. Тобто 24 нерва инервирующие весь наш організм. Образно висловлюючись, один магістральний нерв йде в п'яту, інший в печінку, третій в око і так далі. На цьому заснований принцип тибетської медицини, яка переносить проекцію долоні на все тіло. І, якщо ми стимулюємо якусь ділянку долоні, по нервової гілки сигнал йде в стовбурової нерв, з нього - в мозок. А мозок «не розуміє» - це сигнал із хворого органу або долоні? І він починає «лікувати» і точку на долоні, і орган, з яким ця точка пов'язана нервовими закінченнями. Ніхто не знає, з якими органами пов'язані наші восьмі зуби. Але після видалення може постраждати і організм в цілому. Тому видалення будь-якого зуба має проводитися за суворими показаннями, коли не видаляти вже просто не можна. Позбавлятися від нього тільки з тієї причини, що доктор «не любить вісімки» - це злочин.

Якщо перед тим, як поставити брекети, ортодонт радить видалити восьмі зуби, щоб вони не заважали процесу, задумайтеся про професіоналізм цього фахівця. Тому що хороший лікар знає, що «вісімки» найчастіше, за винятком рідкісних випадків, на прикус надалі не впливають. Зате вони можуть вплинути на роботу ортодонта, якщо він свою роботу зробив неграмотно і неякісно. І, щоб підстрахувати себе, заздалегідь пропонує видалити восьмі зуби.

Важливий момент - восьмі зуби не імплантуються. По-перше, вони не знаходяться в прикусі, а по-друге, до них об'єктивно важкий доступ для лікаря. Це місце «пікантне» з точки зору хірургії - тут велике скупчення судин і нервів. І будь-яке ускладнення після маніпуляцій з вісімками може привести до серйозних наслідків. Тому загальна порада такий - зуби мудрості довіряйте тільки досвідченим фахівцям.

На чому ґрунтувалися припущення вчених?
А мозок «не розуміє» - це сигнал із хворого органу або долоні?