- Склад синтетичних тканин для одягу і білизни
- Склад синтетичного одягу - з чого роблять наші сукні та колготки?
- Всього на сьогоднішній день налічується більше 300 видів синтетики, але найчастіше ми зустрічаємо на...
- Мінуси одягу з синтетики - чим може нашкодити синтетичний одяг або білизну?
- У чому недоліки синтетичних тканин?
- Плюси синтетичного одягу - коли одяг з синтетики може бути корисніше одягу з натуральних тканин?
- Можна сказати більше: сучасні тканини з синтетичних волокон, в більшості своїй, є гіпоалергенними,...
- Вчимося вибирати синтетичний одяг - основні правила вибору і догляду за одягом з синтетики
- Як же вибирати речі з синтетики, щоб убезпечити своє здоров'я?
Міфи і правда про шкоду синтетики в одязі - як правильно вибирати синтетичні і напівсинтетичні речі?
Вибираючи речі для оновлення гардеробу, ми рідко замислюємося про те - наскільки вони безпечні для організму. Як правило, основними критеріями вибору стають естетичність речі і її ціна. Не дивно, що потім виявляється невідомого походження алергія у вигляді постійного нежитю або висип на тілі.
Чи варто купувати одяг з синтетики, і як її вибирати з найменшим ризиком для здоров'я?
Зміст статті:
- Склад синтетичних тканин для одягу і білизни
- Мінуси одягу з синтетики
- Плюси синтетичного одягу
- Правила вибору та догляду за одягом з синтетики
Склад синтетичних тканин для одягу і білизни
Про найперших штучних волокнах стало відомо в 1900 році, коли вперше був здійснений синтез нафтопродуктів і отримані полімери, на основі яких після і стали виробляти синтетичний одяг. Перший патент видали в 30-х роках 20-го століття, а вже в 1938-му почалося промислове виробництво такого одягу.
І, якщо в 60-х роках синтетика сприймалася нами, як дешевий замінник якісної натуральної тканини, сьогодні, купуючи синтетику, ми можемо цього навіть не помітити.
Волокна синтетичної і натуральної бавовняної тканин
Склад синтетичного одягу - з чого роблять наші сукні та колготки?
Нові технології регулярно впроваджуються на виробництвах штучних ниток.
Причому, сьогодні в яскраві тканини перетворюють не тільки продукти переробки нафти, а й складові металів, вугілля і навіть природного газу. На 2017-й рік винайдено більш декількох тисяч волокон хімічного складу!
Всі тканини з синтетики, за своєю хімічною структурою, діляться на ...
- Гетероланцюгові (прим. - з вуглецю, сірки і хлору, фтору, азоту і кисню): поліамідні і поліефірні тканини, а також поліуретанові.
- Карбоцепні (прим. - з атомів вуглецю): ПВХ і поліетиленові, поліакрилонітрильні і Полівінілспіртовиє.
Всього на сьогоднішній день налічується більше 300 видів синтетики, але найчастіше ми зустрічаємо на полицях магазинів речі з наступних матеріалів:
- Лайкра (прим. - поліуретанова синтетика). У торгівлі застосовуються також назви спандекс і неолан, еластан і дорластан. Особливості: здатність до оборотності механічних деформацій (розтягнення і повернення до вихідного стану); втрата еластичності при сильному підвищенні температури. Варто відзначити, що в чистому вигляді нитки з поліуретану не використовують. Як правило, їх застосовують як основу, нанизуючи зверху інші волокна. Такі речі не мнуть, зберігають еластичність, колір і форму, «дихають», стійкі до стирання.
- Капрон (прим. - поліамідна синтетика). Застосовувані в торгівлі назви: хеланка і джордан, перон і таслан, а також міряв і анид. Найпопулярніші представники даної групи - це нейлон і капрон. Останній, до слова, одного разу замінив шовк, який використовується для парашутних тканин. Поліамідні нитки використовують при виробництві колготок і легінси. Присутність в тканини нейлону і капрону всього на 10% значно підвищує міцність тканини, причому без погіршення гігієнічних характеристик. Особливості: не гниє, тримає форму, має легкість і високу міцність, має низьку стійкість до високих температур, не тримає тепло, не вбирає вологу, накопичує статичну електрику.
- Лавсан (прим. - поліефірна синтетика). Назви в торгівлі: тергаль і дакрон, поліестер і лавсан, тревіра і терілен. Такі волокна нерідко використовують при виробництві штор або, з додаванням натуральних волокон, для створення костюмних тканин, пальто або штучного хутра. Особливості: зносостійкість, висока термостійкість.
- Акрил (прим. - поліакрилонітрильна синтетика). Або штучна шерсть. Назви в торгівлі: нитрон і акрилу, Долан і кашмілон, орлон і дралон. Використовують для меблевої тканини, штучного хутра, матраців. Особливості: стійкість до вигорання і високих температур, відсутність катишков, легкість і міцність.
- Дайнема і спектра (прим. - поліолефінова синтетика). Назви в торгівлі: Мераклон і знайдений, спектра і ульстрен, геркулон і текмілон. Використовують для спортивного одягу, для оббивки, брезенту і килимів. А також для шкарпеток і білизни при додаванні натуральних волокон. Особливості: легкість, низька гігроскопічність, висока теплоїзоляционность, майже нульова розтяжність, низька температурна стійкість.
- Полівінілхлоридна синтетика. Назви в торгівлі: Віньон і хлорин, тевірон. Використовують для пошиття спецодягу, штучного хутра / шкіри, килимів. Особливості: стійкість до агресивного «хімії», нестійкість до впливу температур, усадка після температ / обробки, низька електропровідність.
- Полівінілспіртовиє синтетика. До неї можна віднести мтілан і вінілон, куралон і винол, віналон. Використовується для виробництва білизни і шкарпеток разом з віскозою і бавовною; для хірургічних ниток, домашнього текстилю, спортивного одягу та ін. Особливості: міцність і стійкість до світла і температур, висока гігроскопічність, низька стійкість до хімічних впливів.
Трапляється (і, на жаль, не рідко), що виробники, в гонитві за здешевленням вироби, змінюють технологічний процес, або зовсім використовують заборонені компоненти. Були випадки, коли в одязі, в результаті експертизи, знаходили канцерогени і формальдегіди, які перевищували норму в 900 разів.
Чимало випадків і в Росії, коли від неякісної синтетики страждали діти і дорослі.
Тому при виборі одягу з синтетики слід враховувати і виробника (купувати синтетичні речі «за копійки» в переході або на ринку за кутом не слід).
Мінуси одягу з синтетики - чим може нашкодити синтетичний одяг або білизну?
Фахівці одностайно рекомендують відмовитися від речей, які складаються з синтетичних волокон на 100%. Контакт з такими тканинами може привести не тільки до дерматиту або алергії, а й до більш серйозних наслідків.
Максимально допустима норма синтетики в складі тканини - не більше 30%.
У чому недоліки синтетичних тканин?
- Накопичують статичну електрику. Начебто дрібниця - тріск, іскорки, але згідно з проведеними дослідженнями, негативні наслідки статичну електрику має як для нервової системи, так і для серця. А потім ми дивуємося - чому болить голова, порушений сон і скаче тиск.
- Швидке забруднення тканин мікроорганізмами. Багато хто не знає, що між волокнами синтетики досить швидко ростуть спори грибків і плісняви, які при попаданні на слизові викликають серйозні захворювання. Це одна з причин, по якій гінекологи рекомендують купувати білизну виключно з натуральних тканин.
- Викликають дерматит, свербіж, алергію. А при наявності в складі шкідливих компонентів можуть викликати і серйозні захворювання, включаючи астму, хронічну алергію та ін.
- Низька гігроскопічність. Тобто, низька якість вбирання вологи. Якщо врахувати, що шкірі властиво виділяти піт, з яким потрібно кудись випаровуватися, це якість синтетики - одна з причин, щоб від неї відмовитися. При таких властивостях тканини створюється зручне середовище для розмноження шкідливих бактерій з усіма витікаючими наслідками.
- Порушення природного теплообміну тіла і відсутність повноцінного повітрообміну.
- Накопичення неприємних запахів (досить швидке).
- Неякісне відпирання.
- Тривале виділення летючих компонентів волокон, включаючи і токсичні, під час прасування білизни. Виділятися такі компоненти можуть протягом року.
Кому синтетика протипоказана?
- В першу чергу, алергікам.
- Астматикам.
- Людям з шкірними проблемами.
- Дітям, майбутнім і годуючим мамам.
- Онкохворим.
- при гіпергідроз .
Варто відзначити, що переважно даними недоліками володіють самі низькоякісні і дешеві предмети одягу, що складаються з синтетики практично повністю, або на 100%.
Плюси синтетичного одягу - коли одяг з синтетики може бути корисніше одягу з натуральних тканин?
Чи існує якісна синтетика?
Так, існує.
Можна сказати більше: сучасні тканини з синтетичних волокон, в більшості своїй, є гіпоалергенними, і мають масу переваг:
- Безпека для здоров'я.
- Висока міцність.
- Тривалий термін служби без втрати якостей.
- Дихаючий склад тканини.
- Поглинання вологи і прискорене її випаровування.
- Наявність гранул з антибактеріальними, тонізуючими або навіть жиросжигающими властивостями.
- Зносостійкість.
- Несхильність до гниття, зараження пліснявими грибами або шкідниками.
- Стійкість кольору і форми.
- Легкість.
- Швидке висихання.
Сучасна синтетика не розтягується і не сідає, не мнеться і легко стирається. Вона служить роками, причому товарний вигляд виробу залишається первинним.
Звичайно, такі речі коштують недешево, і тоненька кофточка з штучного шовку може вдарити по гаманцю на 5000-6000 рублів.
Втім, речі, які «ближче до тіла», все-таки рекомендується вибирати з натуральних тканин, а ось для верхнього одягу підійде і синтетика.
Вчимося вибирати синтетичний одяг - основні правила вибору і догляду за одягом з синтетики
Ще років 15-20 тому ми особливо не піклувалися про шкоду синтетики для організму, із задоволенням скуповуючи хлинули на прилавки яскраві кофтинки, сукні та дитячі колготки з костюмами.
Сьогодні про шкоду синтетики знають навіть діти, а лікарі б'ють на сполох через зростання кількості алергіків і інших постраждалих від неякісних матеріалів (включаючи китайську посуд, будівельні матеріали та ін.).
Як же вибирати речі з синтетики, щоб убезпечити своє здоров'я?
- Вивчаємо етикетку. Мінімальна частка натуральних волокон в складі - 70%. Якщо синтетики більше 30% - річ укладаємо назад на полицю і шукаємо іншу.
- Оцінюємо зовнішній вигляд - шукаємо шлюб, перевіряємо річ на запах, аналізуємо фарбу на тканини. При наявності неприємного запаху від речі - сміливо від неї відмовляємося. Пам'ятайте, що прання від токсичних компонентів в складі тканини вас не позбавить - вони будуть виділятися кожен раз при прання, прасування та ін.
- Враховуємо сезонність. Флісова толстовка добре тримає тепло і підійде на зиму, а нейлоновий плащик - на дощову осінь, але влітку синтетика абсолютно ні до чого і навіть протипоказана.
- Призначення речі. Будь-які речі, які постійно контактують з вашою шкірою, повинні на 100% або мінімум на 70% складатися з натуральних волокон. Тобто, шкарпетки, нижню білизну, майки та шортики - тільки натуральні. Піжама з синтетики - теж поганий варіант. А ось для занять спортом якісна синтетика просто незамінна. Тим більше що сучасні синтетичні тканини не тільки зберігають повітрообмін і регулюють теплообмін, а й поглинають піт, завдяки спеціальним мікроволокна і просоченням. З лідерів за якістю такого одягу можна відзначити Пуму і Адідас, Ріоко, Лотто і Умбро. Що стосується верхнього одягу, вона може і повністю складатися з синтетики. Головне, щоб ви в ній потіли.
І, звичайно, орієнтуйтеся тільки на перевірених виробників, які дорожать своєю репутацією.
Якщо Вам сподобалася наша стаття і у Вас виникли думки з цього приводу, поділіться з нами. Нам дуже важливо знати Вашу думку!
Мінуси одягу з синтетики - чим може нашкодити синтетичний одяг або білизну?У чому недоліки синтетичних тканин?
Плюси синтетичного одягу - коли одяг з синтетики може бути корисніше одягу з натуральних тканин?
Міфи і правда про шкоду синтетики в одязі - як правильно вибирати синтетичні і напівсинтетичні речі?
Чи варто купувати одяг з синтетики, і як її вибирати з найменшим ризиком для здоров'я?
Мінуси одягу з синтетики - чим може нашкодити синтетичний одяг або білизну?
У чому недоліки синтетичних тканин?
Кому синтетика протипоказана?
Плюси синтетичного одягу - коли одяг з синтетики може бути корисніше одягу з натуральних тканин?
Чи існує якісна синтетика?