досліди з водою ☀ для дітей ☀ Кращі ідеї як весело ☀ провести час

  1. Чому саме вода?
  2. Досліди для дітей 4-5 років
  3. контраст температур
  4. квіти лотоса
  5. лід тане
  6. Досліди для дітей 6 років
  7. колір рослини
  8. Хмара в банку
  9. замерзання
  10. Досліди для дітей 7 років
  11. Оптика
  12. щільність води

Починаючи приблизно з 4-5 років, маленькі діти активно задають питання, що стосуються облаштування нашої планети, живої та неживої природи, і навіть в 7 років ця жага пізнання не відступає. Підростаючому дитині життєво важливо вивчити навколишній світ і пізнати всі можливості цього середовища.

Вода - найпоширеніше на Землі речовина. Досліди з водою для дітей в чотири, п'ять, шість або сім років започаткують захоплюючого знайомству з елементарної «побутової» фізикою.

В ході експериментів діти отримають всі необхідні знання про фізичні властивості і законах навколишнього світу.

Починаючи приблизно з 4-5 років, маленькі діти активно задають питання, що стосуються облаштування нашої планети, живої та неживої природи, і навіть в 7 років ця жага пізнання не відступає

Проведення дослідів з батьками дуже подобається дітям

Головне, що потрібно, так це інтерес дитини (і батька), а також, гарний настрій.

Чому саме вода?

Експерименти з водою краще інших маніпуляцій сформують у малюка базове уявлення про живу і неживу природу. У наявності суцільні плюси:

  1. Проведення дослідів не відніме багато сил і не вимагає складних навичок.
  2. Спеціальне дороге обладнання не знадобиться. Для дослідів підійдуть підручні засоби.
  3. Всі досліди наочні і прості для сприйняття дитини.
  4. Маніпуляції з водою, спостереження за її «перетворенням» і отримання готового результату захоплять дитини, потішать і приємно здивують його.
  5. У всіх дослідах використовуються тільки вода і нетоксичні речовини і матеріали. Таким чином, проведення експерименту повністю безпечно.

Досліди з водою вимагають знань техніки безпеки

Дітям до 7 років поясніть правила техніки безпеки.

Рада батькам: перед проведенням всіх дослідів з водою бажано розповісти дитині про фізичні властивості цієї рідини. Розкажіть про трьох агрегатних станах речовини - твердому, рідкому і газоподібному.

Досліди для дітей 4-5 років

П'ятий рік життя дитини підходить для того, щоб почати знайомство з фізикою.

У подібному віці інтерес у дітей великий, але проте він загине досить швидко, та й посидючість дитини випаровується з кожною секундою. Наведені нижче досліди адаптовані спеціально для дітей 4-5 років.

«Чи має вода форму?» - поставте це питання дитині, перш ніж перейти до досвіду. Навряд чи 4-річний малюк зможе дати відповідь. Щоб дізнатися істину, запропонуйте маленькому експериментатору взяти склянку води і переливати рідину по черзі в різні посудини: чашку, пляшку, гумову рукавичку. М'які судини (на кшталт рукавички або целофанового пакета) можна зав'язати вузликом і всіляко деформувати. Зі зміною форми пакета буде змінюватися і «форма» води.

Зі зміною форми пакета буде змінюватися і «форма» води

Досвід про форму води - потрібні різні ємності

Таким чином, дитина наочно познайомитись з одним з найважливіших властивостей води (та й усіх рідин в цілому) - приймати форму того судини, в який вона налита.

контраст температур

«Чи можна визначити температуру води на дотик?»

Для досвіду знадобиться три мисочки (в них повинні вільно поміститися дитячі ручки).

  1. В першу миску налийте гарячу воду (стежте за температурою: вона повинна бути комфортною для дитини). У другій мисці - вода кімнатної температури. У третій - холодна.
  2. Далі попросіть вашу дитину занурити одну ручку в миску з гарячою водою, а другу - в миску з холодною. Після хвилини дайте малюкові опустити одночасно обидві руки в ємність з водою кімнатної температури.
  3. Запитайте «піддослідного» про його відчуттях і задайте це запитання: «Тепла вода або прохолодна?»
  4. Руки в одній мисці будуть відчувати різну температуру, що введе дитини в оману. У 5 років юний учений вже зможе самостійно оцінити свої відчуття, тому досвід буде зрозумілий кожному малюку.

Досвід з контрастними температурами в малюнках

квіти лотоса

Виріжте з паперу квітки лотоса з довгими пелюстками. За допомогою олівця або ножиць закрутіть пелюстки прямо до центру.

У широкий таз налийте воду, потім опустіть на її поверхню квітки. «Лотос» буде розпускатися прямо на очах, що неодмінно здивує дитини. Пояснити це можна тим, що, намокая, папір важчає, і важкі листочки самі тягнуться вниз.

Рада батькам: не робіть все самостійно - увімкніть дітей в процес творчості!

Нехай вони самі вирізують і пускають на водну гладь квітки. Максимально залучайте своє чадо в хід кожного досвіду - тільки тоді відбувається зацікавить і захопить малюка.

лід тане

Діти в 5 років більшу частину інформації сприймають візуально, тому внесіть в досвід більше яскравості. Перед заморожуванням налийте в формочку забарвлену воду (просто розчиніть в ній трохи гуаші або акварелі). Чотири різнокольорових кубика льоду помістіть в різні умови:

  • 1 - в тінь;
  • 2 - на сонечко;
  • 3 - присипте сіллю;
  • 4 - покладіть в пакет і загорніть в рушник.

З плином часу (півгодини-годину) поспостерігайте з дитиною, де ж лід розтанув швидше.

З плином часу (півгодини-годину) поспостерігайте з дитиною, де ж лід розтанув швидше

Досліди з льодом завжди дуже цікаві

Подібний експеримент можна запропонувати і діткам шести років, в такому випадку буде доречна «наукова бесіда». Поцікавтеся думкою дитини: чому лід швидше тане в одних умовах і залишається практично цілим в інших. Розкажіть про дивну властивість солі розчиняти льодинки. Поясніть маленькому вченому, які процеси відбувалися з льодом на сонці, в тіні і в рушник.

Досліди для дітей 6 років

Для дітей 6-ти років попередні досліди можуть видатись дещо простими, хоча їх теж можна провести для загального розвитку. Дитині в такому віці властива любов до більш цікавим і складним експериментів , Які вимагають більшої участі і часу.

колір рослини

Цей досвід з водою покликаний продемонструвати природний процес живлення рослин.

Для проведення візьміть дві-три півлітрових баночки (або склянки), наповніть їх водою. Разом з дитиною розчиніть в рідини по пакетику харчового барвника - вода стане яскравою і насиченою. У кожну банку акуратно помістіть білі листки свіжої капусти.

Фарбування рослин в кольоровий воді

Через деякий час листя візьмуть забарвлення того розчину, в якому вони перебували. Цей досвід - наочний приклад того, як рослина отримує вологу (і розчинені в ній мінерали) з грунту в природних умовах.

На цьому прикладі поясніть дітям, що найважливіше властивість води в природі - давати життя всім живим організмам.

Хмара в банку

«Чи можна створити своє власне хмара?»

Звичайно! Для цього наповніть трилітрову банку так, щоб рівень рідини в ній склав 3-4 см. Замість кришки накрийте банку блюдцем (воно повинно щільно прилягати до шийки). На блюдце покладіть кілька шматочків льоду (чим більше - тим краще).

Досвід «Облік і дощик в банку»

Через деякий час в банку утворюється хмара!

Процес пояснити неважко. Гаряча вода випаровується, теплий пар піднімається вгору і накопичується у блюдечка - виходить маленьке хмара. Стикаючись з холодною поверхнею, пар утворює на стінках конденсат. Незабаром кількість водяних крапель на стінках ємності збільшиться. Під власною вагою вони почнуть скочуватися вниз - вийде імпровізований дощ.

Подібний експеримент для дітей стане можливістю створити власне дощова хмара, а також познайомитися з природою формування хмар.

Цікавий факт про воду і людині - підготуйте кілька таких фактів

Рада батькам: коли ви отримаєте результат, задайте дитині кілька запитань. Запитайте, чому і як відбуваються ці процеси. Якщо юний учений не відповість - поясніть для нього, що до чого. Коментуйте будь-який результат, і тоді навчання принесе свої плоди.

замерзання

Ще один досвід, який демонструє цікавий ефект взаємодії води і солі.

  1. Налийте в дві склянки воду. У першому нехай рідина буде чистою, кип'яченою і без домішок. У воду другого склянки додайте сіль, добре розмішайте її до повного розчинення.
  2. Далі помістіть склянки в морозилку години на три.
  3. По закінченню часу запропонуйте дитині дістати і порівняти зразки. Чиста вода замерзне, а ось підсолена - немає. Результати обговоріть.

Такі досліди сподобаються також і діткам 7 років.

Досліди для дітей 7 років

Експерименти для дітей у віці 7 років не відрізняються від попередніх більшою складністю, але тут пояснюються ті закони фізики, яких дітям в 5 або 6 років не зрозуміти. Можливо, в сім років ваше чадо вже зможе самостійно робити деякі висновки з дослідів. В такому випадку юного знавця варто похвалити!

Оптика

В ході наступного досвіду вода стане своєрідним збільшувальним склом!

Візьміть трилітрову банку, заповніть приблизно половину водою. У рідину занурте предмет з чітко фіксованою формою (найкраще взяти яйце). Поруч з банкою покладіть такий же предмет. Нехай дитина порівняє.

Оптичні експерименти з водою дуже різноманітні

Звичайно, маленьких експериментатор відразу поставить питання: «Чому яйце в банку більше ніж те, що лежить на столі?»

Рада батькам: на цьому етапі розкажіть дитині про здібності води заломлювати промені - згадайте шкільний курс фізики!

Продемонструйте той же властивість з іншого боку, наприклад, поставте олівець в стакан з водою. Він вже не буде прямою лінією - пряме свідчення заломлення.

щільність води

Демонстрацію можна проводити з використанням інвентарю з минулого експерименту. Потрібні банку з водою, яйце і кухонна сіль.

Потрібні банку з водою, яйце і кухонна сіль

Досвід на щільність води можна виконувати з яйцем або картоплею

Налийте трохи більше води - приблизно дві третини посудини. Помістіть туди яйце, воно опуститься на дно банки. Далі попросіть дитину досипати кілька ложок солі в воду. У міру додавання солі в рідину яйце почне спливати до верху.

Саме тут батьки повинні розповісти дитині про те, що таке щільність води і як вона може змінюватися. Для дітей 7 років ця інформація буде дуже цікавою.

Уже в 5-7 років діти відчувають спрагу пізнання. Їм важливо знати, як відбуваються природні процеси.

7-річну дитину (як і дітей молодшого віку) привертають все маніпуляції, які можна проводити з водою.

Всі перераховані вище досліди для дітей допоможуть вашому чаду пізнати навколишній світ і провести захоплююче знайомство з властивостями найпоширенішою рідини на Землі.

Чому саме вода?
Чому саме вода?
«Чи має вода форму?
Запитайте «піддослідного» про його відчуттях і задайте це запитання: «Тепла вода або прохолодна?