Nokia N97 - досвід використання

Існування подкасту, виявляється, може пошкодити блогу - дійсно об'ємні теми легше проговорити голосом, ніж записати. Власне, для цього подкаст і заводився, але бувають різні випадки і ось зараз якраз різний.

Я вже писав раніше про перші враження від використання Nokia N97, але час йде, враження накопичуються і захотілося описати їх детальніше. Телефон цікавий, а я раптом відчув смак до написання таких текстів. Приготуйтеся - текст буде довгий. І тому довелося піти на рідкісний крок на цьому блозі - заховати його на окрему сторінку.

Мені здається, що буде правильно описувати свої враження в порівнянні з іншими телефонами, якими я так само користуюся в тій чи іншій мірі - це iPhone 3G, Nokia 5800 і Samsung INNOV8. Власне, вони вдало так зібралися - iPhone як апарат, якого повинні були вже неодноразово вбити телефони від Nokia, 5800 - як перша проба Нокії в області сенсорних телефонів і INNOV8 - як камерофон традиційного виду, теж з Symbian.

Ну ось, почнемо.

Як і я писав в першому огляді, телефон великий - більше iPhone, помітно більше 5800 і більше INNOV8, але цей розмір якось не заважає. Телефон комфортно лежить в руці, не відтягує кишеню брюк - правда, в нагрудну кишеню сорочки його не покладеш, але смартфони останнім часом там все одно носити не виходить.

Телефон комфортно лежить в руці, не відтягує кишеню брюк - правда, в нагрудну кишеню сорочки його не покладеш, але смартфони останнім часом там все одно носити не виходить

У розкладене стан телефон наводиться досить простим рухом, але спочатку до нього треба звикнути. Втім, навіть через два місяці я не перестав плутати сторони і періодично намагаюся розсунути телефон в іншу сторону. Це не небезпечно, але якось бентежить.

Це не небезпечно, але якось бентежить

Що бентежить набагато більше - нестійкість фарби на деяких частинах корпусу. Всього за два місяці носіння телефону в кишені брюк - ніяких ключів поруч, тільки iPhone, - фарба на клавішах регулювання гучності і спуску камери стерлася дуже сильно і почали спостерігатися потертості на пластиковому кант нижньої частини корпусу. Це засмучує - не те, щоб я всерйоз дбав про товарному вигляді апарату, але це явно не результат природного зносу.

Це засмучує - не те, щоб я всерйоз дбав про товарному вигляді апарату, але це явно не результат природного зносу

На іншій бічній грані розміщений важіль блокування екрану - штука необхідна, оскільки екран цілком може спрацювати від натискання чим завгодно. Правда, іноді апарат розблокує екран якось неохоче, пару секунд тримаючи екран напівтемним. Якщо в цей момент, не зрозумівши, що розблокування сталася, смикнути важіль ще раз, екран спалахне і тут же погасне, оскільки заблокується знову. Таких ось невиразних дрібниць в телефоні взагалі багато.

Екран, зрозуміло, з iPhone порівнювати навіть і нічого намагатися. Якщо ви звикли легким рухом стосуватися екрану телефону від Apple або прокручувати список контактів, то краще не беріть в руки N97. Резистивний екран, знаєте - в нього треба натискати, а не легко торкатися. Але при цьому повинен сказати, що екран помітно краще свого аналога в 5800 - набагато більш чітко відпрацьовує натискання, більш чутливий. І однозначно краще хоч такий екран, ніж ніякого - спроба пару годин покористуватися Samsung INNOV8 постійно натикалася на незручність навігації по екрану джойстиком, дуже хотілося ткнути в потрібну іконку прямо на екрані.

У комплекті до телефону йде стильний стилус (тавтологія), яким я, правда, не користуюся в принципі. Це плюс телефону - інтерфейс непогано оптимізований під управління пальцями, а набирати текст все одно краще з клавіатури.

Клавіатура зручна - наскільки вона може бути зручною для таких розмірів. Кнопки натискаються чітко, правда, як завжди, російській розкладці не дуже пощастило і частина букв треба набирати з додатковою клавішею. Набір двома великими пальцями цілком комфортний, хоча, звичайно, довгий текст я набирати не ризикну.

Як я вже писав, акумулятор хоч і потужний, але не нескінченний. На жаль, глюк, що мав місце на самому початку, нікуди не подівся - відображення заряду тримається незмінно на 100% досить довго, а потім починає буквально на очах спадати. Зрозуміло, за цей час я вже встиг зрозуміти, що в середньому телефону вистачає на пару днів, якщо користуватися тільки телефонною частиною - на 3-4 дні, і тому просто кожні два дні ставлю телефон на зарядку.

Пам'яті в телефоні 32 гігабайти, близько 70 мегабайт вільно в самому телефоні і це дійсно досить багато. Ніякої необхідності в покупці додаткової картки у мене не виникло - зайняв приблизно гігабайт 8 музикою і програмами, так що ще купа вільного місця. Чесно кажучи, почав замислюватися, що 8 гігабайт в iPhone буде замало вже.

Камера в телефоні 5-ти мегапіксельна, досить стандартна для Nokia, але мене вона розчарувала. Читачі блога можуть згадати, як я захоплювався камерою в N82, а потім в Samsung INNOV8 - а ось камери в 5800 і N97 мене сильно розчарували. Результати зйомки в них якісь дуже телефонні, це особливо добре видно на тлі INNOV8. Ось дві фотографії, зняті на автоматичних настройках камери відповідно iPhone і N97 - я не бачу принципової різниці між ними за винятком неприродних кольорів у виконанні N97. Нагадаю, що в iPhonу 3G коштує 2-мегапіксельна камера.

Власне, ось така якість знімків і зумовило основний сценарій використання камери в телефоні - я її використовую тільки тоді, коли критично тільки що зняте завантажити в мережу. Хоча повинен сказати, що в режимі зйомки відео камера цілком справляється і я навіть використовував її для трансляції відео через Qik. З помітною втратою заряду батареї телефон із завданням впорався успішно.

Завантаживши багато гігабайт музики, я, природно, використовував телефон як плеєр. Повинен сказати, що він так працює і працює непогано - якість хороша, я пробував через штатні навушники (не вразили) і через Ultimate Ear 4. Дуже непогано так само відтворюється музика через динаміки, незважаючи на їх розмір - з мінімум спотворень, тобто музику цілком можна слухати. Правда, нелюдська сутність власне софта вилазить все одно, але про це пізніше.

Дуже непогано працює додаток Podcasting. Правда, інтерфейс все одно місцями загадковий (наприклад, пункт «Оновити подкаст» присутній тільки, якщо знаходишся в списку подкастів на конкретному, а якщо зайшов до списку випусків конкретного подкасту, то оновити стрічку вже не можна), але таких зауважень багато по всій системі. Дуже добре вийшло використовувати подкасти через музичний плеєр і FM-передавач - елегантно і не треба ніяких додаткових аксесуарів, як у iPhone. FM-передавач при цьому досить потужний - почитавши скарги Ельдара Муртазіна на його слабкість, я думав, що взагалі нічого не почую.

Вкотре в руки потрапляє пристрій від Nokia, що має вбудований FM-радіоприймач, і не перестаю дивуватися - FM-приймач не працює без вставлених навушників. Нібито телефону потрібна антена. У телефоні, взагалі-то, є телефонна антена, wi-fi антена, GPS-приймач зі своєю антеною і FM-передавач, теж не через палець віщає. Чому це все в телефон поміщається, а для прийому FM потрібна зовнішня антена? Безглуздість якась.

Категорично відсутня обіцяні Nokia Comes with Music або Nokia Store. Присутній Ovi, але йому дуже далеко поки до нормального сервісу як за змістом, так і за формою. Наведу тільки один приклад - знаєте, як в каталозі додатків перейти в тематичний розділ? Дуже просто - знайти додаток з цього розділу, перейти на нього і, прокрутивши до самого низу, вибрати «Ще по темі». Якщо хтось вважає, що це інтерфейс, то нехай сам і користується.

У телефоні застосована концепція віджетів - на «головному екрані» можна налаштувати блоки для відображення різної інформації. Ідея зрозуміла, іноді зручна. Можна налаштувати автообновление інформації - правда, при цьому готуйтеся носити з собою зарядний пристрій. Заряд батареї при парочці віджетів, щось регулярно перевіряючих в мережі, зникає з лякаючою швидкістю. Правда, схоже, ці дрібниці не хвилювали розробників, оскільки цей режим, звичайно, вимкнути можна, але після цього віджети починають просто займати місце на екрані.

Правда, схоже, ці дрібниці не хвилювали розробників, оскільки цей режим, звичайно, вимкнути можна, але після цього віджети починають просто займати місце на екрані

Окремо хочу зупинитися на блоці контактів, який є одним з таких віджетів. Передбачається, що таких блоків може бути два, кожен може містити до 4 контактів - отаке «Вибране», яке швидко доступно після включення телефону. На жаль, розробники Nokia, мабуть, знають якесь інше значення слова «швидко». Після додавання іконки контакту на екран ви можете натиснути на нього - і як ви думаєте, що станеться? Ні, це в iPhone при натисканні на контакті в «Вибраному» телефон починає туди дзвонити, а в Nokia N97 ви просто потрапите в контактну картку. Щоб зателефонувати, вам треба вже в картці натиснути клавішу виклику. «Швидкий набір» при цьому нікуди не подівся, можна задати набір конкретного номера тривалим натисканням цифрової клавіші - але якраз клавіатура поділася, її немає, її (віртуальну) після включення телефону треба викликати спочатку. Разом - відмовившись від клавіатури, в Nokia не придумали способу зателефонувати однією кнопкою. До слова, в 5800 зроблено більш красиво - при натисканні на контакт на головному екрані вивалюється своєрідна історія контакту і прямо тут же можна зателефонувати або написати смску.

Ось так плавно я підійшов до своєрідної темі про нелюдяність всієї системи Symbian. Ми колись довго обговорювали, що Windows Mobile побудована на базі настільної Windows і тому абсолютно не дбає про економію зусиль користувача, змушуючи його подорожувати по численних меню. Весь цей час, мабуть, ніхто не помічав зусиль розробників Symbian, які успішно побудували ще більш нелюдську систему. Я спробував підрахувати кількість, по-перше, питань, які намагається поставити мені система кожен раз, коли я намагаюся щось зробити. Якщо я запускаю щось, що повинно сходити в інтернет, у мене запитують - а чи йти в інтернет? Потім - а який спосіб зв'язку вибрати? Ніякого способу при цьому змусити систему навчитися хорошому у iPhone і ходити спочатку через відомий wi-fi, а якщо його немає - то через дефолтний GPRS / EDGE / 3G, - не існує. Або одна точка жорстко, або кожен раз буде питати.

Взагалі, система якось боїться ходити в інтернет. Я запускаю твіттер-клієнт Gravity, який призначений для читання Твіттера. Здавалося б, його природний стан - онлайн. Ні, за замовчуванням він в офлайні, щоб виходити в онлайн, він теж буде питати, як йому вийти в мережу і найсмішніше - після цього йому краще піти і вручну сказати Update Now, інакше нових твітів він почне шукати невідомо коли.

Крім того, що система багато питає, вона ще й багато говорить. Кількість діагностичних повідомлень просто вражає і головне - незрозуміло, навіщо їх виводити, супроводжуючи ще й звуковими сигналами. Щоб включити FM-передавач, треба зайти в нього і натиснути на рядку, де зараз написано «Вимкнути.». Система запитає - «Включити передавач»? Треба натиснути «так». Вона його включить, замість «Вимкнути» напишется "On" і, думаєте, все? Ні, телефон ще пискне і напише окремим повідомленням - «FM радіопередавач активовано». Це не рахуючи того, що ікона з передавачем з'явиться у відповідній області і буде там весь час, поки передавач буде працювати.

Я ось точно знаю, як така функція була б реалізована в iPhone - один повзунок «On / Off» і, може бути, символ у верхній частині екрану. І ніяких писків і додаткових питань - ну не таймер на бомбі адже включається.

Втім, добре - замітка не про Symbian, хоча вона серйозно псує відчуття від телефону. Не менш серйозно псує відчуття нестабільність самого телефону. Зовсім недавно вийшла нова прошивка 2.0 для телефону, тому більша частина моїх вражень відноситься до попередньої версії і вони не дуже втішні. У мене зависав телефон - доводилося витягувати батарейку. У якийсь момент пропала індикація про прихід SMS - я про них дізнавався тільки заходячи в «Повідомлення». Допомогла перезавантаження. Уже з оновленою прошивкою, буквально сьогодні, коли я хотів завантажити фотографію для цього тексту з телефону, він мені постійно видавав, що йому не вистачає пам'яті. Знову допомогла перезавантаження. У попередній версії телефон, м'яко кажучи, не літав - оновлення помітно прискорило роботу, але не скрізь і гальма все одно помітні. Саме, до речі, помітне - це коли відправляєш додаток за чим-небудь в інтернет, воно вже начебто туди пішло і через секунд п'ять раптом запитує - а як туди піти, вибери точку доступу. Судячи з усього, надії на повну перемогу над гальмами плекати не варто - щось радикальне навряд чи з'явиться раніше, ніж через півроку, а то й більше.

І найбільше розчарування - залізне. Я за 10 років користування мобільним зв'язком звик, що є кілька аксіом, які просто завжди будуть вірні. У SonyEricsson дивний інтерфейс, від якого потім довго відвикають, у Samsung - безліч моделей, а у Нокії - бездоганна якість зв'язку, апарат мертво тримає мережу і якщо відвалився він, то, значить, мережі просто немає. Яке ж було моє здивування, коли у вагоні швидкого поїзда я виявив, що N97 повідомляє, що мережі немає взагалі, а iPhone через цю ж мережу ходить в інтернет і качає пошту. Я навіть не повірив і почав перевіряти - все так і є, якщо на iPhone є ще дві ризики (приблизно -100-102дБ), то у N97 зв'язку немає зовсім. Інша здивування чекало мене, коли я сів в машину і запустив Яндекс.Карти на N97 і Samsung INNOV8 одночасно. Вже звик, що сигнал супутника можна зловити тільки поза будинком, я раптом виявив, що INNOV8 прекрасно показує положення і в будівлі, більш того, він мертво тримає сигнал супутника при русі, що у випадку з N97 досягається тільки приміщенням його під лобове скло - що не заважає йому іноді сигнал все ж втрачати. Спіймати же сигнал GPS в тому ж потязі взагалі виявилося практично неможливим - єдиний раз, коли це вийшло, це коли поїзд стояв і після 5-7 хвилинного очікування з телефоном, розташованим впритул до вікна. Зізнаюся, це було несподіванкою - телефон від Nokia, який гірше тримає мережу і GPS, ніж інші апарати, на які як раз багато і часто в цьому плані скаржаться ...

Треба все ж для рівноваги і похвалити. Тим більше, що є за що - апарат цікавий, багато в чому зручний. Краще вже такий Symbian, ніж без сенсорного екрану. Він, здається, досить популярний, як новий модний гаджет - я його часто бачу в руках поряд з iPhone 3G, так що, по крайней мере, чисто психологічно він явно сприймається як конкурент і конкурент гідний. Загалом, абсолютно не шкодую про покупку, хоча якщо завтра побачу в магазині Motorola Milestone, мені ясно, кого він замінить.

Чому це все в телефон поміщається, а для прийому FM потрібна зовнішня антена?
Наведу тільки один приклад - знаєте, як в каталозі додатків перейти в тематичний розділ?
Після додавання іконки контакту на екран ви можете натиснути на нього - і як ви думаєте, що станеться?
Якщо я запускаю щось, що повинно сходити в інтернет, у мене запитують - а чи йти в інтернет?
Потім - а який спосіб зв'язку вибрати?
Система запитає - «Включити передавач»?
Вона його включить, замість «Вимкнути» напишется "On" і, думаєте, все?