Adobe Photoshop CS5

Photoshop CS5

Виробник: Adobe Systems
Оцінка: 4
Висновок: нововведення цікаві і корисні. Перехід на перспективну 64-розрядну архітектуру - вагомий аргумент на користь нової версії для всіх користувачів, що працюють з великими файлами і виконують складні завдання за допомогою Photoshop. Стабільність роботи програми залишає бажати кращого. Доопрацьований модуль Adobe Camera RAW корисний для фотографів і фахівців з обробки фото, нові «малювальне» пензля - для художників і ілюстраторів.
Ціна: ліцензія - 882 дол., Оновлення з CS4 - 252 дол.

Ми давно і з нетерпінням чекали 12-ю версію Adobe Photoshop. Буквально з моменту появи 11-й, яка входила в Creative Suite 4, коли стало відомо, що в Adobe вирішили доповнити Photoshop CS4 лише новими функціями, а адаптація під специфіку сучасних версій Mac OS і підтримка 64-розрядної режиму відкладені до наступної версії. Я познайомився з Photoshop 14 років тому в версії 2.5, а вже з 3-й подружився. Але CS5 була найочікуванішою за всі ці роки - все сподівалися на помітний приріст продуктивності при складних і ресурсномістких завданнях.

64 розряду

Ми протестували новий Photoshop на декількох комп'ютерах - від немолодих домашніх iMac до сучасних Mac Pro, на робочих проектах і зі спеціально підготовленими пакетами Actions, рекомендованими Джоном Неком в своєму блозі (http://blogs.adobe.com/jnack/2010/04/ photoshop_cs5_64-bit_benchmarks.html). Ось результати на робочому комп'ютері (MacPro, 2 × 2,66 ГГц Dual-Core Xeon, 8 Гбайт, Mac OS X 10.5.8):

8):

Всі тести проводилися, коли на комп'ютері запущено кілька програм. Результати непогані, але за відчуттями від роботи в двох версіях ми прийшли до парадоксального висновку - на повільних комп'ютерах приріст продуктивності досить істотний, а на потужних різниця з CS4 практично невідчутна. До того ж поки CS5 (по крайней мере, на Mac) працює нестабільно і за час тестування кілька разів приводив до повного «зависання» комп'ютерів.

Втім, 64-розрядні системи і програми вміють працювати зі значно більшим обсягом оперативної пам'яті. І якщо CS4 «бачив» тільки 3 Гбайт з встановлених 4-х (8-ми, 16-ти), то CS5 готова задіяти всі додаткові гігабайти. Якщо часто стикаєтеся з «важкими» файлами, оснастите комп'ютер максимальним об'ємом оперативної пам'яті - заощадите час на операціях, пов'язаних зі скиданням даних у віртуальну пам'ять.

Mini-Bridge

Модуль доповнив Bridge, давно супроводжує Photoshop. Панель дозволяє переглядати графічні файли перед відкриттям, відкривати їх в Photoshop або Camera Raw, вставляти у відкритий файл, виробляти автоматичні пакетні операції (Automated Tasks) з декількома файлами. При перегляді папок можна відсортувати файли за різними критеріями або створити фільтри вибірки відповідно до заданих умов, об'єднувати файли в колекції або додавати в Favorities (Вибране), щоб потім простіше знаходити.

Content-Aware Fill - заливка по-розумному?

Видалити об'єкт зі складного фону, просто виділивши його і натиснувши (Fill)? Та так, щоб дірка в тлі сама собою заповнилася необхідної текстурою? Та ще з урахуванням освітлення в кадрі?

Було б непогано, але «чудес на світі не буває, як довів наш великий вчений, професор Преображенський». Навіть в таких нескладних випадках, як видалення худої Останкінської вежі з беззвёздного неба, «інтелектуальна» заливка дає лише непоганий напівфабрикат, що вимагає доведення. На складних об'єктних структурах (наприклад, на цегляній стіні) відразу помітні нестиковки швів, повтори ділянок та інші огріхи. Виправити їх складніше, ніж видалити непотрібний об'єкт по-старому, вручну.

Виправити їх складніше, ніж видалити непотрібний об'єкт по-старому, вручну

У старого знайомого, інструменту Spot Healing Brush, тепер теж є режим Content-Aware. Він відмінно справляється з усуненням дрібного (радіусом 10-12 пікселів) сміття або невеликих дефектів шкіри на портреті, дрібних зморшок. Але на великих розмірах кисті поводиться неадекватно, безнадійно промахується і з текстурами, і з кольором, і з освітленням.

Puppet Wrap: як хочу, так і верчу

Нарешті і в Photoshop можна вільно трансформувати об'єкти, самоcтоятельно визначаючи вузлові точки.

Спочатку розставимо «точки нерухомості», що фіксують незмінну частину об'єкта; потім - переміщувані «точки трансформації», що змінюють його форму. Вважаю, розробники спеціально не стали ділити вузлові точки на два типи - пересувати можна будь-яку і навіть «закручувати» навколо прилеглі ділянки об'єкта. Натисніть на неї, утримуючи клавішу (Alt), і навколо точки з'явиться кругової движок, керуючий закручуванням.

Точність і швидкість трансформації залежать від частоти сітки з трикутних осередків. Puppet Wrap пропонує 3 варіанти - крупноячеистой (трансформації виходять незграбними), середню і дрібну (для максимальної точності). Що приємно, контурна різкість на деталях об'єкта після застосування Puppet Wrap знижується незначно, приблизно як після Free Transform і Wrap. Звичайно, якщо не намагатися в рази збільшити ділянки об'єкта. Інструмент працює зі звичайними верствами і смарт-об'єктами - з'являється в панелі шарів прикріпленим до них (як смарт-фільтри), щоб в будь-який момент вимкнути, включити або відредагувати трансформацію об'єкта. Puppet Wrap байдужа форма об'єкта, але з обтравленним працювати зручніше, ніж з частиною зображення на тлі.

Зверніть увагу - команда Puppet Wrap знаходиться безпосередньо в пункті меню Edit (а не в підпункті Transform) і не викликається з контекстного меню.

Bristle Tips: кисті - як справжні

У новій версії зроблено черговий наступ на програми для digital painting - електронної живопису і малювання. На додаток до традиційних тепер є і принципово нові кисті, з налаштуванням параметрів ... ворсинок. Варіювання їх довжини, щільності і товщини змінює характер мазка, що залишається пензлем. У графічних планшетах вона буде реагувати і на кут нахилу стилуса - як справжня.

У графічних планшетах вона буде реагувати і на кут нахилу стилуса - як справжня

У невеликому вікні її схематичне зображення з урахуванням обраних параметрів.

Mixer Brush: «Цветомешалка»

Ще один інструмент для «цифрового художника» - кисть, що імітує змішання фарб. │ @

│ @

Залежно від налаштувань кольору можуть змішуватися на сухому полотні, вологому, мокрому і дуже мокрому. Поле Wet відповідає за поведінку фону при малюванні - суху фарбу фону ви просто зарісуете, а мокру пензлик «потягне» за собою, створюючи більш-менш реалістичні мазки. Load - швидкість «висихання» пензлика, Mix - ступінь змішування фарби, в яку умочили пензлик, із зображенням на тлі. Натиснуті кнопки Load і Clean дозволяють, відповідно, автоматично вмочати кисть у фарбу і змивати її після кожного мазка. В панелі Tool Options є набір готових налаштувань (presets), але всі параметри задаються і вручну.

Колір фарби вибирається традиційним клацанням з натиснутою (Alt) в потрібну точку ілюстрації. На відміну від інших інструментів, Mixer Brush за замовчуванням вибирає всі кольори, «потрапили під пензлик», і малювати буде змішаним мазком. У квад- ратіке попереднього перегляду (Current Brush Load) видно, яку ділянку зображення використовується для малювання. Якщо хочете малювати одним кольором, виберіть його в панелі Tools або в налаштуваннях попереднього перегляду включіть опцію Load Solid Colors Only.

Heads-Up-Display (HUD) Color Picker: інструмент для вибору кольору

Тут з'явився новий інструмент, точніше, можливість змінювати параметри вже обраного кольору (светлоту, насиченість, колірний тон), не перемикаючись в додаткові вікна. Для виклику HUD Color Picker клацніть в потрібну точку зображення з натисненими (на РС - + клацання правою кнопкою миші). Панель вибору колірного тону може бути у вигляді смужки спектра або в формі колірного кола. Спосіб її відображення вибирається в панелі Preferences (розділ General). Зверніть увагу, HUD Color Picker працює тільки в режимі OpenGL Drawing (включається в Preferences, в розділі Performance).

В останні кілька років Photoshop активно поповнює набір інструментів для художників і ілюстраторів. Але поки інструментарій більше підходить для цифрового живопису і стилізації фотографій, ніж для імітації традиційних живописних і графічних технік. Тут як і раніше пріоритет за спеціалізованим ПО.

Refine Edge: автоматична відсікання?

Панель редагування виділеної області (Refine Edge) в CS5 значно змінилася. Вдало перероблені режими попереднього перегляду змін (View Mode), додана функція пошуку кордонів між фоном і об'єктом (Edge Detection) і «підфарбовування» країв виділеного об'єкта в колір нового фону (Decontaminate Colors).

Edge Detection призначається для складних виділень (волосся, шерсть, трава і т. П.). Ширина «зони пошуку» задається значенням параметра Radius. Включена опція Smart Radius розпізнає (точніше, намагається розпізнавати) жорсткі і м'які кордону об'єкта в «зоні пошуку».

На жаль, дива не сталося. Навіть у такій порівняно простій ситуації, як відсікання волосся на білому тлі, край виділення далеко від волосся (навколо голови з'являється чітко помітний ореол) або пропадають дрібні волоски (виділення стає занадто жорстким). Створене виділення або маска придатні лише в якості напівфабрикату для доопрацювання вручну.

Частково рятує функція Decontaminate Colors. Photoshop зчитує колір пікселів в нижніх шарах і «підмішує» його до значень пікселів по краю обтравліваемого об'єкта. Інтенсивність змішання регулюється движком Amount, ширина зони залежить від налаштувань Edge Detection.

На виході (меню в пункті Output) Refine Edge видає виділення, маску шару, новий шар (з маскою або без) або новий документ (знову ж таки, з маскою шару або без). При включеній Decontaminate Colors варіанти з виділенням або маскою для поточного шару стають неактивними, так як функція змінює колір пікселів самого об'єкта, і зберегти результат можна тільки в новий шар або документ.

Об'єкт, обтравленний з використанням Decontaminate Colors, в ряді випадків виглядає природно, але вже не «вільний» в пересуваннях по документу і навряд чи підійде для вставки в інший документ. Адже пікселі по краях об'єкта перефарбовані з урахуванням положення його відносно фону на момент обтравки.

Adobe Camera RAW 6

Process 2010 | Команда, яка працює над модулем ACR, продовжує удосконалювати алгоритми перетворення RAW-даних. У ACR 6 вони дозволяють при інших рівних умовах отримати з вихідного файлу більш якісне, чисте зображення. Порівняйте старий і новий методи, переключивши на вкладці Camera Calibration спосіб обробки (Process) з 2003 (!!!) на 2010. Якщо RAW-файл оброблявся в ранніх версіях ACR, в лівому нижньому кутку основного вікна перегляду файлу з'являється застережливий значок-кнопка з оклику. Натиснувши на неї, переведіть алгоритм обробки на Process 2010 року.

Різкість і шуми

На вкладці Detail, що відповідає за контурну різкість і налаштування шумозаглушення, з'явилися нові параметри. За рахунок движків Luminance Detail і Color Detail в розділі Noise Reduction можна більш грамотно розподілити поріг шумозаглушення - так, щоб кордони між об'єктами залишалися чіткими. Поліпшення механізму боротьби з шумами дозволяє вибирати великі значення при підвищенні контурної різкості і отримувати на виході більш якісне зображення.

майже плівка

Вкладка Effects управляє двома ефектами. Перший - імітація плівкового зерна або (при відповідних налаштуваннях) навіть зерна фотопаперу. Варіюються інтенсивність (Amount), розмір (Size) і структура (Roughness) зерна. Більш помітне зерно допоможе стилізувати цифрову фотографію під плівкову. Легка зернистість пом'якшить наслідки інтенсивного придушення шумів, фактура знімка стане натуральніше.

Легка зернистість пом'якшить наслідки інтенсивного придушення шумів, фактура знімка стане натуральніше

Другий ефект - виньетирование після кадрировка (Post Crop Vignetting). У попередніх версіях Adobe Camera Raw воно робилося тільки для кадру в цілому і після кадрировка могло стати нерівномірним, а то і зовсім загубитися. У ACR 6 працює на тій частині зображення, яка залишається після кадрування. На вибір три стилі (Styles) - Cutout, Highlight Priority і Color Priority. Перший дозволяє зберегти деталізацію в світлі, другий намагається зберегти колірний тон в затемнює (висвітлюються) областях, третій дає пряме затемнення або висвітлення по кутах кадру.

Движок Amount відповідає за «напрям» (висвітлити або затемнити кути) і за інтенсивність ефекту. Midpoint - за розподіл ефекту (тільки в самих кутах або рівномірно від центру). Roundness - затемнення / висвітлення буде ближче до кола або до овалу. Feather пом'якшує ефект, а Highlights (движок активний лише в режимі затемнення) зберігає на затемнених ділянках недоторканими найсвітліші об'єкти (відблиски, джерела світла).

HDR Pro і HDR Toning

Модуль для створення і обробки зображень з розширеним динамічним діапазоном серйозно доопрацьований (навіть перейменований в HDR Pro). Замість однієї характеристичної кривої в попередній версії, є 4 режими перекладу 32-бітного файлу в 16- або 8-бітний. Два з них повністю автоматичні - Equalize Histogram і Highlight Compression, але результати їх сильно різняться. Exposure and Gamma дозволяє варіювати тільки експозицію і значення гами, а гамма визначає глобальний контраст кадру.

Найбільш гнучкий режим Local Adaptation. Розділ Edge Glow відповідає за обробку найконтрастніших областей - кордонів між світлими і темними об'єктами. Radius визначає ширину прикордонних областей і, відповідно, плавність тонових переходів. Strength - підсилює локальний контраст в цих областях, яскравість світлих ореолів уздовж темних об'єктів.

У розділі Tone and Detail, крім значень експозиції і гами, налаштовується локальний контраст (движок Details), освітлюються або затёмняются тіні і світла (движки Shadow і Highlight). Вкладка Color відповідає за колірну насиченість (движки Vibrance і Saturation). За нею ховається вкладка Curve з тоновой кривої і гистограммой.

Можна налаштувати все самостійно або скористатися одним з наборів параметрів (Presets). Наприклад, набір, що дає на виході типове HDR-зображення, з яскравими ореолами уздовж темних ділянок, називається чомусь Photorealistic. Набір Flat (як є або з незначними змінами) дозволяє отримати хорошу заготовку для доопрацювання за допомогою коригувальних шарів, масок, режимів накладення і в результаті - дійсно фотореалістичне зображення.

На жаль, перетворення можна зробити тільки один раз. Отримайте 16- або 8-бітний файл, переконвертувати з формату HDR з урахуванням обраних параметрів. Іноді необхідно отримати 2 або більше файлів, переконвертувати з різними настройками, щоб потім поєднати їх з використанням масок. Тоді має сенс в якості вихідного формату в HDR Pro вибрати 32-бітний файл, а потім, зробивши необхідну кількість копій, конвертувати кожну зі своїми настройками в 16- або 8-бітний. Діалогове вікно конвертації майже аналогічно HDR Pro.

В меню Adjustments з'явився пункт HDR Toning для обробки 16- і навіть 8-бітних файлів за тими ж принципами, як 32-бітові. Але додати додаткові градації, присутні в 32-бітному файлі, він не може - працює тільки з наявною інформацією.

Lens Correction

Фільтр Lens Correction «підвищений у званні»: з підміню Distort переїхав на верхній рівень меню Filters. Крім знайомої ручного коректування (вкладка Custom), в фільтрі можна автоматично (вкладка Auto Correction) скорегувати геометричні спотворення і хроматичні аберації, що виникають з вини камери і об'єктиву. Фільтр вибирає їх профілі, орієнтуючись на EXIF-теги. На жаль, профілів поки небагато - з жодною з наявних в моєму розпорядженні камер фільтр поки не знайомий, і роботу з геометрією кадру коректно протестувати не вдалося. З хроматичною аберацією фільтр впорався непогано, користуючись лише профілем об'єктива. Будемо чекати поповнення бази.

Будемо чекати поповнення бази

Дрібниця а приємно

В параметрах Лінійки (Ruler Tool) з'явилася кнопка Straighten, що дозволяє вирівняти зображення по проведеній Лінійкою лінії і відразу обрізати його. Якщо натиснути на Straighten, утримуючи (Alt), зображення тільки вирівнюється, але не обрізається.

З'явилася можливість Зберегти як (Save As ...) в ту ж папку, де лежить вихідний файл. Опція (Save As to Original Folder) включається в Preferences, в розділі File Handling.

Нарешті можна змінити параметри Opacity і Fill для декількох шарів або груп одночасно. Ну коли ж дозволять для декількох шарів і груп разом змінювати режим накладення або хоча б колірний код в панелі Layers? ..

У будь-якій вкладці на панелі стилю шару (Layer Style) тепер можна змінити параметри за замовчуванням на вибрані в даний момент (кнопка Make Default) або повернутися до існуючих стандартних параметрів (кнопка Reset to Default).

У бічному меню панелі Layers нова опція - можливість не додавати слово Copy при створенні копії шару.

Один файл можна «затягнути» в інший в якості смарт-об'єкта прямо з вікна Finder (Explorer).

У діалоговому вікні Maximize Compatibility (відкривається при першому збереженні пошарового PSD-файлу) тепер є опція Do not Show Again (Більше не показувати).

Анімовані GIF відкриваються у вигляді набору шарів, відповідних кадрів. Сама послідовність кадрів доступна в панелі Animation.

Параметри друку тепер зберігаються в файлі.

У меню Edit з'явилося підменю Paste Special. Крім знайомої команди Paste Into, є дві нових - Paste Outside (вставка скопійованого зображення у вигляді нового шару з маскою по виділенню) і Paste In Palce (для файлів однакового розміру - вставка точно в те місце, звідки фрагмент скопійовано).

І ще ряд функціональних і інтерфейсних змін і доробок ...

висновок

Створюючи нові версії Photoshop, Adobe прагне завоювати нових користувачів - художників-ілюстраторів, фахівців з 3D-моделювання, творців інтерактивних і відеоматеріалів. CS5 - не виняток. Нові 3D-функції та інструментарій для роботи з інтерактивним контентом - теми для окремих статей.

На жаль, пішовши по екстенсивному шляху розвитку, розширюючи функціонал програми, розробники стали менше уваги приділяти вдосконаленню інструментів. Скажімо, підтримка моделі представлення кольору CIECAM, свого роду спадкоємиці Lab, коригування колірної температури не тільки через ACR, але і у вигляді окремого Adjustment, створення редагованої контурної маски, призначення одного шару двох режимів накладення одночасно (наприклад, Overlay і Luminocity), повноцінна підтримка сумішевих фарб при роботі з шарами ... Кожен міг би скласти свій список бажаних функцій. А поки - освоюємо Photoshop CS5. І з нетерпінням чекаємо Photoshop CS6!

Про автора: Модест Осипов ( [email protected] ), Керівник відділу підготовки до бренд-білдінгового агентства «Вазарі».

Content-Aware Fill - заливка по-розумному?
Видалити об'єкт зі складного фону, просто виділивши його і натиснувши (Fill)?
Та так, щоб дірка в тлі сама собою заповнилася необхідної текстурою?
Та ще з урахуванням освітлення в кадрі?
Refine Edge: автоматична відсікання?
Ну коли ж дозволять для декількох шарів і груп разом змінювати режим накладення або хоча б колірний код в панелі Layers?