СКІЛЬКИ ЧУВСТВ У ЛЮДИНИ?

Області мозку, де обробляється інформація, яка надходить від деяких органів почуттів.

Колбочки, що сприймають колір, і палички, що реагують на світло і темряву, в сітківці ока.

<

>

Відповідь на це питання може бути дуже різним. Консерватори слідом за Аристотелем говорять про п'ять почуттях - слуху, дотику, зір, нюх і смак. Поети наполягають на шостому, до якого відносять те почуття прекрасного, то інтуїцію, то ще що-небудь. Це неспеціалісти. Але фізіологи і медики теж не згодні між собою. Найобережніші з них налічують зараз у людини тільки три почуття, найрадикальніші - 33.

Дійсно, ми нерідко користуємося почуттями, що не входять в список Аристотеля. Хіба зір, слух або ще якесь з п'яти почуттів допомагають вам виконати поширений неврологічний тест, коли лікар просить вас закрити очі і торкнутися кінчика носа то одним, то іншим пальцем? А які почуття з п'яти мучать вас під час качки на море? Яке почуття дозволяє визначити, чи не занадто гарячий чай в склянці?

Так скільки ж все-таки почуттів у людини? Дивлячись як рахувати.

Можна сказати, що почуттів всього три: хімічне (нюх і смак), механічне (слух і дотик) і світлове (зір). Реакція відповідних органів почуттів заснована на різних фізико-хімічних механізмах. Але і ці три почуття можна класифікувати більш докладно. Наприклад, смак насправді включає п'ять почуттів: почуття солодкого, солоного, кислого, гіркого і "умами" (японське слово, що означає смак глутамату натрію - приправи, яка неодмінно входить до складу супів-концентратів). Кілька років тому вчені з'ясували, що на мові є окремі рецептори для смаку "умами". Французькі фізіологи недавно знайшли рецептори, що реагують на смак жиру, і є вони не лише на мові, але і в тонкому кишечнику (недарма хороша порція масла рицини, відомого в побуті як касторка, пробирає нас до самих кишок). Так що почуттів смаку у людини, швидше за все, шість.

Зір можна розглядати як одне почуття - відчуття світла, як два - світла і кольору або як чотири - світла і основних кольорів: червоного, зеленого і синього. У жаб і деяких інших тварин у сітківці очей є окремі рецептори, що реагують на рух в поле зору - ще одне почуття (у людини таких рецепторів, наскільки відомо, немає).

Візьмемо слух. Це одне почуття або кілька сотень, по числу волоскових клітин у внутрішньому вусі, кожна з яких реагує на свою частоту коливань? Цікаво також, що в результаті старіння або деяких хвороб людина може втратити сприйняття окремих частот, причому інші будуть чутні як і раніше.

Що стосується нюху - в ньому беруть участь не менш як 2000 типів рецепторів. Серед них є дуже спеціалізовані, наприклад реагують на запах моря, на запах конвалій. Чи вважати ці відчуття разом, єдиним почуттям нюху, або окремо?

Всі ми здатні відчувати температуру навколишніх предметів, ступінь згину кінцівок в суглобах (що і дозволяє з закритими очима досить точно визначити пальцем кінчик носа), відчуваємо порушення рівноваги (що при хитавиці призводить до морської хвороби). Відчуваємо почуття порожнього шлунку або повного сечового міхура. А чи можна вважати почуттями ті відчуття, які не доходять до свідомості, оскільки в цьому просто немає потреби? Наприклад, людина має датчиком, відчуває рН спинномозкової рідини, але регулювання цього параметра відбувається без участі свідомості.

Можливо, в список варто включити і відчуття часу. Хоча мало хто з нас може без годинника з великою точністю відповісти, котра година, багато досить впевнено оцінюють минулі проміжки часу, і все володіють внутрішніми біоритмами.

Навіть консерватори згодні з тим, що крім класичних п'яти чоловік має почуття болю. А радикали виділяють три больових почуття: шкірне, тілесне (біль в суглобах, кістках і хребті) і висцеральное (біль в нутрощах).

Зараз більшість вчених визнають існування у людини 21 почуття. Верхня межа поки не встановлено.

Хіба зір, слух або ще якесь з п'яти почуттів допомагають вам виконати поширений неврологічний тест, коли лікар просить вас закрити очі і торкнутися кінчика носа то одним, то іншим пальцем?
А які почуття з п'яти мучать вас під час качки на море?
Яке почуття дозволяє визначити, чи не занадто гарячий чай в склянці?
Так скільки ж все-таки почуттів у людини?
Це одне почуття або кілька сотень, по числу волоскових клітин у внутрішньому вусі, кожна з яких реагує на свою частоту коливань?
Чи вважати ці відчуття разом, єдиним почуттям нюху, або окремо?
А чи можна вважати почуттями ті відчуття, які не доходять до свідомості, оскільки в цьому просто немає потреби?