ГЛАВА I. Хімічні речовини та їх властивості. Чисті речовини і суміші

  1. §2. Хімічні речовини й хімічні реакції

§2. Хімічні речовини й хімічні реакції

Мама запалила сірник , Повернула кран пальника газової плити, і сталося маленьке звичне диво: загорівся газ. Природний газ - метан або пропан, який подається до плити по трубах або з балона, з'єднуючись з повітрям (точніше, з киснем повітря), утворює гаряче полум'я. Коли газ згорає, з нього виходять зовсім інші речовини - вуглекислий газ (діоксид вуглецю) і вода (водяна пара). Це перетворення називають хімічною реакцією.
Перетворення природного газу і кисню в продукти згоряння йде з виділенням тепла, тому реакцію горіння використовують не тільки вдома на кухні, але і в великих котелень, де підігрівають воду для опалення цілих міських кварталів, і на заводі, де виплавляють метали з руди або роблять цемент , цегла, скло ...

Але повернемося на кухню, де вже вариться їжа. На конфорках стоять каструльки і сковорідки, і запах такий апетитний! Чому крупи і картоплю при варінні стають м'якими, а яйце, навпаки, з рідкого стає твердим або перетворюється в яєчню? Яким чином на смаженій рибі з'являється рум'яна кірочка, а в духовці піднімаються пишні пиріжки? Всі ці "смачні" перетворення засновані на хімічних реакціях, де одні речовини переходять в інші.
Що сьогодні на вечерю? Млинці? У мами напоготові молоко, борошно, цукор, сіль, ось вона насипає в чайну ложку питну соду (гідрокарбонат натрію) і капає туди столовий оцет (слабкий розчин оцтової кислоти). Суміш "закипає": це в результаті хімічної реакції виділився наш старий знайомий - вуглекислий газ. Якщо ця суміш потрапить в тісто, млинці будуть пишними і смачними.



хімічні реакції , Про які ми тільки що говорили, супроводжуються зміною кольору, виділенням тепла, випаданням осаду або виділенням газу. Але бувають і такі реакції, які дуже важко розпізнати за зовнішніми проявами, для цього потрібні спеціальні прилади.

Крім хімічних перетворень, речовини можуть брати участь і в фізичних. Якщо ми візьмемо чайну ложку кухонної солі і розчинний в склянці теплої води, а на наступний день або навіть через тиждень випарується воду з розчину, перед нами знову виявиться те ж саме речовина - кухонна сіль.

Якщо воду налити на блюдечко і виставити на мороз або поставити в морозильник, вода замерзне і перетвориться в лід. Але як тільки блюдце нагріється, лід розтане.
Коли кипить чайник, вода перетворюється в пар, який, потрапляючи в холодне повітря, утворює туман. Піднесемо до носика киплячого чайника холодну чашку, і на ній одразу ж осядуть крапельки води; чашка стане мокрою.
Розчинення і кристалізація солі з розчину, замерзання і випаровування води - все це фізичні, а не хімічні явища: адже речовини, які в них брали участь, залишаються в результаті незмінними.


завдання 5 . Ви вже навчилися відрізняти фізичні тіла від хімічних речовин?
Перевірте це!

завдання 6 . Ви вже навчилися відрізняти фізичні явища від хімічних?
Перевірте це!



Чому крупи і картоплю при варінні стають м'якими, а яйце, навпаки, з рідкого стає твердим або перетворюється в яєчню?
Яким чином на смаженій рибі з'являється рум'яна кірочка, а в духовці піднімаються пишні пиріжки?
Що сьогодні на вечерю?
Млинці?
Ви вже навчилися відрізняти фізичні тіла від хімічних речовин?
Ви вже навчилися відрізняти фізичні явища від хімічних?