Весняне полювання на гусака: Як, де і коли полювати навесні на гусака

  1. Весняне полювання на гусака 2016
  2. Гуси
  3. Весняне полювання на гусака - підготовка
  4. Весняне полювання на гусака - укриття
  5. Весняне полювання на гусака - профілі й опудала
  6. Весняне полювання на гусака - манок
  7. Весняне полювання на гусака - тактика
  8. Рушниці та набої для полювання на гусака

Полювання на гусака навесні - одна з найбільш хвилюючих полювань, а гусак - бажаний трофей для багатьох мисливців. З недавніх пір весняне полювання на сірого гусака так і залишається для багатьох мрією - тепер вона заборонена.

Щоб весняне полювання на гусака вдалася, необхідно збіг багатьох факторів: відкриття сезону весняного полювання на гусака, погода, проліт гусака і т.д. Читайте статтю і ви дізнаєтеся - де полювати на гусака, як полювати на гусака, яке рушницю і патрони потрібні для весняного полювання на гусака. Як підготуватися до гусячої полюванні, побудувати укриття для полювання на гусака навесні, розставити на весняному полюванні на гусака профілі й опудала, вибрати манок на гусака і т.д.

Весняне полювання на гусака 2016

Кожен мисливець мріє здобути на весняному полюванні гусака. Багатьом це не вдається, адже гусак - птах обережна і спостережна. Весняне полювання на гусака 2016 складна ще й тому, що для її успіху повинні співпасти безліч факторів:

  • Коли полювати на гусака - відкриття сезону весняного полювання на гусака, погода і проліт гусака;
  • Де полювати на гусака - розташування мисливської бази в місцях прольоту гусака, поля з кормовою базою і вода, яка дуже потрібна для гусака;
  • Як полювати на гусака - на весняному полюванні важлива і тактика, і хороші гусячі укриття, і пристойна компанія терплячих мисливців;
  • З чим полювати на гусака - не менш важливі на полюванні і манки на гусака, і рушниці з патронами, і вміння стріляти по гусака.

Полювання на гусака навесні - одна з найбільш хвилюючих полювань, а гусак - бажаний трофей для багатьох мисливців

Полювання на гусака навесні

Так що полювання на гусака навесні 2016 року для багатьох мисливців так і залишається мрією, а гусак - трофеєм привабливим і майже недоступний. А незабаром можливо і повністю недоступним. Прихильники заборони полювання на гусака навесні аргументують це тим, що весняне полювання на гусака занесена до нас з Півночі, де її практикують аборигени, для яких масова заготівля птиці навесні і в період літньої линьки - питання виживання. Та ще тим, що гуску відрізнити від гусака практично неможливо. Противники полювання на гусака намагаються переконати суспільство, що весняне полювання на гусей не відноситься до числа правильних російських полювань, забуваючи, що багато класики, які любили і поважав природу, любили, в тому числі і полювання на гусей навесні. Наприклад, для С.Т.Аксакова весняне полювання на гусака була цілком прийнятна:

«Щодня хитаючись біля ставка і блукаючи уздовж річки, яка у нас дуже рано очищалася від льоду, я завжди мав один ствол, заряджений гусячої дробом, і мені не один раз вдавалося спустити на землю прогонової гусака».
С. Т. Аксаков «Записки рушничного мисливця Оренбурзької губернії»

Гуси

Всі дикі гуси відносяться до загону гусеобразних. У Росії зустрічається 58 видів гусеобразних. З них 17 видів вчені відносять до підродини гусячих і 41 - до підродини качиних. До підродини гусячих відносяться три роду - лебеді, гуси і казарки.

  • Рід гусей складають вісім видів: сірий гусак, гуменника, білолобий гусак, пискулька (малий білолобий гусак), сухонос, белошей, гірський гусак і білий гусак.
  • До роду казарок, що гніздяться в Росії, відносять чотири види: краснозобая, чорна, білощокий і канадська (в малій кількості).

У біології гусей, зовнішній вигляд і поведінку більше спільного, ніж відмінного. Політ гусей швидкий, в межах 70 - 90 км / год, але на значній висоті вони можуть летіти і з більшою швидкістю. Гуси здатні підніматися в захмарні висоти. Насилу можна собі уявити, як гуси долають Гімалаї.

Як визначити гусака - фото гусей (картинка збільшується після натискання)
До недавніх пір основними об'єктами полювання були сірий гусак і білолобий гусак, а також гусак гуменник. Однак в період весняного полювання тепер заборонено полювати на сірого гусака (згідно з Наказом Мінприроди Росії від 04.09.2014 N 383):

  • Сірий гусак мешкає переважно в південній половині Росії. У Європейській частині - від лісової зони на півночі і до напівпустель на півдні. У Західному Сибіру - від Єнісею і до Уссурі. Основні запаси сірого гусака зосереджені в дельті Волги.
  • Білолобий гусак гніздиться в тундрової зоні - від півострова Канін, на островах Нова Земля і до Чукотки включно.
  • Гусь гуменник гніздиться на водоймах тундри і тайги - від Кольського півострова і до Чукотки, а південніше - до Амура і Алтаю.

Гніздяться гуси на водоймах або в безпосередній близькості від них. Вони наземно-водні птиці і більшу частину життя проводять на землі. Гуси - моногами, пари утворюються, як правило, в період зимівлі. Статевозрілими гуси стають на третьому-четвертому році життя. Їх пташенята, вилупившись з яєць і ледь обсохнув, майже відразу ж починають пересуватися і годуватися самостійно. Гусенята ростуть під наглядом батьків і десь до середини серпня стають на крило. Линька у гусей відбувається раз на рік. У період линьки птахи втрачають здатність до польоту. На цьому грунтується найбільш варварський спосіб полювання аборигенів, коли вони палицями забивають гусей, масово заготовлюючи їх на зиму. Тривалість линьки у гусей становить не більше 20 - 30 днів. Гусь - птах громадська, поза виводковую періоду завжди тримається зграями. Зазвичай гуси зграями здійснюють перельоти на годівлю і назад до місця днювання або ночівлі. Кожна зграя намагається летіти таким чином, щоб бачити попереду летить косяк. Якщо летить попереду зграя гусей з якої-небудь причини починає набирати висоту або облітає якесь місце, приблизно такий же маневр виконує і наступна за нею зграя. Можна припустити, що з цих звичок і складається колективна здатність використання повітряного і наземного простору, що, в свою чергу, дозволяє гусям уникати небезпеки і знаходити кормові місця.

У Росії заборонено полювання на наступні види гусей: пискулька, сухонос, белошей, гірський і білий гуси. Полювання заборонене, і вони занесені до Червоної книги Росії. Також заборонено полювання на чорну і белощекого казарку, вони теж є червонокнижними птахами. А згідно з Наказом Мінприроди Росії від 04.09.2014 N 383 тепер в період весняного полювання не можна полювати і на сірого гусака.

Весняне полювання на гусака - підготовка

Полювання на гусака в Росії на даний момент можлива навесні, коли ггусі повертаються з місця зимівлі до місць гніздування. Весняне полювання на гусака і іншу пернату дичину триває не більше 10 днів і обмежена кількістю гусей, яких мисливець може добути.
Полювання на гусей навесні для справжнього мисливця - це важка праця: пошуки місць полювання, риття окопів до кривавих мозолів і пристрій інших укриттів, тягання на собі спорядження, профілів, чучел і на додаток до повного задоволення - пудові від бруду чоботи. Погодьтеся, не кожному мисливцю таке по плечу. До вищесказаного слід додати, що гуси з кожним роком стають все суворіше. Щоб весняне полювання на гусака була успішною, необхідно як мінімум за пару днів приїхати в район майбутнього полювання:

  • з'ясуйте основні напрямки перельоту гусей на годівлю і повернення їх на відпочинок;
  • на розвідку, визначення місць риття окопів і обладнання інших укриттів, як правило, йде не менше доби;
  • необхідно підшукати і визначити запасні райони полювання на випадок, якщо вас «обкладуть» щільним кільцем інші мисливець, щоб подібного не сталося, на гусячу полювання бажано виїжджати командою в кількості не менше трьох - п'яти осіб.

Головна вимога на гусячої полюванні - маскування. Гусь - птах пильна, спостережна і недбалості в підготовці полювання не прощає.

Весняне полювання на гусака - укриття

Укриття для успішної весняного полювання на гусака обладнуються при відсутності гусей на поле. Найкраще це робити вночі. Днем гуси можуть випадково виявити мисливців. Хтось вважає за краще окоп, іншим більше до душі траншея, в якій вони лежать на спині, чекаючи підльоту гусей.

Окопи для весняного полювання на гусака не повинні виділятися на місцевості. Викинуту землю маскуйте, стінки окопу «одягайте» маскувальною сіткою, пучками соломи, трави, бур'яну. Це необхідно робити з двох причин. По-перше, з висоти пташиного польоту окоп виглядає як чорна діра і різко виділяється на загальному тлі - гуси відразу звернуть увагу і ваша весняне полювання на гусака може зірватися. По-друге, навесні стінки окопу сочатся водою, вологі і одяг брудниться. Сідайте в окопі так, щоб голова не виділялася, а очі були трохи вище бруствера.
Влаштовувати укриття для полювання на гусака навесні поруч з копицею соломи або сіна, а також в ній, у куща, ліній електропередач не слід. Гуси будуть сідати від них подалі і виявляться поза пострілом.

Весняне полювання на гусака - профілі й опудала

Сьогодні не проблема купити профілі й опудала для весняного полювання на гусака. Були б гроші. Добре себе зарекомендували на гусячої полюванні полукорпусние опудала (шкарлупки). Вони легкі, компактні і найголовніше - мають природну розмальовку. Також можна купити на весняне полювання на гусака і набувають опудало, яке махає крилами і літає по колу, як би підшукуючи місце, де присісти. Умілі мисливці полюють на гусака з саморобними профілями.
Скільки потрібно опудал і профілів на полюванні на гусака навесні? Весняне полювання на гусака буде успішніше, якщо використовувати побільше опудал і профілів. Оптимально - 25 - 30 профілів, чучел - десятка півтора, щоб зграя була значна. Розставляти профілі або опудала для гусячої полювання рекомендується групами по 5 - 6 штук, з інтервалами між групами 3 - 5 м, головами на схід, в тиху погоду або на вітер. Гусячі профілі треба ставити під деяким кутом один до одного, щоб з будь-якого напрямку підльоту гусей вони були видні. Виставляйте профілі на видаленні 20 - 30 м від окопу, з боку, протилежного підльоті гусей, і з урахуванням вітру, іноді навколо окопу, прикриваючись ними.

Весняне полювання на гусака - манок

Манок на гусака - потрібно інструмент на весняному полюванні на гусака. Хороший манок на гусака в умілих руках - це половина успіху. Електронні манки заборонені! Про вибір манкою читайте в статті: Духові манки на качку і гусака: Як вибрати мисливський манок - Керівництво по вибору духових манкою для полювання на водоплавну дичину. Матеріал дозволить вам поповнити багаж знань і визначитися з манком.

Весняне полювання на гусака - тактика

В укриття на весняному полюванні на гусака слід приходити затемна. Якщо в укриття на бігла вода - її слід вичерпати. Стане в нагоді заготовлена ​​заздалегідь соломка або торішня трава. Залишається чекати і терпіти. З укриття не виходьте, навіть якщо замерзли - за всіма законами підлості, в цей момент можуть налетіти гуси. Весняне полювання на гусака буде результативною, якщо ви освіжіть в пам'яті повадки гусей. На полюванні на гусей навесні може трапитися кіль ситуацій:

  1. Гуси облітають поле, на ваші профілі й опудала не звертають уваги і всідаються метрів за двісті від укриття. Їх треба злякати. Так як підлітають зграї будуть без всякого обльоту підсаджуватися до них.
  2. Птахи летять безладним клином або ламаною лінією, перемовляються - значить, шукають місце, де сісти. Подайте їм запрошує сигнал манком. Табунець загорнув до ваших обманки. Тепер все залежить від мисливця. Якщо зграя проходить близько, то гуси іноді летять мовчки. Мисливцеві слід утриматися від роботи манком. Гуси пролетіли, їм навздогін можна надіслати запрошення. Буває і так, що гуси пролітають в 100 - 150 м. У жодному разі не манить! Птахи можуть вловити фальш. У ситуації, коли гуси помічають фальш або укриття, лунає грубий і тривожний крик ватажка, зграя різко відвертає в сторону і йде.
  3. Зграя гусей летить на мисливця. При підльоті гусей метрів на 25 - 30 треба швидко встати. Стріляти стоячи зручніше. Гуси починають тривожно кричати, збиваються. Одні птахи круто забирають в небо, інші прагнуть облетіти мисливця. Гусей багато, але не стріляйте «в купу», це майже завжди вірний промах. Цільтеся і стріляйте тільки в конкретного гусака.

Рушниці та набої для полювання на гусака

На близькій відстані гусака можна збити з будь-якого рушниці навіть дробом № 7. Але в середній смузі рідко доводиться стріляти на 35 м. Сусіди просто цього не допустять. Тому на гусячої полюванні бажано мати рушницю 12-го калібру з купчастим і різким боєм. Для такого полювання хороші напівавтомати як імпортні, так і вітчизняні МР-153 і дідок МЦ 21-12.
Якими патронами і який дробом стріляти гусака? Деякі вважають за краще патрони власного спорядження з дробом № 1 або 0 з навішуванням 40 м Це для МЦ 21-12, МР-153 і «Бенеллі». В імпортних напівавтоматах краще застосовувати патрони заводського спорядження. У рушницях з патронниками 76 мм можна застосовувати і патрони «магнум». Як писали М.Блюм і І.Шишкін ( «Мисливська рушниця», изд. 1994 г.): «Спеціальним спорядженням патронів і ретельної пристрілкою рушниці можна домогтися надійного бою на 40-45 м, а з рушниць« магнум »- на 50 55 м і навіть трохи далі ». Перш за все, необхідно засвоїти, що швидкість як початкова, так і у мети у дробинок патрона «магнум» і стандартного приблизно однакові. З цього боку патрон «магнум» не має переваг. Але завдяки збільшеній масі снаряда в 1,28-1,63 рази щільність дробового осипу також відповідно збільшується. На дистанції пострілу 35 м з навішуванням дробу 32 г щільність дробового осипу така, що в тушку дичини потрапляє необхідних 3-5 дробин відповідного номера дробу, а при стрільбі патроном «магнум» на цій же дистанції в тушці виявиться приблизно 6-8 дробин. Нескладні розрахунки показують, що при стрільбі на дальність, збільшену в 1,5-1,6 рази, в тушці виявляться ті ж необхідні 3-5 дробинок. Отже, при стрільбі патроном «магнум» дистанція надійного ураження збільшується до 55 м. Практикою стрільби і полюванням ці розрахунки підтверджуються. А потрапити в гусака - це вже мистецтво мисливця.

джерело: http://www.nexplorer.ru/news__12406.htm

Скільки потрібно опудал і профілів на полюванні на гусака навесні?