Z + H в «Сторіччі Мирослава Зікмунд»

Мирослав Зікмунд і Іржі Ганзелка (Фото: ЧТ24)   Подорожі - це пристрасть, це життя - особливо, якщо в якийсь момент людина усвідомлює, яка велика наша планета Мирослав Зікмунд і Іржі Ганзелка (Фото: ЧТ24) Подорожі - це пристрасть, це життя - особливо, якщо в якийсь момент людина усвідомлює, яка велика наша планета. І хтось, у кого цікавість і пристрасть пересилює, присвячує себе цьому без залишку. Саме такими пристрасними мандрівниками виявилися Мирослав Зікмунд і Іржі Ганзелка, які в прямому сенсі слова об'їздили на автомобілях Tatra - спочатку 87, а потім 805 - Африку, Америку, Близький Схід, Азію і СРСР.

Життя мандрівника може здатися звичайній людині, який змушений проживати щоденну рутину походів на роботу і інших обов'язків, легкої, безтурботного, повне пригод. Долі Мирослава Зікмунд і Іржі Ганзелки є наочною ілюстрацією того, що це не так. «Нам з Іржі Ганзелка взагалі не слід було нікуди їздити, а потрібно було залишитися вдома зі своїми родинами», - зізнається у фільмі «Сторіччя Мирослава Зікмунд», знятому режисером Петром гірки, один з двох головних героїв. На попередній прем'єрі фільму Мирослав Зікмунд згадував колегу, якого не стало в 2003 році, дуже теплими словами:

«Від сьогоднішнього успіху, - і я за це не соромлюся, - у мене навернулися сльози на очі, тому що я усвідомив, що тут з нами повинен був сидіти і Іржі Ганзелка, якого ми постійно могли бачити в фільмі. Без нього я ніколи б не зміг взяти участь у події тривалістю 66 років, протягом яких ми були в постійному контакті - робочому, дружньому. І у мене таке відчуття, що сьогодні він тут сидить разом з нами ».

Автомобіль для своєї першої поїздки мандрівникам вдалося отримати від автозаводу Tatra, переконавши керівництво підприємства в тому, що це стане чудовою рекламою автомобілів цієї марки. Під час подорожі вони написали сотні репортажів і кілька книг, зробили тисячі фотографій і зняли кілька документальних фільмів. На показі фільму Петра гірки Мирослав Зікмунд згадував про прем'єра їх першого фільму в співавторстві з Іржі Ганзелка:

Мирослав Зікмунд і режисер фільму Петро Горки на попередній прем'єрі фільму в Злинський кінотеатрі (Фото: Христина Макова, Чеське радіо - Радіо Прага)   «Незайвим буде відзначити, що саме в цьому залі 61 рік тому відбулася прем'єра нашого першого фільму під назвою« З Марокко на Кіліманджаро » Мирослав Зікмунд і режисер фільму Петро Горки на попередній прем'єрі фільму в Злинський кінотеатрі (Фото: Христина Макова, Чеське радіо - Радіо Прага) «Незайвим буде відзначити, що саме в цьому залі 61 рік тому відбулася прем'єра нашого першого фільму під назвою« З Марокко на Кіліманджаро ». Разом з нами на цій сцені перебував колектив талановитих людей, серед яких були Ярослав Новотний, якого ми вважали нашим учителем, геніальний музикант Зденек Лишка, який написав музику до всіх наших фільмів. Тоді всі ми були учасниками загальнодержавної прем'єри фільму, яка пройшла в кінотеатрі «Севастополь» На Пршікопе в Празі », - згадує Мирослав Зікмунд.

Однак держава не завжди було так прихильно до завойовникам континентів. Після подій Празької весни в 1968 році підтримували її Зікмунд і Ганзелка були вигнані зі Спілки чехословацьких письменників. Їх книги перестали видаватися, вони залишилися без роботи. У 1976 році Іржі Ганзелка став підписантом «Хартії 77», а до 1989 року працював садівником. Книги обох авторів знову побачили світ лише після падіння комуністичного режиму в Чехословаччині. Уже пізніше Мирослав Зікмунд самостійно здійснив кілька подорожей до Японії, Австралії, Шрі-Ланку і на Мальдіви. Під час своїх подорожей їм вдалося зустрітися з багатьма громадськими і політичними діячами, а також побувати в таких місцях, де місцеве населення вперше бачило іноземців на власні очі.

Мирослав Зікмунд і режисер фільму Петро Горки на попередній прем'єрі фільму перед Злінським кінотеатром (Фото: Роман Вернер, Чеське радіо)   До речі, мало хто знає, що фільми Зікмунд і Ганзелки знімалися без звуку, звук накладався вже пізніше в рамках постпродукції, тобто музика і коментарі записувалися вже в студії Мирослав Зікмунд і режисер фільму Петро Горки на попередній прем'єрі фільму перед Злінським кінотеатром (Фото: Роман Вернер, Чеське радіо) До речі, мало хто знає, що фільми Зікмунд і Ганзелки знімалися без звуку, звук накладався вже пізніше в рамках постпродукції, тобто музика і коментарі записувалися вже в студії. Це може здатися неймовірним, оскільки всі їхні фільми звучать дуже автентично. Режисер Петро Горки розповідає про те, чому він вирішив зняти фільм про Мирославі Зікмунд:

«Думка зняти такий фільм з'явилася лише на другому десятку років нашого знайомства з Мирославом Зікмунд. Звичайно, ця думка приходила мені в голову, але я думав, що повинен дорости до цього, - і по-людськи і з професійної точки зору. Думаю, що і пан Зікмунд мав на це дозріти, оскільки він довгий час відмовлявся від думки про зйомки будь-якого фільму, аргументуючи це тим, що знято вже було достатньо. Переконати його в тому, що одного фільму все-таки не вистачає, зайняло у мене кілька років - фільму про те, хто такі Зікмунд і Ганзелка. У цьому конкретному випадку - хто такий пан Зікмунд, оскільки з ним ми знайомі дуже добре. А пана Ганзелка я бачив лише кілька разів і не наважився б зняти фільм про його особистості. Думаю, що фільм «Сторіччя Мирослава Зікмундf» є доказом того, що на все свій час. Те, що фільм створювався 3,5 року - це чиста випадковість, адже саме стільки тривала перша експедиція Зікмунд і Ганзелки. Я наберуся нахабства і скажу, що це, можливо, була третя серйозна експедиція Мирослава Зікмунд - подорож назад по власному житті, та ще й перед камерою, яке може бути ще складніше, ніж піше кругосвітню подорож. Думаю, що далеко не кожен хотів би повертатися до свого життя ».

Мирослав Зікмунд (Фото: Індржих Бем, Чеське Радіо)   Провести в нелегких, а, часом, і екстремальних умовах подорожей кілька років пліч-о-пліч з навіть дуже близькою людиною - завдання не з простих Мирослав Зікмунд (Фото: Індржих Бем, Чеське Радіо) Провести в нелегких, а, часом, і екстремальних умовах подорожей кілька років пліч-о-пліч з навіть дуже близькою людиною - завдання не з простих. Мирослав Зікмунд на попередній прем'єрі фільму згадував, які відносини під час подорожей були у них з Іржі Ганзелка:

«Можна сказати, що ми один одного не« гладили »або якось активно висловлювали симпатію. Звичайно, були такі ситуації, коли було необхідно сказати: «Дуже добре, добре». Це були дуже короткі похвали. Було достатньо лише погляду чи моменту, коли ми змінювали один одного за кермом. Ми були просто нормальними хлопцями, які поважали один одного і, одночасно, знали, хто в чому хороший. Це було невпинне доповнення один одного і здорова конкуренція і усвідомлення того, що ми робимо спільну справу. Коли ми відправляли звіти, ми завжди підписувалися на одному конверті «Зікмунд-Ганзелка», на іншому - «Ганзелка-Зікмунд». Журналісти часто запитували нас, відчули ми так званий «синдром підводного човна»? На це у нас не було часу, ми були настільки захоплені роботою і постійною діяльністю, що ні про яке «синдромі підводного човна не могло йти й мови». Звичайно, були моменти, коли ми заздрили один одному. Наприклад, в Латинській Америці завжди в парі кроків за Іржі йшло кілька жінок, які захоплено шепотіли «rubio, rubio! ..», що в перекладі з іспанської означає блондин. Іржі був блондин, а я - брюнет, і ніякі жінки за мною не йшли ».

Фільм «Сторіччя Мирослава Зікмунд»   Фільм «Сторіччя Мирослава Зікмунд» отримав дуже високі оцінки критиків і глядачів Фільм «Сторіччя Мирослава Зікмунд» Фільм «Сторіччя Мирослава Зікмунд» отримав дуже високі оцінки критиків і глядачів. Як поставився сам Мирослав Зікмунд до такого успіху?

«Я знаю, що йому це було дуже приємно. Я недавно говорив з паном Зікмунд, і з величезним задоволенням читав йому листи від різних кінотеатрів, де пишуть, що у них розпродані квитки, і що глядачі оглядають фільм, поки не закінчаться титри в кінці, а потім аплодують. Все це дуже важливо, оскільки той величезний труд, який виконали Зікмунд і Ганзелка, то, як багатьом вони пожертвували заради цього, все це врівноважується значимістю цієї справи. Це не тільки подорожні нотатки, а й приклад працьовитості, чесності, вміння не соромитися мріяти. Всі ці речі, зовсім несучасні, але дуже важливі, які несе в собі кожен з нас, і які Зікмунд і Ганзелка несли вже в 1940-х роках, і їх несе наш фільм », - робить висновок режисер фільму« Сторіччя Мирослава Зікмунд »Петро Горки .

Журналісти часто запитували нас, відчули ми так званий «синдром підводного човна»?
Як поставився сам Мирослав Зікмунд до такого успіху?