Історія появи і нюанси виготовлення валянок

16 Января

У сучасних магазинах представлені сотні і тисячі різних моделей взуття, починаючи від вишуканих жіночих човників і закінчуючи грубими мембранними черевиками для крутих гір. Але є класика, яка ніколи не втрачає актуальності і популярності серед нашого населення - це валянки, панове!

Валянки-story

Слово "валянок" сьогодні асоціюється з сільським побутом, тому цим терміном часто називають повільно розуміють і малорухомих людей. Але варто заглянути вглиб століть, як подібну думку розбивається об факти з багатовікової історії повстяної взуття. Почнемо з того, що перші валянки з'явилися на Русі з легкої руки монголо-татарських ханів приблизно в 13 столітті нашої ери. Причому представники войовничої Золотої Орди використовували для позначення повстяних чобіт слово "піма". До слова сказати, саме степові народи придумали технологію валяння вовни тварин, яка дозволила їм виготовляти одяг і оснащення, що витримує суворі холоди і тривалу експлуатацію в умовах бездоріжжя.

Опинившись на промерзлих російських землях, валянки просто не могли не прижитися. Спочатку повстяні чобітки були зовсім короткими і з сукняними халявами. Також до середини 19 століття валянки залишалися прерогативою заможної прошарку російськомовного населення. Їх носили навіть монархи - Петро I і Анна Іванівна Романова. Піми були дуже-дуже дорогими. Їх навіть передавали у спадок в якості сімейної цінності. У цьому сенсі звернення «валянок» набуває зовсім іншого змісту.

Тільки в кінці 18 століття валянків надали їх сучасне обличчя: ярославські ремісники вперше зробили повністю повстяні чоботи без швів і без сукна на халяву. Але навіть такі валянки дуже боялися і бояться вогкості. Тому спочатку поверх них одягали шкіряні "носочки", а трохи пізніше використовували з цією метою гумові калоші.

Зроблено в Росії

Процес виготовлення валянок не менше цікавий, ніж історія їх популяризації. Спочатку видобувають шерсть під час стрижки тварини. Отриману сировину миють, вичісують, пропускаючи його через шерстобітний агрегат. На виході виходить легке і м'яке волокно, яке довго згладжують пальцями, змушуючи шерсть злипатися. Потім з еластичного вовняного "пластиліну" створюють валянки. Далі заготовки виварюють в окропі, надаючи взуття міцність і твердість. Після виварювання майбутній валянок натягують на спеціальну колодку, далі його ретельно відбивають дерев'яним молотком по всій поверхні, надаючи правильну форму і необхідний розмір. Тільки що ми розповіли про ручної традиційний метод виготовлення повстяних чобіт, але сучасна технологія не набагато змінилася. Різниця полягає лише в автоматизації деяких етапів виробництва.

До речі, якщо ви вирішили купити собі сучасні валянки, пам'ятайте, що вони не розрізняються на "правий" і "лівий". І перш ніж вирушати в тривалу подорож, обновку необхідно як слід розносити і підшити. Найкраще це зробити в заміському клубі "Айвенго" - у нас величезні простори для маневру в валянках. Не забудьте прихопити сім'ю - наші готель і котеджі гостинно зустріне вас в своїх засніжених стінах, гарантуючи тепло і затишок.


До списку новин