Вітамін Е в продуктах

  1. Дія Вітаміну Е


На відміну від інших життєво важливих речовин, вітамін Е в продуктах зустрічається досить часто. Коли ми здорові, то зазвичай не відчуваємо в ньому недоліки. До того ж цей вітамін здатний накопичуватися в нашому організмі в жировій тканині і, в міру необхідності, забиратися для наших потреб.

Як і багато вітамінів - це не одна речовина, а група східних з'єднань. Він зустрічається в природі в восьми різновидах. Загальноприйнята назва вітаміну Е - токоферол (що в перекладі з грецького - "несу потомство" або "сприяє народженню"), а найбільш поширеним і активним з них є альфа-токоферол

Свою назву вітамін отримав неспроста. Помічено, що токофероли впливають на діяльність статевих залоз. При його нестачі відбуваються різні зміни в рості і розвитку сперміїв. У жінок нестача вітаміну Е призводить до повторних абортів і безпліддя.

В добу нам досить 12-14 мг вітаміну Е. Передозування також рідкісні, тому що прийом до 300 мг в день не є небезпечним для здоров'я. Але природно треба пам'ятати, що будь-яка їжа і будь-яка речовина бувають і ліками, і отрутою одночасно, все залежить від кількості.

Тому екстремальні дози вітаміну Е можуть привести до порушення травлення, ослаблення імунітету, кровотеч і блокування вітаміну К. З їжі надлишок ви навряд чи отримаєте, таке можливо лише при безконтрольному вживанні вітамінних препаратів.



Основне місцезнаходження вітаміну Е - це продукти рослинного походження, особливо їм насичені різні рослинні масла. Токофероли оберігають їх від псування, не даючи їм швидко прогоркать. Наприклад, нерафіновану соняшникову олію містить в 100 г - 63 мг, тому в одній столовій ложці для нас - добова норма. У маслі з паростків пшениці в 100 г - 160 мг - вже половина чайної ложки містить добову норму. У рафінованих оліях токоферолів набагато менше.


Рослинна олія - ​​1 столова ложка Вміст вітаміну Е, мг% від денної норми (12-14 мг) Масло з паростків пшениці 32,0 мг 267% Масло рижієву 18,6 мг 155% Соняшникова олія 12.6 мг 105% Лляна олія 10 мг 83 % масло реп'яхову 9 мг 75% Кукурудзяна олія 6.6 мг 55% Мигдальне масло 8 мг 66% Соєва олія 3.4 мг 28% Оливкова олія 2,5 мг 21%

У достатній кількості ця речовина присутня в горіхах і насінні. Навіть кілька горішків може містити половину добової норми токоферолов. І це з'їсти цілком під силу кожному. У наших улюблених соняшникових насінні в 100 гр. - 1,5 (півтори) добові норми вітаміну Е, а в гарбузових - одна добова норма.

Продукти харчування (100 гр) Вміст вітаміну Е, мг% від денної норми (12-14 мг) Льняні насіння 57,0 мг 475% Лісовий горіх 26,0 мг 216% Мигдаль 26,0 мг 216% Соняшникове насіння 22,0 мг 183% Гарбузове насіння 15 мг 125% Земляний горіх 11 мг 91% Волоський горіх 6.4 мг 53% Кунжут 5,7 мг 47% Фісташки 5,2 мг 47% Кедрові горіхи 4,0 мг 40% Мак 4,0 мг 40% Пророщена пшениця 24,0 мг 200%

Цей вітамін молодості знаходиться і в овочевих продуктах: червонокачанна і білокачанна капуста , Томати, корінь селери, гарбуз, солодкий перець. Міститься він і в зелені: шпинат , Щавель, петрушка.

З ягід і фруктів найбільш багаті вітаміном Е: малина, чорниця, чорна смородина, свіжий шипшина, слива, авокадо; а також сухофрукти: яблука, груша, чорнослив, абрикоси.

У продуктах тваринного походження вітамін Е в достатніх кількостях зустрічається набагато рідше. Виняток становлять, мабуть, чорна ікра і яйця , Навіть одне може містити половинну добову норму.


Продукти харчування (100 гр) Вміст вітаміну Е, мг% від денної норми (12-14 мг) Індичка 2,5 мг 21% Кролик 1,0 мг 8% Куряче яйце від 2 до 6 мг 16% -50% Оселедець 1, 5 мг 12% Вугор 5,6 мг 46% Окунь 1,5 мг 12% Сиг 2,7 мг 22% Форель 1,7 мг 13% Сьомга 2,2 мг 21% Креветки 4,0 мг 40% Краби свіжі 4, 0 мг 40% Чорна ікра 10,0 мг 83% Вершкове масло 2,2 мг 18% Топлене масло 3,6 мг 30% Риб'ячий жир 3,3 мг 27%

В інших рибо-м'ясо-молочних продуктах від 1% до 5% добової норми в 100 гр. продукту.

Токофероли досить стійкі і при нагріванні не руйнуються, зберігаючи всі корисні властивості. Але тривалий прожарювання продуктів, а також повторне розігрівання значно зменшують їх кількість.

Чому ж при такій легкодоступності цього вітаміну, з'являється його недолік. В основному це пов'язано з нестачею жирів в харчуванні або порушенням всмоктування жирів, тому що вітамін жиророзчинний. Погане засвоєння токоферолов відбувається при захворюванні підшлункової залози або жовчного міхура. Ці хвороби характерні для жителів північних широт.

Звичайно, і сильно зашлакованому тіло слабо засвоює вітамін Е з продуктів харчування, і не тільки його. Якщо ви це вважаєте нісенітницею, і впевнені, що організм має всі механізми для очищення тіла, то просто подумайте - чому всі релігії світу, починаючи навіть з язичницьких - мали пости і утримання від різної їжі в певні періоди.

Невипадково з давнини до нас прийшло вираз: "В брудному посудині вода чистої ніколи не буде".


Дія Вітаміну Е


Всі токофероли є найсильнішими антиоксидантами. Це означає, що вони здатні нейтралізувати вільні радикали (руйнівників наших клітин). Але найголовніше значення вітаміну Е в тому, що він не дозволяє їм пошкоджувати оболонки (мембрани) клітин і внутрішньоклітинних утворень.

Токофероли підтримують нормальну структуру стінок наших сусідів, не даючи їм истончаться і руйнуватися. А міцні та еластичні судини - це вже значний внесок в здоров'я.

Вітамін Е разом з вітамінами А і С, а також мікроелементом селеном, обмежують надходження в організм шкідливих речовин викликають онкологічні захворювання. Він здатний прискорювати загоєння ран і зменшує утворення рубців.

Достатня кількість токоферолів в шкірі дозволяє зберегти необхідну кількість вологи у верхніх шарах і захищає її від ультрафіолетового випромінювання. Недарма цей вітамін є в багатьох сонцезахисних кремах.

Наш організм не здатний синтезувати токофероли, і вони повинні надходити з їжею. Але так як вітамін Е в продуктах домашньої їжі зустрічається в достатніх кількостях, то будь-який його дефіцит в організмі завжди буде пов'язаний з недоліком жирів в харчуванні або порушенням їх всмоктування.


...Домашня їжа | Вітамін Д в продуктах далі ...


& nbsp