Іранське багатство: спеція, яка коштує дорожче золота


Шафран - найдорожча і користується попитом спеція в світі, загальновідома як червоне золото

При ціні 65 доларів за один грам сировини найвищої якості шафран дійсно може коштувати навіть більше, ніж дорогоцінний метал. Його вартість утримується на постійно високому рівні через трудомістких методів збору. Адже для того, щоб зібрати один фунт сировини, необхідно вручну з 70000 квіток Crocus Sativa витягнути близько 200000 тонких червоних волосків.

Незаперечним лідером у виробництві шафрану є Іран. Традиції вирощування цієї спеції в країні складають більше 3000 років. Іран виробляє понад 90% з 250 тонн шафрану, які виробляються щороку в усьому світі. Цьому сприяють унікальні екологічні умови, які сприяють зростанню спеції з сильним смаком і ароматом, яка є головним продуктом в місцевій кухні, косметиці і традиційній медицині.

Але для трейдерів в останні роки бізнес ускладнився. Міжнародні санкції, які були введені через ядерну програму країни, заблокували доступ до раніше прибутковим ринків Європи, США і Канади. Перед іранськими компаніями і банками закриті двері глобальної фінансової системи.

Найбільші в світі виробники шафрану, 2013/2014 (тонн)

Адаптація до ізольованої позиції

"Ми можемо використовувати банки", - говорить Мехрдада Роухані, виконавчий директор компанії Saffron Rowhani в Хоросане - провінції, в якій виробляється понад 70% всього іранського шафрану. "Але ми повинні користуватися послугами приватних кур'єрів, послуги яких дорогі. Нам потрібно безпосередньо зв'язуватися з покупцями і вірити в те, що вони нам заплатять. Іноді вони обманюють ".

Інші іранські компанії навіть повернулися до бартерних операцій, щоб обійти банківські обмеження. Вони співпрацюють з індійськими і китайськими партнерами, які часто розплачуються за шафран поставками продуктів харчування і продовольчих товарів.

Але, незважаючи на труднощі, Роухані вдається підтримувати експорт шафрану на рівні 50 кілограм на місяць, переорієнтувавши свій бізнес на нові ринки в країнах Перської затоки і Середнього Сходу. В цілому по шафранової галузі Ірану експорт зріс на 36% в 2014 році, згідно з Національним шафрановому раді Ірану, а ціна за один кілограм незначно підвищилася до приблизно 2000 доларів за кілограм.

Експорт шафрану з Ірану (тонн)

"Трейдери дуже розумні, і коли двері закриті - вони лізуть через вікно", - говорить Алі Шейх, представник компанії Iran Hassos в Лондоні і засновник Британо-іранської торгової палати. - "Ні один з традиційних товарів (включаючи фісташки і шафран), не залишається нереалізованим. Попит перевищує пропозицію ".

Втрати компанії Iran Hassos на продажах в Великобританію становили 7 млн. Доларів на рік, але не дивлячись на це, їй вдалося домогтися обороту в 48 млн. Доларів в 2014 році. За словами Шейха, таким же цей показник був і до введення санкцій.

Трейдери все ж можуть пробитися на Захід, користуючись послугами посередників в таких країнах, як Об'єднані Арабські Емірати, хоча в цьому випадку негативним моментом є конкуренція.

"Афганістан переробляє сировину, яке поставляється з Ірану, видає сертифікат про походження товару та постачає його покупцям", - говорить Шейх. - "Шафран, який постачають в Іспанію, змішують з іспанським шафраном і продають".

За окремими оцінками в країні вирощують лише 1% "іспанського" шафрану. Але незважаючи на ці обставини, Шейх і інші виробники впевнені в тому, що унікальна якість іранської спеції зможе утримати свої позиції в якості золотого стандарту.

Галузь також шукає способи вдосконалення за допомогою нових технологій, а також використання шафранової смоли в медичних цілях. Уряд країни оголосив про плани по розширенню площ для вирощування шафрану, щоб збільшити збір продукції.

У разі скасування міжнародних санкцій, як передбачалося в рамках недавніх переговорів у форматі 5 + 1, з'явиться нова проблема, яка, цілком імовірно, підніме ціни на новий рівень. Цією проблемою стане істотно збільшився попит на шафран. Західні компанії вже шикуються в чергу з інвестиціями в передбачуваний новий ринок, і шафранові активи будуть цінуватися високо.

Згідно з цим сценарієм, іранські трейдери будуть щедро винагороджені за їх стійкість.