Кошмари з минулого планети земля

  1. грибні лісу
  2. гігантські комахи
  3. Земля виглядала пурпурової
  4. Два місяці на небі
  5. астероїди атакують
  6. Можливо, що життя виникло на Марсі

У науково-фантастичних книгах часто описуються чужі планети, які населені дивовижними істотами, що живуть в незвичайній середовищі. Погодьтеся, в порівнянні з фантазіями їх авторів, наша Земля виглядає дуже скромно і навіть нудно. Але досить заглянути в минуле, щоб побачити, що і наша планета колись була не менше дивовижною.

грибні лісу

У науково-фантастичних книгах часто описуються чужі планети, які населені дивовижними істотами, що живуть в незвичайній середовищі

Коли дерев ще не було, гриби виростали до 8 метрів у висоту!

400 мільйонів років тому настільки звичних нам лісів на Землі не було, але це зовсім не означає, що ця ніша була порожня. Коли дерева ще не з'явилися, на Землі росли ліси з величезних 8-метрових грибів. Не вірите? Читайте далі!

У 1859 році канадські вчені викопали скам'янілості, які спочатку були прийняті за стовбури найдавніших дерев. Але відносно недавно, в 2007 році, стало відомо, що це не дерева, а гриби. Організми, звані прототаксітамі, могли виростати до восьми метрів у висоту. Тому пейзажі тих часів мали мало спільного з сучасними.

Прототаксіти виростали не тільки на території Канади. Мисливці за скам'янілостями знаходять подібні скам'янілості в усіх куточках світу. Вчені припускають, що ця форма життя була найбільшою на нашій планеті в той час. Справа в тому, що весь тваринний світ тоді складався виключно з бактерій і примітивних черв'яків.

Пізніше в ході еволюції з'явилися рослини, що почали потихеньку «тіснити» прототаксіти. Їм для зростання потрібні були ті ж самі ресурси, що і цим велетенським грибам. Рослини перемогли в цьому змаганні, після чого гриби почали зменшуватися до розмірів, що дозволяють їм нормально функціонувати за рахунок переробки останків гниючих рослин.

гігантські комахи

Бабки, що жили приблизно 350 мільйонів років тому, могли б пообідати сучасним альбатросом

Якби ми могли відправитися в кам'яновугільний період, тобто на 330-370 мільйонів років тому, варто було б прихопити з собою вогнемет і парочку таблеток ціаніду (на випадок, якщо в ньому закінчиться газ).

В ту епоху завдяки стрімкому розвитку рослинного життя в атмосфері містилося 36% кисню, а не 21%, як зараз. І цей факт надавав величезний вплив на зовнішній вигляд певних видів тварин.

В наш час розміри комах обмежуються кількістю кисню, який вони можуть поглинути. Проте, навіть 3-сантиметровий тарган змушує нас в жаху заплигувати на стіл.

Це цікаво: Вражаюче, але в кам'яновугільний період ви б зіткнулися зі скорпіонами розміром з теляти, гусеницями розміром з пітона, і бабками, яким не склало б труднощів проковтнути якогось альбатроса.

З огляду на, що такі хижаки, як птахи або, наприклад, рептилії, з'явилися через десятки мільйонів років, умови навколишнього середовища дозволяли комахою рости до велетенських розмірів. Але світ з настільки високим вмістом кисню має один істотний недолік - занадто багато пожеж.

Теплий клімат і велика кількість кисню, що спостерігалися в кам'яновугільний період, приводили до постійних спалахів, для яких не потрібно було навіть іскри. Тому деякі вчені вважають, що небо в той час мало туманно-коричневе забарвлення через дим. Уявіть, як з густого туману прямо на вас мчать двометрові оси з палаючими крилами. Цікавий сюжет для нічного кошмару, погодьтеся!

Земля виглядала пурпурової

Мільярди років тому наша планета могла здаватися з космосу не голубий, а пурпурової

Якщо раптом ви колись підете в космос, потрапите в чорну діру і якимось дивним чином уникнете загибелі, то, на думку вчених, ви зможете побачити минуле. Якщо вас відкине на 3-4 мільярди років тому, обов'язково подивіться на Землю. Ви не повірите своїм очам, адже тоді наша планета мала не голубий, а пурпурний колір.

Зрозуміло, чому з космосу Земля виглядає блакитний: все ж три чверті поверхні нашої планети покриті водою. Якщо ж дивитися вниз зі стратосфери, то велика частина суші буде здаватися зеленої через безліч рослин. Для довідки: такий колір вони набувають завдяки пігменту хлорофілу.

До речі, вчені вважають, що в космосі нам потрібно шукати саме планети, що випромінюють пурпурний колір. На їхню думку, на них може бути життя!

Це цікаво: На ранніх етапах розвитку Землі рослини використовували не хлорофіл, а інші хімічні сполуки, основою яких був ретинол, який має пурпурний колір. Вчені говорять, що в певний період часу організмів з таким кольором на Землі було настільки багато, що вся планета з космосу здавалася пурпурової.

Два місяці на небі

Можливо, колись дуже давно навколо Землі оберталися відразу 2 супутника!

Спробуйте собі уявити, що навколо Землі одночасно обертаються два місяці. Ну як, вийшло? Теорія про те, що колись все так було насправді - божевільна, але авторитетні експерти не виключають ймовірності того, що вона правдива.

Коли вчені всерйоз зайнялися вивченням Місяця, вони з'ясували, що її світла сторона, яка завжди повернена до нас, сильно відрізняється від темної, прихованої від земних спостерігачів. Зокрема, темна сторона нашого супутника має більш товсту кору і значно більш різноманітний ландшафт.

З тих пір вчені задаються питанням, чому ж дві половинки Місяця такі різні за геологічною будовою. За однією з теорій, колись дуже давно у нашої планети було відразу 2 супутника. Вони оберталися в унісон впродовж десятків мільйонів років, але з часом зблизилися під впливом земної сили тяжіння і зіткнулися, сформувавши Місяць.

астероїди атакують

На ранніх етапах розвитку Землі вона постійно піддавалася бомбардуванням з космосу

Голлівудські фантастичні фільми переконують нас, що падіння астероїда може погубити всяке військо людей на планеті. В принципі, це правда. Але ось знищити все життя на Землі більш проблематично: вона набагато сильніше, ніж якісь космічні брили.

Ймовірно, в історії нашої планети був період, коли вона регулярно піддавалися атакам метеоритів - навіть більших, ніж той, який привів до вимирання динозаврів. Але це не завадило розвинутися різним формам життя.

Це цікаво: Коли Земля була дуже молодий (від 4,5 до 3,5 мільярдів років тому), її постійно атакували астероїди, деякі з яких мали порівнянні з Місяцем розміри. А вже про дрібних космічних камінцях і говорити не доводиться - вони обсипалися на поверхню нашої планети справжнім дощем.

Внаслідок постійних метеоритних ударів утворювалося досить тепла для випаровування металів - заліза, золота, платини і т.д. Вони раз у раз піднімалися в атмосферу в пароподібному вигляді. Але все, що виявилося вгорі, повинно було рано чи пізно спуститися назад. Тобто молода Земля прекрасно знала, що таке металевий злива.

Дивно, але первинні форми життя сприймали ці лиха, як рядова подія. Спробуємо провести аналогію з людьми. Уявіть, що ви прокинулися, поснідали, побродили по околицях, пообідали, потім спустилися в бункер, щоб пережити якусь чергову глобальну катастрофу, після чого повечеряли і лягли спати. І так кожного дня! Погодьтеся, це допомагає сприймати людські проблеми кардинально іншим чином.

Можливо, що життя виникло на Марсі

Ми всі можемо опинитися прибульцями з Марса!

Немає на Землі людини, ніколи не замислювався про те, чи є життя на інших планетах. Але чи знаєте ви, що існує досить серйозна ймовірність того, що земне життя спочатку зародилася на Марсі?

Чотири з гаком мільярда років тому умови на Марсі була куди більш сприятливими для життя, ніж на Землі. Не секрет, що для появи звичних нам форм життя потрібен кисень. У ті давні часи на нашій планеті його було дуже мало, зате на Марсі кисень був в достатку. Крім цього, життя вимагало наявності деяких хімічних елементів - наприклад, молібдену і бору. Їх досі повнісінько на Червоній планеті.

Це цікаво: Деякі дослідники припускають, що життя спершу зародилася на Марсі, після чого деякі мікроорганізми транзитом через метеорити дісталися до поверхні матінки-Землі. Якщо колись будуть знайдені істотні докази цієї теорії, виявиться, що ми все в якійсь мірі є прибульцями з Марса.

Спробуйте уявити собі весь період існування Землі у вигляді довгої прямої лінії. Розділіть її приблизно на 225 тисяч (щоб було простіше зрозуміти масштаб, відзначимо, що це число в 1,5-2 рази більше, ніж кількість волосся на голові) однакових відрізків. А тепер змиріться з тим, що на протязі 244 999 з них людей (навіть первісних) на нашій планеті не існувало і в помині. Тепер розділіть останній відрізок ще на 40 частин. Кордон між 39-м і 40-м ділянкою відповідає часу побудови першої піраміди. Ви все ще здивовані тим, що стародавній світ міг настільки разюче відрізнятися від звичного нам?

Не вірите?
Ну як, вийшло?
Але чи знаєте ви, що існує досить серйозна ймовірність того, що земне життя спочатку зародилася на Марсі?
Ви все ще здивовані тим, що стародавній світ міг настільки разюче відрізнятися від звичного нам?