Ольга Яцюк
Основи графічного дизайну на базі комп'ютерних технологій
Фахівці в області графічного дизайну дуже затребувані в наші дні. Багато в чому це пов'язано з розвитком реклами. Обсяг замовлень на розробку рекламних матеріалів зростає, а кращі знаки, екслібриси, плакати, листівки можна сміливо назвати творами мистецтва.
Графічні роботи повинні бути яскравими, виразними і запам'ятовуються. Як же цього домогтися? В першу чергу, вони повинні нести в собі якусь ідею, художній образ. Створення образу - основне завдання дизайнера.
Існують певні засоби виразності, широко відомі прийоми, використовувані художниками з найдавніших часів до наших днів. Разом з тим, людина постійно шукає нові можливості, щоб розкрити свій внутрішній світ, передати почуття, емоції. Далеко не останню роль в цих пошуках грають нові технології, матеріали, інструменти.
У всі часи досягнення техніки і технології не тільки покращували умови праці та якість кінцевого продукту, вони відкривали нові горизонти, в тому числі і в мистецтві. Практично завжди людина прямо чи опосередковано використовував технічні та наукові відкриття для художнього самовираження. Мистецтво можна назвати однією з життєвих функцій суспільства. Протягом всієї історії людства ми спостерігаємо зв'язок побутового, повсякденного, і високого, художнього.
За допомогою кам'яних знарядь первісні люди будували житло і полювали, але ними ж висікали малюнки на скелях і стінах печер. Ткацтво дозволило створювати не тільки одяг, що захищає від холоду, але і декоративні гобелени. Відкриття древніми римлянами бетону здешевило будівництво і призвело до появи нових форм в архітектурі - куполів і арок. Винахід паперу і книгодрукування зробили накопичені століттями знання доступними для всіх, стало можливим тиражування художньої продукції.
У двадцятому столітті людина придумала комп'ютер, який з успіхом використовується у всіх сферах життя, в тому числі і в художній творчості.
Комп'ютер не тільки неймовірно прискорив математичні розрахунки і дозволив зберігати величезні масиви інформації, він став одним з найважливіших інструментів художника і відкрив нові можливості для самовираження. З моменту вторгнення комп'ютера в область мистецтва робота дизайнера-графіка перейшла на новий рівень.
Разом з Вами, шановний читачу, ми розглянемо класичні правила і прийоми створення художніх творів, згадаємо історію розвитку мистецтва, поговоримо про сучасні тенденції в графічному дизайні, зокрема, про комп'ютерні технології. У цій книзі я хочу показати, як комп'ютер допомагає художнику в його творчості. Мені здається, що, як і будь-який робочий інструмент, комп'ютер повинен використовуватися з самого початку, при вивченні основ майстерності.
Для того щоб краще зрозуміти матеріал, варто виконати запропоновані в цій книзі вправи. Традиційно в художніх навчальних закладах подібні завдання виконують олівцем або фарбами на папері. Наведені нижче приклади розраховані на виконання за допомогою програми CorelDRAW. Спробуйте реалізувати свої варіанти, це буде подвійно корисно: Ви швидше освоїте програму і відчуєте переваги роботи за комп'ютером.
Всі ілюстрації даної книги продубльовані в цифровому вигляді на прикладеному до книги компакт-диску. Ви можете використовувати їх в якості прикладів або як заготовки для самостійного навчання. Посилання на малюнки, що знаходяться на компакт-диску, але не введені в книгу, мають префікс CD (рис. CD-I.9 і т. Д.).
Ряд ілюстрацій глави 2 винесено на кольорову вклейку. Посилання на такі малюнки мають префікс ЦВ (рис. ЦВ-2.16 і т. П.).
Глава 1 Зорове сприйняття форми і простору
Комп'ютер дозволяє швидко трансформувати геометрію об'єкта, підібрати колір, виконати складні графічні побудови, імітувати різні візуальні ефекти, анімувати зображення. На жаль, уявна простота комп'ютерної графіки породжує величезну кількість позбавлених смаку, безликих, часом відверто безпорадних «проектів», а можливості тиражування роблять їх надбанням мас. Людина, що займається художнім проектуванням за комп'ютером, повинен пам'ятати, що всі закони образотворчого мистецтва, що склалися століттями, ні в якому разі не втрачають своєї значущості в наші дні. Якщо Ви вирішили спробувати себе в області графічного дизайну, Ви зобов'язані їх знати. Для початку спробуємо зрозуміти, які чинники впливають на сприйняття, чому, здавалося б, незначні зміни форми, розміру або кольору об'єктів викликають часом зовсім несподівані реакції у глядачів.
1.1. Властивості зорового сприйняття
Навколишнє середовище впливає на людину. Звукова, візуальна, тактильна, нюхова, вербальна інформація безперервно надходить в мозок. Іншими словами, об'єктивна реальність відображається у свідомості індивідуума у вигляді суб'єктивних образів предметів і явищ. Але анатомічно органи чуття у всіх людей влаштовані приблизно однаково, отже, існують загальні закономірності сприйняття і розуміння світу.
Основну частину інформації про зовнішній світ людина сприймає за допомогою зору. Для більшості людей саме зорові образи визначають світ, в якому вони живуть. Бог роз'єднав людей мовними бар'єрами, але залишив їм однакові очі. Візуальні образи інтернаціональні.
Кожна людина неповторна, оскільки бачить, відчуває і розуміє світ по-своєму, але все ж люди складають єдину спільноту, так як існують загальні закони сприйняття. Розглянемо деякі з них.
1.1.1. послідовність
Будь-яке зображення або об'єкт - в загальному, то, що знаходиться у нас перед очима, - складається з деталей. За даними фізіологів, при розгляданні об'єктів зіницю весь час рухається по складних траєкторіях. Око влаштований так, що за один раз дозволяє розпізнати тільки один образ, потім переходить до наступного і т. Д., Тобто, людина дивиться послідовно. При знайомстві з об'єктом він як би обмацує його поглядом. У зорової пам'яті «застряють» характерні ознаки, рух очей відображає роботу думки. Очей не обводить контури предметів, а перескакує від однієї частини зображення до іншого, іноді кілька разів повторюючи один і той же шлях. Елементи зображення, за якими людина найчастіше ковзає поглядом, є смисловими центрами. На рис. 1.1 наведено приклад траєкторії руху зіниці при розгляданні профілю Нефертіті.
Мал. 1.1. Траєкторія руху зіниці при розгляданні профілю Нефертіті
1.1.2. вибірковість
На будь-який картині серед безлічі предметів глядач шукає і приділяє основну увагу зображенню людини або тварини. Особи людей на картині значать для глядача більше, ніж фігури, а головні елементи, що фіксуються на обличчі - очі, ніс, губи (див. Рис. 1.1). Точки, в яких при розгляданні зображення зіницю зупиняється і змінює напрямок, є найбільш інформаційно важливими.
Для впізнання фігури найбільше значення мають точки максимальної кривизни її контуру. Різкі злами ліній часто використовуються художниками для досягнення більшої виразності, для стилізації зображень. Цей прийом застосовувався в народній творчості при вишивці хрестом і в килимових малюнках, на ньому будували свої роботи кубісти, за таким же принципом малюються піктограми.
1.1.3. Реакція на рух
Зоровий апарат влаштований так, що коли в поле зору з'являється об'єкт, що рухається, погляд майже миттєво, через 150-170 мілісекунд, захоплює об'єкт центральним зором і відстежує рух.
Існує версія, що причина цього механізму криється в історії еволюції людства. Для первісної людини, що рухається часто представляв небезпеку. Це міг бути хижак, падаюче дерево, що летить камінь, лавина і т. Д. Людина повинна була швидко відреагувати на стороннє рух і вжити заходів обережності. Можливо, вижили ті, чия реакція була краще, і це властивість закріпилася на генетичному рівні.
Реакція на рух широко використовується професійними дизайнерами: незмінно привертають увагу анімаційна презентація, рекламні ролики, що біжить текстовий рядок, що рухається інсталяція.
1.1.4. запам'ятовуваність
З безлічі елементів розглянутого зображення або об'єкта людина може за короткий час одночасно сприйняти і запам'ятати не більше 7-9. Подивіться протягом декількох секунд на ілюстрацію (рис. 1.2) або у вікно, закрийте очі і спробуйте подумки відтворити елементи сцени.
Мал. 1.2. Малюнок А. В. Кокоріна
Напевно їх буде не більше дев'яти. При створенні складних композиційних творів, плакатів і експозицій, не забувайте це властивість сприйняття, не перевантажуйте свою роботу надмірною кількістю деталей.
1.1.5. цілісність сприйняття
Кінець ознайомчого уривка
СПОДОБАЛАСЯ КНИГА?
Ця книга коштує менше ніж чашка кави!
ДІЗНАТИСЬ ЦІНУ Як же цього домогтися?