Атракціон і міський транспорт: 5 несподіваних фактів про ескалаторах

Фото: city.ac.uk

Понад століття тому - 29 травня 1900 року - американська компанія OTIS зареєструвала торгову марку "Ескалатор". До початку 1950-х слово так і використовувалося для позначення бренду, але потім перекочувало "в народ" - ескалаторами стали називати всі рухомі сходи.

Редакція M24.ru зібрала 5 фактів про чудо-машині. Про те, де ескалатор використовують в якості міського транспорту, чи можна покататися на сходах-спіралі і як повинен був працювати ескалатор-трикутник - в нашому матеріалі.

Додому на ескалаторі

У Гонконзі є ескалатор, який використовується як громадський транспорт, а за сумісництвом є ще й найдовшою рухається сходами в світі.

Central-Mid-Levels escalator and walkway system був побудований в 1993 році - щоб забезпечити зручне транспортне сполучення між кількома районами Гонконгу. Його загальна протяжність становить 800 метрів, час поїздки по Central-Mid-Levels займає близько 20 хвилин. Пасажирів тут максимально піднімають на 135 метрів над землею.

Фото: користувач flickr.com / Robyn Lee

Система з двох десятків критих ескалаторів і траволаторів, що простягаються уздовж міста, доставляє жителів міста в райони, розташовані на пагорбах, і офіси, що знаходяться на узбережжі. Занесений до Книги рекордів Гіннеса ескалатор слід через престижні райони Сохо і Голлівуд Роад, так що туристів тут теж повно.

Прокати мене ще!

Перший в світі ескалатор був атракціоном - його в 1894 році встановили в нью-йоркському парку Коні-Айленд. Ні ступенів, ні поручнів у машини не було, і представляла вона собою абсолютно гладке рухоме полотно.

Коли ескалатором вперше забезпечили станцію підземки, він спочатку продовжував виконувати розважальну функцію. Рухома сходи (вже зі ступенями і поручнями) з'явилася в лондонському метро в 1911 році і викликала небувалий ажіотаж у жителів столиці Туманного Альбіону: кажуть, пасажири сідали в метро, ​​тільки щоб покататися на незвичайної чудо-сходах.

Фото: ltmcollection.org

У лондонських газетах початку століття навіть писали, що люди виходили з поїздів на станції, оснащеної дивовижними механічними сходами, піднімалися на них вгору, а потім знову спускалися в метро, ​​щоб сісти в наступний склад.

Слово "ескалатор" (escalator) - англійське, але утворене від французького "escalade", що означає "штурмова драбина". Своє закінчення термін запозичив від "елеватора" (elevator).


Закручений в спіраль

Гвинтові сходи теж можуть рухатися: в деяких містах встановлюються сьогодні не тільки традиційні - прямі - ескалатори, а й спіралеподібні.

Перший в світі спіральний ескалатор був розроблений в 1985 році. Зараз в торгових центрах, готелях і художніх галереях по всьому світу працюють кілька десятків таких сходів. Зокрема, екзотичну машину вдасться зустріти в японській Йокогамі і на Times Square в Гонконзі.

Фото: mitsubishielevator.com

Спіральні ескалатори не тільки виглядають красиво і незвично, але ще і економлять площу - адже вони займають набагато менше місця, ніж їхні прямі "побратими".

Узгодженість швидкостей різних ділянок спірального ескалатора забезпечує поступове переміщення віртуальних точок повороту його ступенів. Радіус повороту, крім того, змінюється кілька разів за цикл.

Простір для творчості

У 2010 році професор лондонського університету Джек Леві винайшов і запатентував ... "хвилястий" ескалатор. Свою інновацію він охрестив левітатор, але на ринок дивовижна штука так і не потрапила - зацікавилися партнерів, підприємців і архітекторів поки не знайшлося.

Фото: city.ac.uk

Технологія "хвилястого" ескалатора дозволяє створювати рухомі сходи найвільнішою форми - не тільки спіралеподібні, але і з різними вигинами, наприклад. Основу левітатор становить безперервна замкнута мета вигнутих модулів, які здатні розгладжуватися прямо під час переміщення пасажирів.

сам Леві писав , Що левітатор може відмінно нагоді в музеях і інших спорудах культурної та історичної спадщини: систему можна встановити прямо поверх ступенів звичайних сходів, не порушивши при цьому планування старовинної будівлі.

Головні ескалатори світу

Винахідником ескалатора вважається американець Джесс Рено, що запатентував свою машину в 1892 році

Найперший ескалатор з'явився в 1894 році в парку Коні-Айлен в Нью-Йорку і був атракціоном

Найперший ескалатор в метро з'явився в Лондоні в 1911 році - на станції Earl's Court

Найдовший ескалатор знаходиться в Гонконзі (його протяжність - 800 метрів)

Найдовший ескалатор в метро знаходиться в Санкт-Петербурзі на станції "Адміралтейська". Його похила частина становить 137,4 метра. У Москві довший всіх ескалатор на станції "Парк Перемоги", протяжність - 126 метрів

Найкоротший ескалатор знаходиться в японському місті Кавасакі, розташованому на південь від Токіо. Його можна знайти в одному з торгових центрів. Довжина крихітного ескалатора - всього 83 сантиметри

Найстаріші ескалатори - в лондонському метро на станції Greenford (у нього дерев'яні східці, ескалатор був встановлений в 1947 році) і в московському на станції "Бауманська" (встановлений в 1944 році)


"Бермудський трикутник

Незважаючи на те, що офіційно датою винаходу ескалатора вважається 1892, інженери почали фантазувати на тему рухомих сходів задовго до цього моменту. Наприклад, в 1859 році американське патентне відомство видало Натану Амеса патент на таку машину, але тільки виконану у формі ... трикутника.

Фото: theelevatormuseum.org

Нескінченний ескалатор міг одночасно і піднімати пасажирів, і спускати їх.

Згідно "ескалаторних етикету", стояти на рухомими сходами потрібно справа, а проходити - зліва. Це негласне правило дотримується в багатьох країнах світу. А виникло воно ще в 1911 році - коли в Лондоні з'явився перший ескалатор метро.


Анна Теплицька

сюжет: Все, що потрібно знати про московському метро