Іван Гончаров - Обломов

prose_classic Іван Олександрович Гончаров Обломов

Роман «Обломов» завоював величезний успіх, спровокував бурхливі суперечки. Прихильники одного думки трактували обломовщину як символ відсталості Росії з «абсолютно інертним» і «апатичним» головним героєм роману. Інші бачили в романі філософське осмислення російського національного характеру, особливого морального шляху, що протистоїть суєті всепоглинаючого прогресу.

Незалежно від літературної критики, ми маємо можливість доторкнутися до тонким психологічним малюнком, душевної глибиною героя, м'яким гумором і ліризмом автора.

1859 ru Ego [Email protected] Psychedelic Fiction Book Designer, Fiction Book Editor, FictionBook Editor 2.4 21.12.2005 www.pda.net.ua EGO-227X5ROL-QKIG-7P5K-VON5-OXL5JF6OSDCD 1.1

Psychedelic - виправлення дрібниць - незрозумілий знак на букву е, деякі розділи не були позначені секціями, чистка, ітп.

Обломов: Роман 2003 5-17-020241-5

Іван Олександрович Гончаров


Обломов

В Гороховій вулиці, в одному з великих будинків, народонаселення якого стало б на цілий повітове місто, лежав вранці в ліжку, на своїй квартирі, Ілля Ілліч Обломов.

Це була людина років тридцяти двох-трьох від народження, середнього зросту, приємної зовнішності, з темно-сірими очима, але з відсутністю всякої певної ідеї, будь-якої зосередженості в рисах обличчя. Думка гуляла вільним птахом в обличчя, літала в очах, сідала на напіввідчинені губи, ховалася в складках чола, потім зовсім пропадала, і тоді в усьому обличчі жеврів рівний світло безтурботності. З особи безтурботність переходила в пози всього тіла, навіть в складки халата.

Іноді погляд його гасили виразом ніби втоми або нудьги, але ні втома, ні нудьга не могли ні на хвилину зігнати з лиця м'якість, яка була панівним і основним виразом, що не особи тільки, а щирого серця, а душа так відкрито і ясно світилася в очах , в усмішці, в кожному русі голови, руки. І поверхнево спостережливий, холодний людина, глянувши мимохідь на Обломова, сказав би: «Добряк повинен бути, простота!» Людина глибше і симпатичніше, довго вдивляючись в обличчя його, відійшов би в приємному роздумі, з посмішкою.

Колір обличчя в Іллі Ілліча не був ні рум'яний, ні смаглявий, ні позитивно блідий, а байдужий або здавався таким, може бути, тому, що Обломов якось обрюзг не по літах: від нестачі чи руху або повітря, а може бути, того і іншого. Взагалі ж тіло його, судячи по матовому, надто білому світу шиї, маленьких пухких рук, м'яких плечей, здавалося занадто зніженим для чоловіка.

Рухи його, коли він був навіть стривожений, стримувалися також м'якістю і не позбавленою свого роду грації лінню. Якщо на обличчя набігала з душі хмара турботи, погляд туманів, на лобі були складки, починалася гра сумнівів, смутку, страху, але рідко тривога ця застигала в формі певної ідеї, ще рідше перетворювалася в намір. Вся тривога дозволялася зітханням і завмирала в апатії або в дрімоті.

Як ішов домашній костюм Обломова до покійним рисами обличчя його і до изнеженному тілу! На ньому був халат з перської матерії, справжній східний халат, без найменшого натяку на Європу, без кистей, без оксамиту, без талії, досить місткий, так що і Обломов міг двічі загорнутися в нього. Рукава, за незмінною азіатської моді, йшли від пальців до плеча все ширше і ширше. Хоча халат цей і втратив свою первісну свіжість і місцями замінив свій первісний, природний блиск іншим, набутих, але все ще зберігав яскравість східній фарби і міцність тканини.

Халат мав в очах Обломова тьму неоцінених достоїнств: він м'який, гнучкий, тіло не відчуває його на собі, він, як слухняний раб, покоряється самомалейшему руху тіла.

Обломов завжди ходив вдома без краватки і без жилета, тому що любив простір і привілля. Туфлі на ньому були довгі, м'які і широкі, коли він, не дивлячись, опускав ноги з ліжка на підлогу, то неодмінно потрапляв в них відразу.

Лежанье у Іллі Ілліча не було ні необхідністю, як у хворого або як у людини, яка хоче спати, ні випадковістю, як у того, хто втомився, ні насолодою, як у ледаря: це було його нормальним станом. Коли він був удома - а він був майже завжди вдома, - він все лежав, і все постійно в одній кімнаті, де ми його знайшли, що служила йому спальнею, кабінетом і приймальні. У нього було ще три кімнати, але він рідко туди заглядав, вранці хіба, і то не всякий день, коли людина крейда кабінет його, чого всякий день не робилося. У тих кімнатах меблі закрита була чохлами, штори спущені.

Кімната, де лежав Ілля Ілліч, з першого погляду здавалася чудово прибрано. Там стояло бюро червоного дерева, два дивани, оббиті шовковою матерією, красиві ширми з вишитими небувалими в природі птахами і плодами. Були там шовкові завіси, килими, кілька картин, бронза, фарфор і безліч красивих дрібниць.

Але досвідчене око людини з чистим смаком одним швидким поглядом на все, що тут було, прочитав би тільки бажання хоч якось дотриматися decorum неминучих пристойності, аби звільнитися від них. Обломов клопотав, звичайно, тільки про це, коли прибирав свій кабінет. Витончений смак не задовольнився б цими важкими, неграціознимі стільцями червоного дерева, хиткими етажерками. Задок у одного дивана осіли вниз, наклеєне дерево місцями відстало.

Точно той же характер носили на собі і картини, і вази, і дрібниці.

Сам господар, однак, дивився на оздоблення свого кабінету так холодно і неуважно, як ніби питав очима: «Хто сюди натягніть і наставив все це?» Від такого холодного погляди Обломова на свою власність, а може бути, і ще від більш холодного погляди на той же предмет слуги його, Захара, вигляд кабінету, якщо оглянути там все уважніше, вражав господствующею в ньому занедбаністю і недбалістю.

По стінах, близько картин, ліпилася у вигляді фестонів павутина, нагодована пилом, дзеркала, замість того щоб відображати предмети, могли б служити скоріше скрижалями для записування на них по пилу якихось нотаток на пам'ять. Килими були в плямах. На дивані лежало забуте рушник, на столі рідкісне ранку не стояли не прибрана від вчорашнього вечері тарілка з сільницею і з обгризеної кісточкою та не валялися хлібні крихти.

Якби не ця тарілка, та не притулена до ліжка тільки що викурена трубка, або не саме господар, що лежить на ній, то можна було б подумати, що тут ніхто не живе - так все запилилося, злиняти і взагалі позбавлене було живих слідів людської присутності . На етажерках, правда, лежали дві-три розгорнуті книги, валялася газета, на бюро стояла і чорнильниця з пір'ям, але сторінки, на яких розгорнуті були книги, вкрилися пилом і пожовкли, видно, що їх кинули давно, нумер газети був минулорічний, а з чорнильниці, якщо вмочити в неї перо, вирвалася б хіба тільки з дзижчанням перелякана муха.

Ілля Ілліч прокинувся, проти звичаю, дуже рано, годині о восьмій. Він чимось дуже стурбований. На обличчі у нього поперемінно виступав не те страх, не те туга і досада. Видно було, що його долала внутрішня боротьба, а розум ще не був на допомогу.

Справа в тому, що Обломов напередодні отримав з села, від свого старости, лист неприємного змісту. Відомо, про які неприємності може писати староста: неврожай, недоїмки, зменшення доходу і т. П. Хоча староста і в минулому і в третьому році писав до свого пана точно такі ж листи, але і це останній лист подіяло так само сильно, як всякий неприємний сюрприз.

Чи легко? Треба було думати про засоби до прийняття якихось заходів. Втім, треба віддати належне дбайливості Іллі Ілліча про свої справи. Він за першим неприємного листа старости, отриманого кілька років тому, вже став створювати в розумі план різних змін і поліпшень в порядку управління своїм маєтком.

За цим планом передбачалося ввести різні нові економічні, поліцейські та інші заходи. Але план був ще далеко не весь обдуманий, а неприємні листи старости щорічно повторювалися, спонукали його до діяльності і, отже, порушували спокій. Обломов усвідомлював необхідність до закінчення плану зробити що-небудь рішуче.

Він, як тільки прокинувся, одразу ж намірився встати, вмитися і, напившись чаю, подумати гарненько, дещо збагнути, записати і взагалі зайнятися цією справою як слід.

Кінець ознайомчого уривка

СПОДОБАЛАСЯ КНИГА?

prose_classic Іван Олександрович Гончаров Обломов   Роман «Обломов» завоював величезний успіх, спровокував бурхливі суперечки
Ця книга коштує менше ніж чашка кави!
ДІЗНАТИСЬ ЦІНУ

Сам господар, однак, дивився на оздоблення свого кабінету так холодно і неуважно, як ніби питав очима: «Хто сюди натягніть і наставив все це?
Чи легко?